Koma

2017-03-15
2017-03-15
literatura polska

O miłości mojego (nie)życia

Książka mnie nie zachwyciła. Sam temat namiętności i pociągu seksualnego jest OK. Denerwowało mnie odnoszenie się do cytatów z Romea i Juli. Miałam wrażenie, że do niczego nie pasują i niczego nie wnoszą. Temat nie jest ciekawy ani osobliwy. Oto starzejąca się mężatka szuka żaru w młodym chłopaku. Związek bez przyszłości.... ale taki ładny i zarazem smutny

Historia napisana pięknym językowym stylem w nietypowej dla dzisiejszych książek formie, to pierwsze co mnie urzekło zaczynając czytać. Pięknie opisana historia zakazanej miłości przedstawiona z dwóch perspektyw - dojrzałej kobiety i chłopaka wchodzącego dopiero co w dorosłość. Projekt Chmielarza i Zyskowskiej- Ignaciak na początku bardzo mnie zdziwił, ale w miarę rozwoju akcji w książce przekonałam się ze próba ta była udana. Jedyne zastrzeżenie jakie mogę mieć po przeczytaniu tej książki to to, że zakończenie wydaje się jakby było urwane i brakowało jakiejś części, ale pewnie był to zabieg zaplanowany. Niemniej za to odjęte jedna gwiazdka.

Zapowiadała się naprawdę ciekawa historia, jedna osoba zaginęła, druga w śpiączce i jeszcze te krwawe ślady w bagażniku samochodu. Postać pani komisarz nie zdążyła się jednak rozkręcić, bo z początku intrygująca sprawa stała się bardzo szybko banalna. Dojrzała kobieta znudzona pracą i swoim mężem zapragnęła młodego kochanka. Chlopaka z liceum. Niby artystę. Który był wyrachowany i okazał się jeszcze bardziej perfidny niż ona. Żal mi tylko tego koźlątka sarny, którego przejechała pijana baba.

Ewa tak nagle zapada w śpiączkę. W pewien ciepły majowy wieczór, w którym grupa przyjaciół postanawia uczcić zakończenie pewnego etapu życia. Coś się kończy i coś się zaczyna. Ewa śni i wspomina kolejne etapy swojego życia. Przewijają się kolejne kadry. Nieszczęśliwe małżeństwo, wypalenie zawodowe, pustka, frustracja, rozczarowanie, gniew, samotność, strata. I nagle pojawia się on, Karol. Odważny i pewny siebie, ze swoją młodością, świeży powiew wiosny po długiej zimie. Tak inny od wszystkich z artystyczną duszą, zafascynowany starszą o jeszcze raz tyle panią burmistrz, mistrzynią w kręcenia wałków i rozstawiania ludzi po kątach. Ale Karol jest Zdobywcą i nie spocznie póki ich ścieżki nie zetną się znów. Ewa zapada w śpiączkę. Jej czas dzielę na przed i po, ale jej dotychczasowe życie to tak naprawdę to jest koma. Czy można bardziej żyć będąc martwą ? Taka fascynacja nigdy nie kończy się dobrze, mimo to Ewa dojrzała kobieta poddała się jej i pozwoliła się ponieść uczuciom, fałszywa miłość i złudne pożądanie. Owszem odżyła na chwilę, na moment, jak kwiat rozkwita na nowo, a potem przyszła zapłata za wszystko. I znów wróciła zima. / Wróciłam do niej po latach, świetny zarys psychologiczny bohaterów. Są tacy sami jak my. Kochają, nie kochają, cierpią i śnią za życia. Polecam ! Zgrany duet mistrza kryminałów i mistrzyni obyczajówki :)

Zgodnie z okładką - współczesna historia Romea i Julii. Czasy współczesne, zachowania współczesne i problemy również współczesne. Każdy rozdział rozpoczęty fragmentem z oryginału - fajny zabieg!
Czyta się szybko chcąc zrozumieć dlaczego.

Czyta się szybko chcąc zrozumieć dlaczego.

Dwoje znanych autorów, coś między powieścią obyczajową a kryminałem, zapowiadała się ciekawa lektura. Historia wciąga, ale moim zdaniem zabrakło trochę napięcia i pójścia w stronę kryminalnej zagadki.

Intrygująca i wbrew opisowi na okładce to nie jest historia Romea i Julii w nowoczesnej scenerii, to jest historia o smutku i zniechęceniu, o radości i miłości i o tym, że brak rozmowy nigdy nie przynosi nic dobrego.

Bardzo krótka opowieść a raczej opowiadanie. Czyta się szybko, zagadkowe zdarzenia z intrygującym finałem. Jak dla mnie za mało w tym głębi postaci, które nakreślone są dość pobieżnie. Nie jest źle ale powinno być lepiej, jak przystało na takich Autorów. Jednym słowem jednak rozczarowanie.

nie wiem o czym czytałam, niby jakaś zagadka, potem okazuje się, że romans, a na koniec dramat.

Nie do końca mnie zachwyciła, niemniej na jeden raz może być

Nie do końca mnie zachwyciła, niemniej na jeden raz może być