The Unbecoming of Mara Dyer

Okładka książki The Unbecoming of Mara Dyer Michelle Hodkin
Okładka książki The Unbecoming of Mara Dyer
Michelle Hodkin Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Mara Dyer (tom 1) fantasy, science fiction
Mara Dyer (tom 1)
Simon & Schuster
2011-09-01
2011-09-01

Serię poznałam dobre parę lat temu i bardzo ucieszyłam się na wznowienie w nowej odsłonie. Nostalgia i klimat sprzed 10 lat dodał niesamowitego uroku Marze (która już sama jest pełna niecodzienności). Pamiętam że za pierwszym razem poznawałam tajemnice Mary z zapartym tchem i teraz było podobnie! Noah zdecydowanie namieszał nie tylko w sercu dziewczyny, a historia z pogranicza thrilleru psychologicznego i romansu paranormalnego sprawiła że nie mogłam się oderwać do ostatniej kartki drugiego tomu. Cieszę się też ze zintegrowanej oprawy z barwionymi brzegami która zdobi moją biblioteczkę ponieważ stare miały już swoje przejścia. Z ogromną ciekawością czekam na trzeci tom!

Zdecydowanie, podczas czytania, czuć, że ta historia została napisana już jakiś czas temu, jednak taki klimat jest jak najbardziej na plus

W powieści śledzimy losy tytułowej Mary Dyer. Nastolatka niedawno doświadczyła traumatycznych przeżyć - trójka jej przyjaciół zmarła w tajemniczych okolicznościach w starym domu, a ona jedyną cudem przeżyła. Dziewczyna nie pamięta tego zdarzenia, jednak z czasem w jej życiu zaczynają się dziać dziwne zdarzenia… Po tej tragedii jej rodzina przeprowadza się do nowego stanu. Mara musi wejść w nowe środowisko i właśnie tak poznaje Noaha, który z pozoru jest poboczną postacią, jednakże wraz z rozwojem akcji znaczenie jego osoby rośnie

Powieść jest pełna niecodziennych zjawisk - wręcz paranormalnych. Te elementy idealnie zostały wpasowane w historię. Było parę momentów, które zostawiły parę niedopowiedzianych kwestii jednak przed nami jeszcze dwa tomy, które jeszcze bardziej mogą namieszać.

Jeśli szukacie powieści, która dostarczy wam dreszczyku emocji, trochę niepewności i nutkę strachu - koniecznie zapoznajcie się z tą powieścią. Na przestrzeni książki budowane jest niesamowite napięcie, którego kulminacji możemy doświadczyć na końcu historii. Autorka zostawiła nas z jeszcze większą ilością pytań i koniecznie muszę sięgnąć po kolejny tom, aby poznać wszelkie odpowiedzi

Bardzo zaintrygowała mnie postać Noaha. Był on bohaterem, który bardzo dużo wnosił do powieści, ale jednocześnie nie mieliśmy tak wiele informacji na jego temat. Co jakiś czas dostawaliśmy skrawki nowych wiadomości, ale to i tak nie wiele… Liczę, że w kolejnym tomie jego postać zostanie bardziej wyeksponowana

„— Nikt już nic na to nie poradzi. […]
— Pozwól mi spróbować.”

[moja opinia]

Wow… Nie wiem od czego by tu zacząć, bo po przeczytaniu jedyne, o czym mogłabym myśleć to „co wydarzyło się później???”

„Mara Dyer. Tajemnica” to niepowtarzalna, pełna zwrotów akcji i czyhających na każdym kroku tajemnic historia.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego w jaki sposób autorka wykreowała fabułę. Cały zamysł na książkę jest dla mnie niezwykle intrygujący - każdą kartkę przewracałam z zapartym tchem i nie mogłam oderwać się od czytania, po „ostatnim przeczytanym rozdziale” nadchodził kolejny, kolejny i kolejny…Pojawiały się również momenty, kiedy po plecach przechodziły mi dreszcze - nie powiem, że się nie bałam, bo byłoby to kłamstwem - a w książce jest ich zdecydowanie od zatrzęsienia.

Obecny wątek romantyczny (ENEMIES TO LOVERS!) nie przykrywał aspektu psychologiczno - paranormalnego - wszystko było wyważone w punkt.

Charakterni bohaterowie, ze swoimi problemami, emocjami i dziwactwami - to to, co trafia wprost do mojego serducha (w szczególności jeżeli mowa tu o Noah’u Shaw’ie😋).

Uważam jednak, że ta historia jest dość specyficzna, a co za tym idzie, nie wszystkim przypadnie do gustu. Warto to mieć na uwadze, myślę jednak, jeżeli lubicie tajemnicze, pełne mroku thrillery młodzieżowe, z nutką psychologiczną i paranormalną ta historia jest dla Was.

Uzbrójcie się od razu w kolejne tomy😉believe me!

Ja dzięki @wydawnictwostorylight miałam możliwość od razu zabrać się za drugi tom… 🫣Dziękuję🖤!

„— Nikt już nic na to nie poradzi. […]
— Pozwól mi spróbować.”

[moja opinia]

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego w jaki sposób autorka...

Przychodzę do was cała w emocjach, bo właśnie skończyłam czytać "Mara Dyer: tajemnica".

Q: Macie w planach tę trylogię?

Reklama Wydawnictwo Insignis Wydawnictwo storylight

Cóż to była za przygoda. Ja tę trylogię kojarzę z 2013 r. kiedy dopiero zaczynałam czytać książki i gdzieś tam zawsze ona mi migała. Strasznie ciekawa jej byłam, ale wyprzedał się nakład i nie dało się nigdzie kupić. Z czasem jakąś zapomniałam totalnie o niej. I teraz po ponad 10 latach wydawnictwo zrobiło dodruk, za co jestem tak wdzięczna. Piękne barwione brzegi, twarda oprawa, którą jeszcze na pewno nie raz wam pokażę na swoich mediach.

Jednak nie samą oprawą człowiek żyje. W środku znalazłam wszystko to, czego się nie spodziewałam. Główna bohaterka jest manipulantką. Jest to postaci, której my nie potrafimy zaufać, nie możemy jej ufać. Nie jesteśmy pewni, w którym momencie ona mówi prawdę a w którym kłamie.
I ja w ogóle pomijam fakt, że my jesteśmy wrzuceni na głęboką wodę gdzie i główna bohaterka nie wiem, co się stało i my nie wiemy, co się stało. Razem z nią dążymy do odkrycia prawdy a ta prawda, którą odkrywamy po części, jest tak mocna, że mi zaparło mi dech.

Ja nigdy nie spotkałam się z thrillerem psychologicznym, który ma wątki paranormalne. A ten jest dodatkowo świetnie napisany. Bardzo dobrze są wykreowani bohaterowie i ja nie czułam tego, żeby to była stara książka.
Ale zakończenie ojeju był to Roller Coster, którego ja się nie spodziewałam. Dodatkowo mamy tutaj dużo zdarzeń, których ja nie byłam świadoma, że będą tak istotne dla fabuły.

I co tu dużo mówić, ja od siebie polecam tę historię. Jest mocna, jest wstrząsająca i zarazem dalej jest dla nastolatków, ona nie jest na tyle groźna, żeby zrobić nastolatkowi krzywdę sobą, ale daje poczucie strachu. Nie ukrywam ja jestem osobą bojącą się własnego cienia, tej pozycji w nocy nie mogłam czytać. 5/5 ⭐️ zdecydowanie nowy ulubieniec.

#czytanie #maradyer #tajemnica #fantastyka #ksiazka #fantastyka #bookstagrampolska #czytamksiazki #ksiazkara #ksiazkafantastyczna #fantasybooks

Q: Macie w planach tę trylogię?

Reklama Wydawnictwo Insignis Wydawnictwo storylight

Trzeba przyznać, że seria o Marze Dyer nie jest mi obca. Przed laty, jeszcze jako nastolatka, miałam okazję zapoznać się z pierwszym tomem, ale nigdy nie zdołałam sięgnąć po kolejne, a to głównie dlatego, że zainteresowałam się wspomnianymi książkami, gdy były już trudno dostępne, a egzemplarze używane ceniono bardzo wysoko.

Na szczęście, dzięki wydawnictwu mogłam ponownie zatracić się w powieści Hodkin, która nie tylko wciąż wciąga tak samo bezbłędnie, lecz także niesamowicie wygląda (te obłędne barwione brzegi). Uwielbiam dreszczyk emocji, który dostarcza czytelnikom dzięki wprawnie poprowadzonej narracji, opartej na emocjonalnych przeżyciach głównej bohaterki.

Przed sięgnięciem po „Tajemnicę” i „Przemianę” nie sądziłam, że z taką łatwością przyjdzie mi odczuć zagubienie, niepewność i strach, który towarzyszy Marze, zmagającej się z traumą i dziwnymi wizjami. Dałam się omamić poetyce niedopowiedzeń Hodkin, próbując rozróżnić, w którym miejscu snutej przez nią opowieści prawda miesza się z kłamstwem i fantazją. Do końca „Przemiany” nie zdołałam rozwikłać tej zagadki, a zakończenie wprost wbiło mnie w fotel i pozostawiło z szokiem malującym się na twarzy.

Nie mam również żadnych zastrzeżeń związanych z językiem powieści i dialogami, którym zawsze wnikliwie się przyglądam. W powieściach młodzieżowych często można się natknąć na niesprawnie skonstruowane rozmowy, których wydźwięk wpływa na wiarygodność całej fabuły. W „Tajemnicy” i „Przemianie” wszystko jest realne – proste, nieskomplikowane, a przy tym na poły przypominające znaną nam rzeczywistość.

Reasumując, serdecznie polecam Wam „Marę Dyer”, jeśli lubicie młodzieżowe thrillery z wątkiem paranormalnym, zaskakujące zwroty akcji i nieoczywistą fabułę z wyłaniającym się na pierwszy plan wątkiem romantycznym, znaleźliście lekturę idealną.

Z niecierpliwością oczekuję na kolejny tom.

Na szczęście, dzięki wydawnictwu mogłam...

Mroczny, tajemniczy świat, w którym do końca nie wiadomo, co jest prawdą, a co nie. Wydarzenia, które przyprawiają o dreszcze ale też te, które sprawiają, że nasze serca zaczynają bić szybciej, i to wcale nie ze strachu 😅

Mara Dyer doświadcza ogromnej tragedii, która wstrząsa jej szesnastoletnim życiem. Dziewczyna jako jedyna przetrwała wypadek, w wyniku którego, zginęła jej przyjaciółka oraz jej znajomi. Dziewczyna nie czuje się dobrze w swoim rodzinnym mieście, więc namawia rodziców na przeprowadzkę na gorącą i wilgotną Florydę. Nikt nie wie jednak, że to, przed czym ucieka dziewczyna, to nie żałoba, a dziwne zjawiska i przywidzenia, które sprawiają, że Mara sądzi, iż wariuje. W nowym mieście jednak, owe zjawiska nasilają się, a Mara boi się stawić im czoło. Z pomocą przychodzi jej Noah - najpopularniejszy chłopak w szkole, który wręcz nie chce się od niej odczepić.

Mara Dyer to genialnie poprowadzona historia z wątkiem paranormalnym, która trzyma w napięciu do samego końca. Mimo, iż treść momentami wydaje się chaotyczna, to jednak wszystkie wydarzenia łączą się idealnie w całość, która na każdym kroku mnie zaskakiwała. Kiedy już wiedziałam, że wiem o co chodzi, autorka szybko weryfikowała moją pewność i na nowo wprowadzała zamęt, co sprawiło, że książkę przeczytałam ciągiem. Ogromny suspens na końcu sprawia, iż nie mogę się doczekać, kiedy zacznę czytać kolejny tom.

Finalnie, mamy idealną historię nastolatki, która dręczona koszmarami próbuje normalnie żyć, świetnie poprowadzony wątek romantyczny, który sprawia, że czytelnik rumieni się, a jego serce, tak jak i zresztą Mary, zaczyna bić szybciej na każde wspomnienie o Noah oraz wątek kryminalny, który zawiązuje całą historię i powoduje, że całość nabiera niesamowitego tempa. Bardzo polecam wszystkim fanom paranormalnych romansów YA - świetna pozycja, a to wydanie? OBŁĘDNE!

"Mara Dyer. Tajemnica" to pierwszy tom paranormalnej trylogii od Michelle Hodkin, w nowym wydaniu.

Wszyscy próbują Ci wmówić, że dzieje się z Tobą coś niedobrego..

Mara obudziła się w szpitalu i nie wie jak się w nim znalazła. Nie pamięta ostatnich wydarzeń i wypadku. Straciła najlepszą przyjaciółkę, chłopaka Jude i jego siostrę, a sama ona przeżyła. Wie jednak, że ta historia ma drugie dno..

Razem z rodziną przeprowadza się do nowego miejsca, aby zacząć wszystko od nowa. Jednak Mara miewa halucynacje, w których widzi śm.ierć innych osób, a rzeczywistość zaciera się z koszmarami.

W szkole Dyer poznaje oszałamiającego chłopaka, który pomaga jej zrozumieć co w jej życiu jest prawdzie i co tak na prawdę miało miejsce.

Książki są przepięknie wydane, oprawa jest zintegrowana, brzegi cudownie barwione. Nie znałam wcześniej tej trylogii, ale cieszę się, że wydawnictwo postanowiło dać jej nowe życie.

Ta historia jest bardzo wciągająca i świetnie się odkrywa wraz z Marą tajemnice i wydarzenia, które miały miejsce, bowiem wiemy, tylko tyle ile wie bohaterka.

Ta książka to slow burn pomiędzy głównymi bohaterami, próba zrozumienia wydarzeń, w których zginęli przyjaciele oraz niepokojące rzeczy, które przytrafiają się dziewczynie.

Mara jest młoda, mieszka z rodzicami i to normalne, że rodzice czują się za nią odpowiedzialni, ale irytowała mnie ich ślepota. Wszyscy myślą, że zachowanie Mary to następstwo wypadku i szoku, nikt nie dostrzega, że dzieje się coś dziwnego i tajemniczego, co jest częścią większej sprawy.

Zakończenie jest elektryzujące, idealna kropka nad i w oczekiwaniu na kolejny tom - ja miałam to szczęście, że 'Przemiana' czekała na półce i mogłam od razu po nią sięgnąć.

Seria ma dla mnie lekki klimat Shatter Me w nieco innym wydaniu, ale klimat przywodzi na myśl serię T. Mafi, którą kocham całym sercem!

Wszyscy próbują Ci wmówić, że dzieje się z Tobą coś niedobrego..

Mamy maj, a ja z ręką na sercu mówię, że 𝐌𝐚𝐫𝐚 𝐃𝐲𝐞𝐫 𝐓𝐚𝐣𝐞𝐦𝐧𝐢𝐜𝐚 to jedna z najlepszych książek, jaką przeczytałam w tym roku, a nawet i w życiu ✨

Ta pozycja ma niepowtarzalny klimat! Od początku do samego końca czytelnik trzymany jest w niepewności. Mara nie pamięta, co stało się z jej przyjaciółmi i nie rozumie, jakim cudem jako jedyna przeżyła zawalenie budynku szpitala psychiatrycznego. Jest to o tyle ciekawe, że razem z główną bohaterką możemy odkrywać kolejne elementy tajemniczej układanki!

Jest mroczno, tajemniczo i naprawdę specyficznie. Fabuła nie pędzi, a napięcie powstaje stopniowo. Postać Mary i podróż przez jej psychikę to niezwykle przejmujące doświadczenie. W jej życiu wydarzyło się tyle paranormalnych rzeczy, że dziewczyna sama już nie wie, co powinna zrobić, bo nie jest pewna, czy ktokolwiek jej uwierzy.

Były momenty, w których sama nie wiedziałam, czy opisywane wydarzenia są snem, czy dzieją się naprawdę. Mara nie wiedziała, co się z nią dzieje i dlaczego widzi duchy swoich zmarłych przyjaciół, a ja czułam, że sama tracę zmysły podczas czytania i byłam tym wszystkim tak podekscytowana, że nie mogłam oderwać się od lektury nawet na moment.

Czułam, że tracę umysł. Byłam ogromnie ciekawa dalszych wydarzeń, czułam ciarki na całym ciele, bałam się i nie wiedziałam, komu mogę ufać (dalej nie jestem tego pewna)! Ta książka jest absolutnym mistrzostwem i jeśli pragniecie, by książka namieszała wam w głowie, to Mara będzie idealnym wyborem.

Wątek romantyczny w tej książce jest wszystkich, czego moja romantyczna dusza pragnie! Przysięgam wam, że Noah was w sobie rozkocha już w pierwszej scenie! Wszystko, co robił, jak się zachowywał i sama jego aura sprawiła, że do tej pory nie mogę przestać o nim myśleć!

KOŃCÓWKA 🤯 Całe szczęście, że mam przy sobie kolejny tom, bo chyba nie mogłabym wytrzymać tej niepewności! To pozycja obowiązkowa 🕯️🔥

/Współpraca reklamowa /

Mara budzi się w szpitalu, lecz nie pamięta jak doszło do wypadku w szpitalu psychiatrycznym, gdzie zginęli jej znajomi. Wraz z rodziną przeprowadza się do innego miasta, aby zacząć od nowa, lecz to właśnie tam zaczynają się jej halucynacje, w których widzi zarówno zmarłe osoby jak i niepokojące sytuacje...

Zacznę od tego, że nie spodziewałam się, że ta książka, aż tak mi się spodoba, gdyż pochłonęłam ją w 3 godziny. Najważniejsze jednak jest to, że pomimo tego, że trylogia była wydana dość dawno, nie czułam klimatu "starych książek" nie pojawiały się w moim odczuciu sytuacje które by mnie żenowały, co pozytywnie mnie zaskoczyło.
Kolejnym plusem jest klimat książki, gdyż jest on stworzony w tak dobry sposób, że dzięki niemu fabuła również nabiera o wiele więcej niepokoju. Styl pisania autorki, jak i tłumaczenie są dobre, dzięki temu bardzo szybko czyta się powieść.

Moment w którym kończy się ten tom był dla mnie niespodziewany, więc od razu siegnełam po kontynuację, która ponownie swą oryginalną fabułą zmiotła mnie z planszy.

Co do postaci jestem totalnie zakochana w Noahu, z początku jego natarczywość i pewne sytuacje, o których wiedział ( moment związany z Josephem) lekko mnie przerażały, bo z tyłu głowy sądziłam, że coś jest z nim nie tak, lecz gdy zaczął okazywać względem głównej bohaterki pewne gesty, totalnie dla niego przepadłam.

"Moja dziewczyna ma talent"

Kreacja Mary również mi się podobała, gdyż jej myśli pomimo tego, że były niepokojące w pewien sposób bardzo chciałam wiedzieć, jak potoczą się jej dalsze losy, i czy jej się polepszy (?)

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać tej książki to zdecydowanie musicie to zmienić. Klimat, postacie, pomysł na fabułę, są zdecydowanie godne waszej uwagi.

/Współpraca reklamowa /

Zacznę od tego, że nie spodziewałam się,...

📚 Tytuł: „Mara Dyer. Tajemnica”
⌨ Autor: Michelle Hodkin
📄 Ilość stron: 396 stron
🖨 Wydawnictwo: StoryLight [współpraca reklamowa]
⭐ 4,5/5
🌶 2,5/5

„Balansowałam na krawędzi koszmaru i pamięci, niezdolna rozstrzygnąć, co jest czym.”

Czy macie serię książek z lat nastoletnich, które bardzo chcielibyście mieć na swojej półce, ale stare egzemplarze się niedostępne lub bardzo drogie? Osobiście mam kilkanaście takich książek, które podchodzą pod „białe kruki” i mimo, że nie kosztują kilku tysięcy złotych, to kilkaset złotych również nie jest zachęcające do zakupu. Tym bardziej cieszę się, że wydawnictwa decydują się na wznowienie popularnych serii sprzed kilku, kilkunastu lat. Wcześniej dostaliśmy „Dotyk Julii”, „Kosiarzy” i wiele innych powieści, a teraz przyszedł czas na trylogię o Marze Dyer.
Mara jest zwykłą nastolatką, która jednego wieczoru bawi się z dwiema przyjaciółkami w wywoływanie duchów tabliczką quija i ogląda straszne filmy, a kilka dni później budzi się w szpitalnym łóżku, nie pamięta, co działo się wcześniej, a jej zmartwieni rodzice informują ją, że doszło do zawalenia się starego szpitala psychiatrycznego, w wyniku czego jej przyjaciele stracili życie. Dziewczyna bardzo to przeżywa, zmienia otoczenie, ale konsekwencje wypadku prześladują ją na każdym kroku. Mara nie może ufać już swojemu umysłowi, ale gdy wokół niej zaczynają dziać się dziwne rzeczy, zauważa, że nie wszystko jest wytworem jej straumatyzowanej wyobraźni.
Pomysł na fabułę był wyjątkowo intrygujący, a psychologiczny aspekt książki sprawił, że czytałam zdanie za zdaniem, pragnąc razem z główną bohaterką, odkryć, co tak naprawdę się stało tamtej feralnej nocy. Bardzo dużo momentów z powieści zatarło się w mojej pamięci od czasu, gdy czytałam tę książkę po raz pierwszy, ale pozostał zachwyt nad zbudowaniem historii i stworzeniem nietuzinkowych bohaterów, których pokochałam całym sercem. Nawet odżyła moja nastoletnia miłość do Noah, który jako mroczny i tajemniczy młody mężczyzna był i podejrzewam, że stanie się pierwszą fikcyjną miłością niejednej nastolatki.
Thriller psychologiczny nie jest łatwą do napisana książką i nie twierdzę, że Michelle Hodkin nie popełniła żadnych błędów; niektóre zachowanie i decyzje, które podejmowała Mara były dosyć irytujące, a „enemies to lovers” było za bardzo „lovers”. Mimo to, historia zestarzała się wyjątkowo dobrze, co nie udało się niektórym książkom z okresu 2010-2015. Muszę również wspomnieć o wyjątkowo pięknym wydaniu z barwionymi brzegami, bo nawet jeśli to nie okładka jest najważniejszą częścią książki, to ta prezentuje się wyjątkowo pięknie. Dla mnie ma to znaczenie, ponieważ zawsze byłam wielbicielką twardych bądź zintegrowanych opraw, które zdobiły moje półki swoją wyjątkowością.
„Mara Dyer. Tajemnica” to powieść o nastolatkach i dla nastolatków, w której zdecydowanie dominuje uczucie niepokoju i strachu. Pierwszy tom jest wstrząsającą lekturą, która zabiera czytelnika w umysł pewnej młodej kobiety, o której wie tylko tyle, że nie do końca można ufać jej słowom.

📚 Tytuł: „Mara Dyer. Tajemnica”
⌨ Autor: Michelle Hodkin
📄 Ilość stron: 396 stron