Walerka i bohaterki Jastry

Okładka książki Walerka i bohaterki Jastry Daria Kaszubowska
Okładka książki Walerka i bohaterki Jastry
Daria Kaszubowska Wydawnictwo: Miętówka Cykl: Borkowie i kaszubskie przygody (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Borkowie i kaszubskie przygody (tom 2)
Miętówka
2024-04-17
2024-04-17

Gotowi na kolejną eskapadę na Kaszuby?
W takim gronie jak rodzeństwo Borków na pewno nie będziecie się nudzić!

"Walerka i bohaterki Jastry" to kolejna część serii Darii Kaszubowskiej.
Pierwszy tom wprowadził nas w kaszubski świat, kontynuujemy więc podróż, zagłębiając się weń jeszcze bardziej.

Aryman znowu mąci i knuje jak usunąć wszelkie przejawy kaszubskości.
W gabinecie pani dyrektor zawisa tajemniczy portret, a do szkoły stopniowo wkrada się szarość i bylejakość.
Walerka i jej przyjaciółki nie mogą patrzeć biernie na to, co się dzieje.
I znowu to dzieciaki biorą sprawy w swoje ręce!

Książkę Darii Kaszubowskiej cechuje wartka akcja, nietuzinkowi bohaterowie oraz... wszechobecny duch krainy na północy Polski.
To duży walor edukacyjny, bo nie tylko dowiadujemy się więcej o samych Kaszubach, ale też możemy kształtować poczucie dumy i przynależności regionalnej na wzór bohaterów powieści.
A wszystko to w bardzo przyjemny, lekki sposób.

Książka zachwyca nie tylko starsze dzieci, ale i dorośli na pewno z chęcią sięgną po tę pasjonującą przygodówkę z elementami fantastyki.

Gotowi na kolejną eskapadę na Kaszuby?
W takim gronie jak rodzeństwo Borków na pewno nie będziecie się nudzić!

"Walerka i bohaterki Jastry" to kolejna część serii Darii Kaszubowskiej.

Aryman znowu mąci i knuje jak usunąć wszelkie przejawy kaszubskości.
W...

Z jakiego regionu kraju pochodzicie? Czy znajduje on swoje miejsce w Waszym sercu? Moje serce zdecydowanie bije w rytmie tonącej w spokoju Lubelszczyzny, nieustanie uspokaja mnie szum toczących się wód Bugu i błękit tamtejszego nieba. I mimo, że mój region nie ma tak silnej tradycji jak Kaszuby, to jestem w stanie wyobrazić sobie, co do swojego miejsca na ziemi czują Borkowie – bohaterowie serii powieści dla starszych dzieci autorstwa Darii Kaszubowskiej.

„Walerka i Bohaterki Jastry” to druga odsłona perypetii czwórki rodzeństwa i ich przyjaciół odkrywających swoje kaszubskie korzenie. Mimo, iż o swoim pochodzeniu dowiedzieli się stosunkowo niedawno, to z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem bronią kaszubskiej tożsamości. W tej części będą musieli stawić czoła nieczystym siłom, które otulają ostatnie bastiony kaszubskości szarą mgłą zwątpienia, odrzucenia i zapomnienia. Odwaga, hart ducha i czujność sprawią, że pełne zapału dzieciaki nie poddadzą się, nie ulegną złym mocom i ochronią kaszubskie dziedzictwo przed zapomnieniem.

To fascynująca opowieść o sile tożsamości lokalnej i przywiązania do tradycji, która utwierdza młodych czytelników żyjących w globalnym świecie, że to, co miejscowe jest równie wartościowe i piękne. Umiłowanie małej ojczyzny jako wartość sama w sobie nie często staje się tematem literatury, a szkoda, bo warto ją w dzieciach pielęgnować. Daria Kaszubowska robi to w znakomity sposób – poprzez pełną dynamiki, wciągającą historię z sympatycznymi bohaterami, w której znajomą współczesnym dzieciom rzeczywistość niezwykle zgrabnie przeplata z ludowymi wierzeniami i legendami. Oferuje powieść intrygującą, z lekką nutką niepokoju i zagrożenia, napisaną w sposób lekki i przyjemny. Kusi nie tylko ciekawą fabułą, ale i opisem kaszubskich zwyczajów i krajobrazów. Przenosi czytelnika do innego świata, ale jednocześnie daje mu odczuć, że ten świat jest na wyciagnięcie ręki, wystarczy tylko wybrać się na Kaszuby. I mnie zdecydowanie ta wizja coraz bardziej kusi.

Staranne wydanie w twardej okładce zostało uzupełniono kolorowymi, czerpiącymi z kaszubskich wzorów i kolorów ilustracjami Katarzyny Wójcik.

💙
Drugi tom "Walerka i bohaterki Jastry" to kolejne przygody dzieciaków. W szkole, do której chodzą, uczą się oprócz podstawowych ogólnych przedmiotów również tych w języku kaszubskim, no i oczywiście samego języka kaszubskiego. Tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego szybko okazuje się, że coś dziwnego stało się z dyrektorką. Zlikwidowała nauczanie języka kaszubskiego, zakazała kolorowych strojów, a wystrój szkoły każdego dnia robi się coraz bardziej przygnębiający. Na coś takiego nie może być przyzwolenia. Dzieciaki, a zwłaszcza Walerka, biorą sprawy w swoje ręce. Czy uda się przywrócić to, co było przed złymi zmianami? Co się takiego stało z dyrektorką?
💙Już na wstępie zaznaczę, że mimo iż książki są dla starszych dzieci również dorosły znajdzie tu sporo ciekawostek i przede wszystkim zabawy. Pierwsza rzecz jaka mi przyszła do głowy po przeczytaniu, i w trakcie też, że będę musiała (i zrobię to z pewnością) pogłębić swoją wiedzę o tym rejonie. Wydało mi się to niezwykle ciekawe. Tym bardziej, że może niedługo i moje dziecko będzie Kaszubką (z wyboru).
Obydwa tomy to pochwała Kaszub, ich walorów, folkloru, fauny, flory, historii i tradycji. To przypomnienie wartości pielęgnowania rdzennego języka i wierzeń.
💙Chociaż sama książka jest fikcją literacką dla dzieciaków, nie pomija istotnych wartości i informacji na temat rejonu. Duży nacisk położono na dawne wierzenia i język. Sporo jest wstawek z tego języka, przytoczonych wierszyków w języku kaszubskim. Wszystko wyśrodkowano tak, by żaden czytelnik nie miał problemów ze zrozumieniem treści. Bardzo mi to się podobało i odpowiadało. Mało jest bowiem dzisiaj książek w tak ciekawy sposób promujących małe ojczyzny, historię i tradycje.
💙Cała seria, oprócz opisanych wyżej wartości i zawartych informacji, to niesamowite przygody czwórki dzieciaków i ich przyjaciół. Mamy tu również sporo magii i dawnych wierzeń. Wszystko powoduje, że czytelnik ma ochotę i zgłębić temat o czym wspomniałam, ale i poznać stare wierzenia, wniknąć w świat baboków, krośniąt i mumoczy. Odnoszę wrażenie, że kiedy będę przemierzała, być może, kaszubskie tereny baczniej będę patrzyła pod nogi i przyglądała się zbiornikom wodnym.
💙 Myślę, że książka jest bardzo wartościowa i spodoba się czytelnikom nie tylko tym młodszym. Ja już czekam na kolejny tom.
Dodam, że oprócz walorów literackich cechuje je piękno wydania. Twarda oprawa, większa czcionka i przepiękne ilustracje oddające klimat treści to kolejne ich atuty.
Bez wahania polecam! Jo! Jo! Jo!

💙

Kaszuby to wyjątkowy region kulturowy znajdujący się w północnej Polsce. Mieszkańcy mają nie tylko swój język, ale też własne wierzenia i obyczaje. Ten rejon to nie tylko wyjątkowe położenie geograficzne i piękne, cieszące oko miejsca, to o wiele więcej. I to genialnie pokazuje ta pozycja.

Franc, Walerka, Otylka i Bruno to rodzeństwo, dla których Kaszuby stały się domem. Nie ustają w swoich poszukiwaniach kolejnych ciekawostek dotyczących regionu, w którym przyszło im żyć. Cechują się dużą odwagą, miłością do swej niewielkiej ojczyzny i dziecięcą chęcią poznania świata dokoła. W tym tomie mamy okazję śledzić ich poczynania zaraz po powrocie do szkoły. A ten rok szkolny zapowiada się dla dzieciaków pełen wrażeń!

„Walerka i bohaterki Jastry” to hołd dla Kaszub, ale też znakomita okazja do poznania tego regionu dla dzieci z innych części Polski. Napisana w przystępny sposób nie pomija istotnych dla kaszub elementów, jak chociażby dialektu, zwyczajów i wierzeń, jednak wszystko jest idealnie wplecione w fabułę i przedstawione tak, że rozbudza w małych czytelnikach chęć poszerzenia swojej wiedy o Kaszubach. Tutaj magia miesza się z rzeczywistością, a wykreowany przez Autorkę świat jest naprawdę jedyny w swoim rodzaju i zabiera nas na niezapomnianą przygodę. Nie sposób nie wspomnieć także o pięknym wydaniu i znakomitej oprawie graficznej, które przyciągną uwagę zarówno rodziców, jak i dzieci, a potem już tylko krok dzieli ich od tego, by zanurzyli się w niezwykłych losach Walerki, jej rodzeństwa i przyjaciół. Jestem przekonana, że nie będą zawiedzeni także treścią tej pozycji, co więcej, po prostu ją pokochają. Bo niezależnie od wieku osoby czytającej, każdy tu znajdzie coś dla siebie i każdy zostanie pochłonięty przez kaszubski świat. Polecam!

#Wyzwanie LC kwiecień 2024

"Walerka i bohaterki Jastry" to druga część z serii "Borkowie i kaszubskie przygody" autorstwa Darii Kaszubowskiej. Nie czytałam, co prawda części pierwszej, ale postaram się to nadrobić, tym bardziej, że książkę tę czytałam już po raz drugi swoim wnukom, bo tak bardzo im się podobała.
Ja kilka razy byłam na Kaszubach, mam tam znajomych, więc trochę jakby "obsłuchałam się" z tym językiem, ale maluchom musiałam wytłumaczyć co trudniejsze wyrażenia. Jednak nie sprawiło mi to żadnego problemu, a dzieci bardzo chętnie słuchały tej opowieści.
Franc, Walerka, Otylka i Bruno są rodzeństwem, od dwóch lat mieszkają na Kaszubach, bo stąd pochodzą ich rodzice. Nie wiedzą jeszcze wielu rzeczy o tym regionie, ale chętnie poznają nie tylko język, ale także zwyczaje oraz wierzenia i każdego dnia coś nowego i fascynującego odkrywają i przekonują się, że nie jest to takie zupełnie zwyczajne miejsce.
A w dodatku oni nie są takimi zupełnie zwyczajnymi dziećmi.

"Bruno, Otylka, Walerka i Franc Borkowie byli rodzeństwem. Jeszcze dwa lata temu żadne z nich nie pomyślałoby, że znajdą dom na Kaszubach."
Kończą się wakacje, czas do szkoły, a szkoła, do której chodzą Borkowie nie jest taka, jaką większość z nas zna, ich szkoła jest wyjątkowa, bo typowo kaszubska. Dzieci nie tylko uczą się w niej języka kaszubskiego, ale również o historii swojego regionu a ściany i wszystkie meble pomalowane są na siedem kolorów: żółty, zielony, czarny, czerwony i trzy odcienie niebieskiego. To typowe kolory używane w tradycyjnym hafcie kaszubskim, niebieskie oznaczają niebo, jezioro i morze, zieleń - łąki i lasy, żółć symbolizuje słońce, czerwień zaś miłość do ziemi ojczystej a czerń oddaje trud pracy ludności kaszubskiej.

"Na Kaszubach - tak jak w całej Polsce - było wiele szkół. Jednak nie wszyscy dyrektorzy mieli w sobie skrę Ormuzda, czyli rozumieli potrzeby kaszubskich dzieci. Nie wszędzie można było się uczyć kaszubskiego."
Do tak pięknej i kolorowej szkoły dzieci dość chętnie uczęszczają, chociaż i w niej nie brakuje rozrabiaków i problemów pedagogicznych. Szumnie i wesoło rozpoczęty nowy rok szkolny zapoczątkował jednak całą lawinę nieplanowanych zdarzeń. Coś dziwnego zaczęło się dziać z panią dyrektor, która już następnego dnia zaczyna wprowadzać coraz dziwniejsze zakazy i nakazy aż w końcu całą szkołę przemalowano na kolor szary... Dlaczego? Przecież właśnie ona była najżarliwszą zwolenniczką i kolorów kaszubskich i wszystkich tradycji, była prawdziwą Kaszubką. Co lub kto wpłynął na jej coraz dziwniejsze zachowanie? Czy to sprawka Arymana, czy ktoś inny chce zniszczyć kaszubskie tradycje?
Walerka z rodzeństwem przyjaciółmi postanawiają znaleźć przyczynę zmiany dyrektorki, bo chcą nadal móc uczyć się języka kaszubskiego i być wiernym tradycji.
Na jaki pomysł wpadła dziewczynka? Kto przyjdzie jej z pomocą? Czy uda się uratować kaszubską szkołę?

Myślę, że nie jest ważne, czy byliście na Kaszubach i czy znacie ich język czy tradycje, ale ta historia przepełniona baśniową magią z pewnością Was zauroczy.
Książka jest w dodatku pięknie wydana, dzieci mogą ją wertować wielokrotnie bez obawy rozpadu, a klimatyczne i cudowne ilustracje Katarzyny Wójcik dopełniają całe dzieło.
W dodatku każdy rozdział znaczony jest kaszubski motywem, cały czas więc wiemy, w jakim regionie się znajdujemy.
Książka jest rewelacyjna nie tylko dla dzieci, i nie tylko dla Kaszubów.
Zdecydowanie dla nas wszystkich.
Polecam!

Dziękuję Pani Marcie Kucharz i Wydawnictwu Mięta za możliwość przeczytania książki.

#Wyzwanie LC kwiecień 2024

Ja kilka razy byłam na Kaszubach, mam tam znajomych, więc...

• "Wyzwanie LC 2024"
  • Wyzwanie LC 2024