Miriam z Nazaretu. Pierwsza charyzmatyczka.

Okładka książki Miriam z Nazaretu. Pierwsza charyzmatyczka. Mariusz Rosik
Okładka książki Miriam z Nazaretu. Pierwsza charyzmatyczka.
Mariusz Rosik Wydawnictwo: eSPe historie biblijne
historie biblijne
eSPe
2020-02-17
2020-02-17
9788382010015
religia kobiety biblii maryja

"Miriam z Nazaretu. Pierwsza charyzmatyczka" ks. Mariusza Rosika jest ostatnią lekturą "wielkopostną", którą w tym roku przeczytałam.

Z Matką Bożą jest pewien "problem", nie tylko wśród protestantów, ale nawet i katolików. Często utrzymuje się, że Jej kult jako matki Jezusa nie znajduje odzwierciedlenia w Biblii.

Tymczasem ks. Rosik stara się udowodnić, podpierając swe tezy trafnie wybranymi cytatami z Pisma Św. oraz apokryfów, że takie założenie jest błędem. W Piśmie Św. znajdziemy całkiem sporo odniesień i wezwań do kultu Maryi, co nie znaczy, że należy Ją stawiać na równi lub ponad Boga w Trójcy.

Czasem argumenty te były trochę naciągane, ale ogólnie książkę czyta się przyjemnie i trudno nie zgodzić z autorem.

Polecam "Miriam z Nazaretu", by na nowo poznać Maryję, Jej rolę w historii wszech-czasów oraz przybliżyć sobie tło historyczno-społeczne, w jakim się wychowywała, wzrastała i piastowała Jezusa. Mnie autor przekonał :)

Tymczasem ks. Rosik stara się udowodnić, podpierając swe...

Dobrze napisana książka poświęcona Maryi. Do lektury pochodziłem sceptycznie bojąc się kolejnego cukierkowatego dzieła, z wielością wzniosłych opisów i porównań. Zachęciła mnie jednak osoba autora – ks. Mariusz Rosik to ceniony biblista, którego książki bardzo lubię, a do tego wrocławianin. Znów się nie zawiodłem. Narracja ku mojemu zaskoczeniu jest w pełni oparta o fundament Biblii. Choć nie stroni od odniesień do tradycji chrześcijańskiej to jako główny punkt odniesienia postawił sobie ks. Rosik Nowy ale i Stary Testament. Mamy więc poszczególne momenty z Życia Maryi zaprezentowane w świetle przede wszystkim Ewangelii. Wszystko poparte głęboką wiedzą autora, jego zmysłem teologicznym i świetną znajomością języka biblijnego. Lektura dużo mi znała. Pozwoliła spotkać Maryję jako zwykłą kobietę, która odpowiedziała na niezwykłe zaproszenie Boga. Każdego z nas Bóg do czegoś zaprasza, nie każdy chce ten głos usłyszeć, a niewielu już na to wołanie odpowiada.

Ksiądz Rosik, biblista, charakteryzuje Maryję. Odnosi się do tekstów Starego I Nowego Testamentu.
Autor ukazuje życie Maryji od najmłodszych lat. Przedstawia dziewczynę z Nazaretu, opowiada o poznaniu z Józefem, niepokalanym poczęciu, narodzinach Jezusa. Później o Matce cierpiącej przez smierć Syna. Ksiądz porusza także ważną kwestię Maryji jako ikony Kościoła. Zwraca uwagę na wiele cech Matki Bożej, m. in. miłosierna, niosąca pomoc.
Jest to wspaniała książka. Pokazuje życie Maryji od dzieciństwa, przez bycie Matką Jezusa aż po współczesne Jej znaczenie w religii i w Kościele. Autor powołuje się na Biblię, słowa świętych oraz swoje osobiste doświadczenia- jest to bardzo interesujące dla czytelnika.
Polecamy każdemu, kto chce spojrzeć na Maryję z różnych stron i poznać taką, o jakiej nie miało się pojęcia.
Książka księdza Rosika jest pasjonującą podróżą śladami Matki Kościoła.

• Eikon ena
  • - Ostrowiec
  • Na półce
  • 👁: ★★☆☆☆

Dodaj cytat z książki Miriam z Nazaretu. Pierwsza charyzmatyczka.