Góry z duszą

Okładka książki Góry z duszą Monika Witkowska
Okładka książki Góry z duszą
Monika Witkowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Góry z duszą (tom 1) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Góry z duszą (tom 1)
Burda Publishing Polska
2015-03-18
2015-03-18
Góry Podróże himalaizm alpinizm

Okładka książki Rozmowy o Evereście Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski
Rozmowy o Ever... Leszek Cichy, Krzys...
Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Kukuczka. Opow... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...

Góry to nie tylko skały!

Chłonę wiele książek o tematyce górskiej, a jakoś mało wystawiam ocen na ich temat.
Książki dziennikarki i podróżniczki Moniki Witkowskiej mam dwie- to ,,Góry z duszą", część pierwszą i drugą. Oceniam, że obie napisane są na zbliżonym, dobrym poziomie, dlatego opinia dotyczy obu pozycji.
Czyta się bardzo szybko, relacje są bardzo ciekawe. Każdy rozdział dotyczy jednej góry, zdobytej przez autorkę. Wplecione są dodatkowe anegdotki, ciekawostki na temat znanych postaci, historii dotyczących odwiedzanych miejsc. A ,,nosi" autorkę po różnych kontynentach, wspięła się między innymi na Aconcaguę, Mount Everest, Kilimandżaro, i dużo by jeszcze można wyliczać.
Autorka daje też konkretne rady, jak się przygotować, czego unikać, na co być przygotowanym w czasie wspinaczki.
Podoba mi się też jej dystans do samej siebie, poczucie humoru, komunikatywność.
Dodam, że książka jest opatrzona wieloma zdjęciami z wypraw pani Moniki.

Ciekawe i rzetelne relacje z wypraw mających za zadanie zdobyć szczyty Kilimandżaro, Mont Blanc, Araratu, Rysów, Aconcaguy, Großglocknera, Kala Parteru oraz Labouche East. Każdy rozdział kończą krótkie instrukcje dotyczące ewentualnych wypraw. Masa ciekawych zdjęć jest świetnym uzupełnieniem tekstu, który miejscami ustępuje miejsca owym fotorelacjom. Dla mnie to był przerywnik ale nawet ciekawy.

1. Ciężka, waży swoje, fajne wydanie, nie niskobudżetowe.
2. Papier kredowy, fajny w dotyku.
3. Ależ zdjęcia, fajnie się na nie patrzy, a nawet podziwia.
4. O, są też i Rysy - byłam. Wszystko fajnie, ale patrząc na zdjęcia autorki ze smutkiem stwierdzam, że swoje to chyba kalkulatorem robiłam.
5. Te teksty w niebieskich ramkach, nie tylko fajne, ale i dodatkowo ciekawe. Część z nich postarałam się zapamiętać. Gdzieś, kiedyś pozwolą mi zabłysnąć w towarzystwie.
6. Osobowość autorki, fajna. Nie każdy potrafi docenić, że jest szczęściarą i ogłaszać to całemu światu. Do dnia dzisiejszego myślałam, że tacy ludzie istnieją tylko w filmach.
7. Wreszcie sam pomysł na książkę, która powinna nosić podtytuł: "Mogę wszystko" - bardzo fajny.
Reasumując po jednej gwiazdce za każdy punkt = 7
Po wnikliwej analizie każdego z nich zauważyłam powtarzające się wariacje słowa "fajny". Wniosek - bo to fajna książka jest.
No, za taki wniosek, to mus dać jedna gwiazdkę gratis, co też jako zachwycony czytelnik czynię.

1. Ciężka, waży swoje, fajne wydanie, nie niskobudżetowe.
2. Papier kredowy, fajny w dotyku.
3. Ależ zdjęcia, fajnie się na nie patrzy, a nawet podziwia.

Pani Monika o swoich podróżach pisze bardzo przyjemnie.
Bez zanudzania czytelnika.
Wybiera najważniejsze sytuacje i najciekawsze.
Książka zawiera dużo pięknych zdjęć.
Opisana z resztą jest nie tylko sama wspinaczka/ trekking, ale również, w niebieskich okienkach, są ciekawostki.
Wyjaśniają nazwę góry. Opisują skąd imiona Szerpów. Nakreślają historię zdobycia.
Czuć, że dla autorki nie liczą się tylko najwyższe szczyty, ale góry i podróże same w sobie.
Docenia ludzi, kulturę regionu, nie boi się opisać swoich pomyłek.
Książka niestety jest nieco nieaktualna.
Jak wszędzie i w górach zmienia się wiele.
Dlatego część z poradami: co zabrać/ gdzie nocować/ jak dotrzeć/ jakie są koszta należy sobie samemu zaktualizować.

Pani Monika o swoich podróżach pisze bardzo przyjemnie.
Bez zanudzania czytelnika.
Wybiera najważniejsze sytuacje i najciekawsze.
Książka zawiera dużo pięknych zdjęć.
Czuć, że...

Książka z duszą...

Książka z duszą...

Książka znanej podróżniczki, opisujące wyprawy od Rysów, przez Mont Blanc po Aconcaguę. Opisane w sposób lekki, zawiera wiele ciekawostek i przydatnych informacji o organizacji wyprawy na dany szczyt (aktualnych na 2015 rok). Atutem książki są niewątpliwie fotografię, których jest bardzo dużo. Polecam książkę zwłaszcza dla osób zainteresowanych wyższymi, ale nie trudnymi górami.

Czyta się lekko, z przyjemnością. Można zaczynać od dowolnego rozdziału. Opisy autorki pozwalają się przenieść razem z nią na te wspaniałe szczyty, gdzie zapewne zwykły śmiertelnik raczej nie dotrze.

19 luty - 1 marca 2020 r.

19 luty - 1 marca 2020 r.

Książka Moniki Witkowskiej "Góry z duszą" otwiera cykl trzech przewodników-poradników. Znajdziemy tu wspomnienia autorki z trekkingów do wybranych 8 miejsc na świecie.
Napisana jest w sposób lekki, każdy nowicjusz wszystko zrozumie, bo autorka używa prostego języka a terminy, których nie da się wyjaśnić na bieżąco znajdziemy na końcu książki w słowniczku.
Oprócz opisu przebiegu wyprawy podróżniczka wplata w treść przypowieści z danego rejonu, zwraca uwagę na to co należy zabrać, którędy najlepiej iść, jak dolecieć i dotrzeć na miejsce, ile mniej więcej będzie kosztowała wyprawa.

Oprócz opisu...

Ogromny plus za opisanie także szczytów mniej znanych i mniej obleganych. Dużo ciekawostek o kulturze, języku, pierwszych zdobywcach.

• Góry
  • Podróżnicze