Czerwone buciki

Okładka książki Czerwone buciki Hans Christian Andersen
Okładka książki Czerwone buciki
Hans Christian Andersen Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury baśnie, legendy, podania
10 str. 10 min.
2012-08-14
10 min.
Cecylia Niewiadomska
andersen baśń

Wyjątkowo urocza baśń od Andersena - biedna sierotka, jedyne co ma swojego, to czerwone trzewiczki, które dostaje od matki adopcyjnej, OŚMIELA się w nich iść do kościoła i być w centrum uwagi. Potem zostają zaczarowane tak, że dziewczynka musi tańczyć, i po długim czasie, wykończona, idzie do lokalnego kata, żeby odciął jej nóżki. Zostaje biedną kaleką i musi pokutować za swoje błędy, aby Bóg jej wybaczył.
Chore bogobojne gówno, jeszcze skierowane przeciwko dziewczynkom, żeby przypadkiem nie zapominały o życiu w skromności. HA TFU na tak prymitywne, chrześcijańskie wartości.

"Czerwone Buciki" to klasyczna baśń autorstwa słynnego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Ta niesamowita opowieść opowiada historię małej dziewczynki, która marzy o posiadaniu pięknych, czerwonych butów, które zobaczyła w sklepie. Jednakże, gdy w końcu dostaje te buty, jej życie przybiera nieoczekiwany obrót.

Andersen, jak zwykle, mistrzowsko prowadzi czytelnika przez historię, wplatając w nią elementy magii, emocji i nauki moralnej. "Czerwone Buciki" poruszają tematy takie jak chciwość, próżność i konsekwencje naszych działań. Główna bohaterka, dziewczynka zafascynowana czerwonymi butami, podejmuje decyzje impulsywne i egoistyczne, co prowadzi do tragicznych skutków.

Jednym z najbardziej interesujących elementów tej baśni jest sposób, w jaki Andersen zręcznie łączy rzeczywistość z elementami fantastycznymi. Choć "Czerwone Buciki" opowiadają o marzeniach i pragnieniach, które są powszechne w dzieciństwie, to jednak przekazuje również ważne przesłanie o odpowiedzialności za swoje czyny i konsekwencjach decyzji.

Język użyty przez Andersena jest poetycki i malowniczy, co sprawia, że czytanie tej baśni jest prawdziwą przyjemnością. Opisy świata przedstawionego są barwne i sugestywne, co pomaga czytelnikowi wczuć się w atmosferę opowieści.

Podsumowując, "Czerwone Buciki" Hansa Christiana Andersena to arcydzieło literatury dziecięcej, które porusza ważne tematy w sposób przystępny dla najmłodszych czytelników. Ta klasyczna baśń wciąż zachwyca swoją uniwersalną mądrością i pięknem, stanowiąc nieodłączną część dziecięcej literatury na całym świecie.

Andersen, jak zwykle, mistrzowsko prowadzi czytelnika...

Średnia baśń w ładnym stylu.

Średnia baśń w ładnym stylu.

Jest to jedna z tych baśni Andersena które zdecydowanie nie przeczytałabym dzieciom, opowiastka ta jest przepełniona moralizatorskimi treściami które najpewniej miały sprawić że dzieci nie będą podważać słów dorosłych, albo nie będą zakładać niestosownych rzeczy do kościoła. W gruncie rzeczy chodzi o to jak bardzo zgubna może być chęć pragnienia.

Cóż. Kiedyś czerwone buty nosiły prostytutki. A bajka o tym, do czego prowadzi posiadanie obsesyjnego pragnienia. Chyba juz passe w dzisiejszych czasach..

Religijny bełkot. Niby miał być tutaj jakiś morał, ale ja wyniosłam z niego tylko informację o tym, że dorośli potrafią mieć bul dópy do dzieci o byle pierdołę (bohaterka założyła czerwone buty do kościoła, no straszna tragedia się stała, nie ma co xD).

Zaczynało się naprawdę ciekawie, ale czym dalej, tym gorzej niestety.

Zaczynało się naprawdę ciekawie, ale czym dalej, tym gorzej niestety.

Być może nieco drastyczna dla małych dzieci, ale za to z bardzo wyraźnym morałem.

Wyjątkowo poruszyła mnie ta bajka.

Wyjątkowo poruszyła mnie ta bajka.

Przestroga dla dzieci, że trzeba być grzecznym i słuchać starszych. Duży aspekt wychowawczy i pedagogiczny.

• Ebooki
  • Dzieciństwo
  • 2016
  • 2015
  • 2016

Dodaj cytat z książki Czerwone buciki