Legenda

horror
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2024-05-17
2024-05-17

Nie mogłam się oderwać, póki nie skończyłam. Wciągająca, stanowczo za szybko się kończy.

Fascynują mnie od dzieciństwa stare słowiańskie legendy które niestety znam tylko z książek . Z dziada pradziada jestem warszawianką i też mamy swoje warszawskie legendy ale one mnie nie zafascynowały gdyż brakuje w nich tych wszelkich baśniowych stworów w które wierzyli Słowianie.
"Legenda" to książka pełna słowiańskich wierzeń , legendarnych postaci zarówno tych dobrych jak i tych złych , magicznego klimatu i zagadkowych zdarzeń . Akcja książki jest umieszczona w teraźniejszości ale w bajkowy sposób przenosimy się w inne czasy i staje przed nami magiczny świat pełen słowiańskich stworzeń.
"Legenda" to taka baśń dla dorosłych w której toczy się walka dobra ze złem , trzyma w napięciu i powoduje ciarki od pierwszej do ostatniej strony , ale oddech demona na swoich plecach czuje się jeszcze długo po zakończeniu lektury. Książkę czytałam z zapartym tchem i nie oderwałam się od niej dopóki nie skończyłam gdyż bardzo byłam ciekawa jak potoczą się losy głównych bohaterów.
UWAGA OSTRZEŻENIE : Nie czytać przed snem ani w nocy!!!

➡️Ta książka to baśń. I tak też powinniście do niej podchodzić. Oczywiście baśń dla dorosłych (choć nie tylko). Z niezwykłym klimatem słowiańskich legend. Ze świetnymi bohaterkami, jak żywcem wyjętymi właśnie z legendy. Z pięknem przyrody, magią i starymi opowieściami. Po prostu baśń.
➡️Rozalia i Liliana, dwie całkowicie różne siostry. Dwie przyjaciółki. Dwie strony tej samej monety. To właśnie one i ich charaktery niejako nadają ton tej powieści. To właśnie one zawiązują wątek, wokół którego snuje się niespiesznie, klimatycznie i nastrojowo ta historia. To właśnie one są... Kim są? Co robią? Dokąd zmierzają?
➡️Czary i magia. Wiedźmy i strzygi. To jakby skok w głęboką wodę naszych dziecinnych fantazji, bajkowych zaklęć i niezwykłych stworów. A wszystko to doprawione lekką grozą i odwieczną tajemnicą.
"Machnęła ręką i wszystko się odmieniło. Kominek, przy którym siedziała zmienił się w węglowy piec kuchenny, wielki kociołek wiszący nad nim w kolorowy gliniany garnek, a stary powyginany stołek w krzesło."
Mówiłem Wam, baśń 🙂
➡️Kocham baśnie, czytałem ich mnóstwo jako dziecko, potem czytałem swojemu dziecku. A teraz, ostatnio, zaczynam je czytać dla siebie, już jako człowiek stary. I dalej je uwielbiam. Dziecinnieję? Być może, nie wiem. Ale nadal sprawia mi to wielką radość. Dlatego między innymi zgodziłem się objąć tę książkę patronatem. Bo zapadłem się w niej, jak w leśnych ostępach, zanurzyłem, jak w toni skrytego jeziora. Spotkałem postaci, o których zapomniałem lata temu.
➡️Zakrzywienie czasoprzestrzeni? Inna rzeczywistość? Drzwi do innego świata? Czy można wrócić? Jak tu trafić? Jak trafić potem do domu? Czy może... to jest nasz dom? W jakim dziwnym świecie możecie się znaleźć dzięki tej powieści. W świecie guślarzy, rusałek, a nawet Baby Jagi. Wiedźmy, która potrafi w jednej sekundzie odmienić rzeczywistość.
➡️"Jesteś znakiem, że coś się zmieni, że twoje przybycie nie pozostanie bez echa… Mam wrażenie, że twoje przybycie obudziło zło."
Pojawienie się sióstr zmienia ten dziwny, baśniowy świat. Pojawia się ukryta od wieków groza. Pojawiają się zmiany, które są brzemienne w skutki. Potwory podnoszą swoje ohydne łby. Budzą się demony. Baśń staje się groźna, choć nadal piękna.
➡️Czy siostrzana (i nie tylko) miłość przezwycięży koszmar? Czy można zniszczyć starodawne zło? Czy dobro i przyjaźń są w stanie pokonać mrok i ciemność? Strach i zagrożenie stają się obecne i realne. Opisy krążącej grozy są plastyczne i potrafią przerazić. Czerwone ślepia w ciemności, ślady pazurów na ścianie. Nagła burza i ciemność. O tak! To lubię.
"Rozalia krzyknęła przerażona i odwróciła wzrok, nie mogąc patrzeć na rozdarte ciało, z którego wylewały się wszystkie wnętrzności."
➡️Czy możliwe jest istnienie dwóch całkowicie różnych światów? Świata, który dobrze poznaliśmy i tego, który znamy tylko z baśni? Więcej, czy możliwe jest ich wzajemne przenikanie się i uzupełnianie? Chcecie się o tym przekonać? Chcecie zobaczyć, czym jest legenda, jaka jest jej moc i potęga? Zapraszam! Ta historia świetnie się rozwija, wprowadza stopniowo kolejne elementy i postaci. Nawet chwilę nie będziecie się nudzić.
➡️"To, co się tu dzieje jest prawdziwe, choć może się wydawać, że to jakaś bajka czy legenda."
Pasjonaci baśni i legend będą zachwyceni. Czytelnicy z duszą dziecka zakochają się w tej powieści. Wystarczy mieć otwartą głowę i ta historia porwie Was bez reszty. Niesamowite stworzenia, postacie i demony należące do kanonu słowiańskich podań, w to wszystko rzucone siostry, które pozornie są swoim całkowitym przeciwieństwem. Rewelacyjna rozrywka, niesamowita przygoda, ale też i chwile zadumy. Zadumy nad ludzkim losem, nad losem natury, nad ścieżką, którą kroczy ludzkość.
➡️ "– Pamiętaj, że to świat legend, nie nasz, nie ten, który znasz."
Do tego świata legend zaprasza Was Autorka w swojej "Legendzie". Do tego świata zapraszam Was serdecznie i ja. I życzę Wam wielu wzruszeń i zaskoczeń, które i mnie nie ominęły.

• Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Legenda