Koci Tata. O tym, jak kot przewartościował mi świat i nauczył kochać życie

Okładka książki Koci Tata. O tym, jak kot przewartościował mi świat i nauczył kochać życie Joel Derfner, Jackson Galaxy
Joel DerfnerJackson Galaxy Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Sine Qua Non
2024-04-24
2014-05-04
Barbara Grabska-Siwek
kot

Okładka książki Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota Mikel Maria Delgado, Jackson Galaxy
Kocie mojo, cz... Mikel Maria Delgad...
Okładka książki Kotyfikacja. Zaprojektuj szczęśliwy i stylowy dom dla swojego kota (i siebie!) Kate Benjamin, Jackson Galaxy
Kotyfikacja. Z... Kate Benjamin, Jack...

Myślę, że spokojnie mogę określić siebie mianem kociary – kocham moje dwa koty i myślę, że stworzyliśmy z mężem im najlepszy dom, jaki mogliśmy stworzyć. Dlatego gdy dostałam propozycję współpracy od wydawnictwa SQN i przeczytałam opis Kociego taty, to wiedziałam, że będę chciała przeczytać jak najszybciej tę książkę.

Nieczęsto czytam książki biograficzne i jeśli już, to osób, które znam lub kojarzę. Mimo że książka nie jest długa, to przyznaję, że czytałam ją długo. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, mimo że momentami bardzo zabawna. Myślę, że jak większość z was, postać Jacksona Galaxy znam z programu telewizyjnego Kot z piekła rodem. Oglądałam w miarę na bieżąco kilka, kilkanaście lat temu, gdy jeszcze nie miałam własnych kotów. Cieszę się, że mogłam bliżej poznać tę jedną z najbardziej charyzmatycznych osobowości telewizyjnych. Chociaż historia wcale nie należała do najprzyjemniejszych przez przeżycia Jacksona. Mimo że to książka autobiograficzna, to rozdziały czytałam z zapartym tchem.

Koci tata to książka, która powstała dzięki kotu. Kotu, który pojawił się w życiu Jacksona w najmniej spodziewanym momencie, gdy ten nie był gotowy na jakiekolwiek zobowiązania. Jest to też opowieść o uzależnieniu od narkotyków, alkoholu, jedzenia. Trudnej drodze wychodzenia na prosto i życia w trzeźwości. Jest to też historia o wielkiej miłości Jacksona do kota imieniem Benny. I myślę, że też miłości i oddania Benny’ego do swojego nowego właściciela, który zrobił wszystko, by mu pomóc i by mógł żyć szczęśliwym długim kocim życiem.

W trakcie czytania znajdziemy też wiele przydatnych rad dotyczących futrzaków. Rady dotyczące socjalizacji kotów, czy pomoc z problemem związanym z załatwianiem się poza kuwetami. A także o granicach, o zabawach i wiele innych cennych rad. Niektóre z nich sama spróbuję wykorzystać, bo były całkiem ciekawe, a wcześniej o nich nie słyszałam. Chociaż niektóre rady dla kociarzy wcale nie są bardzo odkrywcze, to myślę, że dla osób, które nie miały styczności z tymi zwierzętami, a chciałyby, to te rady będą bardzo przydatne.

Okładka mówi nam, że to książka o tym, jak kot przewartościował życie Jacksona i nauczył go kochać życie. I pięknie było czytać o tym, jak ich relacja się rozwijała. Benny, kot, którego tak naprawdę czekała śmierć – miał zmiażdżoną miednicę, został tak naprawdę wciśnięty Galaxy’emu jako kot tymczasowy. Jackson w pracy w schronisku (którą dostał dzięki kłamstwom) złapał „bakcyla” w temacie behawiorystyki kociej. Czytelnik poznał dokładny początek zainteresowania tym tematem, jak to się stało, że zwykły pracownik schroniska, został osobowością medialną i najbardziej znanym kocim zaklinaczem.

Podsumowując, mnie się książka podobała. Z chęcią przeczytam wcześniejszą książkę autora – Kocie mojo.

Nieczęsto...

Każda książka mająca na okładce lub w tytule kota, przyciąga mnie jak magnes. "Koci tata" Jacksona Galaxyego musiał więc trafić w moje ręce. I choć zaczęłam czytać z dużym zainteresowaniem, dość szybko poczułam znudzenie.

Autora pamiętam z programu telewizyjnego pt. "Kot z piekła rodem" który, jak przystało na kociarę, namiętnie oglądałam. W książce miałam okazję poznać Jacksona Galaxyego od strony prywatnej. Napisał on bowiem o swojej przeszłości. O tym jak był narkomanem, alkoholikiem, o swoim uzależnieniu od leków i jedzenia. Podjęcie pracy w schronisku dla zwierząt nie uleczyło go, ale zaczął wtedy zgłębiać wiedzę na temat kocich zachowań. Tam też jego ścieżka przecięła się ze ścieżką Bennyego - kota ze zmiażdżoną miednicą. Ta książka została napisana dla niego.

Poza historią życia autora w "Kocim tacie" znajdują się również porady związane z kotami. Niby fajnie, niby spoko, bo trochę o kotach, więcej o uzależnieniu, a jednak całość wypada dość średnio. Książka jest nierówna, na początku chaotyczna, trudna w odbiorze. Z pewnością duży wpływ na moją opinię ma styl autora, który momentami przypominał bełkot.

Na plus działa płynący z książki przekaz, a nawet kilka przekazów. Między innymi ten o kociej miłości, konieczności adopcji kotów, ich sterylizacji i kastracji, a także o tym, że każdy nałóg można pokonać. Nie jest to jednak nic odkrywczego, dlatego nie jestem książką zachwycona.

"Kociego taty" nie mogę ani polecić, ani kategorycznie odradzić. Dla mnie jest to pozycja neutralna, o której szybko zapomnę. Kochajcie zwierzęta!

"Gdy moja energia dominuje w pomieszczeniu, wtedy zapominam, kto rządzi. A przecież rządy sprawuje wszechświat."

Te dwa zdania są według mnie najlepszym streszczeniem książki. Na ok. 250 stron, jakieś 150 jest o kosmosie, energiach, przeznaczeniu i innych bzdurach. Nudne.

Z jednej strony - szczera opowieść o swoim życiu i walce z nałogami i nawykami, czym w sumie miała być ta książka i o czym autor pisze już na początku. Z drugiej - oczywiście wszyscy kociarze czekają na "momenty", czyli mięcho ;) w postaci porad dla opiekunów kotów. I na szczęście takowe są, choć od razu warto uprzedzić, że są to wstawki w ramach głównej opowieści, a nie jest to poradnik w temacie zachowań kocich i sposobów radzenia sobie z nimi. Jednak wstawek jest na tyle dużo i naprawdę są pomocne, więc dlatego również warto zajrzeć do książki i poznać losy kota Benny'ego i jego przyjaciela Jacksona.

Książka pomaga lepiej zrozumieć koty, o ile przebrnie się przez autobiograficzny bełkot autora.

Spodziewałem się, że dostanę książkę która traktuje o kocim behawioryzmie i różnych technikach, metodach zrozumienia własnego kota. Takie ABC dla początkującego. I owszem jest parę trików które można zastosować na własnym kocie by lepiej się z nim dogadać, ale w większości książka jest opisem ekscesów alkoholowo-narkotycznych bohatera, który w dodatku jest niespełnionym muzykiem i ogólnie niestabilnym facetem. A to mnie niestety zupełnie nie interesowało. Relacja Jasona z kotem jest raczej dodatkiem do opisu własnego wychodzenia z nałogów i odnalezienie nowej drogi życia i kariery zawodowej.

Ćpun, fantasta, alkoholik i obżerający się lekoman znajduje swoją drogę w życiu - pokochał koty i przez lata pomaga im i obserwuje ich zachowanie. Sam przygarnia zwierzęta i pomaga innym ludziom radzić sobie z ich trudnymi kotami. Stopniowo wychodzi z nałogów...

Książka nudnawa. Poznawczo niewiele wnosi w temacie. Raczej rozczarowanie. Facet trochę mitoman...

"Kocia magia" to zdecydowanie "spowiedź" Jacksona, jak sam opisuje swoje dzieło. Jego dramatyczny życiorys. Nie znajdziemy tutaj porad odnośnie opieki nad kotem; dowiemy się raczej o więzi emocjonalnej, łączącej kota z człowiekiem, oraz uczuciom, które powinny nam towarzyszyć. Jak okazywać kotu miłość i jak ją rozwijać.
Ponadto jest to wspaniała pozycja dla osób nie akceptujących samych siebie, walczących z nałogami, samotnych, poszukujących własnego celu w życiu. Zszokowała mnie szczerość Jacksona w tej książce, a także tragiczne wydarzenia, które Go dotykały. Podziwiam Go za siłę, którą w sobie odnalazł i co udało mu się osiągnąć. Poczułam niesamowitą więź z tym człowiekiem, bo nie wiedziałam, że są tacy samotnicy poza mną...
Lektura była dla mnie wspaniałą lekcją, żałuję że nie trwała trochę dłużej, mimo, że nie raz zakręciła mi się łza w oku.
Spodziewałam się innej historii, jednak to, co opowiedział Jackson, zmroziło mnie i poruszyło do głębi.
Dziękuję Jackson.

Ponadto jest to wspaniała pozycja dla osób nie...

Bardzo emocjonalna książka o przeżyciach autora i jego przygodzie z kociastymi. Moze denerwować osoby, które liczą ze jest to typowy poradnik. Polecam tym czytelnikom, którzy lubią autora, bo książka ma charakter autobiograficzny.

Ciekawa pozycja dla miłośników kotów (mam w domu 2 sierściuchy i nie wyobrażam sobie domu bez kota). Spodziewałem się intensywnego poradnika o kotach a dostałem autobiografię autora przeplataną kocimi radami. Przymknałem oko i skończyłem ja czytać. Książkę nabyłem w lipcu 2018. Zacząłem ją czytać na początku sierpnia 2018. Tydzień później moja przyjaciółka z pracy utoneła na Helu podczas urlopu. Nie byłem w stanie jej skończyć odłożyłem na półkę i tak przeleżala obok innych książek ponad półtorej roku. Dziś skończyłem.

• Koty
  • Zwierzęta