Wszechświat. Trójwymiarowa podróż pośród gwiazd

14 min.
978-83-7167-835-6
Michał Mietelski
wszechświat kosmos gwiazdy

…bezkresne niebo, na którym migotają miliony gwiazd (gwiazd, których jest więcej niż ziaren piasku na Ziemi!). Nieustannie wyglądający inaczej, choć w perspektywie naszego życia właściwie niezmienny Księżyc. Słońce tak wielkie, że mogłoby w swoim wnętrzu pomieścić ponad milion kul ziemskich. A do tego wciąż gdzieś tam krążące asteroidy, meteory, komety i – najbardziej przerażające – czarne dziury. Sporo tego, prawda? A wszystko nieco przytłaczające: swoim wiekiem, wielkością, siłą oddziaływania, a nawet ilością. Jak to ogarnąć, uporządkować, zrozumieć?

Zadanie nie należy do najłatwiejszych. Tym bardziej warto docenić zaproszenie i zarazem bilet w trójwymiarową podróż pośród gwiazd, jakie stanowi publikacja Wszechświat. Dzięki tej pozycji możemy nie tylko ogromnie poszerzyć swoją wiedzę, poznać nowe pojęcia, czy wyjść ponad uproszczone, stereotypowe myślenie o tym, co dalekie, nieosiągalne, a przecież stale obecne (czytając chociażby o rodzących się i umierających gwiazdach, fascynującym Księżycu, czy też najszybszych na świecie promieniach słonecznych). Lektura Wszechświata przynosi też jeszcze bardziej wartościowe owoce, bowiem choć zawiera przede wszystkim ścisłe, konkretne informacja ze świata nauki, skłania do filozoficznych, czy wręcz religijnych przemyśleń. Nowa perspektywa, jaka wyłania się podczas czytania krótkich (zaledwie dwustronicowych),aczkolwiek treściwych rozdziałów, pomaga dostrzec ambiwalentną pozycję człowieka – tak małego wobec niewyobrażalnego ogromu wszechświata, a zarazem tak niezwykłego i niepowtarzalnego w kosmosie pełnym „pustych”, pozbawionych życia planet.

Wszechświatto książka jak najbardziej godna polecenia: fascynuje, zdumiewa, uczy. Jej ogromną zaletą są – typowe także dla innych publikacji Wydawnictwa Debit – liczne wypustki, kółka do przekręcania, klapki. Bez wątpienia znacząco ułatwiają one pojmowanie opisanych tu (powiedzmy szczerze, raczej trudnym językiem) procesów i mechanizmów. Ponieważ zaś te „dodatki” naprawdę dobrze współgrają z tekstem, nie może być mowy – na szczęście! – o przeroście formy nad treścią. Szkoda tylko, że zawarte w książce informacje nie zostały poszerzone o historię poznawania wszechświata, ale być może tego typu wiadomości warto pozostawić czytelnikom na kolejne, bardziej profesjonalne i „dorosłe” lektury. Wszechświatma przede wszystkim pomóc w pokonaniu bariery grawitacyjnego zabiegania i braku czasu, umożliwiając tym samym wystartowanie w nieznającą ograniczeń podróż.
Publikacja Wszechświat realizuje to zadanie w stu procentach.

• Inne (domowa biblioteczka)
  • Polowanie na książki
  • Domowa biblioteczka