Wampir. Leksykon

2010-01-01
2010-01-01
978-83-7513-750-7
wampir leksykon wampiry

Okładka książki Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek. W podziękowaniu dla Tadeusza Baranowskiego Marcin Bałczewski, Nikodem Cabala, Patryk Cabała, Wojciech Cichoń, Ryszard Dąbrowski, Dominika Dziapa, Mieczysław Fijał, Paweł Gierczak, Daniel Grzeszkiewicz, Olga Jackiewicz, Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Sławomir Kiełbus, Mirosław Korkus, Jarosław Kostrzewa, Daniel Koziarski, Łukasz Kuciński, Maciej Kur, Mateusz Kurczoba, Zbigniew Larwa, Tomasz Lew Leśniak, Krzysztof Leszczewski, Ryszard Łobos, Szymon Majewski, Jakub Martewicz, Maciej Mazur, Piotr Nowacki, Wojciech Olszówka (ilustrator), Marcin Osuch, Radosław Owczarek, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Janusz Pawlak, Mariusz Podleś, Adam Polkowski, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Jacek Skrzydlewski, Michał Śledziński, Kamil Śmiałkowski, Adam Święcki, Maciej Szatko, Mateusz Szlachtycz, Rafał Szłapa, Witold Tkaczyk, Przemysław Truściński, Marek Turek, Grzegorz Wawrzyńczak, Emilia Wójcik, Patryk Wójcik, Jarosław Wojtasiński, Janusz Wyrzykowski, Mariusz Zabdyr, Wojciech Żółkiewicz
Encyklopedia k... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki RELAX nr 43 Caza, Daniel Chmielewski, Przemysław Dedelis, Philippe Druillet, André Franquin, Janek Koza, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Daniel Odija, Yanick Paquette, Francois Riviere, Mark Russell, Debora Santos, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Przemysław Soroka, Jimmy Stamp, Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson, Bartosz Zaskórski
RELAX nr 43 Caza, Daniel Chmiel...
Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki Zeszyty Komiksowe #28: Sto lat polskiego komiksu Szczepan Atroszko, Wojciech Birek, Michał Błażejczyk, Edyta Bystroń, Nikodem Cabala, Łukasz Chmielewski, Marta Falkowska, Roman Gajewski, Paweł Gierczak, Henryk Glaza, Dominika Gracz, Damian Kaja, Piotr Kasiński, Jan Korczyński, Kinga Kuczyńska, Maria Lengren, Wojciech Łowicki, Stanisław Michałowski, Hubert Możdżeń, Tomasz Niewiadomski, Krzysztof Otorowski, Bogumiła Pepasińska, Karolina Plewińska, Katarzyna Poterek, Adam Rusek, Marcin Rustecki, Józef Śliwiński, Kamil Śmiałkowski, Beata Sosnowska, Dominik Szcześniak, Michał Traczyk, Robert Trojanowski, Marek Turek, Dennis Wojda, Przemysław Zawrotny
Zeszyty Komiks... Szczepan Atroszko, ...

Czy można słownik bądź leksykon przeczytać od deski do deski? Sądziłam, że to niemożliwe, dopóki nie natrafiłam na pozycję "Leksykon. Wampir" Kamila Śmiałkowskiego. Książka obok krótkich, lekkich, pełnych humoru opisów słynnych wampirycznych bohaterów książek, komiksów, filmów i gier komputerowych oraz informacji o życiu i dziełach ich twórców zawiera ciekawe eseje z historii kina i komiksu napisane przez znanych polskich dziennikarzy.
Nieszablonowy jest również kształt graficzny książki, na marginesach każdej strony piękne fotografie bądź ilustracje, zupełnie nie przeszkadza, że są czarno-białe. Ta kolorystyka wręcz pasuje do tematyki.
Jedyne co mi zostaje, to wyrazić nadzieję, że powstanie drugi tom lub choćby aneks.

Bardzo ciekawa pozycja. Cieszę się, że powstał taki leksykon, nie wiedziałam o tym wcześniej. Książka idealna dla fanów wampiryzmu, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. Jedyny minus to to, że autor przemyca swoje opinie w niektórych momentach. Jego negatywne opinie zniechęcają czasami do przeczytania niektórych pozycji, które jednak przez nas osobiście mogą zostać uznane za wartościowe. W leksykonach nie powinny pojawiać się osobiste opinie autora.
Jednak polecam tą książkę każdemu. I mam nadzieję, że będą się takie pojawiać co jakiś czas, żeby uaktualnić informacje.

Wampiry lubię bardzo, od tych "lepszych" typu Ann Rice do Zmierzchu, który zresztą uważam, że błędnie uważany jest za literaturę niskich lotów. To porządna książka, serio. Tak więc, wampiriada w całej okazałości.

Leksykon nie nadaje się raczej do czytania ot tak, chociaż jest w nim kilka tekstów. No, to leksykon, więc rzecz zrozumiała. Znajdziemy tutaj tytuły, wampiry (z imienia i nazwiska:) ),wszystkie te miejsca, gdzie coś o wampirach się pojawia. Warto, jeśli jest się zakręconym na punkcie wampirów i chcę się wszystko przeczytać/obejrzeć, co ich dotyczy.

Wydanie ładne, twarda okładka, papier śliski. Na pewno będzie to gratka dla fanów. No, ale ja po spisaniu sobie tych tytułów uświadomiłam sobie, że przecież równie dobrze można było taką listę znaleźć w internecie, nie trzeba było kupować leksykonu. Kiedy decydowałam się na zakup, myślałam, że więcej będzie tu opisów literackich, a to taka encyklopedia.

Polowanie na książki stało się niejako moim uzależnieniem. Nie tylko dostaję materiał do czytania, ale również spełniam pierwotne instynkty łowów na zwierzynę – im taniej tym lepiej. W końcu to niezwykły sukces upolować w stanie nowym książkę kosztującą normalnie 50 zł za 5 zł! Tym razem wyszedłem z „Wampir Leksykon” pod pachą.

Niestety ów leksykon jest śmieszny (bynajmniej nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Zacznijmy od podstawowego faktu, że jeżeli się interesuje zagadnieniem wampiryzmu około roku to wszystkie podane tutaj rzeczy już się zna. Logicznie można wnioskować, że książka jest dla laików. Może i tak, ale Pan Kamil Śmiałkowski zgromadził informacje trochę schizofrenicznie. Najpierw w przedsłowiu pisze, że odrzuca rzeczy w których wampiry pojawiają się tylko w jednym odcinku jakiejś serii po czym wesoło wrzuca na listę Scooby Doo.

Nie wspominam już o fakcie, że podaje rzeczy w których W OGÓLE NIE MA WAMPIRÓW. Jeszcze tego Martina odpuszczę (najwyraźniej dla większości, chory psychicznie szczyl zalicza się jako przedstawienie wampiryzmu) jako, że ciągle jest zaliczany, ale film taki jak „Anna” i wampir?! Czy naprawdę obecność w tytule słowa „wampir” upoważnia do wrzucenia go na listę? Podobnie jest w książką Reymonta „Wampir” w której SPOJLER: NIE MA WAMPIRÓW, ale pojawia się ekspertka, która pociska takie pierdoły próbując wytłumaczyć wampiryzm w tej książce, że aż głowa boli. W taki sposób to ja mogę udowadniać, że w każdym odcinku CSI (niezależnie która odmiana) jest łapany wampir.

Kolejnym faktem jest, że czasami autor albo nie wie o czym pisze, albo robi to z pamięci jak w przypadku filmu Metamorfozy.

Książka ma pełno błędów, już pal licho te sporadyczne błędy gramatyczne jak „nieumartych”, ale jak można nazywać siebie znawcą bądź wielbicielem wampirów i błędnie napisać nazwiska postaci?! Nawet nie wiecie jak często widziałem błędną pisownię nazwiska biednego Jonathana Harkera albo Arthura Holmwooda. Co zabawne w przypadku tego drugiego ten błąd popełnił jeden z gościnnych „ekspertów”, który przez pierwszą część swojego mini artykuliku nazywał go Helmwood by w drugiej połowie wrócić do Holmwood. Czy ktoś to redagował?

Następną sprawą są mini artykuły o… wilkołakach i zombie. Co one tu robią? Czy ci gościnni eksperci po prostu walnęli sobie jakiś tekst a autor ot tak od niechcenia wrzucił sobie go do książki? No nic trudno jakoś zacisnąłem zęby i przeczytałem (o dziwo) najdłuższy artykuł o zombie, choć nienawidzę tego gatunku.

Autor również miota się z wymienionymi rzeczami. Przeleciał po najbardziej znanych rzeczach i wrzucił wszystko alfabetycznie bez żadnego podziału na komiks, film, literaturę, postacie. Nie jest to jednak aż taki problem, to co mnie osobiście uderzyło to rzeczy jakie są na tej liście. Wymienia wszystkie cztery książki Zmierzchu/Sookie Stackhause z osobna (w tym drugim przypadku te wydane w danym momencie w naszym kraju),ale filmom takim jak Córka Draculi czy Syn Draculi przeznaczył jedno zdanie w krótkim haśle Dracula (1931) kontynuacje. Wymienia Edwarda Cullena i Isabellę Cullen albo Cassidy’ego (z komisku Kaznodzieja),ale nie Barnabasa Collinsa. O wyżej wymienionym Scooby Doo nie wspomnę.

Co ciekawe próbował opisywać klany z gry fabularnej Wampir: Maskarada. Próbował to słowo klucz, ponieważ opisał CAŁE trzy z trzynastu. Dla ciekawych: Brujah, Toreador i Ventrue (o Nosferatu tylko wspomniał).
Pomijam kwestię kiepskiego humoru, kiedy następuje próba żartu u mnie wywoływała ona raczej poczucie żenady.

Jeśli jesteś początkującym fanem wampiryzmu i szukasz jakiejś książki która ma jakikolwiek spis dzieł o wampirach za które możesz chwycić myślę, że ta książka może Ci pomóc (o ile kupisz ją tanio). Natomiast jeśli już jesteś zaznajomiony z tematem będziesz czytał dla siebie rzeczy oczywiste, czasami nawet zobaczysz przekłamanie.

Niestety ów leksykon jest śmieszny...

Dosyć przyjemna, lekka pozycja na temat wampiryzmu w popkulturze. Zawiera hasła tematyczne i eseje pisane przez różnych autorów.
Minusem jest miejscami niestaranie wykonana edycja; niekiedy ma się wrażenie "zangielszczenia" polskiej gramatyki.
Wadą jak dla mnie jest też zebranie 21 autorów esejów w których grupie znalazły się tylko trzy(sic!) kobiety! Naprawdę, nie brak nam pisarek w tym kraju.

Bardzo fajnie i lekko napisany leksykon. Kamil Śmiałkowki w świetnym stylu oprowadza nas po alfabecie wampiryzmu. Pod każdą literą zajdziemy wiele definicji określeń i faktów w świecie wampirów. Mamy tu zarówno objaśnienia wątków naukowych, historycznych, jak i również popkulturalnych (film, literatura i muzyka) Leksykon okraszony jest również ciekawymi felietonami znawców różnych dziedzin.
Stanowczo polecam

Kupiona za 9,90 zł w Matrasie. *_* Genialna pozycja dla ludzi interesujących się wampirami! Duży plus za okładką (mój ukochany Lestat <3),za sporo zdjęć w środku i za dużo haseł. Autor z pewnością napracował się pisząc tą książkę. ;) Tylko te felietony... Troszkę mnie nudziły. :c

Nie miałam pojęcia o istnieniu wampirzego leksykonu aż do momentu, kiedy pół roku temu wracałam ze szkoły, przechodząc obok księgarni i mój wzrok padł na przeceniony wolumin "Wampir. Leksykon" Kamila Śmiałkowskiego. Od razu postanowiłam go nabyć i zataszczyłam go do domu, gdzie oczekiwał kilka miesięcy na przeczytanie.

Sądziłam, że jako tako album ten mnie nie zaskoczy, ale powinnam go mieć. Dziękuję mojej intuicji, bo ta pozycja to "must have" każdego fana wampirów, horrorów, kina grozy i prozy fantastycznej. Zebrane tam są krótkie informacje na temat motywu wampira w powieściach, filmach, serialach i grach (także tych planszowych). Wydaje się być nudne, ale tak nie jest. Wymienione w książce tytuły są z górnej i dolnej półki, ale obowiązkowe dla każdego miłośnika kłów. Album daje też świetny obraz na ogół tego wątku w kulturze, gdyż przywołuje nie tylko współczesne dzieła. Powiedziałabym nawet, że większość z nich jest z poprzedniego stulecia, co jest ogromnym plusem, przynajmniej dla mnie.

Urozmaiceniem pomiędzy kolejnymi propozycjami wartych uwagi tytułów są krótkie eseje utrzymane w tytułowej tematyce. Niestety, są one jedynym minusem leksykonu. Prawie wszystkie dotyczą filmów... I w każdym pojawiają się najważniejsze tytuły z wampirami. Spowodowało to z mojej strony jedynie pobieżne prześledzenie artykułów wzrokiem w celu zorientowania się, o co w nich chodzi oraz starając się wyłapać jakieś ciekawe wątki. Uznałam za bezsensowne czytanie szczegółowych opisów scen filmowych, skoro film służy przecież do oglądania. Tak więc zupełnie sobie odpuściłam, oprócz jednego- o muzyce. Ten jeden dokładniej przejrzałam wzrokiem, bo wszystkie opisane zespoły jednak znam... Cóż, plus za mój ulubionych zespół HIM oraz inne, których również bardzo często słucham.

Troszeczkę za mało dla mnie w ogóle kwestii muzyki. Rynek muzyczny oferuje chyba więcej wampirów, aniżeli kino. Szkoda, że ten aspekt potraktowany był po macoszemu- muzyka opisana była jedynie we wspomnianym eseju oraz w całym leksykonie wskazane zostały dwie piosenki... Cóż, jak dla mnie za mało. Tym bardzie, że wampiry nie pojawiają się tylko w słowach piosenek, ale przede wszystkim w teledyskach. Jeśli chodzi o obrazy- te pole zostało zupełnie pominięte, choć brak ten nie rzuca się w oczy jak brak muzyki.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną... Jak dla mnie- fantastyczna. Już sama okładka- cudowne ujęcie z mojej ulubionej sceny z "Wywiadu z wampirem", której inny kadr pojawia się na fotografii wewnątrz, podobnie jak inne sceny z tegoż filmu. Na marginesy wyrzucone zostały okładki, czy inne zdjęcia, z kolei eseje zapowiadane są niesamowitymi grafikami. A wszystko to czarno-białe, w klimacie (no i kolory nie biją po oczach...).

Z powyższych względów pozycję "Wampir. Leksykon" uważam za bardzo wartościową i wartą swojej ceny (dlatego wydawałbym na nią nawet faktyczną sumę, nie po cenie z obniżką 50%). Jest to zdecydowanie obowiązkowa lektura dla każdego fana wampirów i dla osoby, która zwątpiła już we współczesne wampiry lub uważa, że o tych stworzeniach przeczytała już wszystko.

Duuuży plus za okładkę!

Duuuży plus za okładkę!