Powieści fantastyczne

Okładka książki Powieści fantastyczne E.T.A. Hoffmann
Okładka książki Powieści fantastyczne
E.T.A. Hoffmann Wydawnictwo: Tow. Akc. S. Orgelbranda Synów fantasy, science fiction
Tow. Akc. S. Orgelbranda Synów
1913-01-01
1913-01-01
Antoni Lange, Jan Lorentowicz
weird tales weird-fiction fantasy oniryzm romantyzm

Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Ja gorę Jan Barszczewski, Józef Dzierzkowski, Aleksander Groza, Józef Korzeniowski, Karol Libelt, Józef Maksymilian Ossoliński, Jan Potocki, Henryk Rzewuski, Ludwik Sztyrmer, Teodor Tripplin
Polska nowela ... Jan Barszczewski, J...
Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Niezwykły kryształ Stanisław Baliński, Jerzy Bronisław Braun, Feliks Burdecki, Kazimierz Czyżowski, Ferdynand Goetel, Stefan Grabiński, Aleksander Junosza-Olszakowski, Mieczysław Krzepkowski, Rafał Malczewski, Antoni Marczyński, Janusz Meissner, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnkowski, Roman Umiastowski, Aleksander Wat, Leonard Życki
Polska nowela ... Stanisław Baliński,...
Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Król powietrza Wacław Gąsiorowski, Tadeusz Konczyński, Antoni Lange, Franciszek Mirandola, Antoni Ferdynand Ossendowski, Włodzimierz Zagórski
Polska nowela ... Wacław Gąsiorowski,...

Oceniając kontekstualnie i biorąc poprawkę na czasy w jakich powstała - przełomowe, jedne z odważniejszych, choć jeszcze nie stricte horrorowe czy niesamowite, to w większości czuć nadchodzący klimat wyobraźni ludzkiej wiodącej czytelników w inne światy.

Uwaga do przedmowy z Wolnych Lektur - Hoffmann nie mieszkał w Bydgoszczy, ale w Bambergu; nieporozumienie wynika zapewne z podobieństwa brzmienia Bamberg i niemieckiej nazwy Bydgoszczy - Bromberg. ;)

Sięgnąłem do opowiadań E.T.A. Hoffmanna. Od zawsze uwodzi mnie czarny romantyzm.

W zbiorze wyróżnia się "Piaskun" – jakże świetny to tekst. Młodzieniec Natanael i jego trauma z dzieciństwa związana z postacią mrocznego adwokata Coppeliusa. Skonstruowana przez naukowca Spalanzaniego lalka Olympia, którą ten przedstawia jako swoją córkę. Obsesyjna miłość Natanaela do mechanicznej piękności i niepokojący motyw szklanych, zakrwawionych oczu. Urojenia chłopca czy jednak rzeczywistość?

Nie sposób tu nie wspomnieć o "Les oiseaux dans la charmille", arii Olympii z "Opowieści Hoffmanna" Jacques’a Offenbacha. Widzę i słyszę w tej roli śliczną słowacką sopranistkę Patricię Janeckovą, na której koncercie byłem parę lat temu w poznańskiej Auli UAM. Przed rokiem jej dobrze zapowiadającą się karierę przerwał nowotwór piersi…

"Skrzypce z Cremony", "Wybór narzeczonej" i "Sandmann" bardzo dobre. Reszta opowiadań dobra, ostatnie przeciętne. Dla osób zainteresowanych sztuką dużym plusem będzie wiele odniesień do literatury, malarstwa i muzyki w opowiadaniach. W niektórych odczuwalna jest podobnie znerwicowana nuta jak u Poego.

Dziejący się w Berlinie "Wybór narzeczonej" jest podobny w klimacie do ekspad Behemota i Korowiowa po Moskwie, Bułhakow bardzo ładnie zainspirował się Hoffmannem.

"Ślub" to mistycyzujące, zawoalowane porno w dressingu z polskich ruchów narodowyzwoleńczych uwieńczone typową dla romantyzmu, ale jakże malowniczą sceną na skale w Italii.

Całość może wydawać się wtórna czytelnikom, którzy nie biorą pod uwagę, że wrażenie, że już to może widzieli albo czytali wynika z tego, że od E.T.A. czerpało wielu późniejszych autorów.

Swoją drogą inspiracje Gaimana Hoffmannem są oczywiste, ale nie spodziewałam się, że cokolwiek łączy poczciwego Piaskowego Dziadka z "Mein Herz Brennt".

Dziejący się w Berlinie "Wybór narzeczonej" jest podobny w klimacie do ...

Zbiór ośmiu opowiadań autora m.in. "Dziadka do orzechów". W tym zbiorze jednak opowieści mają być przesycone tajemniczością i grozą.

Na początku należy zwrócić uwagę, iż to jedne z pierwszych opowiadań fantastyki grozy, więc nas - czytelniczki i czytelników XXI wieku raczej niczym nie zaskoczy. Są mocniejsze akcenty ("Majorat" czy "Piaskun"),ale są i słabsze. Żadne z opowiadań nas nie przerazi (raczej nawet dreszczyk się nie pojawi),ale klimat dawnej, minionej epoki odwzorowany jest wspaniale, ale i niektóre motywy bywają ciekawe (chociaż momentami śmieszne, nie straszne). Niemniej fantastycznym kreacjom autora nie można odmówić wyobraźni i momentami ciekawych kreacji fabuły i postaci (mimo, że schemat opowiadania miewają podobny). I nie należy się zniechęcać nieco "przegadaną" przedmową. Opowiadania są od niej o wiele ciekawsze.

Hrabina Jadwiga odrzuca swojego narzeczonego, gdyż nie poświęcił swojego życia ojczyźnie.

• Może kiedyś 🐡
  • Aaa