Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety

Okładka książki Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety Jakub Kuza, Paulina Tyczkowska
Okładka książki Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety
Jakub KuzaPaulina Tyczkowska Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2019-10-28
2019-10-28
kobieta wspomnienia fotografia

Świąteczny weekend sponsorowały literki „G” jak gry planszowe oraz „O” jak obżarstwo, dlatego też czasu i ochoty na ambitną lekturę było niewiele. W ten scenariusz błogiego „nicnierobienia” idealnie wpisało się książkowe rozwinięcie popularnego fanpage’a.

130 fotografii – tych ikonicznych i tych mniej znanych – z niezwykłymi kobietami w roli głównej. Polityczki, gwiazdy „szołbiznesu”, naukowczynie, żony swoich bardziej znanych mężów. Są kobiety z pierwszych stron gazet, ale też takie, które na kliszę trafiły dość przypadkowo, ale ich losy okazały się emblematyczne dla danego miejsca lub wydarzenia.

Każdy z kilkunastozdaniowych opisów zasługuje na osobną książkę.

Fantastyczne zdjęcia i arcyciekawe opisy do tych zdjęć. Kolejna z serii, jeszcze lepsza niż "Krótka historia jednego zdjęcia".

Bardzo ciekawy pomysł

Bardzo ciekawy pomysł

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Minus za styl, tematyka ciekawa. Czyta się szybciutko, książka jest jak instagram/Facebook na papierze.

1997

Kobiety. Piękne, silne, walczące o siebie, rodzinę, prawa. Znane, lub całkiem zwyczajne.
Uwielbiam takie książki. Czytanie (i oglądanie, bo to głównie zdjęcia) jej jest tylko początkiem wielkiej przygody. Ponieważ niemal każda strona zachęca do dalszego zgłębiania tematu, lub choć zajrzenia w Google, po dalsze informacje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, którą bierze się do ręki aby ją tylko przekartkować... i się w nią wsiąka. Nieważne, że trzeba ugotować obiad, czy nawet coś zjeść, wciąż jednym okiem spogląda się na opisy kolejnych zdjęć.
Chwila uchwycona w jednym kadrze jest początkiem krótkiej lecz plastycznej opowieści o dalszych losach sfotografowanej osoby. Czasami do opowiedzenia są całe dekady życia, innym razem tylko kilka tygodni.
Wiele ciekawostek o osobach znanych, zapomnianych oraz nikomu nie znanych.

Mnie ta książka szczególnie "kupiła" opowieścią o June Carter i Johnnym Cashu.

"Opisując historie ukryte za kolejnymi zdjęciami, staraliśmy się zrobić to w sposób możliwie obiektywny, a nawet życzliwy, niezależnie od tego, jak wiele różni nas prywatnie od bohaterek."

Nie sięgam często po tego typu książki, lecz czasem dla odmiany literatury trzeba sięgnąć po zupełnie coś innego, niż zazwyczaj. Tym bardziej, że otrzymałam ten mini album jako dodatek do mojego zamówienia, a staram się aby swoje książki chociaż przejrzeć...
Tym razem, gdy tylko przeczytałam wstęp do książki "Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety", to już nie mogłam się od niej oderwać. To bardzo piękny album zawierający ponad setkę fotografii kobiet znanych i tych mniej znanych oraz krótki opis każdego zdjęcia. Pierwsze zdjęcie jest z 1840 roku ostatnie zaś z 2019, więc zakres jest bardzo duży. Oczywiście jest wiele jeszcze kobiet, o których nie wspomniano w tej publikacji, lecz właściwie jest to rzecz niemożliwa, bo jest ogromna ilość kobiet, które byłyby warte umieszczenia w takim zbiorze.
Czytając opisy zamieszczone obok fotografii jak i oglądając same zdjęcia trudno nie oprzeć się wrażeniu, że kobiety aby zostać zauważone w społeczeństwie do tej pory muszą się o to ciągle starać, udowadniać swoją wartość, gdyż inaczej zazwyczaj ich osiągnięcia bywają niedoceniane. Od wieków uznawano kobiety za słabszy i pewnie głupszy mówiąc dosadniej) gatunek, lecz nawet i dzisiaj nie wszędzie dopuszcza się kobiety do wielu dziedzin życia. Ostatnio i w naszym kraju zaczyna panować wśród niektórych osób przekonanie, że kobieta powinna tylko rodzic dzieci, dbać o męża (swojego pana i władcę) i dom. No może jeszcze powinna być gorliwą katoliczką, tak po polsku.

Kilka tych krótkich historii zdjęć bardzo mnie zainspirowało tak, że zaczęłam szukać dodatkowych informacji o kobietach, o których tak niewiele wiedziałam. Bardzo mnie wzruszyła historia najmłodszej sanitariuszki Powstania Warszawskiego a mocno zaciekawiła fotografia i opis Vivian Maier, która została pośmiertnie uznana za jedną z najwybitniejszych artystek fotografii XX wieku. Ze swojego dzieciństwa pamiętam program rozrywkowy "Tele-Echo" i panią Irenę Dziedzic, w tej książce jest również wzmianka o niej i o tym programie. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu mojej ulubionej poetki, naszej noblistki, której twórczość czytałam i wracam do niej wielokrotnie, lubię ją także za jej niewyszukane poczucie humoru.

Polecam wszystkim, warto!

Świetna książka, nie moglam się od niej oderwać. Różne historie zawarte w jednym zdjęciu i kilkunastu zdaniach. Niektóre znane inne owiane tajemnicą. Jedne wstrząsające inne skandalizujące jak na owe czasy. Znalazł kilka nieścisłości pomiędzy książką a informacjami w wikipedii, ale nie wiem kto popełnił błąd. Pomimo takiego małego minusa,ogromnie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudno się oderwać. Zwłaszcza od starszych zdjęć i ich historii, często całkiem nieznanych, czasem - ikonicznych. Dziesiątki różnych kobiet, losów, emocji. Bardzo ciekawe.
Nowsze zdjęcia są ciut za bardzo przyczynkarskie jak dla mnie.

Nowsze zdjęcia są ciut za bardzo przyczynkarskie jak dla mnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka zawiera zbiór bardzo różnorodnych fotografii kobiet z całego świata wraz z ich krótkimi opisami. Za każdym ze zdjęć skrywa się mniej lub bardziej znana historia. Jakub Kuza oraz Paulina Tyczkowska przybliżają czytelnikowi poszczególne bohaterki widniejące na fotografiach, sam moment wykonania tych zdjęć czy w końcu to, co dane wydarzenie zmieniło w losach naszego świata.

"Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety" podoba mi się o wiele bardziej niż "Krótka historia jednego zdjęcia", której zarzucałam chaotyczność i brak jakiegoś sensownego klucza podczas doboru zdjęć do publikacji. Tym razem autorzy skupili się na kobiecych przeżyciach i postrzeganiu świata kobiet w różnych okresach historycznych. Starając się nie być jednostronnym, przedstawili oni zarówno znane wszystkim babki, jak i te o których historia w sumie milczy. Były wśród nich zawodowo spełniające się kobiety oraz te, które swoje życie poświęciły mężowi i dzieciom. Były matki, żony, córki i kochanki. Były lubiane i pogardzane. Różnorodność robi w tej książce robotę.

Polecam!

Jakub Kuza Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety Zobacz więcej