rozwińzwiń

Inteligencja emocjonalna

Okładka książki Inteligencja emocjonalna Daniel Goleman
Okładka książki Inteligencja emocjonalna
Daniel Goleman Wydawnictwo: Media Rodzina poradniki
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
Emotional intelligence
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Data 1. wydania:
1996-01-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8385594469
Tłumacz:
Andrzej Jankowski
Tagi:
poradniki inteligencja emocje
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Trwała przemiana Richard J. Davidson, Daniel Goleman
Ocena 7,2
Trwała przemiana Richard J. Davidson...
Okładka książki HBRs 10 Must Reads for New Managers Robert B. Cialdini, Michael D. Watkins, Daniel Goleman, Herminia Ibarra, John P. Kotter, William Oncken Jr., Donald L. Wass
Ocena 7,6
HBRs 10 Must R... Robert B. Cialdini,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
2193 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
50
49

Na półkach:

Rozdział 1. Ludzki umysł i emocje
W jaki sposób działają emocje?
Emocje to nic innego jak pewne impulsy, które przyczyniają się do podejmowania natychmiastowych działań. Mimo tego, że warto nauczyć się kontrolowania swoich emocji, to jednak w praktyce ich sztuczne wywoływanie czy całkowite usunięcie nie jest możliwe. Niemniej jednak emocje mogą być bardzo pomocne, to właśnie dzięki nim uczymy się na podstawie naszych wspomnień. Gdy dotkniemy gorącego pieca, kojarzy się to nam z czymś negatywnym i już więcej tego nie powtórzymy.
Dodatkowo emocje ułatwiają interpretowanie uczuć innych, w konsekwencji możemy przewidywać ich poczynania. Zaletą emocji jest to, że popychają nas do działania- są one niezbędne, by błyskawicznie reagować na sytuacje.
Odczuwanie emocji jest zatem całkowicie naturalne- problem powstaje w momencie, gdy nie są one dostosowane do sytuacji lub gdy są wyrażane w sposób niebezpieczny.
Autor rozróżnia dwa umysły:
1) Myślący- umożliwia zarządzanie emocjami i zmysłami, ułatwia podejmowanie świadomych decyzji i przyczynia się do analizowania danych
2) Uczuciowy- związany z emocjami, adaptacją i zdolnością do nauki. To właśnie dzięki niemy rozumiemy i sami odczuwamy emocje. Gdyby nie ta część, nie bylibyśmy w stanie znaleźć prawdziwej miłości, bowiem kierowalibyśmy się jedynie wyrachowaniem, korzyściami.
Czym jest porwanie emocjonalne?
Nasz uczuciowy umysł kształtuje się w pełni już po naszym urodzeniu. W praktyce oznacza to, że nie jesteśmy w stanie modyfikować reakcji emocjonalnych, ale istotnie możliwość nauczenia się reagowania na emocje. Porwanie emocjonalne występuje w momencie, gdy postępujemy pod wpływem impulsu, zatem bez uczestnictwa logicznej części mózgu.
Rozdział 2. Z czego składa się inteligencja emocjonalna
Autor wyróżnia 5 elementów, które wchodzą w skład inteligencji emocjonalnej:
1) Samoświadomość- aby zarządzać swoimi emocjami, istotne jest posiadanie świadomości, że takowe występują i w jaki sposób działają. Im większa jest nasza samoświadomość, tym w większym stopniu znamy swoje lęki i pragnienia. Autor przedstawia 3 metody w jaki sposób ludzie skutecznie lub mniej skutecznie radzą sobie z emocjami:
• Rozpoznawanie emocji- dzięki temu jesteśmy świadomi nastrojów i wiemy, w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić. Takie osoby mają pozytywne nastawienie do życia, bowiem są przekonane, że poradzą sobie z każdym nastrojem, nawet z tymi złymi i efektywnie się z nimi uporają
• Pochłonięcie- reakcja w taki sposób sprawia, że jesteśmy przytłoczeni i zagubieni reakcjami emocjonalnymi. Nastroje ulegają znacznym zmianom, a osoby wykorzystujące tę metodę mają problemy z zapanowaniem nad nimi.
• Akceptacja- takie osoby mają większą świadomość uczuć, ale nie czują, że powinny coś zmienić.
2) Samoregulacja- jeśli już uda nam się zrozumieć, w jaki sposób reagujemy emocjonalnie, warto rozpocząć kontrolę nad tym, jak to wpływa na nasze działania i spróbować zarządzać reakcjami. Kluczowe jest jednak doświadczanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych uczuć. Zarzadzanie emocjami to nic innego jak zdolność do uspokojenia się. Najczęściej pojawiające się emocje
to gniew, emocje i smutek:
A. Gniew- daje przypływ energii do działania, jednak może przytłoczyć emocjonalnie. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybuchniemy. Istotne jest to, by zrozumieć przyczyny gniewu.
Jak przezwyciężyć? Zatrzymajmy się i spójrzmy na sytuację z innej perspektywy. Jeśli nie potrafimy się skoncentrować, warto chwilę ochłonąć i odwrócić uwagę od źródła gniewu.
B. Niepokój- przybiera formę pocenia się i szybszego bicia serca.
Jak przezwyciężyć? Rozpoznanie źródła lęku, techniki relaksacyjne, walka z niepokojącymi myślami. Odpowiedzmy sobie, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia tego, czego się obawiamy i w jaki sposób możemy temu zapobiec.
C. Smutek- najczęściej, gdy tracimy kogoś lub coś, co ma dla nas znaczenia.
Jak przezwyciężyć? Chwilowe wycofanie, zbieranie energii, zgrupowanie się. Zidentyfikujmy negatywne myśli i przeformułujmy je. Skupmy się na przyjemnych zajęciach, wykreujmy małe zwycięstwa, pomyślmy o pomocy innym, porównajmy swoją sytuację z innymi ludźmi
3) Motywacja- aby zwiększyć swoją produktywność, zalecane jest odłożenie impulsów i wstrzymanie się z nagrodami. Dzięki motywacji możemy zmusić siebie do określonego działania. Jest ona jednak uzależniona od wiary w nasze umiejętności.
Negatywne nastroje źle wpływają na nasze wspomnienia, w konsekwencji stajemy się bardziej ostrożni. Dobry nastrój natomiast wpływa pozytywnie na kreatywność i możliwość rozwiązywania problemów. Jeśli jesteśmy zmartwieni, wówczas znacząco spada nasza zdolność do wykonywania zadań.
4) Empatia- emocje często nie są wyrażane słowami, a postawą niewerbalną (gesty, mimika twarzy)- autor mówi, że stanowi ona nawet 90% naszej komunikacji. Brak empatii powoduje poczucie odrzucenia i wyobcowania.
5) Zarządzanie emocjami innych- połączenie wcześniej wspomnianych umiejętności (rozpoznawanie emocji, kontrola, motywacja, empatia) wpływa na relacje międzyludzkie. Autor twierdzi, że emocje są zaraźliwe. Im bardziej zdecydowanie wyrażamy emocje, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się wygrać.
Rozdział 3. Stosowanie emocjonalnej inteligencji
Inteligencja emocjonalna ma wpływ na nasze zdrowie. Przykładowo gniew osłabia serce, lęk obniża odporność organizmu.
Według autora, inteligencja emocjonalna jest niezwykle przydatna na co dzień. Jeśli przyjaźnie odnosimy się do wszystkich, wówczas potrafimy zarządzać konfliktami i stajemy się bardziej produktywni. Wpływa również na związki partnerskie, bowiem umożliwia zidentyfikowanie podstawowych różnic między płciami.
Autor nieco rozszerza powyższe o następujące informacje:
1) Inteligencja emocjonalna w małżeństwie- dziewczynki od najmłodszych lat są uspołeczniane, by nie były agresywne w takim stopniu jak chłopcy, czego nie można powiedzieć o drugiej płci.
Mężczyznom z reguły zależy na niezależności, a kobietom na bliskości. Istotne jest, aby komunikować drugiej stronie coś w sposób delikatny „Gdy zapominasz o śmieciach, wydaje mi się, ze nie do końca chcesz mi pomóc w obowiązkach domowych”.
Ważne jest, by w związku partnerskim rozwijać inteligencję emocjonalną. Możemy tego dokonać poprzez:
• Rozpoznawanie różnic- aby poprawić relacje, warto słuchać drugiej połówki i wczuwać się w uczucia drugiej strony. W przypadku mężczyzn samo wysłuchanie niejednokrotnie sprawia, że druga strona czuje się zrozumiana i prawdopodobnie się uspokoi. Kobiety natomiast powinny unikać osobistej krytyki i pogardy.
• Nauka uspokajania siebie i partnera- w przypadku podnoszącej ciśnienie dyskusji warto zrobić sobie 20 minut przerwy, gdy tętno wróci do normalności.
• Formuła X, Y, Z- gdy robisz X, czuje się Y, wolałbym żebyś zrobiła Z
• Słuchanie i współczucie- słuchajmy nawet w przypadku złości z naszej strony, skupmy się na przekazie faktycznym
• Trzymanie się tematu- koncentracja na określonym incydencie i problemie
• Szansa dla drugiej osoby- przedstawienie perspektywy w pierwszej kolejności przez drugą stronę może znacząco złagodzić problem.
• Wyzwanie dla toksycznych myśli- w chwilach zwątpienia przypominajmy sobie o wspólnych szczęśliwych chwilach, gdy druga połówka zrobiła dla nas coś, co cenimy.
• Unikanie postawy obronnej- to, co my rozumiemy jako atak to często silne uczucia i chęć zmiany czegoś dla dobra obojga.
• Wzięcie odpowiedzialności i przeprosiny- szczere przeprosiny łagodzą nawet najbardziej napięte spory.
2) Inteligencja emocjonalna w pracy- kompetencje emocjonalne umożliwiają radzenie sobie z konfliktami w pracy. Niskie morale pracowników i ich zastraszanie sprawia, że ich produktywność jest niższa. Jako manager warto zwrócić uwagę na 3 aspekty:
• Odpowiednie udzielenie zwrotnych informacji- unikajmy ostrej krytyki, bowiem przynosi to odwrotne skutki, a druga strona przyjmuje postawę defensywną, czego wolelibyśmy uniknąć
• Wykorzystywanie różnorodności- uprzedzenia powinny być niedopuszczalne w każdym miejscu pracy
• Poprawa sposobu współpracy zespołu- stworzenie wewnętrznej harmonii, wykorzystywanie talentów pracowników, budowanie silnych relacji i zaufania.
3) Inteligencja emocjonalna w medycynie- emocje powiązane są ze stanem zdrowotnym. Wpływają one na układ nerwowy, układ odpornościowy, hormony. Przykładowo lęk zmniejsza efektywność układu odpornościowego, gniew zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca, a depresja wpływa negatywnie na energię i chęć dbania o siebie
Rozdział 4. Zmiany w inteligencji emocjonalnej
Rodzina i szkoła
Ignorowanie uczuć dzieci i reagowanie na nie z pogardą, jak również brak wzajemności sprawia że dziecko nie będzie w stanie radzić sobie z emocjami. Możemy zareagować słowami „nie płacz, nic się nie stało”. Płacz to oznaka tego, że z perspektywy malucha coś się stało. Dzieciaki uczą się na podstawie zachowań i słów rodziców. Jeśli nie mają odpowiednio rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, wówczas zauważalne mogą być trudności w nauce.
Najgorsze, co możemy zrobić w stosunku do dzieci, to ignorować problemy emocjonalne, biernie przyjmować uczucia (bez zaangażowania) i reagować z pogardą. Słuchajmy dzieci i zadawajmy odpowiednie pytania. Niszczycielski jest również brak uwagi. Uczniowie z trudną sytuacją emocjonalną mają problemy ze skupieniem, kontrolowaniem zachowania i nawiązywaniem przyjaźni.
Jak pokonać swój temperament?
Dziedziczymy po swoich rodzicach zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy. To, kim się stajemy później i jak się kształtujemy zależy jednak również od środowiska, w którym się obracamy, od podejmowanych decyzji i od tego, jakie cechy odziedziczone po rodzicach wzmacniamy. To rodzice odpowiedzialni byli za nasze wychowanie- szkoła ma inne zadania. Lukę w zakresie wychowania wypełniają rówieśnicy, a to może mieć negatywny wpływ.

Rozdział 1. Ludzki umysł i emocje
W jaki sposób działają emocje?
Emocje to nic innego jak pewne impulsy, które przyczyniają się do podejmowania natychmiastowych działań. Mimo tego, że warto nauczyć się kontrolowania swoich emocji, to jednak w praktyce ich sztuczne wywoływanie czy całkowite usunięcie nie jest możliwe. Niemniej jednak emocje mogą być bardzo pomocne, to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
39
22

Na półkach: , ,

To chyba każdy powinien przeczytać. Przydatna wiedza w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ EQ jest szalenie ważna zawsze i wszędzie.

To chyba każdy powinien przeczytać. Przydatna wiedza w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ EQ jest szalenie ważna zawsze i wszędzie.

Pokaż mimo to

avatar
69
20

Na półkach: ,

Według autora inteligencja emocjonalna to umiejętność kierowania emocjami ważniejsza niż IQ. Składają się na nią takie talenty, jak:
- zdolność do motywowania się,
- wytrwałość w dążeniu do celu mimo przeszkód,
- umiejętność kontroli nad własnymi potrzebami,
- optymizm,
- umiejętność regulowania nastroju i niepoddawanie się zmartwieniom,
- empatia.
Dużo przykładów o wychowaniu i wpływie na kształtowanie zachowań u dzieci.

Według autora inteligencja emocjonalna to umiejętność kierowania emocjami ważniejsza niż IQ. Składają się na nią takie talenty, jak:
- zdolność do motywowania się,
- wytrwałość w dążeniu do celu mimo przeszkód,
- umiejętność kontroli nad własnymi potrzebami,
- optymizm,
- umiejętność regulowania nastroju i niepoddawanie się zmartwieniom,
- empatia.
Dużo przykładów o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
166
23

Na półkach:

Lektura obowiązkowa w tym coraz bardziej upośledzonym emocjonalnie świecie gdzie każdy widzi tylko czubek własnego nosa wlepiony w ekran smartfona

Lektura obowiązkowa w tym coraz bardziej upośledzonym emocjonalnie świecie gdzie każdy widzi tylko czubek własnego nosa wlepiony w ekran smartfona

Pokaż mimo to

avatar
81
53

Na półkach:

Przyjemna, jednak oczekiwałam, że będzie więcej biologiczno-psychologicznych zagadnień, w sensie mniej opowieści, a więcej szczegółów i konkretów takich stricte o emocjach. Ale już nie narzekam, bo podsumowując spędziłam fajnie czas. Końcówka lekko nudnawa, może nie moje klimaty, ale pczatek bardzo ciekawy.

Przyjemna, jednak oczekiwałam, że będzie więcej biologiczno-psychologicznych zagadnień, w sensie mniej opowieści, a więcej szczegółów i konkretów takich stricte o emocjach. Ale już nie narzekam, bo podsumowując spędziłam fajnie czas. Końcówka lekko nudnawa, może nie moje klimaty, ale pczatek bardzo ciekawy.

Pokaż mimo to

avatar
303
104

Na półkach:

Świetna pozycja, nie tylko dla rodziców. Bardzo wnikliwie traktuje o emocjach, doświadczeniach wczesnego dzieciństwa, budowaniu emocjonalnej tożsamości i pokazuje jak można uniknąć wielu problemów i konfliktów jeśli jest odpowiednia świadomość, wdrożona profilaktyka i praktyka.

Polecam każdemu kto jest zainteresowany tematem psychologii, poznania wnętrza i mechanizmów, które kierują naszymi zachowaniami.

Świetna pozycja, nie tylko dla rodziców. Bardzo wnikliwie traktuje o emocjach, doświadczeniach wczesnego dzieciństwa, budowaniu emocjonalnej tożsamości i pokazuje jak można uniknąć wielu problemów i konfliktów jeśli jest odpowiednia świadomość, wdrożona profilaktyka i praktyka.

Polecam każdemu kto jest zainteresowany tematem psychologii, poznania wnętrza i mechanizmów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
21
17

Na półkach: ,

Genialna książka z wieloma ciekawymi przykładami. Uwielbiam takie książki, które zostają w głowię na bardzo długo.

Genialna książka z wieloma ciekawymi przykładami. Uwielbiam takie książki, które zostają w głowię na bardzo długo.

Pokaż mimo to

avatar
43
39

Na półkach:

Jak dla mnie psychologiczna z różnymi przykładami naszych działań. Trochę za monotonie i nie które wątki przewertowałam. Fakt jest faktem, że życiowe i trafne spostrzeżenia.

Jak dla mnie psychologiczna z różnymi przykładami naszych działań. Trochę za monotonie i nie które wątki przewertowałam. Fakt jest faktem, że życiowe i trafne spostrzeżenia.

Pokaż mimo to

avatar
168
73

Na półkach:

Miałam dwa podejścia do tej książki. Za pierwszym razem kilka lat temu, męczyłam się czytając ją. Teraz natomiast doceniłam wiedzę w niej zawartą. Polecam każdemu kto pracuje z ludźmi :)

Miałam dwa podejścia do tej książki. Za pierwszym razem kilka lat temu, męczyłam się czytając ją. Teraz natomiast doceniłam wiedzę w niej zawartą. Polecam każdemu kto pracuje z ludźmi :)

Pokaż mimo to

avatar
18
4

Na półkach:

Równie dobrze mogłoby to być 100 stron, reszta strasznie się dłużyła...

Równie dobrze mogłoby to być 100 stron, reszta strasznie się dłużyła...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4 742
  • Przeczytane
    3 012
  • Posiadam
    832
  • Teraz czytam
    480
  • Psychologia
    121
  • Ulubione
    55
  • Chcę w prezencie
    40
  • Rozwój osobisty
    33
  • 2018
    23
  • Poradniki
    19

Cytaty

Więcej
Daniel Goleman Inteligencja emocjonalna Zobacz więcej
Daniel Goleman Inteligencja emocjonalna Zobacz więcej
Daniel Goleman Inteligencja emocjonalna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także