Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

Okładka książki Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą Agnieszka Frączek
Okładka książki Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
Agnieszka Frączek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
2013-01-01
2013-01-01
Joanna Rusinek dzieciństwo pisarzy i poetów

Lektura w 3 klasie u mojego syna. Mnie osobiście się podobała jemu chyba troszeczkę mniej. Zbór ciekawostek o mlodym Julianie Tuwimie. Trochę za duzo trudnych słów ale daliśmy radę podczas jednego posiedzenia przeczytać

Ciekawa forma na pierwsze spotkanie dzieci z biografią. Sama z przyjemnością poznałam bliżej historię Juliana Tuwima, chyba nigdy wcześniej nie miałem okazji dowiedzieć się jak barwną postacią był poeta. Polecam małym i dużym.

Głównym bohaterem tej książki jest Julian Tuwim, jako mały chłopiec. Ta książka opowiada o tym jak ten mały chłopiec przerodził się w wielkiego i znanego poetę.

Julek jak to dziecko, miał dziwne i niebezpieczne pomysły, np. zabawa w strażaków. Albo jeden z wielu bzików Julka - alchemia, podczas, której poparzył sobie rękę.

Warto przeczytać tę książkę, ponieważ opowiada ona o dzieciństwie łódzkiego poety.

Najbardziej podobało mi się jak z wakacji przywiózł do domu masę różnych gadów i potem one mu uciekły.

Michał (11 lat)

Warto przeczytać tę książkę, ponieważ opowiada...

"Rany Julek" to humorystyczna biografia Juliana Tuwima autorstwa Agnieszki Frączek, która w zabawny i przystępny sposób przybliża postać jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku +7 lat, ale z pewnością spodoba się również starszym czytelnikom.
Autorka z dużą swobodą i humorem opowiada o dzieciństwie Tuwima, ukazując jego niepohamowaną ciekawość świata, bujną wyobraźnię i zamiłowanie do psot. Dowiadujemy się m.in. o fascynacji Julka chemią, jego eksperymentach z hodowlą zaskrońców i nieudanych próbach skonstruowania latającego dywanu. Autorka umiejętnie łączy fikcję z faktami, tworząc wciągającą narrację, która bawi i uczy. Książka wzbogacona jest o liczne wiersze i żarty, zarówno autorstwa Tuwima, jak i samej autorki, co dodatkowo uatrakcyjnia lekturę.
"Rany Julek" to nie tylko biografia, ale również opowieść o potędze wyobraźni i sile marzeń. Książka pokazuje, że każdy, nawet mały urwis, może stać się wielkim poetą.

Książeczkę czytałam wraz z córką jako szkolną lekturę. Muszę przyznać, że niezmiernie mi się podobała ta historia- przedstawienie Juliana Tuwima jako dziecko i nastolatka, wiecznie psocącego, mającego nieograniczoną fantazję w wymyślaniu coraz to nowych zabaw, hobby i doświadczeń.

Z lektury wynika, że Tuwim każdej swojej pasji oddawał się bez reszty. Autorka korzystała ze wspomnień poety, aby opowieść była jak najbliższa prawdzie.

Opowieść jest przetykana wierszami, które kojarzą się z najpopularniejszymi wierszami Tuwima dla dzieci- znając jego twórczość, czytanie tej książki to czysta przyjemność.

1981

Nie wiem jak dzieciom, ale mnie się ten audiobook w wykonaniu Macieja Stuhra nawet podoba.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Mieliśmy audiobooka czytanego przez Macieja Sztura. Świetnie się tego słuchało w aucie i chyba właśnie dzięki interpretacji aktora.
Mnie osobiście nie podobało się przemienianie oryginalnych wierszy w te dziwne zlepki. I to, że zostało ukryte żydowskie pochodzenie Tuwima (mimo obecnego wątku wielonarodowości ówczesnej Polski).

Niezwykle śmieszna lektura dla dzieci w klasach 1-3. Czytałam ją z synem i nieźle się uśmialiśmy. Bziki Julka były niezwykle pomysłowe, szczególnie te z terrarium i mieszkańcami tego skleconego na szybko pudełka oraz zbieraniem rtęci.

bardzo śmieszna

bardzo śmieszna

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2022

Agnieszka Frączek Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą Zobacz więcej