Aquila

Okładka książki Aquila Antoni Chrzonstowski
Okładka książki Aquila
Antoni Chrzonstowski Wydawnictwo: Novae Res powieść historyczna
610 str. 10 godz. 10 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2024-03-12
Data 1. wyd. pol.:
2024-03-12
Liczba stron:
610
Czas czytania
10 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383730660
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1080
224

Na półkach:

Jan Kazimierz nigdy nie cieszył się sympatią, ani historyków, ani własnych poddanych. Królewskie inicjały ICR, czyli „Ioannes Casimirus Rex”, już za życia Wazy, odczytywano jako „Initium Calamitatis Regni” – czyli „początek klęsk królestwa”. I nie da się ukryć, że sporo w tym prawdy. Pozbawiony wsparcia swej żony Ludwiki Marii która zmarła w 1667 roku, król, mający coraz częstsze napady różnej maści chorób, zaczął przemyśliwać o abdykacji. Stało się to po dłuższych przygotowaniach we wrześniu 1668 roku, gdy udało mu się uzyskać obietnicę zabezpieczenia finansowego. Pozostawiał kraj niemiłosiernie zniszczony i osłabiony. Wojny, prowadzone bezustannie w latach 1648-1667, przyniosły utratę lenna pruskiego oraz ubytki terytoriów na wschodzie Rzeczypospolitej na korzyść Rosji. Kraj był ogromnie spustoszony i wyludniony (straty ludności wynikłe nie tylko z samych walk, ale i powtarzających się epidemii i głodu). Wojna domowa z Lubomirskim spolaryzowała polskie społeczeństwo, zwłaszcza wśród magnaterii, średniej szlachty oraz wojska. Polityka monetarna króla, zmierzająca do szybkiego spłacenia długów wobec wojska, przyczyniła się do depresji pieniądza (tzw. tymfy i boratynki, które wybijano w ogromnych ilościach). Ostatecznie Jan Kazimierz wyjechał do Francji, gdzie prowadził spokojne życie, przebywając głównie w Paryżu. Tam też zmarł 16 XII 1672 roku (w Nevers).
Właśnie na kanwie tych wydarzeń Antoni Chrzonstowski nakreślił swą powieść pod tytułem „Aquila”, który był takim ostatnim sprawiedliwym coraz szybciej podupadającej Rzeczypospolitej. Ten zamaskowany bohater, wykształcony we Włoszech, a przez to wyzbyty naszych polskich przywar (no ok, większości z nich) ma ogromnie sielski charakter – sprytny, ale nie ponad miarę, szlachetny, ale głównie na własne potrzeby lub potrzeby swych znajomych, idealista gdy to tylko mu wygodne… No i ma brata bliźniaka, z którym wymieniał się rolą bohatera, by nieść „oświecenie i sprawiedliwość” pośród rozhukanej, niesprawiedliwej braci szlachty. Oczywiście, początkowo nikt o tym nie wie, ale później wszystko zaczyna się gmatwać. Wrogowie stają się przyjaciółmi, a szlachetność zaczyna się rozsiewać niczym samosiejki na łące…
Przyznam, że początkowo nawet spodobał mi się ten pomysł i długo byłem zafascynowany tą przygodą. Niestety, Autor zastosował coś, czego ogromnie nie lubię. Mam na myśli silną adaptację do warunków wymowy XVII-wiecznych mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Nagminne stosowanie zwrotów łacińskich, nawet jeśli znam większość ich znaczeń, nie zaglądając do wyjaśnień, jest ogromnie obciążające. Podejrzewam, że czytelników ten zabieg, nawet jeśli jest jak najbardziej zrozumiały, odstręczy od dalszej lektury jako coś trudnego. To tak samo, jak z „Wojną i pokojem” Tołstoja, gdzie francuskie zwroty utrudniały mi lekturę naprawdę fajnej książki. No, ale w zaciśniętymi zębami, da się to przetrawić.
Książkę czytało się szybko, momentami z wypiekami na twarzy. Pomysł ciekawy, taki polski Zorro. Jeśli macie ochotę na niezobowiązującą rozrywkę, w dobrym towarzystwie, zapraszam was po sięgnięcie po tę lekturę. Na pewno was nie znudzi, a i da wam możność zapoznania się z uwarunkowaniami społeczno-politycznymi Rzeczypospolitej czasów pomiędzy abdykacją Jana Kazimierza a intronizacją Michała Korybuta Wiśniowieckiego. To powieść przygodowa z ogromną korupcją i zdeprawowaniem w tle. A propos – czy wiecie, że to sam król Jan Kazimierza, chcąc przeprowadzić na siłę wprowadzenie elekcji vivente rege (za życia władcy),nagminnie korumpował urzędników – senatorów, posłów, magnatów, wręczając im sowite łapówki za pomoc w realizacji, jakże bezsensownego projektu, którego uczepił się jak rzep psiego ogona? Nie? To serdecznie zapraszam do poszukiwania takich perełek historycznych. Myślę, że przygoda z Aquilą – Orłem, będzie dla was początkiem odkrywania historii naszego kraju, równie inspirującą, jak sama powieść. Zapraszam serdecznie ;D

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Jan Kazimierz nigdy nie cieszył się sympatią, ani historyków, ani własnych poddanych. Królewskie inicjały ICR, czyli „Ioannes Casimirus Rex”, już za życia Wazy, odczytywano jako „Initium Calamitatis Regni” – czyli „początek klęsk królestwa”. I nie da się ukryć, że sporo w tym prawdy. Pozbawiony wsparcia swej żony Ludwiki Marii która zmarła w 1667 roku, król, mający coraz...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
359
23

Na półkach: ,

Duży plus za propagowanie historii Polski. Wykonanie jednak mniej mi się podoba. Dialogi drętwe, jak skrypt doktoranta historii. Perypetie uczuciowe głównych bohaterów naiwne. To nie jest powieść "płaszcza i szpady". Trzem bohaterom tej powieści brakuje bardzo dużo do "trzech muszkieterów". Z tego okresu historii Polski można było stworzyć porywającą akcję szpiegowską, a dostaliśmy nudny wykład pod postacią drewnianych dialogów. Wielkie rozczarowanie.

Duży plus za propagowanie historii Polski. Wykonanie jednak mniej mi się podoba. Dialogi drętwe, jak skrypt doktoranta historii. Perypetie uczuciowe głównych bohaterów naiwne. To nie jest powieść "płaszcza i szpady". Trzem bohaterom tej powieści brakuje bardzo dużo do "trzech muszkieterów". Z tego okresu historii Polski można było stworzyć porywającą akcję szpiegowską, a...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
600
70

Na półkach: ,

Polecam książkę miłośnikom gatunku powieści spod znaku "płaszcza i szpady". Oprócz przygód, pojedynków, nietypowych wątków miłosnych i zwrotów akcji, czytelnik może przy okazji, czyli bez nudy wiejącej z podręczników szkolnych, poznawać historię Polski, system prawnym Rzeczypospolitej szlacheckiej oraz uwarunkowania polityki w przełomowym momencie dziejowym naszego kraju, jakim była wolna elekcja zakończona wyborem, a następnie koronacją "króla Piasta".
Uwagi i swego rodzaju polemikę z pochopnymi i ogólnikowymi zarzutami czytelniczki Milkaperska zamieściłem w dyskusji, otwierając pod książką wątek dyskusyjny.

Polecam książkę miłośnikom gatunku powieści spod znaku "płaszcza i szpady". Oprócz przygód, pojedynków, nietypowych wątków miłosnych i zwrotów akcji, czytelnik może przy okazji, czyli bez nudy wiejącej z podręczników szkolnych, poznawać historię Polski, system prawnym Rzeczypospolitej szlacheckiej oraz uwarunkowania polityki w przełomowym momencie dziejowym naszego kraju,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Powieść historyczna
    2
  • Nie dałem rady...
    1
  • Samodzielne
    1
  • Chcę przeczytać - historyczne / popularnonaukowe
    1
  • Legimi
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Aquila


Podobne książki

Przeczytaj także