Katja

Profil użytkownika: Katja

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 3 tygodnie temu
138
Przeczytanych
książek
138
Książek
w biblioteczce
137
Opinii
925
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Przeniesienie czytelnika z letniego Szczecina, kojarzonego z wakacyjnymi przyjemnościami, do roku 1946, kiedy miasto było świadkiem odradzającego się życia po wojnie, jest jak podróż w czasie. Agnieszka Gładzik w swojej najnowszej powieści "Niepokorni" ukazuje nam, że nawet w pozornie spokojnych okolicznościach, takich jak powojenny Szczecin, skrywają się liczne tajemnice i niebezpieczeństwa. W tej skomplikowanej rzeczywistości poznajemy głównych bohaterów książki- Tymona, Nelę, Xymenę, Floriana - młodych ludzi, którzy losy splatają się w mieście, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Poszczególne rozdziały książki zatytułowane są imionami bohaterów. W moim odczuciu taki zabieg powoduje, że czytelnik poznaje historię każdego uczestnika fabuły. Ich losy stanowią esencję różnorodności doświadczeń i perspektyw, które składają się na barwną mozaikę życia po wojnie i fabułę przedstawioną przez Autorkę.anim zatopicie się w fabułę powieści musicie wiedzieć, że Szczecin po wojnie był miejscem, gdzie nadzieja na lepszą przyszłość mieszała się z niepokojem i niepewnością. Względny spokój był tylko pozorem, a rzeczywistość skrywała ciemne zakamarki szabrownictwa i chaosu. Szabrownicy wykorzystywali chaos powojennego miasta, dokonując kradzieży i grabieży, co mocno wpływało na życie mieszkańców.





„Nie warto uzależniać swojego szczęścia od innych ludzi.”



Przeszłość każdego z bohaterów jest jak karta zapisana w tajemniczej księdze, której strony stopniowo odkrywają przed nami kolejne wydarzenia i decyzje. To właśnie w tej materii pokazuje się siła powieści "Niepokorni" - w umiejętności autorki ukazania złożoności ludzkiej natury i wpływu historii na życie głównych bohaterów.

„Niepokorni” to przykład powieści wielowątkowej. To powieść o ludziach i wydarzeniach i codziennym życiu w Szczecinie.



Dodatkowym smaczkiem historii Gładzik jest wątek sensacyjno-kryminalny, który choć poboczny, dodaje opowieści nieco pikantności i tajemniczości. Autorka udowadnia, że nawet w powieści obyczajowo-historycznej może być miejsce na intrygę i napięcie.





W moim odczuciu równie interesujący jest wątek Rycerzy Gryfitów, który wplątuje czytelnika w historię lokalną, nadając powieści dodatkowego kontekstu i głębi. To kolejny dowód na wszechstronność tej opowieści, która łączy elementy historii z fabułą, tworząc bogactwo narracyjne, które trzyma czytelnika w napięciu.

Przeniesienie czytelnika z letniego Szczecina, kojarzonego z wakacyjnymi przyjemnościami, do roku 1946, kiedy miasto było świadkiem odradzającego się życia po wojnie, jest jak podróż w czasie. Agnieszka Gładzik w swojej najnowszej powieści "Niepokorni" ukazuje nam, że nawet w pozornie spokojnych okolicznościach, takich jak powojenny Szczecin, skrywają się liczne tajemnice i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

„Życia nie przedzieli się grubą kreską. Jutro będzie kolejny, identyczny dzień tego samego świata, z dokładnie tą samą niemocą.”
Zanim rozpocznę dzisiejsze przemyślenia dotyczące książki, musicie wiedzieć, że „Przeszłość” to powieść wielowątkowa, nieco inna niż poprzednie części cyklu. Grochowska stworzyła trylogię, w której wątki główne prowadzą czytelnika przez emocjonalne labirynty. Czy bohaterowie będą mieć siłę na odbudowę tego, co kruche i delikatne, a może przeszłość zniszczy to, co do tej pory tylko wydawało się być pewnym i stabilnym? Tego wszystkiego dowiecie się, sięgając po trzeci tom „Doliny Marzeń” pt.: „Przeszłość”
W trzecim tomie cyklu „Dolina Marzeń”, Autorka nie zapomina o głównej bohaterce, Nadii, lecz poświęca też sporo uwagi Jake'owi, postaci kluczowej dla fabuły powieści. Mężczyzna, choć na pierwszy rzut oka twardy i nieprzystępny, skrywa w sobie ogromną wrażliwość oraz tajemnicę, na którą zwraca uwagę Grochowska, eksplorując jego kontakty z ojcem. Ten wątek szczególnie przypadł mi do gustu. Warto też zaznaczyć, że relacja Jake'a z Nadią rozwija się powoli, ale autentycznie. Ich dialogi są intrygujące, pełne napięcia, czasem humorystyczne, a także przesycone unoszącą się w powietrzu chemią. Postać Jake'a dostarcza czytelnikowi „Przeszłości” głębszych emocji, które silnie wpływają na psychikę odbiorcy.
W swojej recenzji nie mogę zapomnieć o Nadii, która również jest mocno wyeksponowana w książce. Choć początkowo ma się wrażenie, że kobieta pozostawiła za sobą dramatyczne przeżycia, nagle zostaje skonfrontowana z duchami minionych lat. Tajemnicze pocztówki pojawiające się w jej życiu stają się nośnikiem bolesnych doświadczeń z przeszłości, sprawiając, że świat bohaterki gwałtownie się zmienia.

To, co wyróżnia ten wątek, to zdolność autorki do budowania napięcia poprzez subtelne sugestie i tajemniczość. Pocztówki stają się symbolicznym mostem między teraźniejszością a przeszłością, a sposób, w jaki są wprowadzane, tworzy atmosferę osaczenia i niepewności. Trzeba tutaj podkreślić, że Katarzyna Grochowska unika oczywistych rozwiązań i umiejętnie posługuje się zagadkami, utrzymując czytelnika w stanie zaciekawienia i skłaniając go do refleksji nad ukrytymi znaczeniami.


Trzeci tom cyklu „Dolina Marzeń” jest prawdziwym labiryntem tajemnic, w którym czytelnik ma możliwość się zanurzyć. Każdy rozdział i każdy wątek to kolejny krok w tym labiryncie, pozwalający odkryć nowe aspekty postaci i ich przeszłości.

Sama historia jest jak skomplikowany mozaikowy obraz, gdzie poszczególne elementy składają się w całość. Autorka zręcznie posługuje się narracją, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem ciekawe, a niekiedy szokujące i przyprawiające o szybsze bicie serca, fragmenty układanki.

„Życia nie przedzieli się grubą kreską. Jutro będzie kolejny, identyczny dzień tego samego świata, z dokładnie tą samą niemocą.”
Zanim rozpocznę dzisiejsze przemyślenia dotyczące książki, musicie wiedzieć, że „Przeszłość” to powieść wielowątkowa, nieco inna niż poprzednie części cyklu. Grochowska stworzyła trylogię, w której wątki główne prowadzą czytelnika przez...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Marianna, główna postać tej opartej na faktach historii, to młoda dziewczyna pełna marzeń. Pasjonuje się matematyką, wykazuje się intelektem i bystrością umysłu, uwielbia rywalizację szachową i skrycie darzy uczuciem Janka, przyjaciela swojego brata. Pragnie także służyć Ojczyźnie. W trakcie wojny postanawia wykorzystać swoje umiejętności i urodę, decydując się na aktywny udział w konspiracji. Kobieta otrzymuje zadania, które na zawsze zmieniają jej życie, postrzeganie świata. Marianna musi nauczyć się żyć „po niemiecku”, myśleć jak prawdziwa Niemka, i zapomnieć o tym, że jest się Polką. Taki stan kosztuje dziewczynę wiele – wyrzeczenie się rodziny, przyjaciół i swojej ojczyzny-Polski. Zadania trwale odbijają ślady nie tylko na sercu i ciele, ale i duszy. Jak potoczą się losy Marianny? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po najnowszą powieść Marii Paszyńskiej.



„Człowiek był zdolny do niezwykłych czynów i potrafił znaleźć rozwiązanie nierozwiązywalnego, jeśli od tego zależało życie bliskiej mu osoby.”



Autorka niezwykle subtelnie przedstawia życie głównej bohaterki, prowadząc czytelnika przez skomplikowane wybory, jakie ta musiała podjąć. Przeplata realistyczne opisy z wydarzeń historycznych, tworząc intrygującą i nieprzewidywalną fabułę. Sceny są malowane słowami z niezwykłą precyzją i szczegółowością, co umożliwia czytelnikowi stworzenie w swojej wyobraźni pełnego obrazu.



Cytat „Ludzie lubią, gdy dzieli się ich emocje. W pierwszej kolejności zawsze spróbuj wyczuć stan, w jakim znajduje się dana osoba.[…] Płacz z płaczącymi, śmiej się, gdy inni się śmieją.” idealnie oddaje atmosferę, jaką autorka stworzyła, umożliwiając czytelnikowi identyfikację z bohaterami.

"Kochanka Nazistów" to nie tylko opowieść oparta na bolesnych doświadczeniach Marianny, ale przede wszystkim hołd dla tych wszystkich, którzy potrafili znaleźć w sobie siłę, by przetrwać w trudnych czasach wojennych. Postawa głównej bohaterki stanowi nie tylko symbol walki o Ojczyznę, lecz także miłości, nadziei i siły ludzkiego charakteru. Autorka doskonale uchwyciła panującą atmosferę, przemyślenia bohaterów i ich motywacje.

Z ogromnym przekonaniem mogę stwierdzić, że "Kochanka Nazistów" to książka, którą warto przeczytać. Maria Paszyńska stworzyła historię, która porusza serce, skłania do refleksji, a jednocześnie oferuje czytelnikowi emocjonującą podróż przez czasy wojenne. Pomimo trudnych tematów, książka jest interesująca, wciągająca. Dlatego polecam ją z całego serca.

Marianna, główna postać tej opartej na faktach historii, to młoda dziewczyna pełna marzeń. Pasjonuje się matematyką, wykazuje się intelektem i bystrością umysłu, uwielbia rywalizację szachową i skrycie darzy uczuciem Janka, przyjaciela swojego brata. Pragnie także służyć Ojczyźnie. W trakcie wojny postanawia wykorzystać swoje umiejętności i urodę, decydując się na aktywny...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Katja

z ostatnich 3 m-cy
Katja
2024-05-06 19:31:32
Katja ocenił książkę Niepokorni na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-05-06 19:31:32
Katja ocenił książkę Niepokorni na
10 / 10
i dodał opinię:

Przeniesienie czytelnika z letniego Szczecina, kojarzonego z wakacyjnymi przyjemnościami, do roku 1946, kiedy miasto było świadkiem odradzającego się życia po wojnie, jest jak podróż w czasie. Agnieszka Gładzik w swojej najnowszej powieści "Niepokorni" ukazuje nam, że nawet w poz...

Rozwiń Rozwiń
Niepokorni Agnieszka Gładzik
Średnia ocena:
9.3 / 10
4 ocen
Katja
2024-04-28 10:21:47
Katja ocenił książkę Przeszłość na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-04-28 10:21:47
Katja ocenił książkę Przeszłość na
10 / 10
i dodał opinię:

„Życia nie przedzieli się grubą kreską. Jutro będzie kolejny, identyczny dzień tego samego świata, z dokładnie tą samą niemocą.”
Zanim rozpocznę dzisiejsze przemyślenia dotyczące książki, musicie wiedzieć, że „Przeszłość” to powieść wielowątkowa, nieco inna niż poprzednie części cyklu. Gr...

Rozwiń Rozwiń
Przeszłość Katarzyna Grochowska
Cykl: Dolina marzeń (tom 3)
Średnia ocena:
8.7 / 10
21 ocen

statystyki

W sumie
przeczytano
138
książek
Średnio w roku
przeczytane
20
książek
Opinie były
pomocne
925
razy
W sumie
wystawione
133
oceny ze średnią 9,9

Spędzone
na czytaniu
854
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
22
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]