Jak dbać o ogród marzeń

Okładka książki Jak dbać o ogród marzeń Danuta Młoźniak
Okładka książki Jak dbać o ogród marzeń
Danuta Młoźniak Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO poradniki
poradniki
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2021-01-20
2021-01-20
ogród roczny harmonogram prac ziemia planowanie rośliny

Książka napisana w formie dziennika z podziałem na miesiące i ogólnymi poradami pielęgnacyjnymi na każdy z tych miesięcy typu "podlewaj rabaty", "koś trawnik co tydzień" itp., z podziałem na sekcje "rabaty", "warzywnik", "woda", "trawnik". Dla początkującego ogrodnika w sam raz: otwiera sobie taki ktoś rozdział na dany miesiąc i już wie jakie podstawowe prace pielęgnacyjne należy w ogrodzie wykonać. Dodatkowo dla każdego miesiąca dodana jest sekcja z modnymi, czyli najbardziej atrakcyjnymi bylinami dla tego okresu. Polecam.

Danuta Młoźniak znana jest pewnie miłośnikom ogrodów. Może odwiedzacie jej stronę internetową „Ogrodowisko”? A może czasem widujecie panią Danusię w programie „Maja w ogrodzie”? Jest tam dość częstym gościem – i nie ma się czemu dziwić. To znakomita specjalistka od ogrodów, świetna projektantka. Można powiedzieć, że zmienia skutecznie oblicze polskiego ogrodu, w którym niestety często królują tuje i betonowe płoty. Mówi i pisze co myśli, czasem jej opinie są nieprzychylne – na przykład na temat mat antychwastowych. I gdy 80% rodaków je w ogrodzie stosuje, pani Młoźniak mówi: żadnych szmat w ogrodzie. Rośliny mają oddychać, mają prawidłowo rosnąć. No i jeżeli ktoś zdecydował się na posiadanie ogrodu, musi się z tym liczyć, że trzeba w nim też i pracować. I choć nie cytuję dosłownie – to przytaczam wypowiedzi mniej więcej. Za co lubię, szanuję, odwiedzam często, co kilka dni - regularnie. I bardzo lubię zakładki: co robimy w styczniu, lutym, marcu…itd. Nawet kiedyś przemknęło mi przez myśl – fajnie by było, gdyby powstała książka o wszystkich koniecznych pracach w ogrodzie w danym miesiącu. Mówisz – masz. Jest i książka. Autorka we wstępie pisze, że warunkiem posiadania PIĘKNEGO ogrodu na pewno są praca, wiele wysiłku i starań. Początkujący ogrodnik może sobie łamać głowę: od czego tu zacząć. Tymczasem ta książka podpowiada, jak się zorganizować w danym miesiącu: czasem zajęć ogrodowych jest więcej, czasem mniej. W okresie zimowym Danuta Młoźniak zachęca, by usiąść z katalogiem roślin i zaplanować zakupy roślin na wiosnę, strząsnąć śnieg z iglaków, zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Jednak w sezonie – prace idą pełną parą. Co przyciąć, co wysiać, zasadzić, jak, gdzie, jak podlewać, rozsadzać, sprawdzać stan bulw, cebulek. Każdy harmonogram prac obejmuje porady ogólne, czynności związane z rabatami, kwiatami, trawnikiem, wodą w ogrodzie, warzywnikiem, sadem. Każdy miesiąc to też jakiś przewodni temat, któremu autorka poświęca szczególną uwagę np.: w marcu regeneracja trawnika, w maju – funkie, czosnki, łubiny; w czerwcu – róże, w sierpniu – rozmnażanie rozchodników. Kwiaty w ogrodzie występują sezonowo, dlatego też prawie w każdym miesiącu autorka poświęca sporo uwagi wybranym i popularnym gatunkom. Danuta Młoźniak podpowiada znane i okazałe odmiany, opisuje wymagane warunki do wzrostu, glebę, pielęgnację. Ta książka dla ogrodnika to skarbnica wiedzy, jest przystępnie napisana, pełno w niej pięknych zdjęć, które są inspiracją dla naszych ogrodów. Na dworze zimno. W tym roku zima szczególnie długo trzyma, a ja dzięki tej ogrodowej książce chciałabym pójść już w naturę i działać😊

• Ogród
  • Przeczytane 2021
  • Kupione 2021
  • Lila
  • 0Chcę przeczytać - posiadam

Dodaj cytat z książki Jak dbać o ogród marzeń