Kochanka nazistów

Okładka książki Kochanka nazistów Maria Paszyńska
Okładka książki Kochanka nazistów
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Filia powieść historyczna
powieść historyczna
Filia
2024-01-24
2024-01-24
literatura polska wojna

Powieść historyczna, oparta na prawdziwych faktach, II wojna światowa.

Główną bohaterką jest młoda siedemnastoletnia dziewczyna Marianna Jurasz , która jest uzdolniona w dziedzinach ścisłych. Kocha szachy i matematykę. Uczucia swoje ulokowała z wzajemnością w Janku, studencie medycyny, koledze swego brata.
Wybucha wojna. Janek zgłasza się na ochotnika do wojska. Od tej pory nie ma już żadnej wiadomości od niego.
Marianna wstępuje do konspiracji AK. Przywódcy dostrzegają jej urodę i zdolności.
Ona sama jeszcze nie wie , w co zostaje wciągnięta. Pozostaje samotna w walce , odcięta od rodziny. Wstępuje do gry , z której nie ma już odwrotu, a stawką jest jej własne życie.

Przychodzi rozkaz. Dziewczyna dostaje nową i to niemiecką tożsamość. Ma swoim wdziękiem omotać i oczarowywać niemieckich dygnitarzy, by wyciągnąć od nich jak najwięcej informacji, która się przyda do walki z nazistami. Początkowo z trudem, oporami opanowuje strach, wstyd, przerażenie i powoli rozkręca się.
Wszystko stawia na jednej szali. Uroda, wdzięk, czar osobisty, inteligencja, odwaga , spryt idą
w całkowity rozruch. Balansuje na granicy.

Oddała się cała w słusznej sprawie, narażała życie, poświęciła młodość.
Niedoceniona , raczej niesłusznie oceniona po wojnie jak większość podobnych dziewcząt działających w AK.

Książka bardzo emocjonalna, wzruszająca, ciężka, choć napisana rzetelnie lekkim językiem , z wplecionymi fikcyjnymi zdarzeniami, porusza najczulszą strunę w sercu. Łzy same kapią na papier podczas lektury.
Niełatwo się czyta, szczególnie to co robili Polacy , Polakom po wojnie.

Książka jest hołdem dla polskich agentek głębokiego wywiadu w czasie II wojny światowej.
Autorka przedstawia bibliografię, podając listę bohaterek podziemia, które były inspiracją do stworzenia tej wspaniałej powieści.

Polecam! Dzieło o tematyce unikatowej.

Powieść historyczna, oparta na prawdziwych faktach, II wojna światowa.

Wybucha wojna. Janek zgłasza się na ochotnika do wojska. Od tej...

Młodość narwana jest i naiwna...Heroiczna...a potem ponosi koszty....to co było istotą sprawy już nie jest, wcześniej bohater teraz zdrajca....wojna jest bezwzględna.... obyśmy nigdy nie musieli tego doświadczyć....

Sięgacie po książki inspirowane prawdziwymi wydarzeniami?

Przed Wami leży historia niezwykle ciężka w odbiorze głównie ze względu na skalę okrucieństwa.
Pewnie powiedziecie ,,czego się spodziewałaś w książce z II wojna światowa w tle ?" , szczerze mówiąc można w takich książkach znaleźć wszystko.
Od miłości ,po stratę, bohaterstwo , po samotność i uczucia wszelakie . Od łez smutku po łzy szczęścia.
Można przespacerować się po całej gamie wątków ,a sama wojna może być albo tłem albo grać pierwsze skrzypce .

Czy zaskoczę Was jeśli powiem ,że wszystko to znajdziecie tutaj ?
Marianna wiodła beztroskie życie , zaczęła czuć czym jest pierwsza miłość zrodzona z przyjaźni ,miała wielkie marzenia i prawdę mówiąc nie różniła się ode mnie lub Ciebie.
Jednak wybuchła wojna i wszystko co znała musiała porzucić ,doznać różnych strat i chcąc podjąć ryzyko stanąć w walce z wrogiem .
Jednak miłość ma różne oblicza i nie mniej twarzy co zadań wywiadowczyn AK .

To niezwykle ujmująca historia, o odważnej bohaterce ,która wiedziała że ryzykuje nie tylko podczas wojny ale również po niej .
Myślę ,że sam tytuł nasuwa tutaj wnioski.
Tytuł niosący również refleksje nad moralnością ludzka .
Czytając masę podobnych tytułów wiem ,że to historia jakich wiele w tamtych czasach jednak samo pióro autorki pozwoliło mi przez nią przebrać z zapartym tchem.
Mnóstwo ciężkich emocji wylewało się z kart książki niosąc za sobą ciągła niepewność.
Niezwykle poruszająca historia, która pokaże Wam kolejne oblicze wojny i odważne kobiety walczące za swoją ojczyznę .

(Współpraca barterowa @wydawnictwofilia )

Sięgacie po książki inspirowane prawdziwymi wydarzeniami?

Od miłości ,po stratę, bohaterstwo , po samotność i uczucia wszelakie . Od...

Maria Paszyńska jak zwykle nas nie zawodzi. W swojej najnowszej powieści pod postacią Marianny Jarosz przywołuje dokonania polskich wywiadowczyń AK. Młodziutka dziewczyna, marząca o studiach matematycznych i lubiąca grać w szachy zakochuje się pewnego dnia w koledze swojego brata, Janku Franku, przyszłym lekarzu. Wszystko to dzieje się tuż przed wojną, gdy młodzi ludzie pełni zapału i miłości nie bali się marzyć. Niestety ich plany rozwieje wojenna zawierucha, podczas której Janek zaginie. Marianna, by ukoić skołatane serce włączy się do podziemia. Dostanie trudne zadanie, po którym będzie musiała poskładać się na nowo. Doskonale napisana. Porywająca i zarazem brutalna historia od której nie można się oderwać. Polecam.

Paszyńska mistrzowsko kreśli obraz Polski podczas okupacji niemieckiej, ukazując codzienne życie podczas wojny oraz działania polskiego podziemia. Marianna staje się symbolem odwagi i poświęcenia, gotowa na wszystko, by służyć swojemu krajowi. Jej historia to nie tylko walka z okupantem, ale także wewnętrzny konflikt moralny, gdy zderza się z ludzkimi tragediami i brutalnością wojny.

Książka rzuca światło na rzadko opisywane aspekty historii II wojny światowej, pokazując działania kobiet w polskim ruchu oporu oraz trudności, z jakimi musiały się zmierzyć. Paszyńska wnikliwie analizuje psychologiczne aspekty postaci, ukazując ich zmagania, wątpliwości i emocje.

"Kochanka nazistów" to nie tylko pasjonująca opowieść o bohaterskich czynach Marianny, ale także głęboka refleksja nad naturą ludzką, miłością, poświęceniem i moralnością w czasach ekstremalnych. To książka, która porusza, inspiruje i skłania do refleksji nad ceną wolności oraz siłą ludzkiego ducha w obliczu największych wyzwań. Paszyńska stworzyła arcydzieło, które zostaje w pamięci czytelnika na zawsze.

"Kochanka nazistów" Marii Paszyńskiej to poruszająca opowieść, która przenosi czytelnika w sam środek brutalnej rzeczywistości II wojny światowej. Główną bohaterką jest Marianna Jurasz, młoda kobieta o niezwykłych talentach i determinacji, która dla miłości do Ojczyzny i pragnienia wolności podejmuje ryzykowną decyzję - zostaje agentką głębokiego wywiadu Armii Krajowej....

Mocna i bardzo realistyczna. Czasami dociera tak głęboko, że trzeba na chwilę oderwać wzrok. Szanuję kobiety walczące z wrogiem, w jakikolwiek sposob- nie osądzajmy.. A na końcu i tak największy cios dostała od rodaka- zawiść,złość, zazdrość, nic się nie zmieniło,nadal jest.

Marianna Jurasz wraz z rodzicami i bratem mieszka w Warszawie. Pochodzi z inteligenckiej rodziny, ojciec lekarz, brat student medycyny, a ona kocha matematykę i szachy. Marianna jest szczęśliwie zakochana w Janku, zamierzają się pobrać. Jednak ich szczęście zakończy się wraz z wybuchem wojny. Janek nie wraca z kampanii wrześniowej, ślad po nim zaginął. Nie mogąc pogodzić się z hitlerowskim terrorem w Warszawie, Marianna postanawia wstąpić w szeregi Armii Krajowej. Jest piękna i inteligentna, dlatego dowództwo AK postanawia powierzyć jej niebezpieczną misję, w której będzie mogła liczyć na siebie. Jak potoczą się losy Marianny i jej bliskich? Czy przetrwają piekło wojny?

Ciąg dalszy recenzji na:

Przejmująca powieść osadzona w czasach wojennych. Jednego dnia marzenia, plany młodych ludzi legły w gruzach. Wybuch wojny przewartościował ich ideały. Książki i zeszyty pozamieniali na mundur i broń. Marianna, jako niespełna osiemnastolatka niesiona miłością do ojczyzny wstępuje do AK. Po odpowiednim przeszkoleniu zostaje, tytułową kochanką nazistów. Powieść w pełni oddaje emocje głównej bohaterki, jej emocje związane z pełnioną rolą. Nad wyraz dokładnie zostało też przedstawione bestialstwo ludzi podczas przesłuchiwania zatrzymanych. Opisy te tym bardziej chwytają za serce, bowiem dotyczą młodej dziewczyny, która żyła naprawdę.

Ile można poświęcić w imię miłości do Ojczyzny?

Kiedy wybuchła II wojna światowa wielu młodych ludzi ochoczo stanęło w obronie Polski. Jedni poszli na front, inni rozpoczęli działalność w podziemiu. Marianna Jurasz, mając prawie osiemnaście lat wstępuje do pracy w konspiracji. Piękna dziewczyna z niezwykłą inteligencją wciela się w Niemkę i staje przed niebezpiecznym zadaniem, które będzie miało wpływ na całe jej życie.

Powieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami oraz fragmentami losów kobiet działających w Armii Krajowej. Wiele z nich zostało zapominanych a przecież odegrały ogromną rolę w historii konspiracji. Nierzadko w imię wykonywanych zadań, musiały korzystać z walorów własnego ciała za co zostały po wojnie potępione i zapłaciły straszną cenę. Te odważne i wkraczające w dorosłość dziewczyny nigdy nie zaznały beztroski młodzieńczych lat, oddając je w imię służby swojej Ojczyźnie.

Maria Paszyńska jest jedną z tych autorek, po której książki sięgam w ciemno. Jak do tej pory na żadnej z jej powieści się nie zawiodłam a ta tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją w jeden dzień i bardzo Wam polecam. Nie zabrakło w niej emocji, które powodują żal i współczucie dla Marianny. Po tym co zrobiła, spotkało ją odrzucenie i brak wdzięczności. Ciężko momentami było czytać tę historię, która była bolesna i trudna. Koszmar przesłuchań najpierw nazistowskich, później SB niósł z sobą ogromny ładunek i powodował współczucie oraz złość do oprawców, którzy nie znali litości pomimo, że więźniem była kobieta.

Ile można poświęcić w imię miłości do Ojczyzny?

Skuszona dobrymi opiniami, postanowiłam, że ja również po nią sięgnę. I zupełnie nie żałuję czasu spędzonego z tą lekturą. Historia była piękna i przejmująca. Momentami bardzo trudna i ciężka historia, ale warta przeczytania. Polecam każdemu, kto lubi lektury tego typu. Mamy tutaj cały wachlarz emocji, głównie tych ciężkich, trudnych i bolesnych, ale to tylko sprawia, że ta książka jest wyjątkowa.

• Przeczytane 2024
  • Wojenne