Qulturasłowa

Profil użytkownika: Qulturasłowa

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 1 dzień temu
1 576
Przeczytanych
książek
1 577
Książek
w biblioteczce
1 558
Opinii
9 630
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 4 książki
Strony www:
Dziennikarka, copywriter, blogerka i czynna nauczycielka. Zakochana w słowie pisanym, dalekich podróżach i różnych smakach.

Opinie


Na półkach:

Roli środowiska domowego, rodziny, nie sposób nie doceniać w procesie wychowania. To, w jakiej rodzinie wzrastamy, jakie wzorce dają nam rodzice, jakie postawy prezentują, wywiera na nas ogromny wpływ. Czy jednak ten wpływ rodziny jest na tyle silny, że może uczynić z człowieka potwora?
Olga Soboń nie miała szczęścia wychowywać się w kochającej rodzinie, ale też jej historia nie jest tak tragiczna, jak innych porzuconych czy odebranych rodzicom dzieci. Trafiła do domu dziecka i, co dziwne, nikt jej nie adoptował, choć zwykle jeśli chodzi o maluchy, jest duże zainteresowanie. Mimo iż w szkole była popychadłem, a wychowanie w bidulu stało się pretekstem do jej znieważania, to w domu dziecka trafiła na cudownych opiekunów, którzy stworzyli jej najlepsze w jej sytuacji środowisko do dorastania. Z kolei w szkole dostrzeżono jej talent językowy, kontynuowała zatem naukę na studiach lingwistycznych, zostając tłumaczką języka angielskiego i niemieckiego. Biorąc pod uwagę, że spotkała też cudownego człowieka, Maurycego, za którego wyszła za mąż, a wspólnie wybudowali nowoczesny pod Krakowem, można powiedzieć, że miała prawdziwe szczęście. Podobnie zresztą jak jej brat, który został odebrany rodzicom będąc już w fatalnym stanie fizycznym, ale adoptowali go ludzie, którzy stworzyli mu wspaniałe warunki do dorastania, a ich śmierć była potężnym ciosem. A przynajmniej Arek tak twierdzi… Maurycy, uznany anestezjolog, zgodził się, by chłopak z nimi zamieszkał, co więcej sam pilnował jego wykształcenia i chłopak, tak jak on, został lekarzem.
Pięć lat temu to wspaniale życie Olgi zawaliło się niczym domek z kart. Krakowem wstrząsnęła fala zaginięć – zniknęły cztery osoby, w różnym przedziale wiekowym, o różnym statusie materialnym, a jedyne co ich łączyło to fakt, że byli pacjentami tej samej kliniki. Tej, w której pracował Maurycy. Tylko jeden z zaginionych się odnalazł, choć lepiej by było dla żony Michała Malczyka, żeby nie wrócił. Stał się bowiem cieniem siebie, a z powodu długotrwałego niedotlenienia, nie miał władzy w kończynach, nie mówił, nie załatwiał się samodzielnie. Mimo iż nie wystosowano oficjalnego oskarżenia, podejrzenia padły na Maurycego. Tym bardziej, że mężczyzna zniknął.
Na Olgę wylała się fala nienawiści, odwrócili się od niej niemal wszyscy znajomi, wielokrotnie niszczono elewację jej domu, a na drzwiach pojawiły się niewybredne napisy. Teraz, po pięciu latach, kobieta doszła już do siebie psychicznie, choć nadal wiedzie samotne życie, pracując zdalnie i praktycznie nie opuszczając domu. Wciąż mieszka z bratem, który również prowadzi życie samotnika, skupiając się na pracy. Wszystko jednak wskazuje na to, że koszmar powraca, bowiem żona Malczyka otrzymuje kartkę z wiadomością: „Wróciłem”. Wiadomością napisaną ponoć przez Maurycego.
Czy to możliwe, że Maurycy żyje? Olga, która nigdy nie wątpiła w niewinność męża, zastanawia się, co tak naprawdę dzieje się w klinice. Czy to możliwe, czy winnym był innym lekarz? Czy dziwne zachowanie Arka wskazuje na to, że to on może stać za wszystkimi porwaniami? A może winną jest jej przyjaciółka, pielęgniarka, również tam pracująca? A może to przeszłość próbuje wymierzyć Oldze sprawiedliwość? Wszystkie te domysły będziemy mogli zweryfikować w trakcie lektury książki pt. „Pod dachem z mordercą”, autorstwa Klaudii Muniak. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona książka to wstrząsający obraz skrzywionej psychiki szalonego człowieka, stawiającego się ponad Bogiem. Jednocześnie zastanawiamy się, gdzie leżą granice nauki i prowadzimy rozważania nad etyką eksperymentalnych badań. A wszystko to równolegle z zagłębianiem się w fabułę książki, której długo nie możemy rozgryźć w naszym pragnieniu odkrycia prawdy. Konstrukcja książki, oddanie głosu nieznanemu sprawcy, kolejne podejrzane zachowania osób z otoczenia Olgi sprawiają, że nasze typy podejrzanych zmieniają się na bieżąco. Nic nas jednak nie przygotowuje na spektakularny finał! Na zakończenie, które sprawi, że długo podejrzanie będziemy patrzeć na działania lekarzy i … na ludzi których dobrze znamy.

Roli środowiska domowego, rodziny, nie sposób nie doceniać w procesie wychowania. To, w jakiej rodzinie wzrastamy, jakie wzorce dają nam rodzice, jakie postawy prezentują, wywiera na nas ogromny wpływ. Czy jednak ten wpływ rodziny jest na tyle silny, że może uczynić z człowieka potwora?
Olga Soboń nie miała szczęścia wychowywać się w kochającej rodzinie, ale też jej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Czy wiecie, czym jest złośliwy chichot losu? A może doświadczyliście go na własnej skórze? Jeśli tak, z pewnością wiecie, jak okrutny bywa los, jakie niespodzianki nam szykuje, jak mali i bezbronni jesteśmy wobec niego, o przygotowaniu na to, co nadchodzi nawet nie mówiąc. Czasami pewne rzeczy po prostu muszą się wydarzyć, a wszystko co się dzieje, krok po kroku, nieuchronnie nas do zaplanowanego kresu prowadzi. A wówczas zwykle nasze życie wywraca się do góry nogami, niwecząc wszystkie nasze plany i wyciągając na światło dzienne wszystkie głęboko skrywane tajemnice.
Tak właśnie stało się w przypadku doktora, Karola Obrębskiego i Ewy Tychlickiej, dwójki osób, które połączyła wspólna przeszłość. Znali się z czasów studenckich, zostali parą, a później ona nagle odeszła ucinając kontakty. On został szanowanym doktorem, a choć wiedzie samotne życie i ta samotność mu doskwiera, nigdy nie myślał o związaniu się z inną. Nigdy też nie wpadł na to, jaki może być prawdziwy powód ucieczki Ewy od niego, ani dlaczego zabrała jego pracę, napisaną pod wpływem emocji i w ramach buntu. Pracę zamkniętą w zielonej teczce, której treść narobi wiele lat później prawdziwego zamieszania.
Joachim Tychlicki, młody gniewny student, wpada na błyskotliwy pomysł oddania w ramach zaliczenia pracy, której nie napisał. Znalazł ją w rzeczach pieczołowicie przechowywanych przez matkę, Ewę, żonę szanowanego lekarza. On sam czuje się nieco wyalienowany, ma wrażenie, że nie pasuje do idealnej rodziny, to siostry, a nie on, są jej integralną częścią. Mimo iż ojciec nie dał mu odczuć, że jest gorszy, że stał zawsze za nim murem i wyciągał z tarapatów, to Joachim ma przeczucie, że może on nie być jego biologicznym ojcem. Tym razem jednak, nawet mąż jego matki odmawia pomocy i odcina go od pieniędzy. Joachim przesadził, choć czuć w tym przewinieniu złośliwy chichot losu właśnie.
Słyszeliście kiedykolwiek o bardzie o nazwisku Szepszczurenko? Zapewne nie, bo tak naprawdę nikt o nim nie słyszał. To może oznaczać, że albo autor pracy o nim trafił na jakieś źródło informacji, nieznane profesorom, albo … poniosła go fantazja. Najgorsze jest to, że magister, czuwająca nad poczynaniami studentów, pochwaliła się już genialnym studentem asystentom innych wydziałów. To rzekome odkrycie cyklu esejów, analiza których wskazuje na istnienie wędrownego poety i barda, może wstrząsnąć środowiskiem naukowym. A już na pewno narobić problemów kadrze uczelni. Dlatego też decydują się usunąć Joachima ze studiów, stawiając go w dość problematycznej sytuacji. Mimo tego, zamiast skruchy chłopak prezentuje dość buńczuczną postawę. Szczególnie, kiedy odkrywa, że jeden z profesorów, może być jego ojcem i … autorem kontrowersyjnej pracy.
Relacja pomiędzy Joachimem a doktorem Karolem Obrębskim rodzi się w bólu, szczególnie, że żaden z mężczyzn tak naprawdę nie wie, co takiego wydarzyło się przed laty i dla czego matka Joachima podjęła taką decyzję. Jak zakończy się ta frapująca historia? Przekonamy się dzięki lekturze książki pt. „Niedaleko od jabłoni”, autorstwa Krystyny Śmigielskiej. Nieoczywista powieść, złożona mimo swojej prostej fabuły, przyciągnie do lektury wymagających czytelników, oczekujących czegoś więcej niż wartka akcja. Tu cała historia rozgrywa się tak naprawdę pomiędzy kilkoma tylko bohaterami, uwikłanymi – z różnych przyczyn – w skomplikowane relacje. Jak to w życiu bywa, nic nie jest czarno-białe, nic nie jest proste, a bohaterowie nie tylko stoją przed trudnymi wyborami, ale i są zmuszeni skonfrontować się w własną przeszłością i … z własnymi błędami. I wówczas okazuje się, że za wszystkie błędy prędzej czy później przyjdzie nam zapłacić, że nasza sprawczość jest tylko złudzeniem, a za plecami wciąż rozlega się złośliwy chichot losu…

Czy wiecie, czym jest złośliwy chichot losu? A może doświadczyliście go na własnej skórze? Jeśli tak, z pewnością wiecie, jak okrutny bywa los, jakie niespodzianki nam szykuje, jak mali i bezbronni jesteśmy wobec niego, o przygotowaniu na to, co nadchodzi nawet nie mówiąc. Czasami pewne rzeczy po prostu muszą się wydarzyć, a wszystko co się dzieje, krok po kroku,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Na ile możemy poznać drugiego człowieka? Na ile możemy powiedzieć, że znamy swojego męża czy partnera? Na ile możemy być pewne, że nigdy nas nie zawiedzie i nie skrzywdzi? Historia pokazuje, że wstępując w związek bardzo często pokazujemy drugiej osobie swoją „lepszą” stronę, bardzo wygładzone oblicze, które wydaje się jeszcze wspanialsze w trakcie pierwszego etapu związku, zakochania. Różny jest czas, po którym zdejmujemy maskę, ukazując swoją prawdziwą twarz. Niekiedy taka odsłona prawdziwego Ja jest warunkowana czynnikami zewnętrznymi, presją, stresem, niekiedy to druga osoba prowokuje do tego, by pokazać, do czego jesteśmy zdolni. Wówczas taką prawdziwą twarz można zaakceptować, wszak my też nie jesteśmy idealni, albo … uciec. Szczególnie wówczas jest to wskazane, kiedy za piękną maską w rzeczywistości kryje się potwór.
Robin Claymore to młoda i ambitna studentka dziennikarstwa. Marzy o pracy w zawodzie, o podróżach, a także dalszych studiach w Berkeley, gdzie chce robić specjalizację. Obarczona wspomnieniami trudnego dzieciństwa próbuje się odciąć od rodziców, a szczególnie od matki, która straciwszy nadzieję, że będzie dumna ze starszej córki, wszystkie oczekiwania przeniosła na młodszą. Niestety, odmowa finansowania dalszej nauki jest gorzką pigułką, którą Robin musi przełknąć, choć utrzymanie się i opłacanie studiów samodzielnie, jest niezwykle trudne. Całe szczęście, że może zawsze liczyć na wsparcie swojego przyjaciela, Coopera, który z kolei uczy się na ratownika medycznego. Ich relacja pełna jest sympatii, bezgranicznego zaufania, a także ciętych ripost, które wzajemnie tolerują. Czy jednak jest w niej coś więcej, niż przyjaźń?
Niestety ta relacja z czasem ulega rozluźnieniu, co jest normalne, kiedy ludzie dorastają, wchodzą w inne związki i są obarczeni obowiązkami zawodowymi. Jednak w przypadku Robin omal nie doszło do uśmiercenia tej przyjaźni, bowiem odkąd w życiu dziewczyny pojawił się Julian, Cooper praktycznie z niego zniknął. Znajomość z Julianem, dość szybko się rozwijająca, wydaje się być spełnieniem marzeń niejednej dziewczyny. Przystojny architekt z własnym mieszkaniem, prowadzący własną firmę, do tego hojny i delikatny, to idealny kandydat na partnera. Dlaczego zatem Robin od niego ostatecznie odchodzi?
Odpowiedź przynieść nam może prowadzone śledztwo w sprawie zniknięcia Juliana. Wyszedł ze swojej pracowni i nie wrócił, a o jego zaginięciu poinformowali policję sąsiedzi. W pracowni został pies, najlepszy przyjaciel mężczyzny, a na parkingu przy moście, gdzie Julian często chodził na spacery ze zwierzakiem, znaleziono porzucony samochód. Gdzie jest Julian? Zjawienie się śledczych w redakcji portalu informacyjnego, gdzie Robin po ukończonych studiach pracuje, budzi wspomnienia. Dzięki temu i my dowiadujemy się, jakie były powody odejścia od idealnego przecież i zakochanego w niej do szaleństwa mężczyzny. Zaczynamy się również zastanawiać, czy Julianowi w zniknięciu nie pomógł Cooper.
Jak zakończy się ta opowieść rozgrywająca się w dwóch planach czasowych? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Wybacz. To dla twojego dobra”, autorstwa Bianki Iosivoni. Opublikowana nakładem wydawnictwa Jaguar powieść to nie tylko frapująca fabuła i liczne zwroty akcji, ale przede wszystkim dramat kobiety stojącej w obliczu przemocy psychicznej i fizycznej, manipulacji i osaczania przez narcyza. W efekcie tkwiąca w toksycznej relacji kobieta nie widzi nawet, jak fragment po fragmencie zatraca siebie, jak rozpada się i dopasowuje do partnera. Towarzyszące lekturze emocje są bardzo silne, szczególnie że potęguje je jeszcze zagadka dotycząca tego, co naprawdę stało się z Julianem. W efekcie od powieści trudno jest się oderwać, a zastosowane zabiegi, takie jak retrospekcja czy konstrukcja nieoczywistych bohaterów sprawiają, że do ostatnich stron nie jesteśmy pewni, co się właściwie wydarzyło. Dlatego też to jedna z tych lektur, której się nie zapomina, niezależnie od tego, czy lubimy thrillery, książki obyczajowe, czy po porostu genialnie opowiedziane historie.

Na ile możemy poznać drugiego człowieka? Na ile możemy powiedzieć, że znamy swojego męża czy partnera? Na ile możemy być pewne, że nigdy nas nie zawiedzie i nie skrzywdzi? Historia pokazuje, że wstępując w związek bardzo często pokazujemy drugiej osobie swoją „lepszą” stronę, bardzo wygładzone oblicze, które wydaje się jeszcze wspanialsze w trakcie pierwszego etapu związku,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Qulturasłowa

z ostatnich 3 m-cy
Qulturasłowa
2024-05-22 08:16:25
Qulturasłowa ocenił książkę Pod dachem z mordercą na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-22 08:16:25
Qulturasłowa ocenił książkę Pod dachem z mordercą na
8 / 10
i dodał opinię:

Roli środowiska domowego, rodziny, nie sposób nie doceniać w procesie wychowania. To, w jakiej rodzinie wzrastamy, jakie wzorce dają nam rodzice, jakie postawy prezentują, wywiera na nas ogromny wpływ. Czy jednak ten wpływ rodziny jest na tyle silny, że może uczynić z człowieka potwora?
Ol...

Rozwiń Rozwiń
Pod dachem z mordercą Klaudia Muniak
Średnia ocena:
8.4 / 10
57 ocen
Qulturasłowa
2024-05-21 12:03:20
Qulturasłowa ocenił książkę Niedaleko od jabłoni na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-21 12:03:20
Qulturasłowa ocenił książkę Niedaleko od jabłoni na
7 / 10
i dodał opinię:

Czy wiecie, czym jest złośliwy chichot losu? A może doświadczyliście go na własnej skórze? Jeśli tak, z pewnością wiecie, jak okrutny bywa los, jakie niespodzianki nam szykuje, jak mali i bezbronni jesteśmy wobec niego, o przygotowaniu na to, co nadchodzi nawet nie mówiąc. Czasami pewne rz...

Rozwiń Rozwiń
Niedaleko od jabłoni Krystyna Śmigielska
Średnia ocena:
7.8 / 10
18 ocen
Qulturasłowa
2024-05-16 22:11:39
Qulturasłowa ocenił książkę Wybacz. To dla twojego dobra na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-16 22:11:39
Qulturasłowa ocenił książkę Wybacz. To dla twojego dobra na
8 / 10
i dodał opinię:

Na ile możemy poznać drugiego człowieka? Na ile możemy powiedzieć, że znamy swojego męża czy partnera? Na ile możemy być pewne, że nigdy nas nie zawiedzie i nie skrzywdzi? Historia pokazuje, że wstępując w związek bardzo często pokazujemy drugiej osobie swoją „lepszą” stronę, bardzo wygład...

Rozwiń Rozwiń
Wybacz. To dla twojego dobra Bianca Iosivoni
Średnia ocena:
7.9 / 10
24 ocen
Qulturasłowa
2024-05-14 20:57:23
Qulturasłowa ocenił książkę Krzyżówki matematyczne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-14 20:57:23
Qulturasłowa ocenił książkę Krzyżówki matematyczne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym na
8 / 10
i dodał opinię:

Matematyka jest jedną z najstarszych i najważniejszych dziedzin nauki, a jej znaczeniu dla rozwoju ludzkości nie sposób zaprzeczyć. Nie bez przyczyny uważa się, że jest ona królową nauk, ponieważ stanowi fundament dla wielu innych dziedzin, takich jak fizyka, chemia, informatyka czy ekonom...

Rozwiń Rozwiń
Qulturasłowa
2024-05-12 11:16:20
Qulturasłowa ocenił książkę Na moście pożegnań na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-12 11:16:20
Qulturasłowa ocenił książkę Na moście pożegnań na
7 / 10
i dodał opinię:

Wojna to czas, kiedy wszystkie reguły, zasady a nawet wartości pozostają bez znaczenia. Wszystko ogranicza się tylko do tego, by przetrwać. To czas, gdy nasze zachowania nie powinny podlegać ocenie, bowiem nikt nie wie, jakich wyborów by dokonał, w obliczu wielkiego zła. Dla jednego nie m...

Rozwiń Rozwiń
Na moście pożegnań Katarzyna Majewska-Ziemba
Cykl: Saga kresowa (tom 2)
Średnia ocena:
8.7 / 10
28 ocen
Qulturasłowa
2024-05-10 21:34:41
Qulturasłowa ocenił książkę Twój genialny mózg na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-10 21:34:41
Qulturasłowa ocenił książkę Twój genialny mózg na
7 / 10
i dodał opinię:

Pierwsze wzmianki o mózgu pochodzą z papirusu Edwina Smitha, spisanego około 3 tys. lat przed naszą erą. Wspomniano w nim, że narząd pozwala chodzić tak, jak to przedstawiano w sztuce starożytnego Egiptu. Wieki później Hipokrates wnioskował o uznanie narządu za źródło wszystkich radości ...

Rozwiń Rozwiń
Twój genialny mózg Philip Bunting
Średnia ocena:
8.9 / 10
12 ocen
Qulturasłowa
2024-05-09 21:11:07
Qulturasłowa ocenił książkę Fallen Princess na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-09 21:11:07
Qulturasłowa ocenił książkę Fallen Princess na
7 / 10
i dodał opinię:

.Wyobrażasz sobie, że twoje życie rozpada się z dnia na dzień niczym domek z kart? Że wszystko, nad czym pracowałeś, do czego dążyłeś, a nawet to, co osiągnąłeś, okazuje się być nic nie warte? Że całe twoje dotychczasowe życie, plany i marzenia, były tylko mrzonką i tak naprawdę żadnego ce...

Rozwiń Rozwiń
Fallen Princess Mona Kasten
Cykl: Everfall Academy (tom 1)
Średnia ocena:
7.8 / 10
185 ocen
Qulturasłowa
2024-05-06 20:40:46
Qulturasłowa ocenił książkę Ci, którzy zostali na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-05-06 20:40:46
Qulturasłowa ocenił książkę Ci, którzy zostali na
6 / 10
i dodał opinię:

Porachunki gangów to temat niezwykle wdzięczny i krwawy, ale znacznie bardziej od polskiej rzeczywistości przemawiają do nas raczej mafijne struktury. Gangi, działające na znacznie mniejszą skalę, nie są tak zorganizowane ani nie przenikają w tak wielkim stopniu struktur rządowych. Dlatego...

Rozwiń Rozwiń
Ci, którzy zostali Hanna Greń
Średnia ocena:
7.1 / 10
129 ocen
Qulturasłowa
2024-05-03 19:54:32
Qulturasłowa ocenił książkę Na zboczu góry na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-03 19:54:32
Qulturasłowa ocenił książkę Na zboczu góry na
7 / 10
i dodał opinię:

Przygotowania do ślubu potrafią być szalenie stresujące, ale z drugiej strony ten czas przed ślubem, może być najpiękniejszym w życiu i wypełnionym radosnym oczekiwaniem. Z jednej strony jeszcze nie wpadamy w wir nowych obowiązków wynikających z założenia rodziny i prowadzenia wspólnego do...

Rozwiń Rozwiń
Na zboczu góry Ewa Bauer
Średnia ocena:
6.9 / 10
39 ocen
Qulturasłowa
2024-04-30 14:26:18
Qulturasłowa ocenił książkę Ostatnie słowo na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-30 14:26:18
Qulturasłowa ocenił książkę Ostatnie słowo na
7 / 10
i dodał opinię:

Mimo statystyk mówiących o tym, że ludzie książek nie czytają, to branża pisarska ma się dobrze. Wciąż nie brak fanów, którzy bez zastanowienia rzucają się na każdą nową książkę ulubionego pisarza, nie brak ludzi biorących udział w Targach Książki czy warsztatach kreatywnego pisania, a tak...

Rozwiń Rozwiń
Ostatnie słowo Agnieszka Pietrzyk
Średnia ocena:
7.7 / 10
231 ocen

statystyki

W sumie
przeczytano
1 576
książek
Średnio w roku
przeczytane
121
książek
Opinie były
pomocne
9 630
razy
W sumie
wystawione
1 570
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
8 402
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
55
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
4
książek [+ Dodaj]