Oczęta

Karolina Kasprzak-Dietrich
2023-03-21
2023-03-21
Poezja Poezja polska Wiersze dla młodzieży Wiersze Literatura polska

Kolejny e-book Pani Karoliny, który miałam możliwość przeczytać. Tym razem, mamy do czynienia z poezją dla młodzieży. O czym są te wiersze i jakie są moje wrażenia? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

Ta tematyka wierszy, jest nieco inna od poprzednich utworów Autorki. Tutaj między innymi przeczytamy i tym, jak wygląda studniówka, nieodwzajemniona miłość do nauczyciela czy poznamy przemoc w różnych postaciach. Są to wiersze trudne a zarazem bardzo wymagające. Dowiemy się z nich, jak często młodzież bywa osamotniona i pozbawiona wiedzy o tym, co jest dla niej najlepsze. Aby dobrze zrozumieć czytaną tematykę, trzeba się bardzo mocno skupić. Każdy z wierszy, wymaga od nas głębokiej analizy i refleksji. Dodatkowo, prawie całkowity brak znaków interpunkcyjnych, skłania nas do jeszcze większego zastanowienia się, co Autorka chce nam w swojej twórczości przekazać.

Pani Karolina wskazuje nam również, jak my, zwłaszcza jako młode społeczeństwo, nie reagujemy na to, co się wokół nas dzieje. Autorka trafnie zatytułowała jeden ze swoich wierszy jako "Białe rękawiczki w szkole". Bo tak naprawdę, takie osoby, które często borykają się z różnymi problemami, nie mają znikąd pomocy. Każdy wie, że coś się dzieje, jednak nikt nie wyciąga pomocnej dłoni. I gdy taka osoba nie wytrzymuje i odbiera sobie życie, nagle pojawia się nad jej grobem grono przemądrzałych znawców. Wszyscy się wymądrzają, że był słaby, że zmagał się z tym i z tym, i że nie umiał sobie poradzić ze swoimi problemami. Ale pamiętajmy, że wydawanie wyroków i osądów to nie wszystko. Zdawajmy sobie sprawę z tego, że my również w tej sytuacji, jesteśmy poniekąd winni temu, co się stało. Bo my także nie zareagowaliśmy prawidłowo w momencie, kiedy był jeszcze na to odpowiedni czas. Ciężka tematyka a zarazem poruszająca i sprawiająca, że nasuwają nam się różne wnioski.

Jeśli lubicie poezję nieoczywistą i trudną, lub po prostu, chcecie poznać punkt widzenia Autorki, to poczytajcie. Być może Was lub wasze prawie dorosłe pociechy, ta tematyka również zainteresuje. Ze swojej strony, pragnę podziękować Pani Karolinie, za możliwość poznania jej kolejnej publikacji. Przyznaję 8 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów ;)

P.S.: Tomik aktualnie dostępny jedynie w formie e-booka.