Prymas Wyszyński nieznany

Marek Zając Wydawnictwo: Wydawnictwo M biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo M
2016-05-10
2016-05-10

"Z zewnątrz był postrzegany jako żelazny mąż stanu, chłodny tytan, ale w głębi duszy pozostał - jak sam mówił - chłopcem siedzącym w kucki pod murami Jasnej Góry" - powiedział o Kardynale Wyszyńskim Jego kapelan ks. Bronisław Piasecki.

Uderzyły mnie te słowa, bo przyznam szczerze, że zawsze postrzegałam Prymasa jako postać monumentalną, budzącą respekt, niemal heroiczną. Tymczasem z zapisanego w książce wywiadu wynika, że był po prostu bardzo ludzki, jak każdy zmagał się ze słabościami i cierpiał.

Dzięki wypowiedziom księdza Piaseckiego poznałam nie tylko rozkład dnia Kardynała Wyszyńskiego, Jego poczucie humoru czy sposoby spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim miałam możliwość wejść za kulisy Jego pokornej służby Kościołowi, bezgranicznego zaufania Matce Bożej i wymagającej dyplomacji i nieugiętości współpracy z komunistyczną władzą. Z wielkim wzruszeniem przeżyłam też opisane przez księdza Piaseckiego misterium cierpienia i konania Prymasa, wsłuchałam się w Jego ostatnie słowa i modlitwy...

Bo książka "Prymas Wyszyński nieznany" nie jest zbiorem "ciekawostek", choć przedstawia wiele powszechnie nieznanych sytuacji, rozmów czy zdarzeń, ale jest spojrzeniem na Prymasa Tysiąclecia z perspektywy tak bliskiej Mu osoby, jaką był Jego wieloletni kapelan - najbliższy współpracownik i towarzysz codzienności. A tym, co najmocniej wybrzmiewa w jego wypowiedziach, jest ogromny szacunek i podziw dla Kardynała...

Ja sama dzięki lekturze tej książki uświadomiłam sobie, w jak trudnych czasach przyszło Prymasowi kierować Kościołem, jak wiele zawdzięczają mu Polacy w wymiarze duchowym i moralnym, ja bardzo rozpowszechnił kult Matki Bożej, na którym przecież wyrosłam...

Jestem wdzięczna, że dzięki tej książce, czytanej w przededniu beatyfikacji, Prymas Wyszyński stał mi się bliższy, a w moim sercu pojawiło się pragnienie naśladowanie Go i inspirowania się Jego życiem! Już dzisiaj chcę jak On szanować każdego człowieka i nie pielęgnować w sobie żalu i goryczy za doznane krzywdy.

Jeśli czujecie, że Prymas Tysiąclecia jest Wam ciągle "nieznany", sięgnijcie po tę książkę! Gwarantuję, że jej lektura to zmieni!

Bardzo zgrabnie, lekko opisane życie pomnikowej w Polsce postaci Prymasa Tysiąclecia. Okazuje się, że Wyszyński był także człowiekiem o dużym poczuciu humoru, spontanicznie reagującym na życiowe sytuacje (kto by pomyślał, że jako młody ksiądz sam odebrał poród?).
W książce zamieszczono też archiwalne zdjęcia, dalekie od prymasowskiej monumentalności.
Dobra, dziennikarska robota Marka Zająca.

Dobra, dziennikarska...

Mimo, że dość dobrze znam postać Prymasa Wyszyńskiego, to w książce tej znalazłam kilka ciekawostek, z którymi spotkałam się po raz pierwszy. Polecam!

• Religie i wierzenia
  • Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia