Babcia 19 i sowiecki sekret

Okładka książki Babcia 19 i sowiecki sekret Ondjaki
Okładka książki Babcia 19 i sowiecki sekret
Ondjaki Wydawnictwo: Karakter Seria: Seria Literacka Karakteru literatura piękna
Seria Literacka Karakteru
AvóDezanove e o Segredo do Soviético
Karakter
2013-02-20
2013-02-20
Michał Lipszyc
Angola literatura angolska literatura afrykańska proza współczesna

Okładka książki Literatura na Świecie nr 5-6/2012 (490-491) Germano Almeida, Waldir Araújo, Ungulani Ba Ka Khosa, João Paulo Borges Coelho, Paulina Chiziane, Cláudio Fortuna, Luís Bernardo Honwana, Conceição Lima, Hélder Macedo, Rogério Manjate, Nathaniel Ngomane, Ondjaki, Pepetela, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Tomasz Swoboda, Małgorzata Szumna, Carmen Tindó Secco, Anna Wasilewska
Literatura na ... Germano Almeida, Wa...

Miliard odcieni błękitu

(#planetaksiążek)

Ondjaki to najmłodszy (rocznik 1977) przedstawiciel całkiem pokaźnego grona angolańskich pisarzy, którzy zdołali odnieść międzynarodowy sukces – w Polsce to postać wciąż mało znana (sam przed startem projektu nie wiedziałem o jego istnieniu),na szczęście dociekliwy czytelnik zdoła dotrzeć do kilku tłumaczeń jego tekstu. W nieocenionym wydaniu „Literatury na świecie” poświęconym Luzo Afryce można przeczytać kilkanaście jego wierszy (uchodzi za najciekawszego współczesnego poetę Angoli – zupełnie odmiennego od swoich wielkich poprzedników) oraz intrygujący fragment powieści „Ile świtów ma noc” (może kiedyś M. Lipszyc zdecyduje się na całość),do projektu trafiła jednak jedyna jego w pełni przetłumaczona na polski powieść - „Babcia 19 i sowiecki sekret”. I jest to rzecz unikalna, tak w swojej formie, jak i treści. Sam przykuwający uwagę tytuł skojarzył mi się z cudnie kiczowatymi powieściami sci-fi sprzed kilkudziesięciu lat, i obiecuje nietuzinkową historię, ale to, co dostaje czytelnik, jest jeszcze bardziej zwariowane. Czego tu nie ma: kubańscy agenci, sowieci i ich tytułowy „sekret”, tajemnicza babcia i zagadka jej pseudonimu, grupa dzieciaków, która w obawie przed wysadzeniem ich domów przez Rosjan postanawia wykraść dynamit i wysadzić w powietrze (a raczej wysłać w kosmos) mauzoleum Agostinho Neto (mające, a jakże!, kształt rakiety). To właśnie wciąż stojące w centrum Luandy mauzoleum pierwszego prezydenta Angoli, ojca narodu i największego poety (zbiór jego wierszy otwierał zresztą angolską część projektu!) jest równorzędnym bohaterem powieści – to taki odpowiednik naszego Pałacu Kultury i Nauki, niechciany prezent do sowietów, wokół którego narosło mnóstwo legend i który stał się symbolem zewnętrznego ucisku. Ale „Babcia 19...” nie jest angolską wersją „Małej apokalipsy” - to raczej oniryczna opowieść o utraconej przeszłości widzianej przez pryzmat dzieci i zwariowana bajka o świecie, który wcale nie jest mniej prawdziwy nawet, jeśli wcale się nie wydarzył. Sam autor w finale wszak pisze: „miasto Luanda wzrosło w chaosie współczesności. Dawniej nadal jest ważne i piękne”.

(#planetaksiążek)

Jeśli podobał Wam się "Ośli brzuch" to na pewno spodoba się i "Babcia 19 i sowiecki sekret". Mimo, że obie książki mówią o czymś zupełnie innym wydają mi się w pewien sposob podobne - "egzotyczna", obca dla polskiego czytelnika sceneria, szczerość i dziecko jako narrator.

Żal mi ją było kończyć. Pięknie napisana, żywym, pełnym metafor językiem, dostosowanym do dziecinnego rozumowania świata. Pewnie wiele w tym zasługi tłumacza. To taki oniryczny styl opisywania idylli, arkadii, ale właściwy dla pisania o dzieciństwie, kiedy udana zabawa była jedynym zmartwieniem.
Ciekawa historia, w której nie zabrakło sporej dawki humoru, ale też akcji i adrenaliny, interesująca także pod względem miejscowej specyfiki. O Angoli jeszcze nie czytałam.

Ciekawa historia, w której nie zabrakło sporej dawki humoru, ale też akcji i...

Nie potrafię skończyć tej książki. Zatrzymałam się na stronie 120 i musiałam się poddać. Powieść nie jest zła, jest świetna mówiąc szczerze, ale mimo to nie mogę jej czytać dalej. Sposób, w jaki jest napisana, sielski i oniryczny klimat sprawiają że strasznie męczy mnie jej czytanie.
Mimo wszystko powtarzam- to nie jest zła książka!

Mimo wszystko powtarzam- to nie jest zła książka!

wspaniała

wspaniała

Nawet nie do końca wiem, dlaczego ta książka tak mnie wciągnęła – tak, właśnie to słowo, wciągnęła do siebie, do środka i kołysała, aż do ostatniej strony. Czułam, że ogarnia mnie, jak nazwał to odczucie sam Ondjaki, pisząc o momencie, w którym kończył pracę nad książką, „łagodna czułość – niemal smutna – której nie umiem ani wyjaśnić, ani zaakceptować”. Ta historia ma barwę przedwieczornego słońca, smak egzotycznych owoców (choć nigdy nie jadłam zielonego mango z grubą solą),szumi niczym morze, melancholijnie balansuje między spokojem a niepokojem, jest jak zanurzenie się w pianie morskiej w upalny dzień. Jeśli Ondjaki jest wspaniałym poetą, to musi nim być także i Michał Lipszyc – jego przekład wzbudza chęć poznania oryginału, ale nie ze względu na jakieś swoje wady, a właśnie dzięki temu, jak wspaniale płynie. Do wielokrotnej lektury.

Powieści pisane pod wpływem snów, powstałe z ich inspiracji, dosyć często pozostawiają wiele do życzenia w kwestii logicznego następstwa faktów, co jednocześnie przyprawione bezpiecznym wariactwem i fantazją autora, wprowadza całkiem przyjemny harmider. Wybacza się im nawet wulgarne ociosanie postaci, nieregularną i wyboistą fabułę, przerywanie ciągów przyczynowo-skutkowych czy pokręconą narrację. I chyba właśnie Babcia 19 i sowiecki sekret Ondjakiego coś takiego chciała nam podarować, aby uczynić powieść luźną, łatwą w lekturze, przystępną dla normalsa. Wyszło jak wyszło.

Więcej o książce: http://niechec-blog.tumblr.com/post/165682656609/trzy-problemy-ondjakiego

Polowałam długo ale udało się. "Babcia 19 i sowiecki sekret" to proza Ondjakiego, znanego w Angoli również jako poeta. Powieść obsadzona w latach 80., w ojczyźnie poety równie nieciekawych jak u nas - a nawet bardziej, bo szalała tam wojna domowa. Jednak w powieści jest to zaledwie cień, przesłaniający ogromne, rozżarzone słońce nad stolicą - Luandą i wybrzeżem oceanu. To książka o dzieciach, które żyją w tym urokliwym zakątku, bawią się na zakurzonych podwórkach i śpią spokojnie pod czujnym okiem czarnoskórych babek. O duchach przodków ale bardziej współczesnych niż kiedy myślimy o literaturze afrykańskiej. O małych Angolczykach, którzy oglądają filmy akcji w lokalnym kinie i nie różnią się zbytnio od dzieci Zachodu. Treść książki jest równie przesycona barwami, co okładka, pełna nostalgii i ciepłego uśmiechu.
Skąd wzięli się sowieccy żołnierze w Angoli? Dlaczego babcia Agnette została Babcią 19? Komu wznoszone jest gigantyczne mauzoleum? Wystarczy sięgnąć po krótką powieść z Afryki. Ostrzegam - może skończyć się połknięciem na raz.

Historia dorastania w Luandzie ponad trzydzieści lat temu, kiedy w czasie wojny domowej do rzeczywistości mieszają się sowieci. Ironia i humor przeplatają się ze sobą, lekko i przyjemnie napisane przez bardzo utalentowanego młodego afrykańskiego twórcę, dużo lepsze niż sterty przereklamowanych nazwisk zalegających w empikach. Beztroskie dni mijające na zabawie i żartach, kiedy dziecko nie zdaje sobie sprawy z faktycznego stanu, polityki i zagrożeń. Ciekawa i niebanalna historia w zgrabnej i równie nieoklepanej formie.

urocza :)

urocza :)