Instynkt. O wilkach w polskich lasach

Okładka książki Instynkt. O wilkach w polskich lasach Anna Maziuk
2021-10-13
2021-10-13
9788381913515
literatura polska wilki

Okładka książki Dwoje na huśtawce czyli zrozumieć związek Aleksandra Capiga, Agata Cieślar Cieślar, Joanna Drosio-Czaplińska, Angelika Gumkowska, Jacek Masłowski, Anna Maziuk, Marta Niedźwiecka, Marzena Olędzka, Piotr Pietucha, Izabella Wit-Kossowska, Bartosz Zalewski, Bogdan de Barbaro
Dwoje na huśta... Aleksandra Capiga, ...

Myślę, że książkę powinien przeczytać każdy. Tłumaczy ona skomplikowaną sytuację wilków w Polsce. Ukazuje także skąd się bierze nagonka na te zwierzęta, która podsycana przez środowisko myśliwych, pojawia się co jakiś czas w mediach i internecie.

Książkę Anny Maziuk "Instynkt. O wilkach w polskich lasach" traktuję jako kontynuację podróży wśród wilków po lekturze "Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo".

Książka bardzo ciekawa, pokazująca relację ludzi z wilkami. Niestety, z całym szacunkiem do lektorki, ale audiobook bardzo psuje dobre wrażenie.

Fajny pomysł na książkę, czyta się wartko. Rozmowy autorki z ludźmi ujawniają też mniej znane fakty z życia wilków np. jak reżyser Walencik kręcił odcinek sagi prastarej puszczy z tymi zwierzętami. Oczywiście więcej było wartościowych fragmentów.

Piękny temat potraktowany w sposób chaotyczny i niespójny. Czy ktoś w Czarnym na to spojrzał przed drukiem?

Anna Maziuk w książce "Instynkt. O wilkach w polskich lasach" podchodzi to tematu wieloaspektowo - opisuje charakterystykę wilków, przeprowadza wywiady z naukowcami, leśnikami, hodowcami i myśliwymi, a także wyjaśnia zawiłości historyczne, polityczne, biznesowe i kulturowe w relacji człowiek-wilk.

Autorka przeplata wiele tematów, dzięki czemu reportaż nie jest nudny. Wywołuje pozytywne i negatywne emocje, a co najważniejsze - uczy wrażliwości nie tylko na wilki, ale na całą przyrodę 🐺

Jak najbardziej polecam! W szczególności, gdy żyjesz w pobliżu lasu i dzikich zwierząt 🌲💚

Autorka przeplata wiele tematów, dzięki czemu reportaż nie jest nudny....

Co wiecie o wilkach? Bo mi wydaje się, że im więcej o nich czytam tym mniej wiem, dobrze, że od czasu do czasu trafia się taka książka jak "Instynkt. O wilkach w polskich lasach", czyli tytuł, który zbiera sporo historii i w pigułce je podaje.

Początkowo gdzieś natrafiłem na informacje jakoby książka ta kręciła się tylko w Bieszczadach, więc chwilę zawahałem się z lekturą, a potem w jakimś innym miejscu padło hasło, że jednak nie tylko południowy-wschód, ale również inne rejony Polski. I jak to zwykle w duecie ja-wilki, przepadłem. Jak już wspomniałem, książka ta jest taką pigułką. Jak nie wiecie co czytać o tych cudnych zwierzakach to już wiecie. 😉 Zaintrygowany czytałem relacje, których jeszcze nie znałem, wkurzałem się po raz kolejny na kłusownictwo i bezmyślną nienawiść do wilków, ale i uśmiechałem się na myśl o tych psotnych dzikusach, które pewne siebie wycofują się do lasu na widok człowieka. Część historii znałem, jednak sporo nowych opowieści (a przynajmniej wydaje mi się, że ich nie znałem) sprawiło, że poszukałem dodatkowych informacji, głównie zdjęć i filmów (okazało się, że część z nich już znam!),tak aby dokładnie wiedzieć o czym mowa. Jak sięgnięcie po tę książkę to zrozumiecie o czym mówię. 😉 Swoją drogą to do pewnego momentu miałem wrażenie, że tematy się urywają, a na koniec dostałem kilka podsumowań, które jak dla mnie pozamykały tematy. No i bobry! Wreszcie ktoś zauważył tę relację!

Chętnie poczytałbym chwilę dłużej słowa jakie potrafi przekazywać Anna Maziuk, pewnie za jakiś czas wrócę na te strony, ale chętnie też poznam kolejne wilcze opowieści. Czytajcie i poznajcie bliżej te wcale nie takie groźne drapieżniki. 🙃

Bardzo fajnie opisane jak interes ludzi jest połączony z istnieniem wilka, ile krzywdy potrafimy wyrządzić tym zwierzętom. Porusza również ciekawy wątek który istnienie u myśliwych, mianowicie nie lubią strzelać do dzikich psów które są bardziej niebezpieczne niż wilki. Za szkodę wyrządzaną przez psa nikt nie otrzymuje odszkodowań, przez co wilki płacą za to sporo.

Nie sądziłam, że książka o wilkach może być tak ciekawa. Sięgnęłam zupełnie przypadkiem, szukając nowego audiobooka do słuchania. Początkowo wydawało mi się, że może być to nudna lektura, ale myliłam się bardzo.

Autorka opisała wieloaspektowo wilki oraz poglądy ludzi na te zwierzęta (od perspektyw myśliwych, po pracowników lasów i ekologów). Z zafascynowaniem słuchałam kolejnych stron. Cel obudzenia w czytelniku pasji do wilków został osiągnięty.

“Przystosowały się do życia blisko nas, tak jak pozostałe zwierzęta. O wiele bardziej oporni, żeby się przystosować, ale i zostawić im nieco miejsca, jesteśmy my”

Za każdym razem gdy brałam się za czytanie reportażu, to po jakimś czasie (zazwyczaj szybko) zaczynał mnie nudzić. Między mną - czytelnikiem - a autorem danego reportażu nie było chemii.
Pani Anna Maziuk zabrała mnie na spotkanie z najcudowniejszym stworzeniem na ziemi - z wilkiem. Jej styl pisania przypadł mi bardzo do gustu. Pochłaniałam stronę za stroną, jakbym czytała najlepszą powieść.

Czułam wściekłość na ludzi, za to, że zabijają zwierzęta, które starają się przeżyć.
Denerwowałam się, jak autorka opisywała losy kolejnego wilka. Przecież lasy to ich terytorium. Ich dom!
Ludzie od lat “wchodzą” na teren zwierząt, tępią je, wyganiają, bo nie powinno ich tam przecież być. Logiczne, prawda?

A pomyśleć, że były czasy gdzie człowiek żył ze zwierzętami w symbiozie. Selekcja naturalna była czymś tak naturalnym, że w dzisiejszym świecie wydaje się być mitem.
Instynkt - opowieść o wilkach w polskich lasach, ukazujący jak wygląda ich życie (podejrzewam, że nie tylko w Polsce).

Jeśli chcecie wiedzieć jak wygląda życie wilków, kto im pomaga, kto jest przeciwko nim i dlaczego, polecam sięgnąć po tę książkę.

Pani Anna Maziuk zabrała...

• Reportaż
  • Przyroda