Buszujący w zbożu

83-207-1536-9
Maria Skibniewska
powieść amerykańska - XX w literatura piękna
Inne

Opowieść o dorastającym chłopcu, który przez kilka dni próbuje być dorosły. Który po wyrzuceniu ze szkoły nie wraca do domu i włóczy się po Nowym Jorku. Można przrczytać, ale nie jest to jakaś genialna pozycja

Na półkach: , , , , , ,

Główny bohater tej powieści 16-letni Holden Caufield uciekał z internatu czterokrotnie, był wyrzucany nie tylko ze szkół, ale także z amerykańskich bibliotek.
Dlaczego?
Powieść "Buszujący w zbożu” została opublikowana ponad 70 lat temu i wzbudziła niemałe kontrowersje w purytańskiej Ameryce. Krytykowano ją z powodu otwartych odniesień do seksu oraz (momentami) wulgarnego języka głównego bohatera. Obawiano się jej złego wpływu na młodzież i przez wiele lat usuwano z list lektur oraz z bibliotek.
Oprócz tego w 1980 roku utwór ten -dodatkowo - okrył się złą sławą, kiedy jego egzemplarz znaleziono w kieszeni zabójcy Johna Lennona.
Dziś powieść o rozterkach młodocianego Holdena już tak bardzo nie szokuje, ale mimo wszystko wciąż wzbudza emocje.

Jerome D. Salinger, sam w młodości bardzo zbuntowany (polecam film biograficzny "Zbuntowany w zbożu"),wyposażył Holdena w desperacką krnąbrność wobec dorosłych i skłonność do buntu. Chłopak nie szanuje żadnych dorosłych autorytetów, często bywa ordynarny, ale zawsze jest szczery i bezkompromisowy.
Zanim Holden otrzyma oficjalną wiadomość o wyrzuceniu go z kolejnej szkoły i zderzy się z miażdżycą dezaprobatą rodziców, postanawia wyruszyć w podróż do Nowego Jorku. Eskapada trwa dwie i pół doby. Chłopak instaluje się w pokoju hotelowym i próbuje używać życia tak, jak to robią jego rówieśnicy. Nic z tego, próba utożsamienia się z rówieśnikami zupełnie się nie udaje.
Holden odrzuca świat dorosłych, ale nie utożsamia się także z rówieśnikami. Chłopak czuje się wyalienowany, odgradza się od otoczenia murem milczenia, wzruszeniem ramion i demonstracyjną opryskliwością.
Zbuntowany nastolatek pogardza też własnym bratem, który pisze scenariusze w Hollywood, widząc w tym zaprzedanie duszy i talentu. Chłopak odnosi się krytycznie również do swoich kolegów ze szkoły, oto co mówi na ich temat:
🔰„Banda kabotynów, a kształcą cię tam po to, żebyś nabrał tyle mądrości, ile potrzeba na zafundowanie sobie kiedyś cadillaka; musisz udawać, że cię szalenie obchodzi, czy drużyna szkolna wygrała mecz piłki nożnej, czy przegrała; rozmawia się od rana do wieczora wyłącznie o dziewczynach, o wódce i sprawach seksualnych, a cała banda dzieli się na wstrętne małe kliki.”🔰
Jedyną osobą, wobec której Holden żywi cieplejsze uczucia, jest jego młodsza siostra Phoebe. Według niego dziewczynka ucieleśnia sielankowy stan dzieciństwa wraz z jego spontanicznością, brakiem zakłamania i fałszu, ale przy tym bardzo często potrafi myśleć racjonalniej niż jej starszy brat.
Holden stoi na rozdrożu poszukuje czegoś w życiu, ale sam nie wie czego. Jest zagubiony, zdezorientowany. Choć momentami jego uwagi mogą wydawać się cyniczne i złośliwe, to nie ulega wątpliwości, że jest to wrażliwy, myślący nastolatek o niepokornej duszy. Ma pełne prawo do rozterek i krytycznych uwag, zwłaszcza, że nawet dziś są one zaskakująco aktualne.
"Buszujący w zbożu" to powieść drogi, której bohater jest nastawiony na odkrywanie swojej tożsamości. Nastolatek poszukuje własnego miejsca, bojąc się przy tym zrobić krok w którąkolwiek stronę. Stara się uporządkować wszechświat, odnaleźć logikę historii, sens poszczególnych zdarzeń, przyczynę sprawczą tego przerażającego świata dorosłych, który jest wokół niego i chaosu wewnątrz niego.
Holden nie rozumie, że to właśnie osobista, wewnętrzna harmonia i dystans do rzeczywistości to jedyne narzędzia potrzebne do odnalezienia spokoju.
Historia samotnej podróży zagubionego i pełnego rozterek nastolatka będzie miała dramatyczny zwrot. Jaki? Przeczytajcie tę powieść, polecam.

Przeczytane w ramach czerwcowego wyzwania czytelniczego: książka z motywem podróży.

Dlaczego?

Niestety Rozczarowanie. Spodziewałem się dużo lepszego, po zachwalaniu owego tytułu w serialach "BoJack Horseman" oraz "Family Guy". Nie rozumiem co jest fajnego w tej książce, ani co się może w niej podobać.
Nie wiem, może to kwestia wieku, czy owa pozycja spodoba się czytelnikowi. Jeśli tak, to 29 lat to za dużo, by dać się oczarować jej oczarować.

Niesamowicie mnie wynudziła.

Niesamowicie mnie wynudziła.

pierwsze czytanie 02.05.2024, 10/10

pierwsze czytanie 02.05.2024, 10/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałem to dawno temu ale pamiętam że zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, że skończyła się znienacka, za szybko, miałem ochotę od razu przeczytać ją poraz drugi, choć tego nie zrobiłem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozumiem, czemu ta powieść należy do "klasyki literatury amerykańskiej", nie żałuję, że ją przeczytałam, ale nie było i chyba nigdy nie będzie mi po drodze z Holdenem

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna opowieść o frustracji i goryczy dorastania, kiedy człowiek nie jest już dzieckiem, ale nie jest jeszcze dorosłym, przymierza więc maski, szukając autentyczności. Często narracja przypomina strumień świadomości. Czyta się bardzo płynnie, niemal pochłania się tę książkę. Główny bohater nie jest do lubienia, a "Buszujący..." nie należy do tytułów, które mają sprawiać przyjemność, ale można z lektury wynieść naprawdę wiele, jeśli nie odstraszy nas pozorny cynizm i mizantropia, którymi Holden chroni się przed zranieniem czy zawodem ze strony świata.

Prawdę mówiąc rozczarowała mnie ta książka. Spodziewałem się historii o buntowniku a dostałem jakieś podrygi rozpuszczonego gówniarza, któremu coś tam się wydawało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nabity w marketing- tak po krótce oceniam tą książkę. Przeczytałem to drugi raz po 25 latach i szału nie ma. Nie rozumiem za co te nagrody. Historia nastolatka z problemami który urwał się na giganta. Do pionu doprowadza go znacznie młodsza siostra.

• Lektury
  • Klasyka