Advertisement

Czas śmierci

Okładka książki Czas śmierci Max Czornyj
Okładka książki Czas śmierci
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Cykl: Brat Hektor i komisarz Sara Adam (tom 1) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Brat Hektor i komisarz Sara Adam (tom 1)
Mroczna strona
Filia
2024-01-24
2024-01-24
literatura polska kryminał smierć morderstwa

Fabuła wciąga i jednocześnie irytuje, co sprawia że trudno się z niej otrzepać i wskoczyć z powrotem w codzienność.

Na półkach: , , , , , ,

Na początku czytało się bardzo dobrze. Autor jednak zbyt szybko odsłania wszystkie karty, zaś wydarzenia stają się zbyt "pocięte" i mało racjonalne. Postacie nie zachwycają, są dość płaskie i nieco sztampowe. Dotyczy to zarówno antagonistów, którzy w zamierzeniu mieli się czymś wyróżnić (Policjantka jeżdżąca Teslą i mnich z nadzwyczajnymi zdolnościami),ale zwyczajnie poświęcono im za mało czasu i przez to trudno się z nimi identyfikować.
Protagonista jest za to absurdalny i trudno pojąć jego motywację. Mimo usilnych motywacji autora ani nie przeraża, ani nie szkoduje. Jego przemyślenia też nie są specjalnie głebokie.

Autor ma dobry styl, ale moim zdaniem zabrakło obróbki redakcyjnej i odpowiedniego rozłożenia akcentów w powieści.

"Czas śmierci" otwiera nowy cykl z komisarz Sarą Adam oraz bratem zakonnym Hektorem.
Brat Hektor dostaje od swego zwierzchnika nietypowe zadanie aby nakłonić jednego z księży do zrezygnowania z kapłaństwa za wszelką cenę...
Komisarz Sara "wyczekuje" czy tzw. „Jubileuszowy Morderca” ponownie zaatakuje.
Jak się wkrótce okaże te dwie na pozór osobne sprawy zazębią się ze sobą, powodując że zakonnik wraz z komisarz zaczną ze sobą współpracować.
Mimo, że fabuła jest przemyślana i spójna, mnie jakoś nie urzekła, i nie wciągnęła.

Komisarz Sara "wyczekuje" czy tzw. „Jubileuszowy Morderca” ponownie zaatakuje.
Jak się wkrótce okaże te dwie na pozór osobne sprawy zazębią się ze sobą,...

Książka otwiera nowy cykl opowieści, w którym głównymi bohaterami są komisarz Sara Adam oraz brat zakonny Hektor. Fabuła przeplata w sobie wątki religijne, polityczne i kryminalne. W opowieści znajduje się kilka zaskakujących zwrotów akcji. Książkę czyta się dobrze i w ogólnej ocenie jest dość przyjemna, jednak według mnie brakuje jej tego „czegoś”. Po opisie spodziewałam się pełnej napięcia, mrocznej historii z wątkiem religijnym w tle. Tymczasem po przeczytaniu książki postać brata Hektora jest dla mnie trochę niejasna. Mam wrażenie, że śledztwo, które prowadził wspólnie z komisarz Adam było zbudowane głównie na domysłach; zabrakło mi konkretów. Jestem ciekawa kolejnej części cyklu. Mam nadzieję, że będzie lepsza od pierwszej, bo wiem, że autora stać na naprawdę dobre opowieści.

Kościelni dygnitarze powierzają bratu Hektorowi delikatną misję. Ma przekonać pewnego księdza do zrezygnowania z kapłaństwa oraz wyznania mrocznego sekretu.
Tymczasem zbliża się dzień, w którym Jubileuszowy Morderca składa swoją coroczna ofiarę. Śledczy za wszelką cenę chcą go powstrzymać . Jednocześnie komisarz Sara Adam prowadzi sprawę tajemniczego samobójstwa nastolatki. Prosi o pomoc Manuela, artystę wykonującego niezwykłe profile przestępców.
Losy ich wszystkich połączy przerażająca zbrodnia. Każdy ma swoje głęboko skrywane tajemnice. Seryjny morderca nazywający się Achillesem zna je wszystkie. Twoją też.

Jak już wcześniej pisałam, Max Czornyj należy do moich ulubionych pisarzy. Jednak tu nie zaskoczyło. Nie przypadła mi do gustu historia z zakonnikami, a i koniec też trochę przekombinowany.

2018

Bardzo dobry kryminał tego mi brakowało , wciągająca fabuła , tajemnice , zaskakujące zwroty akcji , fajny styl pisania. Komisarz Sara konkretna babka lubię takie silne postaci , będę czytać kolejne tomy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka CZAS ŚMIERCI autorstwa @max to prawdziwa gratka dla miłośników kryminałów.
Nie dość, że akcja jest niezwykle wciągająca, to jeszcze autor porusza w niej wiele ważnych i kontrowersyjnych tematów.
Głównym wątkiem 📖 jest trudna misja brata Hektora, który ma przekonać pewnego księdza do rezygnacji z kapłaństwa oraz do ujawnienia mrocznego sekretu.
Jednak równolegle do tej historii toczy się intrygująca opowieść o Jubileuszowym Mordercy, który co roku składa ofiarę.
Śledczy oraz komisarz Sara Adam podejmują wyzwanie, aby powstrzymać tego seryjnego mordercę. Dodatkowo wątek tajemniczego samobójstwa nastolatki oraz pomoc artysty Manuela, który wykonuje niezwykłe profile przestępców, sprawiają, że czytelnik ma zagwarantowaną dawkę emocji i napięcia.

Jednym z kluczowych przekazów książki jest fakt, że każdy człowiek może stać się mordercą, wszystko zależy od perspektywy i okoliczności.
Autor ukazuje, jak głęboko skryte tajemnice i grzechy Kościoła mogą wpłynąć na ludzką psychikę i prowadzić do tragicznych wydarzeń.

Max Czornyj doskonale bawi się sztuką artystycznego profilowania, ukazując nam psychologiczne portrety postaci.
Ich losy splatają się w przerażającą zbrodnię, której rozwiązanie pozostaje niezwykle trudne. Seryjny morderca Achilles zna wszystkie tajemnice, a czy bohaterom uda się go powstrzymać ❓

Ta książka po prostu odbierze wam dech❗
Jeśli lubisz kryminały pełne napięcia, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji, koniecznie sięgnij po CZAS ŚMIERCI.
To lektura, która wciągnie Cię od pierwszej strony i nie pozwoli oderwać się aż do samego zakończenia.
Czy uda się rozwiązać zagadkę morderstw ❓
Przekonaj się sam i wejdź w 🌍 literackiego mistrza MAXA CZORNEGO

Jednak równolegle do...

Sara Adam i brat Hektor, którzy będą dążyć do jednego.

Komisarz Sara Adam próbuje złapać seryjnego mordercę, który co roku zabija swoją ofiarę i wysyła podarunek jej rodziną. Nie jest jednak to miły podarunek.
Zbliża się już dzień, który tzw. „Jubileuszowy Morderca” zaatakuje. Kogo wytypował jako swoją nową ofiarę?
Czas pędzi a nowej ofiary nie ma jednak zbiega się to z samobójstwem młodej dziewczyny czy to ma jakiś związek? Adam będzie chciała to wszystko powiązać i do tego potrzebuje pomocy artysty Manuela, który wykonuje niezwykłe profile przestępców ukazując ich w taki sposób by zobaczyć detale, których na pozór nie widać.
Tymczasem brat Hektor dostał zadanie by nakłonić jednego z księży do zrezygnowania z kapłaństwa i wyznania swoich głęboko skrywanych sekretów, które doprowadzają do nieszczęść. Każdy skrywa jakieś tajemnice jednak jest ktoś kto zna je wszystkie. I nie będzie się wahać żeby je wyjawić.
Do czego to wszystko doprowadzi?

Max Czornyj znów mnie nie zawiódł. Czas śmierci to mroczny i elektryzujący thriller, który krok po kroku wprowadza nas w świat dobra i zła.Zło jest te potężniejsze ale to Ci, którzy próbują zbawić świat mają najwięcej za uszami. Nie można nikomu ufać nawet tym, którzy powinni być tego godni.
Zegar tyka a czas ucieka. Czy można przed nim uciec?

Sara Adam i brat Hektor, którzy będą dążyć do jednego.

Czas pędzi a nowej ofiary nie ma jednak zbiega się to z...

"Czas śmierci" Max Czornyj

Zauważyłam, że ta książka rozpoczyna nowy cykl. Nie znam serii z Erykiem Deryło (bardzo długiej tak na marginesie) i chyba dlatego wolałam przeczytać coś co dopiero się zaczyna.

Początek może nie za bardzo mnie wciągnął, bo nie przepadam za wątkami religijnymi, ale z biegiem kolejnych stron było już ciekawiej. Postacie były dosyć złożone, a wątki ze sobą powiązane, jednak mnogość tych wątków czasem przytłaczała, bo są i te kryminalne, i religijne, i polityczne. Myślałam, że bardziej wyeksponowane będzie tu śledztwo związane z Jubileuszowym Mordercą, który co roku składał ciekawą ofiarę, ale to raczej było takie tło dla tej historii.

Gdy do "ekipy" bohaterów dołączyła policjantka Sara Adam zaczęły się już konkrety. Jej duet z bratem Hektorem jest naprawdę wart zapamiętania. A sam brat Hektor to bardzo intrygująca postać z mroczną przeszłością, którą poznajemy w trakcie czytania. No i na pewno jest bardzo oddany swojej misji, i ma pewne zdolności...

Zapowiada się ciekawa seria kryminalna. Z pewnością autor stworzył tu pełen napięcia obraz zbrodniczej działalności i walki o sprawiedliwość. No i zgrabnie poruszone zostały trudne tematy, stawiające pytania o naturę zła i dobroci oraz granice je oddzielające.

Miłośnikom kryminałów, tajemniczych historii i twórczości autora nie muszę chyba do tej książki przekonywać, bo Wam na pewno przypadnie do gustu. Choć czytałam opinie że Deryło lepszy. Ja czekam na kolejną część serii i liczę że ciekawie się ona rozwinie.

"Czas śmierci" Max Czornyj

• Kryminał