Myszka

Profil użytkownika: Myszka

mazurskie klimaty Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 10 godzin temu
2 800
Przeczytanych
książek
4 475
Książek
w biblioteczce
1 537
Opinii
136 686
Polubień
opinii
mazurskie klimaty Kobieta
Czytanie książek to mój nałóg. Pracując musiałam się ograniczać z braku czasu, ale teraz (emerytura) mogę czytać do woli... o ile nie przeszkadzają mi moje koty i praca w ogrodzie. Swoim znajomym staram się na bieżąco dodawać plusiki, nawet gdy mnie omijają...

Opinie

Okładka książki Mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Przewodnik po miejscach, które żyją sekretami do dziś Aneta Ormańczyk, Inessa Ormańczyk
Ocena 7,9
Mroczne tajemn... Aneta Ormańczyk, In...

Na półkach: , ,

Chociaż tytuł może brzmi dość mrocznie, to jednak od tej książki trudno się oderwać. Dolny Śląsk to miejsce niesamowite dla mnie od zawsze. Gdy po raz pierwszy byłam w okolicach Kłodzka, od razu niemal zakochałam się w tamtym regionie. Chociaż muszę dodać, że ja jestem zachwycona całym naszym krajem, bo jest tak różnorodny i tak wiele miejsc do zobaczenia i zachwytu. Pochodzę z Bieszczad, które również bardzo lubię, mieszkam na Mazurach i nie wyobrażam sobie innej miejscówki, a bardzo lubię morze i góry, no i ... Dolny Śląsk z tymi zamkami i ich tajemnicami.
Gdy kilka lat temu byłam w Dusznikach-Zdroju, odwiedziłam również Lewin Kłodzki, który przede wszystkim znany jest z tego, że mieszkała tam Wioletta Villas, a okazuje się, że ta niewielka miejscowość skrywa również wiele innych tajemnic. I związanych z czarownicami...

"Spacerując po Lewinie Kłodzkim, warto przypomnieć sobie, że setki lat temu wydarzyła się tam straszliwa historia. Dawna świątynia, z której gont posłużył za rozpałkę stosu czarownicy, nie istnieje, ale na placu po niej postawiono murowany kościół pod wezwaniem Michała Archanioła trwający do dziś."
"Mroczne tajemnice Dolnego Śląska. Przewodnik po miejscach, które żyją sekretami do dziś" to bardzo ciekawa książka, która ani nie jest typowym przewodnikiem, nie jest też typowym reportażem, ale to jakby mieszanka obu tych kategorii połączona klimatem baśni i legend. Dlatego jest tak zachwycająco wciągająca. Autorki dopracowały swoje opowieści perfekcyjnie obrazując jednocześnie pięknymi fotografiami. To wręcz prawdziwa kopalnia historii Dolnego Śląska i w dodatku opiera się na dowodach źródłowych. Autorki przeanalizowały je dokładnie a nawet rozłożyły na czynniki pierwsze szukając w każdej z nich choćby ziarenka prawdy. Okazało się to bardzo pomocne w zrozumieniu wielu legend i tych strasznych historii przytoczonych w tej książce.
Nie będę Wam zdradzać treści, bo naprawdę warto samemu przeczytać tę książkę. Jeżeli oczywiście interesują Was takie historie.
Ja czekałam na tę książkę dość długo, lecz było warto i z pewnością jeszcze nie raz do niej wrócę. A gdy powiedzie się mój planowany wyjazd w tamten region, to plan zwiedzania na pewno oprę o Szlak wampirów z tej książki, bo lubię odwiedzać takie mniejsze i mniej znane miejscowości, które nie są tak oblegane przez turystów. A jak podają autorki, te miejsca można bezpiecznie odwiedzać. A pozwoli mi to na poszerzenie swojej wiedzy dotyczącej Dolnego Śląska...

"Szlak wampirów powstał po to, aby każdy mógł podążyć ich śladami. Jest to sześć miejscowości: Lewin Kłodzki, Ziębice, Rybnica Leśna, Strzegom, Bolków i Siedlęcin. W każdym z tych miejsc grasował jakiś wampir zakłócający spokój żywych. Choć tak naprawdę to - w większości omówionych przypadków - żywi dręczyli umarłych."
Ciekawa przygoda i jednocześnie wnikliwe śledztwo historyczne.

Chociaż tytuł może brzmi dość mrocznie, to jednak od tej książki trudno się oderwać. Dolny Śląsk to miejsce niesamowite dla mnie od zawsze. Gdy po raz pierwszy byłam w okolicach Kłodzka, od razu niemal zakochałam się w tamtym regionie. Chociaż muszę dodać, że ja jestem zachwycona całym naszym krajem, bo jest tak różnorodny i tak wiele miejsc do zobaczenia i zachwytu....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

"Odwrócone niebo" to dwujęzyczny zbiór dość mocno poruszającej poezji i jednocześnie ciepłej, ale także mrocznej.
Lubię poezję, dzięki nie nie tylko się wyciszam i łagodnieję, poprawiam swój nastrój, tłumię swoje rozmaite lęki, ale również uwielbiam te momenty zaskakujące mnie przez nieznanych mi autorów. Lecz warto poznawać coraz to nowych poetów czy też innych pisarzy, i nie tylko rodzimych, ale również z innych krajów. Zapewnia to na ciekawe doświadczenia czytelnicze i oczywiście poszerza nasze horyzonty. Bo wiele jest takich krajów, o których wiemy zbyt mało a jeszcze tym bardziej trudno czasem nawet sobie wyobrazić jak żyją tam ludzie i jakie jest ich spojrzenie na świat.

"Odwrócone niebo to intrygujące przemyślenia pacyfistki, dla której wojna jest permanentnym stanem braku równowagi wszechogarniającym cały świat, nie tylko Bliski Wschód."
Chociaż syryjska poetka często nawiązuje do tematów związanych z wojną, to moim zdaniem nie jest to typowa poezja wojenna. Oczywiście, ze mogę się mylić, trudno bowiem często jest nie tylko zrozumieć poetę, ale także stwierdzić co miał na myśli, tworząc swoje wiersze.
Poezja Chulud Szaraf to nowoczesna poezja, chociaż można znaleźć w niej kontynuację tradycji arabskiej, zresztą to raczej oczywiste, skoro poetka przesiąknięta jest kultura Bliskiego Wschodu, a chociaż mieszka jako stypendystka w Krakowie, to i tak bliżej jej do Wschodu niż Zachodu.
Wiersze zawarte w tym tomiku to wiersze antywojenne, opowiadające o wielkich emocjach, pełne wrażliwości i bólu, o przeżyciach związanych z wojną, o ucieczce, o śmierci, o wielu nieszczęściach, jak również o tym, żeby mimo to być człowiekiem, nie poddawać się złu, ale za to czerpać jak najwięcej siły z każdego doświadczenia, po to, by dalej żyć...

" Potrafię chodzić po wodzie
Mówię w języku którego nie znacie
Poznałam bolesne tajemnice
Potrafię śpiewać
Mój głos niesie się po wodzie
I dociera do słowików ponad gałęziami..."
Mnie bardzo poruszył utwór zatytułowany "Kraków", lecz jakoś tak w tym zbiorze wydaje się zupełnie jako niepasujący i zbędny element. Chulud Szaraf przebywając w tym mieście pewnie chciała jakoś uwiecznić Kraków, ale moim zdaniem nie wyszło to najlepiej.
Poza tym wiersze bardzo życiowe, przyjemnie się czyta.

"Odwrócone niebo" to dwujęzyczny zbiór dość mocno poruszającej poezji i jednocześnie ciepłej, ale także mrocznej.
Lubię poezję, dzięki nie nie tylko się wyciszam i łagodnieję, poprawiam swój nastrój, tłumię swoje rozmaite lęki, ale również uwielbiam te momenty zaskakujące mnie przez nieznanych mi autorów. Lecz warto poznawać coraz to nowych poetów czy też innych pisarzy, i...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Być może moja opinia nie będzie zbytnio obiektywna, bo nie mam już od jakiegoś czasu psa, lecz za to mam innego czworonoga chodzącego również na smyczy.
Mój kot jest niejako zmuszony, żeby na podwórku chodzić na smyczy. Dlaczego? Bo jest on typowym łowcą a moi sąsiedzi to hodowcy gołębi, więc muszę kotu nieco ograniczyć zasięg jego polowań...

Książka "Wędrówki z psem" Oliwii Dobrzyńskiej to dość nietypowy przewodnik turystyczny, gdyż autorka zaprasza czytelnika na różne wyprawy w kraju w miejsca, w których goście są zawsze mile widziani ze swoim pupilem. Dlatego myślę, że to praktyczna lektura i niespotykany chyba dotąd poradnik dla każdego posiadacza psa.
Chociaż myślę, że z tego przewodnika skorzystać może każdy turysta, nawet ten nieposiadający pieska. To tak, jak ja. I z pewnością będę z niego korzystała wielokrotnie.
Tym bardziej, że książka jest niesamowicie solidnie wykonana i nie rozsypie się nawet po kilkukrotnym użyciu.

"Są takie miejsca na mapie Polski, które znamy od dziecka."
"Często tak jest, że jak mamy dokądś blisko, to odkładamy wizytę, bo przecież miejsce nie ucieknie."
Wiem, że wiele osób woli wybierać się na wędrówki zagraniczne, lecz ja myślę, że nasz kraj jest tak zróżnicowanie położony, że każdy znajdzie dla siebie to co lubi, lub co chciałby zobaczyć. Mamy przecież i morze i góry i oczywiście...Mazury, gdzie mieszkam i wiem, że tu jest jeszcze wiele mniej znanych miejsc i szlaków.
Autorka pokazuje nam obrazowo za pomocą pięknych fotografii 87 miejsc, w które warto wybrać się ze swoim pupilem. Zwłaszcza, że wiele z tych miejsc nie jest aż tak bardzo popularnych wśród turystów, więc nie ma tłoku i kolejek.

"Z każdym kolejnym odwiedzonym miejscem w Polsce uświadamiam sobie, że nasz kraj jest bardzo różnorodny."
"Mazury to duża i tajemnicza kraina. W jej najbardziej wysuniętej na północny wschód części znajduje się Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej. To jedno z najspokojniejszych miejsc na mapie Polski, gdzie od pierwszej chwili można poczuć więź z naturą."
Oprócz fotografii i lokalizacji miejsc wartych odwiedzenia, znajdziemy również inne informacje, na przykład o noclegu, parkingach, miejsc do zwiedzania i cenach.

Polecam wszystkim czytelnikom, którzy zechcą podróżować po naszym pięknym kraju, i nie tylko z psem.


Książkę przeczytałam dzięki Bonito i Dobre Chwile.

Być może moja opinia nie będzie zbytnio obiektywna, bo nie mam już od jakiegoś czasu psa, lecz za to mam innego czworonoga chodzącego również na smyczy.
Mój kot jest niejako zmuszony, żeby na podwórku chodzić na smyczy. Dlaczego? Bo jest on typowym łowcą a moi sąsiedzi to hodowcy gołębi, więc muszę kotu nieco ograniczyć zasięg jego polowań...

Książka "Wędrówki z psem"...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Myszka

z ostatnich 3 m-cy
Myszka
2024-05-19 18:35:05
Myszka i ReadBooks są teraz znajomymi
2024-05-19 18:35:05
Myszka i ReadBooks są teraz znajomymi
Myszka
2024-05-19 18:33:44
Myszka i Melissa są teraz znajomymi
2024-05-19 18:33:44
Myszka i Melissa są teraz znajomymi
2024-05-18 08:45:01
Myszka wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 17 maja 2024
2024-05-18 08:45:01
Myszka wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 17 maja 2024

Mam w planie skończyć  W mojej rodzinie każdy kogoś zabił

więcej więcej
 W mojej rodzinie każdy kogoś zabił  Żmija  Cud w dolinie Poskoków  Białe kwiaty czarnego bzu  Ciekawscy. Jurajska draka

Wszystkie miejsca, które przeplotły się przez tę historię, można całkiem bezpiecznie odwiedzić.

W XXI w. nikt już chyba nie wierzy, ze mityczne stworzenia, zwane gryfami, żyły kiedykolwiek naprawdę.

Ostrzyca Proboszczowicka, zwana też polską Fudżijamą, najwyższy szczyt w Krainie Wygasłych Wulkanów o wysokości 501 m n.p.m. O nią według legendy diabeł miał rozedrzeć worek, w którym n...

Rozwiń Rozwiń

Kiedy mówię komuś, że w Polsce mamy miejsce, które nazywa się Kraina Wygasłych Wulkanów, słuchacz najczęściej ze zdumienia przeciera oczy. Z wulkanami kojarzą się Włochy, Japonia i Stan...

Rozwiń Rozwiń

Istnieje wiele rodzajów miłości. Ci, którzy maja szczęście, kochają ze wzajemnością, a żywione przez nich uczucie jest budujące. Mniej szczęścia mają zakochani jednostronnie lub miłując...

Rozwiń Rozwiń

W czasach współczesnych opowieści o wampirach traktowane są na równi z legendami, jednak nie zawsze tak było.

Dziś wampiry kojarzą się głównie z powieścią o Drakuli i Edwardem Cullenem z sagi Zmierzch. Obecnie historie o tych krwiożerczych upiorach postrzegane są raczej w kategorii bajek.

Rozwiń Rozwiń

ulubieni autorzy [78]

Alek Rogoziński
Ocena książek:
6,9 / 10
46 książek
4 cykle
630 fanów
Edyta Świętek
Ocena książek:
7,2 / 10
46 książek
8 cykli
269 fanów
Przemysław Piotrowski
Ocena książek:
7,5 / 10
17 książek
3 cykle
1201 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej
Paulo Coelho Alchemik Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Sławomir Gortych Schronisko, które przestało istnieć Zobacz więcej
Piotr Kościelny Dom Zobacz więcej
Bonnie Garmus Lekcje chemii Zobacz więcej
Osamu Dazai Uczennica Zobacz więcej
Bonnie Garmus Lekcje chemii Zobacz więcej
Przemysław Piotrowski Zaraza Zobacz więcej
Riley Sager Zamknij wszystkie drzwi Zobacz więcej
Przemysław Piotrowski Bagno Zobacz więcej
Genki Kawamura A gdyby tak ze świata zniknęły koty? Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
2 799
książek
Średnio w roku
przeczytane
112
książek
Opinie były
pomocne
136 686
razy
W sumie
wystawione
2 798
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
12 460
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
24
minuty
W sumie
dodane
10 196
cytatów
W sumie
dodane
131
książek [+ Dodaj]