Zadra

Okładka książki Zadra Robert Małecki
Okładka książki Zadra
Robert Małecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Bernard Gross (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Bernard Gross (tom 3)
Inne

Wyróżniona opinia i

Zadra

przeczytanych książek 1996 napisanych opinii 1688

Wznowienia książek to idealny moment, by powrócić do swoich ulubionych bohaterów. Wiele razy wspominałam już, że seria z Robertem Grossem zapoczątkowała moją wielką miłość do powieści kryminalnych, dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłam po wznowione wydanie „Zadry” Roberta Małeckiego.

W lesie nieopodal Chełmży zostaje znaleziona ludzka czaszka. Przeszukujący las policjanci natrafiają na zwłoki młodego mężczyzny, którego tożsamość, dość szybko zostaje odkryta przez Bernarda Grossa. Okazuje się, że zmarłym jest brat dziewczyny, która wraz ze swoim chłopakiem zaginęła bez śladu przed wielu laty. Choć prokurator podejrzewa samobójstwo i chce jak najszybciej zamknąć śledztwo, Bernard Gross zaczyna kopać głębiej. Chce dowiedzieć się, co przed laty stało się z parą studentów oraz odkryć prawdę o tajemniczej śmierci mężczyzny.

Wspaniałe było powrócić do dobrze znanej historii, na nowo przemierzać chełmżyńskie uliczki, podążać za tropami i wspólnie z Grossem podjąć trudną walką z przeszłością.
„Zadra” to kryminał, w którym próżno szukać szybkiego tempa i zawrotnej akcji, jednak fabuła jest tak wciągająca, że ciężko oderwać się od lektury. To, co trzeba oddać autorowi, to niesamowity talent do tworzenia klimatu w powieściach. Fabuła rozgrywa się w małym miasteczku, którego duszny i ponury klimat niewątpliwie potrafi przytłoczyć, jednak toczące się śledztwo, w toku którego na jaw wychodzą skrywane latami tajemnice, intrygujący bohaterowie, zmagający się z własnymi problemami, zakończenie, które dopracowane jest w każdym szczególe, wystarczy, by określić „Zadrę” mianem kryminału idealnego.
Kolejny raz, czytając „Zadrę” jestem w pełni usatysfakcjonowana. Niesamowicie klimatyczna powieść, w której dostałam wszystko to, czego oczekuję od dobrze napisanej historii kryminalnej. Klimat Chełmży sprawia, że czytając książkę, czytelnik może popaść w melancholię, jednak życie codzienne jej mieszkańców i ich skrzętnie skrywane sekrety, które pomału wypełzają na wierzch, budzą w nas ogromne emocje, a tym samym podsycają napięcie, które nie opuszcza nas do samego końca. Zatracamy się w lekturze, angażujemy w śledztwo i wspólnie z bohaterami dążymy do odkrycia prawdy.
Niezmiennie uważam, że przygody Grossa to jedna z najlepszych serii kryminalnych. Tworząc tę serię, Robert Małecki zadbał o to, by zawierała ona wszystkie cechy dobrze skonstruowanej powieści kryminalnej. Kolejny raz namawiam Was do sięgnięcia po twórczość autora, nie będziecie zawiedzeni! Książki Roberta Małeckiego to lektury obowiązkowe dla miłośnika kryminałów.

Druga książka o Grossie, którą czytałam. Podoba mi się bohater, idący pod prąd w pracy, zmagający się z prywatnymi demonami. Nie może zamknąć przeszłości, więc trudno mu walczyć o przyszłość. Ciekawa intryga, dobrze się rozwija, sensownie kończy. Bardzo sugestywne oddana jesień. Silny wiatr, opady, do tego awaria sieci ciepłowniczej w mieście. Wszyscy cały czas są przemoczeni i zziębnięci. Podobają mi się detale typu, z czym bohater zjada kanapki. Szczegółowe opisy hobby modelarskiego też. Ale proszę autora i redaktorów- niech autor i redaktorzy zrozumieją, że słowo "ciuch" to mowa potoczna. A Małecki nadużywa tego przeokropnie, zwłaszcza w Skazie, na jednej stronie po kilka razy. Są synonimy, jak odzież czy ubranie.

Kocham Bernarda, choć sprawa zdecydowanie mniej ciekawa.

Kocham Bernarda, choć sprawa zdecydowanie mniej ciekawa.

Trzecia i zarazem równie ciekawa część z komisarzem Grossem . Świetny kryminał polecam :) Czekam na 4 część

Trzecia część z komisarzem Bernardem Gorssem i jednocześnie trzecia rewelacyjna część całej serii.

W ostatnim czasie przeczytałam wszystkie trzy cześci. Jestem krytyczna i wymagająca co do polskiej literatury, ale generalnie przygody detektywa Grossa na plus.
W pierwszej czesci sporo było niedoróbek, logicznych, słownych itd.
W czesci drugiej autor jakby dopracował wszystko. Dobrze sie czytało, historia mnie wciągła.
Trzecia część... przegadana. Tak jakby autor podpisał kontrakt na ileś tam stron, koło 350 no i całą historie zrobił na 100 a resztę uzupełnił nic nie wnoszącymi do sprawy retrospekcjami, marzeniami sennymi, opisom hobby Grossa itd itd Nudy! Plus ciągły dopływ nowych postaci .. plątanina dziwnych nazwisk i imion... I jakoś tak mało przestrzeni na własne główkowanie. Idziemy za Grossem praktycznie nie myśląc i nie snujac swoich teorii...

Na plus klimat małego miasteczka, ładnie prowadzone dialogi bez chichotów i głupich gadek. Sama historia fajna, pogmatwana, nic nie jest oczywiste i bohater nasz sie miota cały czas. Zwłaszcza ze w sumie wszyscy odkładają wszystko "na jutro".

Generalnie polecam, ale bez fajerwerków.

W pierwszej czesci sporo było niedoróbek, logicznych, słownych itd.
Trzecia część... przegadana. Tak jakby autor podpisał...

Dobra ale za dlugo i jak zwykle komisaz Gross jedna noga chyba juz jest w grobie. Jak dla mnie to sie dluzyla i za malo akcji chociaz cala sprawa dosyc ciekawa.

Trzecia część serii jednego z moich ulubionych polskich Autorów.

Trzecia część serii jednego z moich ulubionych polskich Autorów.

Kolejna swietnie skonstruowana zagadka. Uwielbiam pióro autora I uwielbiam komisarza Grossa ❣️