Szczegóły

2024-02-26
2024-02-26
Dominika Górecka

Gorączka po szwedzku

Może jest to książka o ważnych sprawach, może i napisana pięknym językiem, subtelna i mądra, Nie zmienia to jednak faktu że jest o niczym. Bohaterka snuje sobie jakieś wspominki o ważnych osobach w swoim życiu, ale to są takie treści które wszyscy w życiu mamy i w żaden sposób nic z tych historii nie mogło zostać we mnie na dłużej. Takie książki nie wytrzymują próby czasu, za rok czy dwa nikt nie będzie o niej pamiętał. A jest to nominacja do nagrody Bookera więc spodziewałabym się czegoś konkretniejszego.

Nie bardzo wiem po co ta książka i dlaczego ją czytałam.
Przemijamy. Ok. My i nasi bliscy. Ważni i mniej ważni.
Minąłeś... minęłam ... Już nas nie ma.
Nie weszłam do środka, ledwo na progu się zatrzymałam, bo jakoś tak...w środku zimno było i jakby stukot maszyny do pisania, ale słowa uciekały.

Nie bardzo wiem po co ta książka i dlaczego ją czytałam.
Przemijamy. Ok. My i nasi bliscy. Ważni i mniej ważni.
Minąłeś... minęłam ... Już nas nie ma.

Nieźle napisana książka, trochę o niczym. Nie bawiłam się zbyt dobrze, w związku z tym nie polecam.

Dla mnie super tekst. Zdecydowanie mój język i sposób narracji. Opowieść płynie sprawnie, język niewymuszony. Polecam

To jest niesamowita książka o poszukiwaniu siebie, o wspomnieniach , piękna, refleksyjna, rozprawianie o życiu, z życiem. Zwłaszcza o matce, Bardzo polecam 💜
Dziękuję, że odkryłam słuchanie książek, i za kody z biblioteki, mogę taką książeczkę słuchać, ponownie , przeczytać drugi raz - myślę nie dałabym rady z braku czasu, bo chcę czytać coś innego, a tak w czasie spaceru słucham ponownie i tak mogę robić z wieloma książkami.

Krótka powieść o czterech ważnych osobach w życiu narratorki. Najciekawsza ta ostatnia. O matce.

Na powieść "Szczegóły" szwedzkiej autorki Ia Genberg składają się cztery portrety.
Bezimienna narratorka wspomina ludzi, którzy odegrali znaczącą rolę w jej życiu.
Była dziewczyna Johanna, teraz gwiazda telewizji. Przyjaciółka Niki, choć po czasie trudno tak ją nazywać. Zniknęła pewnego dnia nie zostawiając numeru telefonu, adresu, ani żadnego internetowego śladu. Alejandro, kochanek który pozostawił trwały ślad. Wreszcie ukrywająca bolesną tajemnicę, Brigitte, matka.
Książka "Szczegóły" nie każdego zachwyci. Jednak z pewnością zatrzyma. Okładka zmusza by dać szansę tej niedużej objętościowo prozie. Czytając ma się świadomość obcowania z wielką literaturą.
Warto przeczytać choćby ze względu na Brigitte, matkę narratorki. GORĄCO POLECAM!

Ciekawa książka, polecam

Ciekawa książka, polecam

Przesłuchana w audiobooku. Ciekawe spostrzeżenia o przemijającym czasie i mijających nas ludziach.

Narratorka-bohaterka choruje, ma gorączkę. I ma też czas na refleksję, rozmyślanie, snucie wspomnień. Jej myśli krążą wokół czterech osób: Johanny (była partnerka),Niki (toksyczna przyjaciółka),Alejandro (kochanek) i Brigitte (matka). Każda z tych osób miała wypływ na jej życie, w jakimś stopniu ją ukształtowała; z każdą z tych osób wiążą się różne wydarzenia, uczucia, wspomnienia. Przyglądając się tym relacjom, narratorka przygląda się sama sobie. Z tych kawałków, fragmentów spotkań z drugim człowiekiem stara się stworzyć swój portret-mozaikę.

Ia Genberg w „Szczegółach” bierze pod lupę relacje międzyludzkie. I to prawie dosłownie, ponieważ za pomocą tytułowych szczegółów, drobnych gestów, niewielkich wydarzeń pokazuje nam, że każda osoba, z którą wchodzimy w relację, zostawia w nas swój ślad. Składamy się z ludzi i zdarzeń. To uważne przyglądanie się drugiemu pozwala nam lepiej zrozumieć samych siebie. I odwrotnie – my też stajemy się częścią życia innych.

„Żyjemy tak wieloma życiami w naszym życiu, mniejszymi życiami z innymi ludźmi, którzy przychodzą i odchodzą, przyjaciele znikają , dzieci dorastają, a ja nie potrafię zrozumieć, które z tych moich żyć stanowi ramę”.

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2024