Opowieści biblijne

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Długo zastanawiałam się zanim sięgnęłam po Opowieści Biblijne wznowione ostatnio przez NK. Po dosyć traumatycznych przeżyciach z tego typu książeczkami w dzieciństwie, chciałam znaleźć takie opracowanie, aby syn nie miał powtórki z mojej wątpliwej rozrywki.

Chyba wszyscy urodzeni w latach osiemdziesiątych otrzymali w prezencie komunijnym Biblię w obrazkach dla najmłodszych. Ja dostałam i niestety z ciekawością małego mola od razu zaczęłam czytać. A muszę jeszcze dodać, że do pierwszej komunii przystąpiłam w wieku siedmiu lat. Pamiętam swój strach, przerażenie i setki pytań, które pojawiły się w mojej głowi po lekturze. Oczywiście mama próbowała powstrzymać moją rozbuchaną już wtedy wyobraźnię i łagodzić sytuację tłumacząc swoimi słowami, to, co tak kiepsko zostało ujęte w książce. No nie polecam takich doświadczeń, szczególnie, że jak widać zostają w głowie na długo.

Tymek zaczął od jakiegoś czasu zadawać coraz więcej pytań. Chce wiedzieć skąd się wziął na ziemi pierwszy ślimak, kwiatek i człowiek, gdzie jest pradziadzio, który zmarł jakiś czas temu. itp. Chciałabym, aby poznał wszystkie możliwe wersje w przystępny dla dziecka w jego wieku sposób. Opowieści Biblijne najpierw oczywiście przeczytałam sama. Przeczytałam od deski do deski i żałowałam, że nie wydano tej książki, kiedy ja potrzebowałam takiej lektury. Ośmioro autorów (znanych i cenionych twórców książek dla dzieci),przeróżne style, narracje. Tu opowiadanie, tam baśń czy historia opowiedziana z perspektywy uczestnika. I wszyscy oni tak pięknie i niezwykle łagodnie wprowadzają najmłodszych w świat bohaterów Starego i Nowego Testamentu. I nie ważne przecież, w co wierzymy – czytanie Biblii nie jest zarezerwowane tylko dla tych, którzy wierzą w to, co zapisano na jej kartach. To jedne z najważniejszych tekstów kultury, które powinniśmy znać (choćby dlatego, żeby rozumieć setki nawiązań, związków frazeologicznych, przysłów).

I wbrew pozorom, jak się sama przekonałam, dzieciom wcale nie jest tak trudno się z nimi zmierzyć. Nie obowiązują je bowiem ograniczenia rozumowe, które dorosłym niejednokrotnie każą wątpić. Tymek słuchając historii Marcina Wrońskiego Stworzenie świata, czyli Bóg jest artystą, słuchał z otwarta buzią i pełnym zachwytem w oczach. Przyjął, stwierdził, że to super, a potem biegał z pędzelkiem po domu i tworzył. Nie wszystkie teksty przypadły mu do gustu, niektórych jeszcze nie zrozumiał i odłożyliśmy je na przyszłość, a jeszcze inne tak polubił, że każe sobie czytać po kilka razy. Tak jak przypuszczałam największe emocje wzbudziły w nim opracowania Grzegorza Gortata, pisane z perspektywy uczestnika. Ogromne znaczenie mają też ilustracje Anny Gensler. Niezwykle bajkowe i ciepłe, choć też nieco kanciaste. Pięknie współgrają łagodząc bądź co bądź poważne teksty.

Cieszę się ogromnie, że grupa autorów, niezwykle wrażliwa na dziecięce uczucia i wyobraźnię stworzyła opracowania tekstów biblijnych z myślą właśnie o tych najmłodszych. To bardzo trudne zadanie, które moim zdaniem zaliczyli na piątkę z plusem. Historie są raczej zrozumiałe, a te, bardziej skomplikowane opatrzone są dodatkowymi wyjaśnieniami. Pobudzają wyobraźnię, odpowiadają na ważne pytania i zachęcają do dalszych poszukiwań. Nie straszą, choć też sztucznie nie infantylizują zmieniając całkowicie narrację. Próżno szukać tutaj zbytecznego moralizowania. Od razu da się wyczuć, że celem autorów było tylko i wyłącznie zapoznanie czytelników z ważnymi tekstami kultury.

Polecamy!

Opowieści zgromadzone na kartach Biblii są w naszej kulturze powszechnie znane. Wybrane motywy niejednokrotnie stanowią inspirację dla trudniących się różnymi gatunkami sztuki artystów, m.in. malarzy, kompozytorów, reżyserów filmowych i teatralnych, czy pisarzy. Wcześniej czy później z historiami biblijnymi spotykają się też dzieci, dla których pewne kwestie początkowo wydają się zawiłe i niezrozumiałe. W lepszym zrozumieniu Biblii pomagają najmłodszym specjalnie opracowane dla nich materiały. Dziś chciałabym przedstawić Wam najnowszą propozycję od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

"Opowieści biblijne" to zbiór kilkunastu tekstów przygotowanych przez dobrze znanych na rynku wydawniczym pisarzy. Są wśród nich Grzegorz Gortat, Grzegorz Kasdepke, Maria Ewa Letki, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak i Marcin Wroński. Ilustracje do książki wykonała Anna Gensler.

Przedstawione na kolejnych stronach teksty przybliżają młodemu czytelnikowi najbardziej znane historie biblijne, m. in. o potopie, o wieży Babel, o Józefie i jego braciach, o Dawidzie i Goliacie, o Hiobie , czy też o cudach i nauczaniu Jezusa. Jak nietrudno się domyślić książka została podzielona na dwie części - Stary i Nowy Testament. Kolejne teksty przygotowane z myślą o młodym czytelniku w przejrzysty i zrozumiały sposób opowiadają dzieje chrześcijaństwa od stworzenia świata, aż po męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Dzięki przystępnej formie książki na część rodzących się w trakcie lektury pytań czytelnik będzie w stanie sam udzielić zadowalającej odpowiedzi. O bardziej niepokojące kwestie w każdej chwili może zapytać swoich rodziców, dziadków lub starsze rodzeństwo. Wspólna lektura Opowieści biblijnych może stać się impulsem do rozmów na tematy wiary zarówno w domu, jak i na lekcjach religii.

Na uwagę zasługuje staranne wydanie pozycji. Na jej atrakcyjność wpływają twarda oprawa, ciekawy i przykuwający wzrok projekt okładki, dobrej jakości papier i rewelacyjnie wykonane ilustracje. Ich autorka wykazała się solidną dawką wyobraźni, dzięki czemu książkę przegląda się z prawdziwą przyjemnością. Jestem przekonana, że również dzieci ulegną ich niezwykłemu urokowi. Dzięki oddaniu pióra w ręce ośmiu różnych autorów zawarte w zbiorze teksty cechuje spora różnorodność stylu, która jest kolejnym atutem publikacji. Osobiście bardzo spodobał mi się pomysł wykorzystany przez Marcina Wrońskiego, który przedstawił Boga jako artystę tworzącego świat.

"Opowieści biblijne" to wartościowa pozycja, którą docenią nie tylko dzieci, ale również rodzice, którzy pragną wychować swoje pociechy zgodnie z zasadami wiary chrześcijańskiej. Jak najbardziej polecam i zachęcam do wspólnego czytania.

Z reguły nie jest łatwo rozmawiać z dzieckiem na temat religii. Często uważamy, że nasze pociechy są jeszcze zbyt małe aby poznawać dzieje biblijne. Tłumaczymy sobie, że mają jeszcze czas, więc po co zaprzątać im głowę tak poważnymi zagadnieniami. Warto jednak powoli wprowadzać dzieci w świat religii, zwłaszcza gdy chcemy wychować je w wierze chrześcijańskiej.

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek religijnych dla dzieci. Jak zatem wybrać tę odpowiednią? Taką, aby pomogła nam skutecznie wytłumaczyć dzieciom czym jest wiara i Bóg. Taką która nie zanudzi, a zaciekawi i sprawi, że nasze pociechy same będą chciały dowiedzieć się czegoś więcej. Idealną propozycją są „Opowieści biblijne” Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to zbiór kilkunastu opowieści z których każda opowiada o czymś innym. Znajdziemy tu chociażby opis powstania świata, historię o Adamie i Ewie, Hiobie, potopie, Kainie i Ablu, wieży Babel, Mojżeszu lub Janie Chrzcicielu. Nie brakuje tu również tak ważnych wydarzeń dla naszej wiary jak narodziny Jezusa, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie.

Książeczka została podzielona na dwie części. W jednej z nich znajdziemy opowieści z Nowego Testamentu, a w drugiej ze Starego Testamentu. W każdej części znajdują się krótkie rozdziały napisane przez ośmiu autorów, takich jak chociażby Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska lub Marcin Wroński. Wszystkie opowieści zostały opowiedziane prostym i zrozumiałym językiem, tak aby młody czytelnik nie miał problemu z odbiorem treści, a przede wszystkim mógł się czegoś nauczyć i wyciągnąć odpowiednie wnioski z tekstu. Ilustracje do książeczki wykonała Anna Gensler. Wszystkie są kolorowe, wyraziste i bardzo starannie narysowane. Pobudzają dziecięcą ciekawość i wyobraźnie, dzięki czemu maluchy z większą ciekawością i zainteresowaniem będą śledzić wydarzenia mające miejsce w książce.

„Opowieści biblijne” będą idealną propozycją dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Książka świetnie sprawdzi się również jako prezent na pierwszą Komunię Świętą. To od nas rodziców zależy kiedy zaczniemy wprowadzać nasze dzieci w świat wiary i religii. Jednak uczenie ich od najmłodszych lat na pewno zaowocuje w przyszłości. Poza tym, będzie to wspaniała okazja, aby przygotować dziecko do nauki religii w szkole. Książeczka ta będzie wspaniałą okazją aby miło spędzić czas na wspólnym czytaniu, rozmowach i dyskusjach. Maluchy z zaciekawieniem będą poznawać dzieje biblijne, a przede wszystkim będzie to dla nich doskonała motywacja do zadawania pytań i poszerzania swojej wiedzy.

„Opowieści biblijne” to bardzo praktyczna publikacja którą warto mieć na swojej półce. Dodatkowym atutem jest piękne wydanie książki. Twarda okładka, grube kartki i czytelna czcionka zachęcają do przeglądania, czytania i poznawania historii znajdujących się w środku. Polecam.

__________________________________
czytanie-moja-milosc.blogspot.com

Na rynku...

Są tematy, o których trudno nam rozmawiać z dziećmi. Jednym z nich jest religia. Często uważamy, że dzieci są za małe, żeby rozmawiać z nimi o tak poważnych sprawach albo sami nie wiemy dokładnie jak im wytłumaczyć wszystkie kwestie, boimy się ich pytań. A jest to bardzo ważne, żeby odpowiednio przedstawić maluchowi kwestie związane z religią, nie tylko tą, którą wyznajemy. W końcu później w literaturze i sztuce, o której dziecko będzie się wiele uczyło, znajdziemy odniesienia do różnych religii świata. Opowieści biblijne to praca zbiorowa przygotowana przez polskich autorów, którzy z wielkim wyczuciem przedstawiają najważniejsze historie dla chrześcijan – opowieści ze Starego i Nowego Testamentu.
Opowieści biblijne to nic innego jak zbiór opowiadań przygotowanych w oparciu o fragmenty Biblii. Autorzy tacy jak: Grzegorz Kaspendke, Marcin Wroński czy Joanna Papuzińska opracowali najważniejsze teksty ze Starego Testamentu (m.in. stworzenie świata, wygnanie Adama i Ewy z raju, historię Samsona i Dalili, opowieść o Dawidzie i Goliacie czy Hiobie),a także najistotniejsze teksty Nowego Testamentu (przypowieści, opis życia Chrystusa).

Autorzy przygotowali teksty, które są zrozumiałe dla każdego dziecka. Co ważniejsze Opowieści biblijne są przygotowane w taki sposób, żeby zaciekawić maluchy. W historii stworzenia świata Bóg staje się malarzem – kreatywnym artystą we francuskim berecie. Bóg stworzył świat malując go farbami, nadając mu piękne kolory i cudowne kształty… Bóg jest tu też detektywem (opowieść o Kainie i Ablu). W opowieściach nie ma zbędnej patetyczności, czy niezrozumiałych zwrotów. Jednocześnie historie nie są infantylne. Wszystko jest odpowiednio wyważone.

Dodatkowym atutem jest piękne wydanie książki. Twarda okładka oraz mnogość ilustracji zachęcają do częstego przeglądania publikacji. Takie wydanie sprawia, że jest to ciekawy pomysł na prezent dla dziecka np. z okazji I Komunii.

Mam przed sobą wydanie opowiadań, napisanych przez różnych autorów. Różnorodne stylistycznie, o mniej lub badziej plastycznym języku, sposobie narracji, umiejętności opisywania i przekładania znanych fragmentów biblijnych na własne rozumowanie, dopowiadanie literackie. Szczerze mówiąc jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tymi narracjami, wyjaśnieniami tego, co niezrozumiałe w warstwie językowej, dopowiadanymi historiami, przekładaniem niejasnych słów na współczesny dziecku język. Do tego superowe ilustracje.

Porozmawiajmy o Starym i Nowym Testamencie - "Opowieści biblijne"
Dla ludzi wierzących Biblia, czyli Pismo Święte jest najważniejszą księgą, fundamentem życia religijnego, zbiorem zasad moralnych i źródłem wiedzy o życiu Jezusa Chrystusa. Księgi Starego i Nowego Testamentu stały się również inspiracją dla artystów, a motywy biblijne możemy odnaleźć w literaturze, malarstwie, filmie i sztuce. Ich znajomość jest niezwykle ważna, dlatego warto zapoznać się z tymi najpopularniejszymi, czyli symbolami i frazeologizmami, ale również z postaciami biblijnymi, by w pełni korzystać z dorobku kultury. Interpretacja Pisma Świętego nie jest łatwym zajęciem, wymaga ogromnego skupienia i umiejętności czytania między wierszami, bo zwykle tam znajduje się klucz do zrozumienia tekstu. A jak o Biblii rozmawiać z dziećmi? Doskonałym rozwiązaniem mogą być "Opowieści biblijne", które w dość nietypowy, ale niezwykle trafny i lekki sposób przybliżą Stary i Nowy Testament.
Wyobrażacie sobie Boga jako artystę - malarza, który z pędzlem w jednej ręce i paletą barw w drugiej tworzy arcydzieło w postaci świata? To frapujące zajęcie zajęło mu tylko kilka dni, ale trochę się zmęczył i w niedzielę postanowił odpocząć, by w spokoju móc podziwiać wyniki swojej pracy. Brzmi nieźle, nie sądzicie? Stworzenie świata i człowieka trudno sobie wyobrazić, jeszcze trudniej wytłumaczyć ten proces dziecku, ale wystarczy trochę przewrotnie, z humorem i niezwykłą swobodą uczynić z tego barwną opowieść, co sprawi, że wszystko stanie się bardziej klarowne i łatwiejsze do zaakceptowania.
Książka została podzielona na Stary i Nowy Testament. Znajdziemy w niej najważniejsze i najbardziej znane motywy biblijne. Na kartach "Opowieści biblijnych" spotkamy Adama i Ewę, Kaina i Abla, Abrahama, Mojżesza, Salomona, Hioba, Jezusa i wiele innych postaci, a także interpretacje wielu przypowieści. "Opowieści biblijne" kończą się absolutnie świetnym pod każdym względem tekstem Wojciecha Widłaka, "Zmartwychwstanie". Okazuje się, że o trudnych sprawach można mówić bez patosu, prosto i zwyczajnie, ale równocześnie bez umniejszania wagi wydarzenia. Ogromną rolę spełniają w "Opowieściach biblijnych" liczne ilustracje, które stanowią wsparcie i uzupełnienie tekstu. Taki komunikat jest dla dziecka bardzo czytelny i atrakcyjny wizualnie.
Książka trafiła do nas w odpowiednim momencie, bo mój syn przygotowuje się do Pierwszej Komunii Świętej i "Opowieści biblijne" były dla niego wyjątkową lekcją religii, która zaowocowała przyswojeniem wiedzy o Biblii.
A tak na marginesie, "Opowieści biblijne" mogą być doskonałym prezentem dla dzieci pierwszokomunijnych :)
Do miłego zaczytania!
Dominika Ławicka blog: http://matkapolkaczytajaca.blox.pl/

Porozmawiajmy o Starym i Nowym Testamencie - "Opowieści biblijne"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało książkę niezwykłą. Jej niezwykłość polega na skierowaniu do ludzi chcących wprowadzać dzieci w świat wiary chrześcijańskiej i oparciu o „Pismo Święte” oraz na opowiedzeniu najważniejszych historii przez znanych pisarzy: Grzegorza Gortata, Grzegorza Kasdepke, Marię Ewę Letki,. Jarosława Mikołajewskiego, Joannę Papuzińską, Elizę Piotrowską, Wojciecha Widłaka, Marcina Wrońskiego oraz wzbogaconą prostymi, niemal dziecięcymi ilustracjami Anny Gensler, przyciągającymi odmiennością, mieszanymi stylami, prostotą i wkomponowaniem w tekst.
Tradycyjnie całość podzielono na „Stary” i „Nowy Testament”. Mali czytelnicy w „Opowieściach Biblijnych” znajdą opisy stworzenia świata, historię o Adamie i Ewie oraz ich grzechu, Kainie i Ablu, potopie, Wieży Babel, Abrahamie, śnie Jakuba, Józie i jego braciach, Mojżeszu, Jozuem, Salomonie, Dawidzie i Goliacie, Samsonie, Hiobie, Danielu, Jonaszu, Janie Chrzcicielu, narodzinach Jezusa, powołaniu apostołów, rozmnożeniu pokarmu, cudach Jezusa, chodzeniu po wodzie, wjeździe do Jerozolimy, wypędzeniu kupców ze świątyni, najpopularniejsze przypowieści opowiedziane przez Jezusa, ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu. Wszystkie opowieści bardzo proste, obrazowe, odsłaniające indywidualny styl autora i pozwalające lepiej poznać jedno z ważniejszych pism naszej kultury. Każda z opowieści niesie przesłanie, które dziecko może łatwo wprowadzić w życie, może stać się pretekstem do dyskusji na tematy religijne oraz moralne. Bardzo krótkie i wieloznaczne sceny z „Biblii” tu nabierają baśniowej otoczki, dzięki czemu są łatwiejsze w odbiorze. Kilkuzdaniowa opowieść rozrasta się do rozmiarów pozwalających dzieciom wyobrazić sobie świat przedstawiony, poruszane problemy. O treści Wam nie będę pisała, bo każdy średnio wykształcony człowiek zna postacie i wydarzenia nie tylko z „Biblii”, ale i z licznych dzieł sztuki odwołujących się do „Pisma Świętego”.
Jak na wielość autorów i odmienne style opowiadania całość jest dobrze zgrana i czyta się bardzo przyjemnie (przeczytałyśmy w jeden wieczór). Język jest tak dobrany i dopasowany, że czytanie na głos nie sprawia problemu,. Do tego duża czcionka, niedługie rozdziały sprawiają, że dziecko chętnie słucha kolejnych opowieści oraz można robić przerwę na dyskusje. Na górze stron podano źródło, jakim autorzy inspirowali się. Będzie to wskazówka dla starszych dzieci, gdzie mogą znaleźć zapisy znanych wydarzeń. Pozwoli też oswajać małego czytelnika z zapisem odsyłającym do poszczególnych zdań lub fragmentów, co jest bardzo przydatne w odczytywaniu pisanych dzieł kultury (literatury pięknej oraz naukowej).
Całość oprawiono w solidną, matową oprawę, a tekst wydrukowano na grubym, bardzo dobrze zszytym papierze, dzięki czemu książka może długo posłużyć małym czytelnikom. Ilustracje mogą stać się ciekawą inspiracją do własnych, wyjątkowych prac utrwalających biblijne wydarzenia.
Książkę szczególnie polecam dzieciom z rodzin chrześcijańskich. Wybrane opowieści dobrano tak, aby były obecne w różnych odmianach „Biblii” (katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, itd.). Pojawiające się motywy należą do najpowszechniejszych i najczęściej obecnych w dziełach z minionych epok, dlatego książka będzie tez dobrym wstępem do studiowania naszej kultury.

Kiedy zaczniecie czytać wyda się wam pewnie, że tytuł jest nieco na wyrost, ale to nieprawda. Nietypowo dlatego, bo przecież w Polsce teraz nie wypada przyznawać się do czytania tytułów katolickich. Czytasz takie rzeczy to często jesteś automatycznie przypisywany do grupy moherowej ;)

My przeczytaliśmy i się podobało, zwłaszcza cześć pierwsza. Książka podzielona jest zgodnie z zasadami sztuki, czyli najpierw Stary, a potem Nowy Testament. Opowiedzenia historii biblijnych podjęło się wielu pisarzy, ale nam najbardziej do gustu przypadł Marcin Wroński (tak, ten Wroński od komisarza Maciejewskiego) i Grzegorz Kasdepke. Każdy z autorów zaproponował dzieciom swoją wersję historii biblijnej. Niektórzy zdecydowali się nie zmieniać ani odrobinę realiów a tylko opowiedzieli te same historie innym językiem, charakterystycznym dla własnej twórczości i zrozumiałym dla dzieci. Tak właśnie zrobił między innymi Wroński, któremu przypadło w udziale opowiedzenie o stworzeniu świata i o rajskim ogrodzie. Kasdepke poszedł inna drogą i przedstawił wieczerze wigilijną jako teatr, możemy spokojnie założyć, że lalkarz to sam Bóg.
Pozostali autorzy także wywiązali się ze swojej pracy znakomicie, ale historie opowiedziane przez tych dwóch panów są według nas najlepsze. Wydaje mi się, że Stary Testament przypadnie maluchom bardziej do gustu, ale tylko dlatego, że cała ta część jest bardziej bajkowa.

Język wszystkich historii jest prosty, ale zdecydowanie nie prostacki, nie będzie problemu dla malucha ze zrozumieniem niektórych trudniejszych spraw. Jeśli chodzi o ilustracje, to przyznam, że kiedy przeglądałem książkę zanim zabraliśmy się za lekturę, to wydały mi się niezbyt atrakcyjnie. Ale w trakcie lektury okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Dzięki ich pewnej umowności historie otrzymują dodatkowe pole do interpretacji, mamy możliwość dodatkowej rozmowy z dzieckiem

Polecamy wszystkim, także tym którzy w swoim życiu wybrali Potwora Spaghetti:)

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży
  • 2016
  • Dziecięce
  • Dla Natusia
  • Dla Szymona

Dodaj cytat z książki Opowieści biblijne