O pisaniu na chłodno

Okładka książki O pisaniu na chłodno Remigiusz Mróz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki O pisaniu na chłodno
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Czwarta Strona biografia, autobiografia, pamiętnik
Czwarta Strona
2018-11-28
2018-11-28

Niby w tej książce nic odkrywczego nie ma, a jednak.
Niby wszystkiego się domyślałam (że trzeba czytać, że bez przerwy do poprawek się nie obejdzie i że lepiej mniej słów a więcej treści jest lepsze). Ale jednak pokazanie tego w słowie i na przykładach było tym, czego mi brakowało.

Jednak... autor przyjął założenie, że każdy piszący napisze za dużo. A jeśli ktoś napisze... za mało? Np ja? 80 stron na historię, gdzie normalnie to powinna być ksiażka na 500 stron?

Niby w tej książce nic odkrywczego nie ma, a jednak.

Mniej więcej 60-70% książki to autobiografia. Widać mocną inspirację Kingowym "Pamiętnikiem rzemieślnika", o którym Mróz z resztą wielokrotnie wspomina, nieraz nawet pisząc, że wielokrotnie czytał. Nie wiem do końca dlaczego, skoro rad tam jak na lekarstwo, a King pisał tam głównie w kółko "nie chciało mi się pisać tej książki, ale się zobowiązałem, no to powiem wam, że męczy mnie pisanie tej książki, ale tak ogólnie to pisać lubię, żona mi pomaga, na przykład wyrzucając słabe fragmenty, a poza tym to chcę już skończyć pisać tę książkę" - u Mroza jest pozytywniej :)) to jednak pewna konstrukcja pozostaje i ogranicza się do coachingowej strony - "nie poddawajcie się, większość odrzucano z początku, mnie też, Rowling, Christie, piszcie", dopiero w podsumowaniu pojawia się coś sensowniejszego w temacie. Jako autobiograficzna opowieść pisarza o jego drodze pisarskiej, całkiem spoko, choć i w tym temacie zabrakło jakichś większych ciekawostek. Pewnie dlatego, że sam wspomina o swojej niechęci do pisania o sobie - tylko po co wtedy pisać autobiografię :))

Genialna, inspirująca książka. Są tutaj podstawowe informacje o pisaniu i wydawaniu książek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

osobiście nie interesuje mnie temat samodzielnego pisania, dostałem książkę w prezencie więc przeczytałem. mimo wszystko fajnie się czytało, szczególnie jeśli jest się zaznajomionym z twórczością Mroza ;)) polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poradnik dla pisarzy klasy "B", a nawet "C". Strona Myśliwskiego lub Tokarczuk jest więcej warta niż 68 "książek" pana Mroza.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwsze część na 6-7 gwiazdek ale druga niestety tylko dla osób które chcą napisać własną książkę, dla czytelnika nuda

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Właściwie ta książka niczym się nie wyróżnia od pozostałych poradników dla początkujących pisarzy. Zdecydowanie lepszy jest ,,Pamiętnik rzemieślnika". Każdy pisarz powie: trzeba dużo czytać, zapisywać każdy pomysł, zwracać uwagę na budowę utworu. Jakoś nie przepadam za Mrozem. Podobała mi się wyłącznie seria ,,W kręgach władzy". Moim zdaniem więcej czytelnik wyniesie ze spotkań z autorami niż z tej książki. Była okropnie nudna...

Dobrze, że nie kupiłem, kiedy wchodziła na rynek czytelniczy...

Poradnik, dla ludzi którzy chcą zacząć pisać. Ja nie chce, ale i tak słuchało mi się bardzo dobrze. Trochę historii z życia autora, trochę wspomnień i dużą dawką konkretnej wiedzy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

... Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą książką.
Piszę hobbystycznie z przerwami i co jakiś czas zaglądam w pozycje opisujące warsztat pisarski. Czytam artykuły, biorę udział w kursach, wyszukuję ćwiczeń i wszystko to aby kroczek po kroczku stawać się lepszym w pisaniu chociażby emailów służbowy czy kolejnych draftów pod powieść, które z czasem okazują się kolejnym opowiadaniem.

...Piszę to aby uświadomić odbiorcy tej opinii że jakieś, oczywiście skromne ale jakieś pojęcia na temat który prezentuje zawartość książki posiadam. Więc, czy nagle zacznę pisać o wiele lepiej niż do tej pory ? Chciałbym, ale to nie możliwe. Jestem świadomy że to bardzo długi i żmudny proces. Chociaż rady Remigiusza Mroza są naprawdę pomocne. Jednak co innego być czegoś świadomy a co innego świadomie przelewać cały swój warsztat na tekst. Autor przekonuje że wystarczy pisać a później szlifować tekst wielokrotnym redagowaniem i korektą i nie należy się przejmować tym w pierwszej fazie tworzenia.
Czy zacznę w inny sposób odbierać treść ba, inaczej czytać książki? Zwracać uwagę na coś co kiedyś było mało zauważalne lub nie zauważyłem tego wcale śledząc oczy po linijkach testu niczym ruch karetki na maszynie do pisania ? Myślę że tak, i to jest chyba największą wartością dodaną tej pozycji.

Szczerze polecam, nie tylko amatorom pisania ale również bookoholikom.

... Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą książką.

Moje pierwsze spotkanie z Mrozem. Bardzo dobra pozycja, wyciągnęła mnie z zastoju czytelniczego. Widać dużą inspiracje "Pamiętnikiem rzemieślnika" Kinga, ale ze spojrzeniem na polski rynek wydawniczy.
Wielu narzeka na pierwszą część książki, jednak mi wątek autobiograficzny odpowiadał. Lubię poznawać autorów od strony prywatnej, a Mróz nie ogranicza się tylko do siebie i przywołuje również życiorysy innych pisarzy.
Rady zwięzłe, chociaż ostatni rozdział to trochę powtarzanie tego, co już zostało napisane.
Ponadto na plus garść książkowych polecajek, głowa aż paruje od tytułów i różnorodności gatunkowej, jakimi dzieli się z nami autor.
Warto sprawdzić tę pozycję.

• Audiobooki