monweg

Profil użytkownika: monweg

Kalisz Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 5 godzin temu
1 293
Przeczytanych
książek
1 352
Książek
w biblioteczce
658
Opinii
6 347
Polubień
opinii
Kalisz Kobieta
Dodane| 6 książek
Strony www:
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Słowiańszczyzna ma w mojej biblioteczce specjalną półkę, która rozrosła się i zaczyna przenosić się na kolejną. Niezmiernie ucieszyłam się z kolejnego głosu w tym klimacie. „Boginie słowiańskich szeptów” autorstwa Joanny Laprus-Mikulskiej to kontynuacja „Słowiańskich Bogiń Ziół”, wspaniałego zielnika, który oprócz ziół przedstawiał również ich patronki. Każda Bogini miała poświęcone sobie zioła z wyjątkowymi właściwościami. Warto zwrócić uwagę, że portrety Bogiń oraz inne ilustracje do pierwszej książki wykonała artystka z Jasielskiej Pracowni Ikon Marta Jamróg.
Tym razem, wraz z „Boginiami słowiańskich szeptów” wkraczamy dalej i głębiej w magiczny świat mocy słowa. A o tym, że słowa posiadają ogromną siłę, która potrafi przywracać dobre i odwracać złe będą mogli się przekonać Ci z Was, którzy sięgną po tę wyjątkową pozycję. Dodam, że autorka Joanna Laprus-Mikulska jest wspaniałą gawędziarką i z ogromną przyjemnością poznaje się to, co ma nam do przekazania. Prawdę mówiąc nie ma się tej jej gawędy dosyć. Ta książka mogłaby mieć nawet sześćset stron i nadal by nie nudziła i czytałoby się ją z rosnącą ciekawością.
Autorka w poradniku przytacza zamowy, modlitwy, zaklęcia oraz szepty i zwraca uwagę na fakt, że kiedy są mądrze używane to potrafią naprawdę zdziałać wiele dobrego, np.: uzdrawiać czy chronić przed ogniem. Jeżeli ktoś będzie bardzo potrzebować to pomogą w zdobyciu upragnionej miłości. Niestety w nieodpowiednich rękach, niewłaściwie użyte – zaszkodzą. „Boginie słowiańskich szeptów” to książka, która zachwyca jeszcze w jeden sposób. Jest przepięknie zilustrowana przez Katarzynę Keymi i możecie mi wierzyć, że cieszy nie tylko tekst pisany, ale również oko czytelnika.
Książka/poradnik odbija fascynację autorki słowiańszczyzną z tym niepowtarzalnym klimatem. Udało jej się dotrzeć do takich źródeł, dzięki którym teraz my możemy poznać słowiański folklor i ludową magię. Przygotujcie się na wspaniałe doznania.

Słowiańszczyzna ma w mojej biblioteczce specjalną półkę, która rozrosła się i zaczyna przenosić się na kolejną. Niezmiernie ucieszyłam się z kolejnego głosu w tym klimacie. „Boginie słowiańskich szeptów” autorstwa Joanny Laprus-Mikulskiej to kontynuacja „Słowiańskich Bogiń Ziół”, wspaniałego zielnika, który oprócz ziół przedstawiał również ich patronki. Każda Bogini miała...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Nie mogłam sobie odmówić przyjemności lektury biografii Agathy Christie, ponieważ bardzo lubię biografie i jeszcze z jednego powodu. Agatha stworzyła bohatera, którego uwielbiam i z którym (gdyby było to możliwe) chciałabym się spotkać, porozmawiać i może rozwiązać jakąś zagadkę żeby móc obserwować z bliska jak pracuje. Bohatera o tak genialnym umyśle, że myślę iż sama Agatha musiała być co podobnie genialną osobą. Oczywiście mowa o detektywie wszech czasów - Małym Belgu - Helculesie Poirot.
Wszystko jedno czy wiecie dużo o Agathcie czy mało, ta biografia powinna Wam się spodobać, bo jest szczera i na tyle szczegółowa, że zadowoli (chyba) każdego. Lucy Worsley pisząc tę biografia posiłkowała się wieloma wcześniejszymi tekstami, które wyszły na temat niekwestionowanej Królowej Kryminału oraz z jej własnych, prywatnych dokumentów. Wspaniałą wiadomością dla każdego wielbiciela twórczości Christie będzie to, że książka obejmuje całe osiemdziesiąt pięć lat życia wielkiej pisarki oraz trochę po jej śmierci, dotyczące majątku.
Książka jest bogata w szczegóły, ale niestety - dla tych, którzy mają braki w lekturze jej książek - zawiera sporo spoilerów dotyczących kilku z nich (o czym uprzedza na początku autorka biografii). I może w ogóle bym o tym nie pisała, uważając za nieistotne, lecz spoilerowanie sięga nawet rozwiązania zagadek, więc może zepsuć przyjemność ewentualnego poznawania tychże.
Życie Agathy było bardzo interesujące i teraz możecie się o tym przekonać, sięgając po tę biografię. Choć urodziła się w luksusie (epoka wiktoriańska), to jej rodzina dosyć szybko wszystko straciła. Agatha więc musiała sama zarabiać na życie. Osiem dekad jej życia, to dwie wojny światowe, upadek Imperium Brytyjskiego oraz gwałtowne zmiany społeczne i ekonomiczne. Wszystko to, co wydarzyło się na świecie i w kraju zostało trwale zarejestrowane w jej książkach i ma w nich odbicie.
Lucy Worsley podzieliła biografię Christie na dziesięć części, nie omijając żadnego okresu jej życia:
wiktoriańska dziewczynka – lata 90. XX wieku
edwardiańska debiutantka – pierwsza dekada XX wieku
wojenna pielęgniarka – 1914-1918
błyskotliwa młoda autorka – lata 20. XX wieku
rok 1926
okres plutokratyczny – lata 30. XX wieku
pracownica wojenna – lata 40. XX wieku
pora przypływu – lata 50. XX wieku
nieswingująca – lata 60. XX wieku
kurtyna – lata 70. XX wieku
Lucy Worsley oddała w pełni życie Agathy. Przedstawiła jej czasy i pracę nie skupiając się na tematach drażliwych i sensacyjnych, wyciąganych przez innych biografów - antysemityzm, stosunek do macierzyństwa czy słabsza jakość późniejszych powieści Królowej Kryminału.
Ta książka, ta biografia w pewien sposób zmusza mnie do ponownego zanurzenia się w powieści Agathy Christie i zupełnie inne spojrzenie na nie. Teraz nie będą, li tylko rozrywką i zagadką kryminalną. Teraz będę szukać również powiązań do tego, co w tym okresie działo się na świecie i myślę, że to może okazać się jeszcze bardziej fascynujące.
Warto jeszcze dodać, że Agatha była osobą wyjątkową i znajduje się na podium najlepiej sprzedających się książek wszech czasów. Wyprzedzają ją tylko Biblia i William Shakespeare.
Warto poznać biografię takiej osoby, kobiety, pisarki.

Nie mogłam sobie odmówić przyjemności lektury biografii Agathy Christie, ponieważ bardzo lubię biografie i jeszcze z jednego powodu. Agatha stworzyła bohatera, którego uwielbiam i z którym (gdyby było to możliwe) chciałabym się spotkać, porozmawiać i może rozwiązać jakąś zagadkę żeby móc obserwować z bliska jak pracuje. Bohatera o tak genialnym umyśle, że myślę iż sama...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Czasami się zdarza, że sięgam po literaturę dla dzieci. Uwielbiam to, bo przypominają mi się czasy beztroski. Wiem, że nie zawsze świetnie jest być dzieckiem, ale z reguły tak.

Przygody Liściaka, którego poniosło to pierwsza część z serii o wrażliwym liściu, który poszukuje prawdy o sobie i o swoich emocjach. Nie jest to byle jaka opowieść o niczym. To mądra książka, która owszem dostarcza rozrywki i cieszy oczy pięknymi ilustracjami autorstwa Aleksandry Grzesiak, ale przede wszystkim uczy i nie jest pozbawiona głębszych emocji. Dostarcza także tematu do rozmowy i dyskusji tak z rodzicami, jak np.: w klasie.

Niejednokrotnie młodemu czytelnikowi z jego małymi czy większymi problemami pomagali różni bohaterowie książkowi. Bardzo często autorzy sięgali po postaci ze świata zwierząt, bo dzieci je lubią. Chyba do tej pory nie spotkałam się aby pisarz przeniósł ludzkie emocje na rośliny, a konkretnie na liście.
Bohaterem książki, a właściwie powieści dla dzieci, Marcina Malca, którego po prostu uwielbia się od początku tej historii jest młody liść, Lucjan Liściak czyli Lucek. Wiadomo, że jak wiele dzieci Lucek także boryka się z ogromnym problemem. Lucek jest inny. Lucek się wyróżnia. Niby nic takiego, ale bardzo trudna jest inność w grupie czy tłumie. Wszystkie liście na magicznym drzewie mienią się różnymi kolorami i skoro magiczne, to potrafią te kolory zmieniać. Lucek natomiast zwraca uwagę wszystkich bo jest... biały.

Odmienność, nie tylko w przypadku Liściaka, bywa uciążliwa i męcząca. Może dlatego tyle wiary pokłada w opowieściach wiatru Oszołoma, które przynosi z odległego świata. A potrafi mamić pięknymi historyjkami. I wówczas w głowie młodego liścia zaczyna kształtować się plan i chyba już wiecie co z tego wykiełkowało?

Lucek wyruszył w nieznane. Sami sprawdźcie ile miały wspólnego gawędy wiatru z faktycznymi przygodami, które spotkały naszego bohatera. Przeczytajcie o tym, co przydarzyło się Liściakowi, co robił i kogo poznał. I najważniejsze – czy udało mu się poznać samego siebie.

Daj się ponieść przygodzie z Liściakiem.

Książka przeznaczona jest dla dzieci od lat 8 i myślę, że młodsze mogą mieć kłopoty ze zrozumieniem. Jednak to rodzic powinien podjąć decyzje, bo w końcu to on zna swoje dziecko najlepiej.

Czasami się zdarza, że sięgam po literaturę dla dzieci. Uwielbiam to, bo przypominają mi się czasy beztroski. Wiem, że nie zawsze świetnie jest być dzieckiem, ale z reguły tak.

Przygody Liściaka, którego poniosło to pierwsza część z serii o wrażliwym liściu, który poszukuje prawdy o sobie i o swoich emocjach. Nie jest to byle jaka opowieść o niczym. To mądra książka,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika monweg

z ostatnich 3 m-cy
monweg
2024-05-31 10:07:42
monweg oceniła książkę Boginie słowiańskich szeptów na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 10:07:42
monweg oceniła książkę Boginie słowiańskich szeptów na
8 / 10
i dodała opinię:

Słowiańszczyzna ma w mojej biblioteczce specjalną półkę, która rozrosła się i zaczyna przenosić się na kolejną. Niezmiernie ucieszyłam się z kolejnego głosu w tym klimacie. „Boginie słowiańskich szeptów” autorstwa Joanny Laprus-Mikulskiej to kontynuacja „Słowiańskich Bogiń Ziół”, wspaniałe...

Rozwiń Rozwiń
monweg
2024-05-28 08:38:19
monweg oceniła książkę Agatha Christie. Nieuchwytna kobieta na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-28 08:38:19
monweg oceniła książkę Agatha Christie. Nieuchwytna kobieta na
8 / 10
i dodała opinię:

Nie mogłam sobie odmówić przyjemności lektury biografii Agathy Christie, ponieważ bardzo lubię biografie i jeszcze z jednego powodu. Agatha stworzyła bohatera, którego uwielbiam i z którym (gdyby było to możliwe) chciałabym się spotkać, porozmawiać i może rozwiązać jakąś zagadkę żeby móc o...

Rozwiń Rozwiń
monweg
2024-05-22 20:30:44
monweg oceniła książkę Przygody Liściaka, którego poniosło na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-22 20:30:44
monweg oceniła książkę Przygody Liściaka, którego poniosło na
7 / 10
i dodała opinię:

Czasami się zdarza, że sięgam po literaturę dla dzieci. Uwielbiam to, bo przypominają mi się czasy beztroski. Wiem, że nie zawsze świetnie jest być dzieckiem, ale z reguły tak.

Przygody Liściaka, którego poniosło to pierwsza część z serii o wrażliwym liściu, który poszukuje prawdy o sobi...

Rozwiń Rozwiń
monweg
2024-05-19 06:53:31
monweg oceniła książkę Piekielni sąsiedzi. Jak Rosja i Niemcy dogadywały się kosztem Polski na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-19 06:53:31
monweg oceniła książkę Piekielni sąsiedzi. Jak Rosja i Niemcy dogadywały się kosztem Polski na
7 / 10
i dodała opinię:

Dzieje relacji prusko/niemiecko-rosyjskich/sowieckich.

Może nas nie interesować historia. Możemy mieć w nosie daty, władców czy wydarzenia. Jednak o tym, co dotyczy bezpośrednio naszego kraju powinniśmy wiedzieć choć trochę. Ale to moje zdanie.

Grzegorz Kucharczyk i Krzysztof Rak są his...

Rozwiń Rozwiń
monweg
2024-05-17 07:59:04
monweg oceniła książkę Haft botaniczny. Nowoczesny podręcznik na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-17 07:59:04
monweg oceniła książkę Haft botaniczny. Nowoczesny podręcznik na
7 / 10
i dodała opinię:

Kanadyjska artystka i rękodzielniczka Arounna Khounnoraj w 2002 roku wraz z mężem Johnem Boothem założyła bookhou, studio, gdzie ręcznie tworzą artykuły gospodarstwa domowego i tekstylia artystyczne.
Arounna: "Haft należy do moich ulubionych technik. W ten sposób można rysować nicią na tk...

Rozwiń Rozwiń
monweg
2024-05-10 08:52:04
monweg oceniła książkę Afghan Narcos na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-10 08:52:04
monweg oceniła książkę Afghan Narcos na
7 / 10
i dodała opinię:

Afghan narcos to nie jest moje pierwsze spotkanie z Marcinem Szymańskim. Błędnie założyłam, że będzie to zamknięcie trylogii ze wspomnieniami z misji w Afganistanie. Jak się jednak okazało, to jest zupełnie inna opowieść, choć generalnie jej akcja również rozgrywa się w tym kraju. Tym raze...

Rozwiń Rozwiń
Afghan Narcos Marcin Szymański
Średnia ocena:
7.9 / 10
38 ocen
monweg
2024-05-09 08:06:51
monweg oceniła książkę Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-09 08:06:51
monweg oceniła książkę Wyszło jak zwykle... Rozbrajająca historia Polski na
7 / 10
i dodała opinię:

Jeżeli sądzicie, że o historii można tylko poważnie, to chyba jesteście w błędzie. Do tej pory też tak myślałam, ale wpadła mi w ręce książka dziennikarza Krzysztofa Pyzi (chociaż po jej przeczytaniu, to chyba powinnam pisać Krzyśka, bo czuję jakbyśmy się już znali).

"Wyszło jak zwykle… R...

Rozwiń Rozwiń
monweg
2024-04-29 06:45:08
monweg oceniła książkę Czekaj na mnie na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-29 06:45:08
monweg oceniła książkę Czekaj na mnie na
7 / 10
i dodała opinię:

„Powieść o trwałej miłości i niszczycielskich tajemnicach, która rozgrywa się w Anglii podczas drugiej wojny światowej, aż po Australię pięćdziesiąt lat później. Oparta na prawdziwej historii.
Rupert obiecał, że wróci. Florence miała tylko czekać.”

W krótkim czasie to moje drugie spotkani...

Rozwiń Rozwiń
Czekaj na mnie Santa Montefiore
Średnia ocena:
7.8 / 10
56 ocen
monweg
2024-04-27 12:42:44
monweg oceniła książkę Karol III. Król ekscentryk na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-27 12:42:44
monweg oceniła książkę Karol III. Król ekscentryk na
7 / 10
i dodała opinię:

"Karol III – nietypowy król."

Można faktycznie tak powiedzieć. Karol III Windsor jest najstarszym w historii Anglii i Wielkiej Brytanii władcą, który wstąpił na tron – w chwili, gdy był koronowany miał siedemdziesiąt trzy lata. To dobry czas na emeryturę. Wielu „obserwatorów” było zdania...

Rozwiń Rozwiń
Karol III. Król ekscentryk Iwona Kienzler
Średnia ocena:
7.8 / 10
20 ocen
monweg
2024-04-18 09:33:08
monweg oceniła książkę Tajemnica położnej na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 09:33:08
monweg oceniła książkę Tajemnica położnej na
7 / 10
i dodała opinię:

Autorka czterech, dość dobrze przyjętych przez czytelników powieści, tym razem ma nam do zaoferowania książkę z sekretem, której akcja rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych 1945, 1969 i 2017.

Angielska posiadłość Yew Tree Manor przez lata „widziała” wiele i radości i dramatów, a...

Rozwiń Rozwiń
Tajemnica położnej Emily Gunnis
Średnia ocena:
7.7 / 10
65 ocen

ulubieni autorzy [13]

Ignacy Karpowicz
Ocena książek:
6,5 / 10
15 książek
0 cykli
Pisze książki z:
345 fanów
J.R.R. Tolkien
Ocena książek:
7,9 / 10
104 książki
7 cykli
8687 fanów
Stephen King
Ocena książek:
7,1 / 10
171 książek
14 cykli
15961 fanów
Magdalena Kubasiewicz Kołysanka dla czarownicy Zobacz więcej
Robert Małecki Skaza Zobacz więcej
Robert Małecki Skaza Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 292
książki
Średnio w roku
przeczytane
117
książek
Opinie były
pomocne
6 347
razy
W sumie
wystawione
1 267
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
7 803
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
godziny
6
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
6
książek [+ Dodaj]