Oszukana

2023-10-25
2023-10-25

Sorry, 60 stron i nic się nie dzieje. Odłożyem

Sorry, 60 stron i nic się nie dzieje. Odłożyem

Czytałam dwie inne powieści autorki. Nie poczułam flow. Skuszona licznymi pozytywnymi opiniami innych czytelników postanowiłam dać jeszcze jedną szansę. Bez zmian. Nie zaiskrzyło.

"Oszukana" to powieść obyczajowa postawiona na kryminalnym fundamencie. Została jednak zakwalifikowana do gatunku thriller/sensacja/kryminał, a te oceniam przez pryzmat własnych wrażeń. Czy fabuła mnie zaciekawiła i wciągnęła? Czy potrafiła zbudować i utrzymać napięcie? Czy bohaterowie nie są płascy? I najważniejsze, czy potrafię rozszyfrować intrygę, czy to autor mnie przechytrzył? W przypadku tej powieści już sam tytuł jest spoilerem. O cóż innego może chodzić, jak nie o kobietę, która zostanie oszukana? Czytelnik już w progu dostaje wskazówkę, gdzie szukać sprawcy bałaganu. Jeśli chodzi o intrygę, w połowie książki domyśliłam się, o co chodzi. Autorka ukazywała wydarzenia w teraźniejszości, które przecinała retrospekcjami z roku 1978. Zrobiła to na tyle niezgrabnie, że zestawiła wskazówki jedna po drugiej. Wpadłam na rozwiązanie, biorąc pod uwagę pewien problem w relacji opisywanej pary z przeszłości i porównując to do obecnej sytuacji. Mój własny pomysł był tak kuriozalny, że doszłam do wniosku, że tak doświadczona autorka, nie mogła napisać takiej groteski. Mogła. Moje podejrzenia się potwierdziły. Jedna z postaci ma tak irracjonalną historię, że nie mogłaby wydarzyć się w prawdziwym życiu. Pewnych rzeczy nie da się udawać całe życie, by najbliżsi niczego się nie domyślili. Czy może da się być hetero, potem gejem, potem przejść operację zmiany płci (ta informacja padła z ust postaci, która niby zmieniła płeć, a z kolejnej wypowiedzi wynika, że nie zmieniła),potem być transwestytą, by na końcu powrócić do bycia hetero?

Teraz wrócę do początku. Akcja książki rozpoczyna się od propozycji Krystyny. Kobieta jest znaną pisarką, napisała dziesiątki romansów, ale na swoją ostatnią książkę wybrała kryminał. Namawia Milenę, swoją przyszłą synową, by pomogła jej w pisaniu. Początek oraz start współpracy nużył mnie jako czytelnika. Zawierał wiele nic nieznaczących opisów wykonywanych czynności, rozmów o kulinarnych potrawach, robienia herbatek i innych prozaicznych rzeczy. Na siłę wmawiałam sobie, dlaczego Milena zgodziła się podpisać umowę w przyszłą teściową. Krystyna była charyzmatyczna, wzbudzała respekt, peszyła młodą, nieopierzoną dziewczynę. Tyle że ta dziewczyna wcale nie była taka skromna i krystaliczna. Była cwaniarą, a taka by się nie dała tak łatwo nabrać na korzyści z tantiem. Sposób wypowiedzi dystyngowanej Krystyny był taki sam jak młodej Mileny. Dwie takie same postacie w jednej powieści nie jest zbyt kreatywne. Żeby być obiektywną, wspomnę, że gosposia Krysi, Bogusia, miała nadany inny charakter i wypowiadała się w różniący się sposób.

Wracając do elementów, które mają dla mnie znaczenie podczas czytania thrillerów czy kryminałów.
Czy fabuła mnie zaciekawiła i wciągnęła? - Nie. Najpierw nudziła, później była zbyt absurdalna.
Czy potrafiła zbudować i utrzymać napięcie? - Nie. Napięcia nie było. Nie zostało zbudowane, więc nie było czego utrzymywać.
Czy bohaterowie nie są płascy? - Byli bardzo podobni do siebie, szczególnie dwie kobiety, które były głównymi narratorkami.
Czy potrafię rozszyfrować intrygę, czy to autor mnie przechytrzył? - Rozgryzłam intrygę, choć autorka zaskoczyła mnie, że jednak napisała tak niedorzeczną historię.

Jest jeszcze jedna przyczyna, która wzbudza we mnie irytację niezależnie od gatunku. To nieścisłości i niedorzeczności. Prócz niezidentyfikowanej postaci pod względem własnego "ja", były jeszcze:
- Milena poszła do urzędu gminy, który potem nazwany był urzędem miasta;
- Urząd gminy/miasta posiada zdigitalizowane dane z roku 1969, ale żeby dowiedzieć się o późniejszych wydarzeniach Milena musiała udać się do biblioteki;
- Urzędniczki państwowe oraz kadrowa w szpitalu bardzo chętnie ujawniają i dyskutują o danych wrażliwych osób trzecich;
- początkowo nikt nie miał znać tajemnicy, wokół której zbudowana była fabuła, a potem rodzina Bogusi wiedziała o wszystkim całkiem sporo.

Na plus działa przyzwoita stylistyka.

Do trzech razy sztuka. Czwartej książki autorki nie będę czytać.

Dawno nie czytałam nic z tak wciągająca fabuła! Nawet nie podejrzewałam, że taki będzie finał! Szok, mistrzostwo, brak słów, ale pełen zachwyt! 😍😍😍

Troszkę naiwna, ale dobrze się czytało, dlatego aż 6/10. Ogólnie lubię tę autorkę. Ale uczułam, żeby w przyszłości pokłócić się o lepszy research.

Książka majstersztyk! Nie mogłam się oderwać !

Książka majstersztyk! Nie mogłam się oderwać !

Uwielbiam twórczość Karoliny. Jej książki należą do gatunku "nieodkładalnych", takich w sam raz na wieczór czy dwa. Bardzo podobał mi się pomysł książki w książce :)
Niestety, cała historia nie do końca została przeze mnie kupiona. Zakończenie - choć zaskakujące i intrygujące - było wg mnie zbyt pospiesznie.

Główne postaci, to Krystyna - wdowa, matka Kiliana i Alany, znana pisarka, autorka bestsellerów.
Bogusia - prosta kobieta, gosposia Krystyny.
Milena - dziewczyna Kiliana.

Pewnego dnia Kilian przedstawia rodzinie swoją wybrankę Milenę. Krystyna chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o dziewczynie, namawia ją do wspólnego napisania thrillera. Kobiety na zmianę piszą rozdziały. I nagle robi się niebezpiecznie. Tajemnice obu kobiet zaczynają wychodzić na jaw. Jakim cudem wiedzą o sobie wzajemnie tak wiele? I dlaczego wykorzystują to przeciwko sobie?

Czy głęboko skrywane sekrety ujrzą światło dziennie? Co ma na sumieniu Krystyna? Czego wstydzi się Milena?

Akcja książki przedstawiona jest na dwóch płaszczyznach czasowych (rok 1979 i 2022). A rozdziały pisane są z perspektywy Krystyny, Bogusi i Mileny.

Całość czytało mi się dobrze, z zaciekawieniem, ale zakończenie.. w życiu bym na nie nie wpadła! Trochę naciągane, mało prawdopodobne, ale nie zmienia to faktu, że zaskakujące. Jeśli lubicie pióro autorki, albo jeszcze go nie znacie, to jak najbardziej polecam Wam tę książkę.

Bogusia - prosta kobieta, gosposia Krystyny.
Milena - dziewczyna Kiliana.

Ksiązka bardzo mi sie podobała.Wciąga,interesuje,zaskakuje a fabuła jest niekonwencjonalna.
Historia przedstawiona jest w dwóch strefach czasowych : rok 1979 i 2022.Mamy tu pięć bohaterów :Bogusię,Krystynę,Kazimerza,Marię i Kiliana ,oraz dwa morderstawa i tajemnicę,która nie miała nigdy ujrzeć świata słonecznego.
Krystyna to pisarka,która do napisania wspólnego thrillera zaprasza dziewczynę swojego syn Kiliana-Milenę.Dziewczynie wydaje się,że to świetny pomysł,by lepiej poznać swoją przyszłą teściową,z czasem jednak wszystko wymyka się spod kontroli..Milena chce się wycofać,jednak Krystyna ma na dziewczynę " haka" i tu zaczyna się historia,która momentami mrozi krew w żyłach.
Książka fajnie napisana,bez zbędnych opisów,wszystko jest na swoim miejscu a emocje są idealnie dawkowane.Zakończenie może zbyt przekombinowane ale polecam tę książkę .Mam nadzieję,że miło spędzicie z nią czas.

Krystyna to pisarka,która do napisania wspólnego thrillera...

Mam z tą książką problem, czegoś mi brakło, żeby było wow.
Przede wszystkim nie polubiłam żadnej z postaci, a to duży problem, bo nikomu nie kibicowałam i na nikim mi nie zależało.
A po drugie, i chyba najważniejsze, nie uwierzyłam w tę historię.
Miałam ogromne oczekiwania co do tej książki, bo wcześniejsza od autorki która czytałam - Zamieć - to był kosmos 🔥
Dużym plusem jest lekkie pióro autorki. Przyjemnie się czyta, przez książkę się płynęło i to szybko, strony uciekały jedna za drugą.
Z chęcią sprawdzę jeszcze jeden tytuł od autorki, żeby ocenić czy Zamieć była jednorazowo fantastyczna czy Oszukana była jednorazowo przeciętna.

Mam z tą książką problem, czegoś mi brakło, żeby było wow.
A po drugie, i chyba najważniejsze, nie uwierzyłam w tę historię.
Dużym...

Słyszałam wcześniej o tej autorce. Czytałam Wasze zachwyty. Ale wiecie jak jest - tak mało czasu, a tak wiele dobrych tytułów…
Podziw.
Jestem pełna podziwu dla autorki. Stworzyła historię od której nie mogłam się oderwać, taką która mnie usidliła, objęła swoimi szponami i taką, która sprawiła, że z przerażeniem w oczach próbowałam poskładać niewiadome tej historii. Nie było to jednak łatwe zadanie. Ba! Dawno nie czytałam książki, która byłaby tak skomplikowana. Tym większy był mój zachwyt i niedowierzanie kiedy wszystko połączyło się w całość. Podczas tej lektury czułam się jakbym błądziła po omacku w labiryncie w dodatku w zupełnej ciemności. „Oszukana” to pułapka z której nie ma ucieczki. Pióro autorki zachwyciło mnie już na pierwszej karcie tej powieści. Ten thriller psychologiczny to must read dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek literacki. Napiszę więcej, ta książka jest dla wszystkich którzy kochają czytać i uwielbiają być zaskakiwani. Ileż było ciekawych zwrotów akcji! Ile razy kręciłam głową niedowierzając… Nie zapomnijcie tego tytułu i tego nazwiska. Z ogromną przyjemnością sięgnę po inne książki autorki. Cóż więcej mogę Wam powiedzieć? Musicie tę książkę przeczytać. Zróbcie to dla siebie. Pozwólcie jej się zachwycić!

Milena i Krystyna to największe bohaterki tej powieści. Każda z nich jest totalnie inna, ale pozwolę sobie napisać, że obie są niezwykle inteligentne i przebiegłe. Pisarka próbuje namówić dziewczynę swojego syna na ciekawy projekt. Mają wspólnie napisać thriller… Szybko jednak okazuje się, że to będzie istna jazda bez trzymanki i że coś wielkiego i niebezpiecznego kryje się za tym pomysłem.

Podziw.

• Audiobooki