Bracia

2008-01-01
2008-01-01
Anna Gralak
literatura chińska

Tę książkę zapamiętam na długo. Powieść ta łączy w sobie elementy chińskiej baśni z realizmem epoki maoizmu i rewolucji kulturalnej w komunistycznych Chinach.
Książka napisana jest w sposób dokładnie przemyślany. Autor pokazał mechanizmy rządzące przemianami politycznymi i społecznymi w Chinach w drugiej połowie XX wieku z perspektywy zwykłych ludzi. Tytułowi bracia w różnych momentach swojego życia (i różnych okresach Chińskiej Republiki Ludowej) związują się z chińską elitą i władzą. Targani namiętnościami i bagażem własnych historii (skrajnie różnych) zakochują się w tej samej kobiecie, co splata ich historię. Mamy tu zatem chiński romans, politykę, wątek wojskowy i ekonomiczny, historię Chin i chińskiej prowincji okresu Mao oraz opowieść o pasjach i determinacji. A wszystko napisane w sposób zrozumiały dla zachodniego czytelnika, z myślą o którym Da Chen podobno konstruował tę historię.

Absolutny majstersztyk. Polecam każdemu, kto chce lepiej poznać i zrozumieć genezę współczesnych Chin.

Gdyby nie ostatnie strony, byłyby dwie gwiazdki więcej. Warto jednak przeczytać, zaciągając zasłonę zażenowanego milczenia na zakończenie.

Historia dwóch braci w chińskich realiach opowiedziana w doskonały sposób. Narracja wzbudzająca ciekawość i trzymanie w zainteresowaniu. Trochę zbiegów okoliczności, których zastosowanie z jednej strony było irracjonalna a jednocześnie zagęszczało akcję. Książka ta to nie tylko historia braci, to również historia Chin, przemian jakie zachodziły w kraju na przestrzeni kliku dziesięcioleci oraz dostosowywania się ludzi to tych przemian. Jest to również historia o winie i karze, o miłości i zazdrości, o odrzuceniu i o próbie odkupienia win.
Jeżeli lubicie sagi z Dalekiego Wschodu nie zawiedziecie się.

Połknąłem w dwa wieczory i przeniosłem się do Chin w czasach Mao. Choć końcówka słabsza niż reszta, daję 10 gwiazdek.

Wciągająca chińska saga rodzinna z rewolucją kulturalną w tle.

Wciągająca chińska saga rodzinna z rewolucją kulturalną w tle.

Dwa światy. Historia trochę bajkowa ale może zaciekawić tło historyczne.

Dwa światy. Historia trochę bajkowa ale może zaciekawić tło historyczne.

1984

Najgłupsza książka o Chinach jaką miałam w ręku. Z każdą stroną zastanawiałam się, za co dostała te nagrody. Z każdą kartką miałam większą ochotę ja odłożyć, ale czekałam na odkrycie tajemnicy jej powodzenia. Niestety, nie dowiedziałam się niczego nowego o Chinach od strony kulturowej, historycznej, estetycznej, ani żadnej innej. Toporny język i beznadziejna fabuła. Szkoda czasu.

Autor - Da Chen - jest Chińczykiem, który wyemigrował do USA.
Wydaje się, że pisze na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji i to sprawia, że czytelnik mu wierzy. Wierzy, że opisuje autentyczne odczucia i emocje.
Tło historyczne i obyczajowe rewelacyjne. Można poznać Chiny zarówno podczas rewolucji kulturalnej Mao, jak i w latach 80-tych, gdy w komunistycznych Chinach powstają właściwie kapitalistyczne fortuny.
Książka podobała mi się od początku do końca, pomimo nawet pewnych skoków w narracji spowodowanych nadmiernymi zbiegami okoliczności.
Sama historia chwyta za serce - kobieta rozdarta przez miłość do dwóch braci pochodzących z dwóch różnych kręgów społecznych, podobnych do siebie i zarazem zupełnie innych. Do pewnego momentu bracia o sobie nie wiedzą, a los ustawił ich po różnych stronach barykady historii.
Po równo wspaniała saga rodzinna i powieść historyczno-obyczajowa.
Autor świetnie oddał klimat i tradycję Chin, etap przemian społeczno-gospodarczych oraz wplótł w to historię skomplikowanej miłości.
Poprzez swoją egzotykę i odmienność historia warta poznania.

Autor - Da Chen - jest Chińczykiem, który wyemigrował do USA.

Znowu oczekiwania, którym tak utytułowana książka nie sprostała. To co w zamyśle miało być poważne, razi i śmieszy swym patosem. Książka nie na mój brak wrażliwości. Ważne problemy społeczne służą wyłącznie za tło, papierową dekorację dla jakże uroczego miłosnego trójkąta... Początek miał swoje minusy, ale zapowiadało się nieźle. Tylko fabularnie książka zawodzi, bohaterom również nie umiałam kibicować. Czytało się dobrze, ot, wakacyjna lektura. Do pociągu jak znalazł.

Rzecz Chińska w swojej wymowie, i tak ogólnie w zadzie... w zasadzie, no trzeba uczciwie powiedzieć, dużo się dzieje bardzo, a w dodatku szybko, co nie jest bez znaczenia, bo człowiek dzisiaj nie ma czasu, a taki Chińczyk to dopiero się musi spieszyć, ja widziałem jak oni na tych rowerach....A z drugiej strony dobrze się stało, że możemy poznać inne wyroby, że tak powiem nie jakieś tam ozdóbki choinkowe. Podsumowując....no...ten Tan jest Ok. ale Shento to przepraszam za wyrażenie, świnia jedna jak mógł jej to zrobić, Sumi anioł.

• Chiny
  • Literatura chińska