rozwiń zwiń
Kuba

Profil użytkownika: Kuba

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 6 dni temu
91
Przeczytanych
książek
318
Książek
w biblioteczce
17
Opinii
48
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Interesująca historia byłego dyplomaty, a obecnie dziennikarza Onetu - Witolda Jurasza, który pokazuje, co się wydarzyło w polskiej polityce zagranicznej na kierunku białoruskim właściwie od lat 90 do czasów współczesnych. Całość jest okraszona wielością osobistych historii autora, który nie szczypie się w język i stara się mówić niezwykle szczerze o tym, czego doświadczył w polskim MSZ i na polskiej placówce dyplomatycznej w Mińsku. Wychodzi z tego obraz, iż wiele jest porządnych ludzi pracujących i myślących o dobru ojczyzny (Polski), jednakże system potrafi działać bardzo wadliwie, a wręcz dysfunkcjonalnie, co w najgorszym przypadku może prowadzić do zakończenia kariery na samej placówce albo w ogóle w MSZ.

Czytelników szczególnie mogą zainteresować historie dotyczące wydarzeń związanych z pracą polskich dyplomatów na Białorusi po katastrofie smoleńskiej, jak Witold Jurasz próbował nawiązywać kontakty z Administracją Prezydenta Białorusi oraz samym Łukaszenką, jak W. Jurasz próbował załatwiać rozmowy dla polskich przedsiębiorców z ważnym politykami białoruskimi w kontekście potencjalnych inwestycji, czy też - jakie relacje międzyludzkie panowały wewnątrz polskiej ambasady RP w Mińsku. Ponadto, można zaobserwować, jakie były stosunki między sojuszniczymi ambasadami (szczególnie państw UE i NATO).

Jeśli ktoś interesuje się dyplomacją, stosunkami międzynarodowymi, czy też polską polityką zagraniczną, to jest książka dla niego. MUST READ! :)

Interesująca historia byłego dyplomaty, a obecnie dziennikarza Onetu - Witolda Jurasza, który pokazuje, co się wydarzyło w polskiej polityce zagranicznej na kierunku białoruskim właściwie od lat 90 do czasów współczesnych. Całość jest okraszona wielością osobistych historii autora, który nie szczypie się w język i stara się mówić niezwykle szczerze o tym, czego doświadczył...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Wataha Putina Hieronim Grala, Witold Jurasz
Ocena 7,1
Wataha Putina Hieronim Grala, Wit...

Na półkach:

Książka jest formą wywiadem-rzeki między Witoldem Juraszem (dziennikarzem Onetu) a prof. Hieronimem Gralą (nauczycielem akademickim z Uniwersytetu Warszawskiego), w której obaj panowie starają się rozmawiać na temat Rosji i jej elit politycznych, mając w bagażu własne doświadczenia z pracy w Rosji oraz wiedzę historyczną i ogólnodostępną z tzw. ,,prasówek'' oraz analiz.

Jest to przystępna w formie lektura dla osób, które chcą zgłębić to, jak zmieniała się Rosja od lat 90 i kto starał się być jak najbliżej władzy na Kremlu. A przede wszystkim dokonuje się analizy tego, jak mogło dojść do tego, że Władimir Putin mógł przejąć władzę w Rosji jako prezydent Federacji Rosyjskiej - zgłębiając również jego wątki biograficzne. Dodatkowo spogląda się na to jakie były etapy sprawowania rządów przez Putina, co zmieniało się na przestrzeni lat.

Oprócz tego, obaj autorzy mówią, jakie najważniejsze osoby w państwie mają realne znaczenie, a także - kto jest przeceniany i ma niewielki wpływ. Dodatkowo obrazuje się to, jakie oddziaływanie na Rosję mają oligarchowie i rosyjska Cerkiew.

Na sam koniec, Jurasz i Grala spekulują, kto może w przyszłości zostać nowym ,,carem'' na Kremlu. Podpowiadają, że warto przyglądać się takim postaciom jak Sierigej Kirijenko, Sierigej Sobianin, Dmitrij Kozak, czy też Andriej Turczak. Jednocześnie zaznaczając, że de facto nie wiadomo, kto przejmie władzę na Kremlu, ale wszystko na to wskazuje, że będzie to ktoś z obecnej ekipy władzy, dlatego warto się przyglądać temu, co się tam dzieje, ponieważ wszystko jest płynne i może się gwałtownie zmienić. Natomiast, raczej nie można mieć złudzeń, co do tego, że po Putinie przejmie władzę ktoś z kręgu demokratycznej opozycji (czytaj: niekoncesjonowanej przez władzę Jednej Rosji).

Konkludując, jeśli ktoś chce ,,ogarnąć'' to, co się działo i dzieje w rosyjskiej polityce od 30 lat, to warto sięgnąć po wywiad-rzekę z panami Gralą i Juraszem, aby dowiedzieć się czegoś więcej od osób, które oprócz tego, że były w Rosji wielokrotnie, to również pracowały tam dla państwa polskiego, zapoznając się z szeregiem postaci z kręgu rosyjskiej administracji państwowej, czy też nawet kultury. Tematyka ciężka, więc trochę dłużej się czyta, aby zapamiętać wszystkie nazwiska i wydarzenia, ale jednak warto spędzić czas nad tą lekturą przez kilka dni. Czytelnik nie powinien się zawieść.

Książka jest formą wywiadem-rzeki między Witoldem Juraszem (dziennikarzem Onetu) a prof. Hieronimem Gralą (nauczycielem akademickim z Uniwersytetu Warszawskiego), w której obaj panowie starają się rozmawiać na temat Rosji i jej elit politycznych, mając w bagażu własne doświadczenia z pracy w Rosji oraz wiedzę historyczną i ogólnodostępną z tzw. ,,prasówek'' oraz...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

To już druga lektura (pierwsza była Kamila Dziubki - ,,Kulisy PIS'') od Wydawnictwa Czerwone i Czarne, gdzie przyjęto konwencję przytaczania anonimowych wypowiedzi ważnych osobistości. W tym przypadku ministrów, doradców, osoby blisko otoczenia prezydenta Dudy, a także ludzie wojska i służb specjalnych. Na końcu jest esej autora książki, w którym odnosi się do tego, co usłyszał od rozmówców, a także - jakie ma zapatrywanie, co do wojny w Ukrainie, i co dokonali politycy polscy oraz ukraińscy w czasie chwilę przed i po 24 lutego 2022 roku.

Książkę czyta się wybornie. Trudno przestać ją czytać. Czytając ją uważnie, można odkryć wiele kulisów politycznych, a zarazem zobaczyć, jakie błędy popełniali politycy związani z PIS-em czy też ukraińską administracją rządową, a także - jak zachodni partnerzy podchodzili do wojny w Ukrainie na poszczególnych etapach działań zbrojnych. Jednocześnie można zaobserwować, jak w wielu kwestiach państwo - mówiąc delikatnie - nie za bardzo działa, co powoduje konieczność wdrażania alternatywnych rozwiązań, aby przyspieszyć efektywność realizacyjną. Choćby pod kształtem prywatnych firm wojskowych, aby móc szybciej i sprawniej transportować sprzęt wojskowy na Ukrainę.

Zbigniew Parafianowicz jasno precyzuje, że problemy w relacjach polsko-ukraińskich rozpoczęły się od sytuacji z listopada 2022 r. w Przewodowie, kiedy spadła rakieta na polską wieś, w wyniku czego zginęli dwaj obywatele polscy, a Ukraińcy wmawiali Polakom i całemu światu, że to rosyjska rakieta. Chociaż okazało się dosyć szybko, że to był nieszczęśliwy wypadek i była to ukraińska rakieta. Nieoficjalnie generał Załużny przeprosił Polaków (co jest nowym faktem, który nie był wcześniej publikowany), ale rówcześnie prezydent Zełeński oficjalnie już tego nie zrobił i nie przeprosił za ten incydent do dzisiaj. A później stopniowo coraz bardziej relacje się zaogniały, osiągając ostatecznie swój peak w momencie kryzysu zbożowego i występu prezydenta Zełeńskiego w ONZ, gdzie padły skandaliczne słowa w kierunku Polaków.

Oprócz historii wojennych, są kulisy przyjazdu wiceprezydent USA Kamali Harris, a później prezydenta Bidena do Polski w 2022 roku. I związany z tym incydent z samolotem polskiego prezydenta - Boeingiem, który niedługo po starcie miał wykrytą poważną usterkę, co mogło się skończyć tragicznie, ale na szczęście piloci uratowali siebie i cały samolot - opanowując po różnych perturbacjach jego sterowność w trakcie lotu, mogąc tym samym finalnie powrócić do Warszawy. Niektórzy mieli być tak przerażeni, że pisali smsy pożegnalne do swoich rodzin. Wszyscy pamiętają spóźnienie prezydenckiego samolotu, ale dzięki tej książce można się dowiedzieć, że za tym stała dosyć przerażająca historia, która mogła się zakończyć Smoleńskiem 2.0, ale do tego nie doszło dzięki umiejętnościom pilotów.

Ponadto, przez lekturę książki można się dowiedzieć, jak działała polska ambasada - w warunkach wojennych - Kijowie, jak wyglądały kulisy podróży Morawickiego i Kaczyńskiego do Kijowa w marcu 2022 roku, jak wyglądały kulisy dotarcia Ukraińców na Białorusi w celu rozmów z Rosjanami, a także jak działały polskie służby wywiadowcze oraz siły specjalne (na przykład poprzez ochronę VIP-ów). Takie smaczki, które nie były publikowane wcześniej. A jest tego znacznie więcej.

Konkludując, jeśli ktoś uważnie śledzi wojnę w Ukrainie po 24 lutego 2022 roku, to koniecznie musi przeczytać książkę Zbigniewa Parafianowicza. W dodatku, że dosyć szybko się czyta, dzięki dużym literom (charakterystycznym przy książkach Wydawnictwa Czerwone i Czarne). Dwa-trzy dni i można na spokojnie ją skończyć. Jest to dosyć unikatowa pozycja na polskim rynku, więc lepiej nie czekać i zacząć lekturę już teraz. :)

To już druga lektura (pierwsza była Kamila Dziubki - ,,Kulisy PIS'') od Wydawnictwa Czerwone i Czarne, gdzie przyjęto konwencję przytaczania anonimowych wypowiedzi ważnych osobistości. W tym przypadku ministrów, doradców, osoby blisko otoczenia prezydenta Dudy, a także ludzie wojska i służb specjalnych. Na końcu jest esej autora książki, w którym odnosi się do tego, co...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Kuba

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [2]

Paweł Pieniążek
Ocena książek:
7,1 / 10
5 książek
0 cykli
13 fanów
Dariusz Rosiak
Ocena książek:
7,0 / 10
8 książek
0 cykli
Pisze książki z:
39 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
91
książek
Średnio w roku
przeczytane
8
książek
Opinie były
pomocne
48
razy
W sumie
wystawione
88
ocen ze średnią 7,1

Spędzone
na czytaniu
430
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
6
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]