Blady ogień

2000-01-01
Michał Kłobukowski, Stanisław Barańczak
Inne

Poeta kontra komentator

Rzadko spotykam książkę, którą ciężko mi ocenić nie w liczbach, a w słowach. Wiem, że mi się podobało; wiem, że podczas lektury przeżyłam spotkanie z prozą, której autor wierzy nie tylko w moją, czytelnika, spostrzegawczość, ale również wiedzę; wiem też, że "Blady ogień" zdecydowanie jest książką, którą należy przeczytać więcej niż raz, by w pełni ją docenić. Nie wiem, czy jakakolwiek powieść Nabokova została napisana tak, by za pierwszym razem ogarnąć rozumem cały skrupulatnie złożony przez autora obraz, ale nawet jeśli tak, z pewnością nie jest nią "Blady ogień", dwie obce sobie historie, splecione w formie akademickiego opracowania.

To również moje pierwsze zetknięcie z przekładem Stillera (i na pewno dla porównania zdobędę sobie drugi polski przekład, z czystej ciekawości) i nie mogę nie docenić bogactwa przypisów, w których tłumacz objaśnia nie tylko swoje decyzje, ale również kontekst wielu gierek słownych czy zmian.

Trudno mi napisać coś więcej. To chyba jedna z książek, których trzeba samemu doświadczyć, by zrozumieć.

Równie niekonwencjonalna i oryginalna, co żmudna i frustrująca.

Przedmowa i poemat, będące niejako preludium do głównej części książki, tj. komentarza do fikcyjnego utworu, mi się podobały. Ciekawiły mnie zamiary Kinbote'a i to, jak wiążą się one z dziełem i życiem Shade'a. Kiedy jednak wiadomo już o co mniej więcej chodzi (a może bardziej - o co na pewno nie chodzi), powieść zaczyna męczyć. Przedostanie się przez te rozwlekłe chaszcze było niełatwe.

To książka-zagadka, pod względem formalnym może i wybitna, ale dla mnie będąca bardziej popisem umiejętności, niż satysfakcjonującą lekturą.

Równie niekonwencjonalna i oryginalna, co żmudna i frustrująca.

Kocham Nabokova i jakbym miała przez całe życie czytać jednego autora to wybrałabym jego... i Bułhakova i Dostojewskiego <3

4. ??.??.2021
6. 09.08.2023

4. ??.??.2021
6. 09.08.2023

Nie należy pozwolić sobie na to, aby umrzeć przed przeczytaniem tej książki. Nabokov jest Mistrzem, a Blady ogień jest mistrzostwem Mistrza.

"...prawdziwym przesłaniem,
Stałym tematem w owym kontrapunkcie głosów,
Jest to: tekstura, nie tekst; nie sen, ale sposób,
W jaki ze zdarzeń zdarzeń tworzy swoją gęstość
Jawa; i nie nietrwały nonsens, lecz sieć sensu".

"...prawdziwym przesłaniem,
Stałym tematem w owym kontrapunkcie głosów,
Jest to: tekstura, nie tekst; nie sen, ale sposób,
W jaki ze zdarzeń zdarzeń tworzy swoją gęstość
Jawa; i nie nietrwały nonsens, lecz sieć sensu".

Książka, która tak w treści, jak i odczycie porusza się głównie (dla mnie, bo analiz do nie znajdziemy zatrzęsienie) po temacie zależności między twórcą, dziełem, a czytelnikiem. Co artysta chce stworzyć, jaki to daje efekt i jak odbiorcy to widzą.

Te tarcia i napory rzadko dają jasne odpowiedzi i jednomyślność wyników. Sztuka jest istotą na wskroś żywą, która dojrzewa – w sobie, w nas, a nawet w autorze. Dlatego nie można jej zamknąć na zawsze w pamięci, tylko należy wracać i zapoznawać się od nowa. Niezależnie czy ją odbieramy czy tworzymy.

I temat to przyznam ciekawy, a dodatkowo napisany tak pięknie, że zachwyt odbierał mi funkcje życiowe. Jednak po przekręceniu ostatniej strony, nastąpiło (we mnie) rozczarowanie. Rozczarowanie wynikające z faktu, że to wszystko było zabawą. Autora ze sztuką, czytelnikami (krytykami) i sobą. A ja takich zabaw nie lubię. Choć może inaczej – nie lubię aż tak by tę książkę nazwać arcydziełem, by o niej myśleć czy długo opowiadać. Poznałem, cieszę się, ale pozostałem oziębły.

Niewykluczone jednak, że kiedyś, oboje dojrzejemy do nowej – lepszej - relacji.

Po powieściach : "Lolita" i "Ada albo żar",nic mnie już nie zaskoczy myślę sobie ja... a jednak zaskoczyło i to jeszcze jak zaskoczyło.
"Blady ogień" mógł bym porównać swym ciężarem gatunkowym i zawiłością konstrukcji do dzieł filmowych Ingmara Bergmana,czy Andrieja Tarkowskiego.
Treść poematu w "Bladym ogniu" i klimat jaki tworzy ,dowodzi że Nabokov jest nie tylko genialnym prozaikiem ,ale i świetnym poetą (choć sam był przeciwnego zdania). Dzieło bardzo wartościowe godne polecenia wszystkim miłośnikom twórczości Nabokova

Opus Magnum (wybacz Lo).

Najwybitniejsza rzecz jaka wyszła spod ludzkiej (?) ręki.

(Arcy)Dzieło Sztuki.

Literatura totalna.

Tour de force.

VIVE LE NABOKOV!

4. 09.08.2021

Opus Magnum (wybacz Lo).

Najwybitniejsza rzecz jaka wyszła spod ludzkiej (?) ręki.

(Arcy)Dzieło Sztuki.

Literatura totalna.

Tour de force.

VIVE LE NABOKOV!

4. 09.08.2021
5. 21.08.2022

jest to arcydzieło z samej swojej definicji, tylko dlatego, że jest. ALE jak zawsze umieram w środeczku jak czytam coś tłumaczone przez barańczaka, bo nie nie wiem, czy to jest ta właściwa treść, czy tylko coś, co się tłumaczowi wydumało (jak adekwatnie zresztą do fabuły). poza tym literówki, błędy, ehhh, no i samo posłowie engelkinga, które na początku jest ekscytujące, a potem zamienia się w typowy bełkot. nabokov by się zrzygał jakby to posłowie przeczytał.

• Literatura rosyjska
  • Rosja