Najlepsza przyjaciółka

Okładka książki Najlepsza przyjaciółka Joanna Jax
Okładka książki Najlepsza przyjaciółka
Joanna Jax Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwa Videograf S.A.
2024-04-09
2024-04-09

"Każdy kiedyś zrobił krok w niewłaściwym kierunku i przez resztę życia musi ponosić konsekwencje".

Beata i Agnieszka przyjaźniły się od zawsze. Nie była to łatwa przyjaźń, czasem bywało trudno, ale kobiety łączyła silna więź, wiedziały, że zawsze na siebie mogą liczyć. Gdy Beata otrzymuje wiadomość o śmierci przyjaciółki, wyrusza do rodzinnego miasta, by uczestniczyć w pogrzebie. Na miejscu spotyka się z niechęcią bliskich Agnieszki, co jest dla niej zupełnie niezrozumiałe. Córka przyjaciółki traktuje ją jak intruza, a mąż wyprasza ze stypy, daje zszokowanej kobiecie plik niewysłanych listów. Beata nie rozumie, dlaczego przyjaciółka ich nie wysłała. Zagłębia się w ich treści, a to, co się z nich wyłania jest sprzeczne z tym co do tej pory myślała o ich przyjaźni. Na jaw zaczynają wychodzić ponure, nieprzyjemne tajemnice, a treść ostatniego listu zmienia wszystko…

Czy przyjaźń, która trwała tyle lat okazała się nic niewarta? Wielowątkowa, wciągająca akcja powieści toczy się swoim rytmem i intryguje. Fabuła zajmująco poprowadzona, rewelacyjnie utkany labirynt kłamstw i napięcia. Dotyka skomplikowanych relacji międzyludzkich, ukazuje prawdziwe ludzkie oblicza. Dwie przestrzenie czasowe, które idealnie ze sobą współgrają. Zajmująco ukazani bohaterowie, wnikliwy obraz ich osobowości, wielobarwni, niejednoznaczni, zaskakujący.

Ogromny ładunek emocjonalny. Skomplikowana relacja między dwoma kobietami, ich przyjaźń daleka od idealnej. Kluczymy w labiryncie emocji i czujemy dreszczyk napięcia. Wszystko okazuje się nie takie, jak powinno. Zaufanie, lojalność, świadomość potrzeb drugiej osoby. Tajemnice z przeszłości zaczynają wychodzić z ukrycia, wyłaniają się z zakamarków niedomówień, nieścisłości. Trudne decyzje i ich konsekwencje, poczucie winy, próby wybaczenia. Wielka, prawdziwa miłość i przyjaźń. Wojna, która jest autentycznym, ponurym bolesnym tłem.

Wciągająca, wartościowa, trudna i jednocześnie fascynująca powieść obyczajowa, a w tle szczypta zajmującej historii z czasów II wojny światowej. Porusza, zmusza do refleksji, zostaje w sercu na dłużej, ukazuje potrzebę bliskości. Serdecznie polecam!

Jak zwykle autorka mnie nie zawiodła. Miło spędzony czas

Jak zwykle autorka mnie nie zawiodła. Miło spędzony czas

Pani Joanna potrafi zachwycić swoimi powieściami, o czym przekonałam się wielokrotnie. Od tej książki też było mi się trudno oderwać, a opisana w niej dozgonna przyjaźń dwóch, najpierw bardzo młodych dziewczynek z ubogich rodzin, potem dorastających panien, którym szczęśliwy traf dawał nadzieję na wyrwanie się z biedy i trudnych relacji rodzinnych, powinna budzić naprawdę ciepłe uczucia...
Dopiero gdy po śmierci jednej z nich zaglądamy w kulisy tej przyjaźni, trudno opanować wzburzenie, trudno pogodzić się z losem obu kobiet, choć tylko jednej z nich przypisuje winę za ten trwajacy lata całe koszmar...
Wciągająca bez reszty fabuła, interesujący wątek obyczajowy i wojenne tło tej historii, to chyba wystarczajaca rekomendancja. Polecam

Książka miała premierę w dniu moich urodzin,a że i jednej z ulubionych autorek i jeszcze tytuł zaintrygował to zasugerowałam swojej przyjaciółce pomysł na prezent.
Czy trafiony?Sama sobie wybrałam i biorąc pod uwagę wspomniane okoliczności-zdecydowanie tak.
Jednak....
Już na początku rozkminiłam obie przyjaciółki i to co się pomiędzy nimi wydarzy.
To dość częsty scenariusz,kiedy pokrewne sobie dusze lokują tak samo swoje uczucia.Więc nawet nie uważam tego zdania jako spojler.
Książka jest przeplatanką wydarzeń z okresu międzywojennego i II wojny światowej oraz czasów współczesnych czyli w tym przypadku lat 60tych,kiedy to jedna z przyjaciółek przyjeżdża na pogrzeb drugiej,a na stypie otrzymuje cały plik listów, które zmarła zostawiła specjalnie dla niej.Wyjawiając swoje tajemnice.
Autorka bardzo pobieżnie przedstawia tło historyczne,skupia się bardziej na przyjaźni, miłości,towarzyszącym im rozterkom.
Mamy mezalians,bo młode bohaterki pochodzą z nizin społecznyc,a wybranek serca jest synem bogatych ziemian.
Jest tez bardzo irytująca postać-matka jednej z przyjaciółek,zdewociała,surowa i wręcz podła dla swojej córki,ale ponoć bardzo bogobojna kobieta.
No i oczywiście przyjaźń obu dziewczyn, ale czy prawdziwa i lojalna(?)
Dla mnie nie tylko są dwie kontastujące barwy.
I nie potrafię ani potępić ani zwątpić w przyjaźń obu bohaterek.
Ale może dlatego, że moja tolerancja jest większa,kiedy problem mnie nie dotyczy(?).
Książki pani Jax zawsze czytam szybko i z przyjemnością,ale kolejny raz utwierdzam sie w przekonaniu,że te z większą dawką historii w tle są dla mnie najlepsze.
Zaraz będę też weryfikować czy nowa seria, brzmiąca jak kryminał przypadnie mi do gustu.

Jednak....
To dość częsty...

Nagła wiadomość o śmierci najlepszej przyjaciółki zmusza Beatę Liwarowską do powrotu do rodzinnego miasta, aby uczestniczyć w pogrzebie Agnieszki Witymskiej.
Pomimo trudnej relacji jaka je łączyła przez lata, Liwarowska nie mogła zapomnieć o bliskiej więzi łączącej ją z Witymską.
Gdy Beata pojawią się na miejscu, odczuwa niechęć ze strony najblizych członków rodziny Agnieszki.
Ostatecznie zostaje wyproszona ze stypy przez Piotra, męża zmarłej kobiety, który na pożegnanie wręcza jej plik listów napisanych przez Agnieszkę.
Beata zastanawia się nad powodem, dlaczego Witymska nie wysłała owych listów, a następnie zanuża się w ich treści, pełna dezorientacji, co było prawdą, a co fałszem w ich wieloletniej relacji.
Z listów wynika, iż owa bliska przyjaciółka była zupełnie inna, niż jaką siebie przedstawiała przed innymi.
Jej opisane na kartach papieru uczucia wprawiają Liwarowską w zakłopotanie, od dawna skrywane sekrety wychodzą na światło dzienne, a poukładane życie Beaty zostaje przewrócone do góry nogami.
Autorka pokazuje w swojej książce jak trudną relacją jest przyjaźń, ile trzeba poświęcić dla niej i jaką niewiadomą ze sobą niesie.
Coś, co nam wcześniej wydawało się prawdą, okazuje się wierutnym kłamstwem, a najlepszy przyjaciel wcale nie jest nam tak znany, jak myśleliśmy.
Z książką spędziłam miło czas i jestem przekonana, że przypadnie do gustu fanom powieści obyczajowych.

I w tym momencie czytelnika nachodzi pytanie: jak dobrze zna się bliską osobę, której powierza się sekrety? Czy warta jest okazanego zaufania? A może prowadzi podwójną grę i chce osiągnąć korzyści kosztem drugiej osoby?

Z tymi pytaniami zmierzycie się w trakcie lektury “Najlepszej przyjaciółki” Joanny Jax. Beata po śmierci przyjaciółki odkryje prawdę, którą przyjaciółka przekaże jej w listach. Każdy list to będzie emocjonalna podróż do przeszłości i próba zrozumienia co się wtedy wydarzyło. I jakże różne będzie własne wspomnienie od relacji drugiej osoby, z którą przeżyło się wspólnie wydarzenia.

Z tymi pytaniami zmierzycie się w trakcie lektury “Najlepszej...

Dobra książka.

Dobra książka.

Kolejny raz upewniłam się, że Joanna Jax jest moją ulubioną pisarką.
"Najlepsza przyjaciółka" jest cudowną historią, wciągającą od pierwszej strony. Poświęciłam cały dzień, gdyż nie potrafiłam odłożyć na bok tej książki.
Dwie przyjaciółki, pochodzące z biednych rodzin, pragną wyrwać się z domu i panującego wokół ubóstwa. Dzięki nauce snują piękne plany, które przerywa wojna. Na domiar złego zakochują się w tym samym mężczyźnie...
Jest to poruszająca historia, pełna tajemnic i niedomówień oraz dramatów. Lektura skłania do przemyśleń i refleksji
Czy warto poświęcić prawdziwą miłość dla przyjaźni?
Czy przyjaźń zawsze jest szczera?
Cała opowieść rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Jednakże jest to romans, a wojna stanowi jedynie tło historyczne tej powieści, nadając jej odpowiedni klimat.
Bardzo porwała mnie warstwa psychologiczna bohaterów, która jest sporym atutem tej lektury.
Polecam z całego serca tę książkę.
Dziękuję Wydawnictwu Videograf za możliwość poznania tej historii.

Kolejny raz upewniłam się, że Joanna Jax jest moją ulubioną pisarką.

Za co tak bardzo cenię prozę Joanna Jax - strona autorska ? Oczywiście oprócz niebywałego warsztatu, przygotowania czy stylu, to opisywana przez autorkę złożoność ludzkiej psychiki i natury jest tym, co tak bardzo kocham w jej książkach.

Ludzie nie są zero-jedynkowi. Mają swoje emocje, pragnienia, potrzeby. To jakie podejmują decyzje zależy od wielu składowych: czasu, okoliczności, stopnia zaspokojenia potrzeb własnych. Nie ważne czy sprawy dotyczą sfery przyjaźni czy miłości, choć ta druga częściej pcha nas do skrajnych i niespodziewanych zachowań. Serce nie sługa, krew nie woda. To poniekąd czysta natura, wszak jesteśmy zwierzętami. Miłość potrafi z równą mocą popychać nas do przodu i dmuchać w nasze żagle, co ranić, stopować, ciągnąć w dół. Między miłością a nienawiścią jest bardzo cienka granica.

Co jest silniejsze czy trwalsze? Miłość czy przyjaźń? Czy sama miłość wystarczy? A może nie wystaczy tylko kochać, dobrze też się przyjaźnić?

"Najlepsza przyjaciółka" Joanny Jax wprawi nasze serca w konsternację. Zmusi do zastanowienia, bo odpowiedź na pytanie co byśmy wybrali - przyjaźń czy miłość, absolutnie nie jest jednoznaczna. Która z tych relacji więcej wybaczy? Obie niosą ze sobą jakąś obietnicę i oczekiwania, choć te drugie powinno się mieć wyłącznie wobec siebie. Dają poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Tak przynajmniej powinno być. Czy jest wogóle coś, czego możemy być zawsze absolutnie pewni? Nie licząc śmierci i podatków?

Życie to nieustanny proces, nie stoi w miejscu, wciąż gdzieś gna. Bywa, że zaskakuje w najmniej oczekiwany sposób, zmuszając nas do podejmowania trudnych decyzji. Bohaterki powieści Joanny Jax doświadczyły tego procesu bardzo boleśnie. Beata Liwarowska i Agnieszka Witymska przyjaźniły się od pieluch, przeszły razem niejedno, wychowały się w podłej warszawskiej dzielnicy, a kiedy los się do nich uśmiechnął, wykorzystały swe szanse najlepiej jak mogły. Ich przyjaźń zdawała się być silna i szczera. Czy faktycznie tak było? Czy kiedy pojawiła się miłość, w bardzo trudniej konfiguracji, ta przyjaźń nadal była niewinna i prawdziwa?

Joanna Jax po raz kolejny pokazuje nam, jak bardzo złożony jest człowiek, jego psychika i natura. Niewiele rzeczy i spraw jest czarno - białych, często kierujemy się w życiu instynktem, czasem rozumem. Podejmiemy decyzje na dany moment naszego życia. Jeśli doświadczamy traumy, a jesteśmy pozbawieni wsparcia, często nosimy ją w sobie przez wiele kolejnych lat, nie dając sobie szansy na lepsze jutro. Również wpajane nam w domu wartości i treści często potem stanowią przeszkodę do rozwoju i wybierania zgodnie z tym, co czujemy w środku, tylko dlatego, że wg kogoś coś po prostu nie wypada.

"Najlepsza przyjaciółka" to świetna powieść obyczajowa, z delikatną i jakże charakterystyczną dla autorki nutką historii, która jeszcze długo po przeczytaniu będzie rezonować w głowie i sercu. Polecam serdecznie!

Swietna książka

Swietna książka