Moja Dieta Cud

Okładka książki Moja Dieta Cud Beata Pawlikowska
Okładka książki Moja Dieta Cud
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: W dżungli zdrowia poradniki
poradniki
W dżungli zdrowia
Burda Publishing Polska
2014-11-19
2014-11-19
zdrowie dieta odżywianie weganizm

Dobra kontynuacja, jednak z kolejną mam już problem.

Dobra kontynuacja, jednak z kolejną mam już problem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jestem w stanie pojąć sposobu myślenia autorki.
Czy nie prościej byłoby poczytać raporty z Intenational Journal of Toxicology zamiast "pytać swojej intuicji", Siły Wyższej czy czego tam jeszcze?

Nie jestem w stanie pojąć sposobu myślenia autorki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie najważniejsze w tego typu książkach jest przełożenie na efekty. A tutaj u mnie jest zdecydowanie większe niż w przypadku innych książek o tej tematyce. Dzięki tej pozycji, udało mi się przejść na trochę zdrowszą stronę mocy, więc jak najbardziej oceniam wysoko mimo czasami denerwujących powtórzeń i wstawek :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby dieta "cud" a cera pani Beaty wygląda jak u staruszki. Dziwne, prawda?
A teraz konkrety.

Książka ta jest niemalże kopią pierwszego tomu tej serii czyli “W dżungli zdrowia”.
Jednakże nie jestem specjalnie zdziwiona tym faktem, bo kto czyta panią Pawlikowską wie, że to standard u niej pisać nową książkę ze starymi tekstami albo inaczej: zmieniają się tylko okładki i tytuły a treść ciągle ta sama.
Tym razem nie będę kopać leżącego tylko po prostu zacytuję Wam kilka zdań.

Str.180: Prawda jest prawdą tylko wtedy kiedy jest pozbawiona fałszu.(Baaaardzo to odkrywcze, nieprawdaż?)

Str.202: Jestem głęboko przekonana o tym, że jedyną możliwą drogą życia i działania w jakiejkolwiek dziedzinie jest uczciwość. Mam tę uczciwość tak głęboko wbudowaną w siebie, że ona działa jak naturalny środek odstraszający wszystko, co mogłoby ją zakłócić. (Polemizowałabym z tym.)

Skoro jesteśmy przy uczciwości.....

Strona 376: “ Nie piję zwykłej kawy bo nie mam ochoty na kawę - odkąd zaczęłam pić yerba mate.

A tu proszę cytacik z
Blondynka w Urugwaju, str.190: “Wzięłam zimny prysznic, ubrałam się i poszłam zrobić to, co uwielbiam robić każdego poranka w czasie samotnej wyprawy. Siadam w barze, zamawiam kawę, wyjmuję notatnik i piszę.
Po pierwszej filiżance zawsze jest druga, trzecia, czwarta, piąta, zdarza się, że wypijam litr kawy odpowiednio rozcieńczonej dużą ilością gorącej wody. “

No więc? Czy to jest wiarygodna osoba?

I na koniec perełka ze str. 325 :
Ja na przykład bardzo dużo myślę. Serio. Bardzo dużo myślę, zastanawiam się, wyciągam wnioski. Mam czasem wrażenie, że w moim umyśle powstał niewidoczny dla mnie kombinat rozwiązywania problemów i ważnych spraw. Zawsze tak było. Szukałam odpowiedzi i po prostu dostawałam je z głębi mojego umysłu.

Cóż, niech Pani myśli jeszcze więcej. Może w końcu wymyśli Pani jakąś ciekawą i ZUPEŁNIE NOWĄ książkę a nie powtórkę poprzednich.

Niby dieta "cud" a cera pani Beaty wygląda jak u staruszki. Dziwne, prawda?
A teraz konkrety.

Trzeci tom z tej serii, A Pani Beata wciąż pisze o tym samym. Straszne wodolejstwo.. posiadam kolejne tomy, ale muszę już odpocząć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

TAK TAK TAK ! POLECAM! Uwielbiam Panią BP i jej twórczość - moja opinia może być, więc dla wielu nieobiektywna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Typowy poradnik przesycony pozytywnym myśleniem w stylu pani Beaty, nie zachwyca wręcz przedstawia oczywistości.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki - z jednej strony mocno przegadana. Mogłaby być napisana trochę bardziej zwięźle, ale z drugiej strony te rady mają nam zapaść w pamięć, a powtarzanie się do tego przyczynia.
Kwestia merytoryki też trochę leży. Z jednej strony autorka się chwali tym ile czasu poświęciła na czytanie naukowych książek jak organizm działa, ale w końcu i tak wierzy tylko swojej intuicji w tej sprawie. I tak naprawdę wszystkie rady to informacje o tym, co u niej zadziałało. Niekoniecznie sprawdzi się to u innych, bo próba badawcza była za mała ;-).
Niemniej... do niektórych wniosków doszłam już wcześniej samodzielnie, też tylko słuchając własnej intuicji i tego jak reaguje na pewne rzeczy moje ciało. Z bieganiem mam podobnie - zaczęłam biegać, bo mnie ciągnęło do wychodzenia w taką ładną pogodę i poruszania się. Nie biegam z zegarkiem, nie liczę kilometrów, jak jest ciężko, to przechodzę do spaceru, czasem siadam na ławce w parku i sobie tylko siedzę... Nie spinam się i dlatego codziennie rano mam nieprzepartą ochotę pobiegać i z każdym dniem biega się coraz łatwiej, a jednocześnie wpływ na organizm jest niesamowity. Bieganie daje energię na cały dzień, lepiej się myśli, pracuje, a choroby omijają z daleka.
Jeśli chodzi o odżywianie nie stosuję aż tak drastycznych cięć - że jak coś było przetwarzane (choćby wyciskane na zimno jak oliwa z oliwek),to jest niedobre dla naszego ciała. Owszem większość przetworzonego jedzenia to faktycznie śmieci, które nie pomagają, a szkodzą. Ale świeżo wyciśnięty sok z owoców albo oliwa z oliwek to nadal bardzo pożywne jedzenie.
Przesłanie książki jest jednak dobre - trzeba wsłuchać się w siebie i nauczyć się siebie.

troszkę naiwne i egzaltowane, ale coś w tym jest :)

troszkę naiwne i egzaltowane, ale coś w tym jest :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Duzo przydatnych informacji na teat zywienia ale tez duzo sie powtarza . Ksiazka bylaby wiele ciensza gdyby nie te powtorki;)

• Beata Pawlikowska
  • 2015