Przygody Aminy Al-Sirafi

Okładka książki Przygody Aminy Al-Sirafi S.A. Chakraborty
Okładka książki Przygody Aminy Al-Sirafi
S.A. Chakraborty Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Amina al-Sirafi (tom 1) fantasy, science fiction
Amina al-Sirafi (tom 1)
2023-02-28
Maciej Studencki
18+ Podróż Magia Piraci

Jest tu może ktoś kto, tak jak ja, kocha historie o piratach? 🌊

„The Adventures of Amina al-Sirafi” autorstwa Shannon Chakraborty opowiada historię piratki na emeryturze, która, aby zapewnić dobrobyt i bezpieczeństwo swojej rodzinie, po raz ostatni wyrusza w niebezpieczną podróż. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że oprócz czekających na nią nowych przygód, gonić ją będą również demony z przeszłości. Czy ona i jej odzyskana załoga dadzą radę stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu?

Shannon Chakraborty to autorka, która w niesamowity sposób potrafi w swojej fikcji historycznej ożywić bliskowschodnią mitologię. Ta książka jest tego swoistym przykładem. Wyjątkowo dobrze oddaje atmosferę panującą w XII wieku, jednocześnie łącząc to ze świetną piracką przygodą na wzburzonych falach Oceanu Indyjskiego.

Bardzo podobała mi się narracja w jakiej prowadzona była powieść, zdradzając czytelnikowi akurat tyle ile powinien wiedzieć i powoli odkrywając przed nim kolejne tajemnice. Całość wybrzmiewała niczym wielobarwna opowieść snuta przez wędrownego bajarza.

To, co z pewnością wyróżnia tę książkę na tle innych to postać głównej bohaterki Aminy. Jest kobietą w średnim wieku i jedyne czego pragnie to dach nad głową dla swojej córki. Wcześniej, dowodząc statkiem pirackim, wiodła niesłychanie rozrzutne życie i wydawać by się mogło, że ten etap ma już za sobą. Gdy jednak duchy przeszłości pukają do jej drzwi, okazuje się, że tęskni za minionymi przygodami. Jest to postać zdecydowanie nieidealna, która z mniejszym lub większym skutkiem próbuje uczyć się na swoich błędach. Jedno jest pewne - z Aminą nie sposób się nudzić!

Jeśli szukacie rozrywki, a lubicie czytać o przygodach na morzu, bądź jesteście fanami mitologii bliskowschodniej w powieściach fantasy, ta książka może trafić w Wasze czytelnicze gusta.

Jest tu może ktoś kto, tak jak ja, kocha historie o piratach? 🌊

Przygody Sindbada żeglarza w babskim wydaniu. Amina jest emerytowaną piratką, pod przymusem wyrusza w rejs wraz ze swoją załogą w ostatnią misję, która ma przynieść niezmierzone bogactwa. What could possibly go wrong?
Zabawna, pełna przygód, magii i tajemnic.

Zabawna, pełna przygód, magii i tajemnic.

DNF 50%.

Bardzo daleko się doczłapałam jak na książkę, żeby ją w końcu rzucić. A jednak. Choć być może od początku była na straconej pozycji, bo nie przepadam za piratami - choć z innej strony, podobała mi się poprzednia trylogia autorki to byłam przez to dobrej myśli.

Co mnie pokonało? Nawet nie kazania feministyczne, choć te były i to częste. Nie opisy statkowania, bo te akurat były fajne i mówię to jako osoba z awersją do morza. Nie postacie, bo w sumie spoko zgraja. Ale. Ale.

Na jeden fajny rozdział przypadały dwa długie i nudne. Wypełnione opisami miejsc, które bohaterka za chwilę minie i zostaną zapomniane. Albo jej dylematami i zamartwianiem się. Albo nader szczegółowymi opisami zwykłych czynności. Straszliwy przerost formy nad treścią, a przede wszystkim wordcountu nad treścią. I też niezła pułapka - bo jak się dotrze do fajnego rozdziału gdzie jest akcja i fabuła idzie do przodu, to czyta się fajnie. Tyle że po nim jest kolejne bagno do przebrnięcia.

Ogólnie to tu jest 1/3 książki na 7 i 2/3 na 3 to wychodzi 4/10 i tyle.

Od biedy jeśli ktoś bardzo lubi klimaty morskie i kulturę regionu, to może warto spróbować. W przeciwnym wypadku nie polecam.

DNF 50%.

• Do kupienia