Proste i modne szycie

Okładka książki Proste i modne szycie Connie Amaden-Crawford
Okładka książki Proste i modne szycie
Connie Amaden-Crawford Wydawnictwo: KE Liber rękodzieło
rękodzieło
A guide to fashion sewing
KE Liber
2007-01-01
2007-01-01
978-83-60215-35-7
Robert Waliś
szycie krawiectwo

Pomimo, że instrukcje przedstawione są krok po kroku - najistotniejsze informacje są niejasne i to samo dotyczy bardzo schematycznych, nieczytelnych i nieciekawych ilustracji. Liczyłam na pomocny instruktarz przy kilku podstawowych czynnościach, ale mimo chęci książka była zaskakująco mało pomocna. Mam ją jednak nadal na półce, bo pewnie w niektórych sytuacjach może się jeszcze przydać.

dopiero uczę się szyć, książka dla laików bardzo przydatna

dopiero uczę się szyć, książka dla laików bardzo przydatna

Książka jest ogólnym poradnikiem na temat odszywania poszczególnych elementów odzieży. Jest ona bardzo źle przetłumaczona. Tłumacz tkaninę skrojoną po skosie nazywa tkaniną diagonalną, skośną pliskę elastyczną taśmą, zapas na szwy marginesem itd., itp. Jednym słowem słownictwo użyte w książce jest niekompatybilne z innymi tego typu publikacjami. Rysunki są bardzo uproszczone i często pozostawiające wiele wątpliwości. Informacja jakoby autorka uczy czytelników szycia bez korzystania z szablonów krawieckich, co ma być niby nową metodą jest naciąganiem, ponieważ o konstrukcji odzieży nie ma w tej książce ani słowa. Autorka uczy szyć odzież skrojoną według gotowych wykrojów. Jest to poradnik ogólny, a prezentowane w nim techniki nie mają nic wspólnego z modą, jak sugeruje tytuł. Rozdział poświęcony tkaninom zawiera liczne błędy merytoryczne, jak również błędy w tłumaczeniu. Szyję od 20 lat i widziałam kilka znacznie lepszych publikacji. Szkoda, że wydawca zdecydował się na wydanie właśnie takiej książki, choć na świecie na ten temat napisano sporo bardzo dobrych książek. Współczesny poradnik o szyciu powinien zawierać fotografie prezentujące krok po kroku poszczególne etapy albo bardzo przejrzyste kolorowe rysunki, a nie czarno-białe schematy. Brakuje też informacji niezbędnych w odszywaniu trudnych elementów, których znajomość pozwoli czytelnikowi uszyć odzież, która będzie dobrze leżała i będzie jednocześnie nienagannie wykończona, ale widocznie autorka książki takiej wiedzy nie ma. Informacje marketingowe na okładce książki nie ma pokrycia w treści.

Bardzo przyjemna książka dla ludzi uczących się szycia na maszynie. Podstawowe informacje z zakresu materiałoznawstwa, rodzajów ściegów oraz rozrysowane techniki szycia poszczególnych elementów ubioru sprawiają, że jest to najbardziej kompletna pozycja tego typu, jaką można kupić w języku polskim.

• Szycie
  • DIY
  • Nie wiadomo skąd
  • Moda&krawiectwo

Dodaj cytat z książki Proste i modne szycie