Grzechoczący kośćmi

Okładka książki Grzechoczący kośćmi Eliot Pattison
Okładka książki Grzechoczący kośćmi
Eliot Pattison Wydawnictwo: Rebis Cykl: Grzechoczący kośćmi (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Grzechoczący kośćmi (tom 1)
Bone Rattler
Rebis
2009-01-01
2009-01-01
Zbigniew A. Królicki
pattison kryminał indianie śledztwo morderstwo

Jest to lektura wymagająca skupienia i maksimum uwagi.
Wiele się dzieje i wszystko jest ważne, także niuanse. Narracja autora pełna jest detali, dygresji, retrospekcji.
Wszystko to ze sobą splata się i łączy w treść bardzo bogatą, zarówno w wydarzenia (bo chociaż fabuła początkowo wydaje się nie być bardzo dynamiczna, to jednak tylko pozór),jak i wewnętrzne przeżycia bohaterów tych wydarzeń, szczególnie zaś Duncana McCalluma, który jest główną osią opowieści.

Duncan to bohater, który dojrzewa i ewoluuje. Początkowo wydaje się zupełnie przypadkową, tragiczną i bezradną w wydźwięku jednostką. Bezsilność i rozpacz, wobec zaistniałych w jego życiu zdarzeń, sprawiają, że popada w swoisty marazm. Okazuje się jednak, że nic nie jest przypadkowe, a odkrywanie kolejnych zaskakujących faktów budzi w Duncanie gniew i wstrząsa nim, dając mu siłę potrzebną do przetrwania i walki o prawdę.

Odkrywa, że nic w Nowym Świecie nie jest takie, jak się pozornie wydaje. Że wiele jest odcieni, wiele znaczeń, a Szkot na wygnaniu i Indianin pozbawiany swoich terenów, mają ze sobą bardzo dużo wspólnego.

Jest to doskonale skonstruowana, bardzo dobrze osadzona w realiach historycznych, mroczna historia.
Bohaterowie odarci są z wszelkiej ‘nuty romantyzmu’, a rzeczywistość oddana jest z realizmem, dosadnością i brutalnością właściwymi dla burzliwych czasów, w których przyszło im żyć.

Jestem zdziwiona tak niską średnią ocen tego tytułu na LC, ponieważ ta powieść zasługuje na najwyższe noty.
Maestria w budowaniu opowieści, wielka wiedza historyczna, niebanalna intryga i niezliczone zawiłości fabularne, które intrygując zaostrzają ‘apetyt’. Całość spójnie połączona misterną nicią narracji, którą trzeba śledzić z wielką uwagą i atencją, żeby w pełni docenić jej walor.

Jest to powieść głęboka (w niektórych fragmentach niemalże metafizyczna),mądra, skłaniająca do przemyśleń, ukazująca zwykłego człowieka na tle tragicznych wydarzeń historycznych.
Bezmiar bezsensownego okrucieństwa i próbę zachowania przez jednostki człowieczeństwa, w chaosie zniszczenia, który jedni stosują wobec drugich, tylko dlatego, że mogą.

Historia, którą autor opowiada jest mocna w wydźwięku, wielowarstwowa w odbiorze i smutno-gorzka w ostatecznej refleksji.

Zdecydowanie polecam!

Jest to lektura wymagająca skupienia i maksimum uwagi.

Zabierając się za tę książkę, nie spodziewałam się, że z początku tak trudno będzie mi się ją czytało. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem – znam i bardzo lubię jego cykl o inspektorze Shanie, dlatego miałam wysokie oczekiwania.

Cykl o Duncanie McCallumie rozpoczyna się jednak dość chaotycznie. Akcja rozpoczyna się w roku 1759, na statku płynącym do Nowego Świata. Główny bohater jest skazańcem, młodym Szkotem niemalże pozbawionym korzeni w wyniku wydarzeń historycznych, ścierających kulturę szkocką z powierzchni ziemi. Na statku dochodzi do tajemniczych wydarzeń – niespodziewanych śmierci, tajnych wiadomości i krwawych rytuałów. Nasz bohater jest zmuszony do zajęcia się tymi zagadkami, które mają początek na pokładzie i mają swój dalszy ciąg również na stałym lądzie.

Książka jest wypełniona symbolami, a wiele z rozgrywających się tu wydarzeń stanowiło dla mnie, przez większość lektury, enigmę. Autor bowiem, opierając się na wzmiankach historycznych, starał się wykorzystać podobieństwa w kulturze Szkotów i rdzennych Amerykanów, tworząc mix, który dla przeciętnego czytelnika jest niestety dość niestrawny. W fabule występuje całe mnóstwo niedopowiedzeń i z pozoru niepowiązanych ze sobą wydarzeń i wątków, które z czasem stają się jasne dla Duncana, ale czytelnik większość czasu błądzi we mgle. Sama intryga i jej rozwiązanie jest jednak fenomenalne. Z ciekawością śledziłam kolejne odsłony zagadki i starałam się zrozumieć poszlaki. Kiedy też już zrozumiałam główny zamysł autora co do kulturowego wątku, wsiąkłam w powieść totalnie. Koniec, jak zwykle, słodko-gorzki.

Polecam, ale dla kogoś, kto nie zna tego autora, chyba lepiej rozpocząć przygodę z nim od cyklu o inspektorze Shanie.

Ciekawy kryminał, chociaż miejscami mocno niejasny. Wątki się mnożą i nakładają, w pewnym momencie można się w nich pogubić i stracić nadzieję, że wykluje się z tego coś sensownego. W końcu się wykluwa, jednak nie jestem pewna, czy droga do tego nie mogłaby być (czytelniczo) nieco mniej wyboista. Trochę też tu za dużo przypadkowości - bohater snuje się po rozległym terenie i dziwnym trafem spotyka tylko takich ludzi, którzy są istotni dla rozwiązywanej przez niego zagadki. Mimo to fajny klimat XVIII- wiecznej Ameryki, z tworzącym się w niej tyglem kulturowo-narodowościowym.

Super

Super

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie mogę przebrnąć jakoś przez początek. Odkładam na lepsze czasy.

Nie mogę przebrnąć jakoś przez początek. Odkładam na lepsze czasy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawy opis z okładki skłonił mnie do wypożyczenia powieści „Grzechoczący kośćmi” Jednakże jak to często bywa coś co zapowiadało się na interesującą powieść okazało się rozczarowaniem. Powieść czytało mi się ciężko a pierwsze 200 stron było wręcz męczące. Historia rozgrywająca się na pokładzie statku pełnym więźniów płynących do Nowego Świata jest mało wciągająca niemrawa . Co powoduje że nie wciąga czytelnika a cele i zamiary poszczególnych bohaterów tak nie jasne iż odnosi się wrażenie że sam pisarz nie wiedział w jaką stronę chce rozwinąć poszczególne watki. Znacznie ciekawiej zaczyna być gdy akcja przenosi się na stały ląd (co automatycznie przekłada się na szybkość czytania). Dokonywane są kolejne zabójstwa a do akcji wkraczają rdzenni mieszkańcy Ameryki – Indianie podzieleni między sobą budzący grozę wśród przybyszów z Europy swymi obrzędami wierzeniami i okrucieństwem. Autor zręcznie łączy wierzenia starych ludów z wierzeniami Szkotów. A cała intryga nieco przewidywalna od początku wiadomo kto jest tym złym a kto dobrym. To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Eliota Pattisona i nie wiem czy skuszę się na kolejne.

• Indianie
  • Powieść historyczna