Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka

Okładka książki Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka Barbara Osińska
Okładka książki Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka
Barbara Osińska Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Cykl: Sztuka i czas sztuka
sztuka
Sztuka i czas
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
2007-01-01
2004-01-01
historia sztuki sztuka podręcznik

Bardzo dobra synteza przedstawiająca nam zarys dziejów sztuki kręgu europejskiego. Ten akurat tom zaczyna się od prehistorii a kończy na rokoko. Mamy tutaj do czynienia z klarownym podziałem na architekturę, rzeźbę, malarstwo i literaturę. Każdorazowo przy epokach mamy przedstawione historyczne tło i społeczno-gospodarcze przyczyny rozwoju kolejnych nurtów. Jest to zrealizowane w bardzo jasny i przystępny sposób nawet dla kompletnego laika. Dla przykładu dla epoki renesansu konkretny wywód począwszy od prekursorów humanizmu, przez rozwój miast włoskich, mecenatu po olbrzymi wpływ i rolę katalizatora którym w szerszej perspektywie okazał się upadek Konstantynopola w 1453 roku. Spojrzenie więc raczej całościowe zwracające uwagę także na przyczyny niż tylko skupione na samych efektach w postaci dorobków sztuki.

Opracowanie pełne jest fotografii ponadto podzielone jest na mini rozdziały które są bardzo przejrzyste. W mgnieniu oka znajdziemy interesujący nas okres w sztuce czy nawet konkretnego autora. Całość jest bardzo przyjemna w odbiorze. Nie jestem absolutnie specjalistą w dziedzinie historii sztuki a mimo to publikacja pochłonęła mnie w całości a nawet zmobilizowała do odwiedzenia kilku centrów kultury w postaci muzeów. Jak najbardziej polecam.

Kurs historii sztuki w ładnym opakowaniu, przystępnym opisie, ładnym choć dużym formacie. Nie tylko dla uczniów ale dla wszystkich, kulturalnych ludzi przez duże K

Tematy omówione bardzo przystępnym językiem. Świetnie nadaje się do nauki kontekstów. Jednak uboga w przykłady dzieł sztuki. Dlatego do matury przydadzą się jeszcze inne materiały.

Nasza nauczycielka od historii sztuki uznała, że to najlepszy podręcznik od tego przedmiotu, ale ma mało ilustracji. I choć zawiera dużo informacji podanych w przystępny sposób, to czyta się to jak każdy podręcznik - raczej wolno i ociężale. Lepsze niż nic, ale wolę Gombricha

Jedyna książka, którą czytałam ponad pół roku(choć to bardziej jak podręcznik). DUuuużo powstawowych informacji, ale forma nie zawsze mi się podobała. Przydatna

Ta książka, jest jedynym "podręcznikiem" do historii sztukii w polskich szkołach plastycznych.
Na lekcjach natomiast, oczekuje się o wieele większy zasób materiału niż jest podany w lekturze. Bardzo chciałabym, żebym kiedyś na lekcjach skupiała się nie tylko na notatkach, ale na samej treści lekcji.
Oczywiście nie winię za to książki, gdyż ta sama nie jest ogłoszona podręcznikiem, ale mam nadzieję, że kiedyś powstanie coś podobnego, lecz bardziej kompletnego.
Podsumowując, książka jest dobrze napisana, ale dużo wiedzy należy uzupełnić bez jej pomocy. Podobają mi się bardzo kolorowe i zdjęcia, co przy omawianiu sztuki jest niezbędne.

Oczywiście nie winię za to książki, gdyż ta sama nie jest ogłoszona...

Bardzo zwięzły i konkretny przewodnik po historii sztuki. Idealny dla początkujących miłośników sztuki i jako wstęp do rozwijania zainteresowań.

Jestem bardzo zadowolona z zakupu tej książki, krótko i na temat, żadnych zbędnych informacji, rewelacyjnie mi się z niej uczyło i przygotowywało indywidualnie do matury. Polecam.

Rewelacyjny podręcznik na szybką powtórkę przed maturą do historii sztukii ;)

Rewelacyjny podręcznik na szybką powtórkę przed maturą do historii sztukii ;)

Książka nadaje się w sam raz na lekcje historii sztuki w liceum (na późniejszym etapie oczywiście okaże się zbyt pobieżna, a i informacje w niej zawarte często mogą okazać się sporne). Polecam ją maturzystom, język jest prosty, zrozumiały. Oprawa graficzna też jest jedną z lepszych, dość dużo fotografii.

• Sztuka
  • Historia sztuki
  • sztuka
  • Historia Sztuki

Dodaj cytat z książki Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka