Interpretacja. Mówię, czytam, wygłaszam

Okładka książki Interpretacja. Mówię, czytam, wygłaszam Stanisław Prygoń
Okładka książki Interpretacja. Mówię, czytam, wygłaszam
Stanisław Prygoń Wydawnictwo: Książka i Wiedza poradniki
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788305134927
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
95
39

Na półkach: , , ,

Lubię czytać papierowe poradniki. Kolekcjonuję stare książki kucharskie, chociaż nigdy z żadnej nie skorzystam w kuchni. Posiadam je dla samego posiadania, dla tego archaicznego języka, zupełnie niepodobnego do stylu współczesnych poradników z internetu.

Poradnik Prygonia nie jest zbyt stary, ale spełnia te kryteria pracy o charakterze retro. To właściwie nie książka, ale kilkudziesięciostronnicowa broszurka, mająca być w zamierzeniu zbiorem rad dla mówców, spikerów, prezenterów i innych zawodów posługujących się publicznym mówieniem. Przeczytałem ją podczas jednej kąpieli w wannie i wyszedłem z absolutnym przekonaniem, że praca pana Prygonia nie zostanie przeczytana przez żadnego z przedstawicieli wymienionych wyżej zajęć.

Nie umniejsza to jednak wartościowości tej pracy i nie sprawia, że lektura tej książki była niemiła. Wręcz przeciwnie. Jest ona zwięzła, precyzyjna i uporządkowana jak, nie przesadzając, logiczny wywód według reguły „od ogółu do szczegółu”. Tłumaczy, czym jest dobre wystąpienie oratorskie, sama w sobie jest takim dobrym, poprowadzonym w starym stylu, oratorskim wywodem.

Sam mając tendencję do nadużywania słów, wodolejstwa, nieistotnych dygresji i braku precyzji, jestem w stanie docenić samodyscyplinę, która musiała towarzyszyć autorowi, będącemu przecież doświadczonym dziennikarzem radiowym z ogromnymi doświadczeniami.

Język polski jest pięknym językiem dlatego, że z trudem poddaje się matematycznemu strukturyzowaniu i nieubłaganym regułom logiki. Jest w nim mnóstwo niekonsekwencji, wieloznaczności, wyjątków i konstrukcji niezgodnych ze zdrowym rozsądkiem. Tak wiele w języku polskim zależy od akcentów w wyrazach, jak i w całych zdaniach, od rytmu, melodii i tonu wypowiedzi! To świadczy o jego bogactwie i pięknie, a jednocześnie otwiera pole zarówno do nadużyć oraz manipulacji, jak i do używania tego języka jak instrumentu muzycznego. Dobry mówca to kompozytor, interpretator i – w jakimś sensie – artysta.

Prygoń nawołuje: korzystaj z tych wszystkich możliwości, jakie daje posługiwanie się językiem. Zrozum to, co chcesz powiedzieć i spraw, aby inni też to rozumieli. Potrzebne są do tego: rozum, ciało, emocje, wyobraźnia.

Lubię czytać papierowe poradniki. Kolekcjonuję stare książki kucharskie, chociaż nigdy z żadnej nie skorzystam w kuchni. Posiadam je dla samego posiadania, dla tego archaicznego języka, zupełnie niepodobnego do stylu współczesnych poradników z internetu.

Poradnik Prygonia nie jest zbyt stary, ale spełnia te kryteria pracy o charakterze retro. To właściwie nie książka, ale...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1241
124

Na półkach: ,

Mała, przystępnie napisana książeczka dla osób pragnących przygotować się do wystąpienia publicznego. Nie jest to podręcznik dla zawodowych mówców, np. spikerów czy lektorów, lecz po prostu zbiór kilku praktycznych porad. Sam autor nazywa tę książkę "instrukcją obsługi", która jest zaledwie wstępem do zdobycia umiejętności sprawnej "obsługi" aparatu mowy. Poruszane są tu takie zagadnienia jak: akcent wyrazowy i logiczny, dykcja, głośność, gospodarowanie powietrzem, tempo oraz intonacja czyli rytm, melodia i ton. Autor zachęca do regularnych ćwiczeń, np. poprzez głośne czytanie czy powtarzanie tzw. łamańców językowych. Kilka z nich wymienię:
- W czasie suszy szosa jest sucha.
- Tracz tarł tarcicę tak takt w takt jak takt w takt tarcicę tartak tarł.
- Czego trzeba strzelcowi do zastrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty wieczór na strzelistym drzewie?
Zachęcam do wygłoszenia tych zdań. To wprawki, które wyostrzają dykcję. Powodzenia!

Mała, przystępnie napisana książeczka dla osób pragnących przygotować się do wystąpienia publicznego. Nie jest to podręcznik dla zawodowych mówców, np. spikerów czy lektorów, lecz po prostu zbiór kilku praktycznych porad. Sam autor nazywa tę książkę "instrukcją obsługi", która jest zaledwie wstępem do zdobycia umiejętności sprawnej "obsługi" aparatu mowy. Poruszane są tu...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • 2010
    1
  • Bookcrossing
    1
  • Posiadam
    1
  • Dziennikarstwo
    1
  • Poradniki
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Interpretacja. Mówię, czytam, wygłaszam


Podobne książki

Przeczytaj także