W imię matki

2009-01-01
2009-01-01
Marcin Wyrembelski
Jezus ewangelie Maria literatura włoska

Przepiękna książeczka, którą przeczytałam dawno temu. Pokazująca miłość matki do rodzącego się w niej życia.
Erri De Luca w niezwykły sposób opisuje czułość i zrozumienie Józefa. Jego miłość do Miram i poczętego w niej nowego życia.

Polecam

Polecam

„W imię matki” kupiłam za 5 zł na wyprzedaży w Auchan. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej pozycji, ale po otwarciu na przedmowie już wiedziałam, że to coś pięknego.
Postanowiłam ją przeczytać w Wigilię, wieczorem - zaraz przed pasterką.
Wymiar tej historii jest naprawdę magiczny, przepełniony miłością. Doskonałą miłością matki do syna, pełną oddania ludzi do Boga, czułą kobiety do mężczyzny, ale przede wszystkim niepojętą i nieskończenie ufną miłością Józefa do Maryi. Pomimo wszystko to właśnie Józef wzbudził moją największą sympatię, a nie Miriam, jednak najprawdopodobniej wynika to z faktu, że nie do końca lubię narrację pierwszoosobową.

Ale naprawdę - polecam! Każdemu, lecz przede wszystkim w okresie świąt. To w tym czasie ta historia ma największą moc i największe piękno.
Bo to jest opowieść o rodzinie. O matce i ojcu, żonie i mężu, o dziecku, które tylko umocniło tę więź.

„W imię ojca rozpoczyna znak krzyża. W imię matki zaczyna się życie.”

Postanowiłam ją przeczytać w Wigilię, wieczorem - zaraz przed pasterką.

Intrygujący tytuł "W imię matki" i minimalistyczna w wyrazie okładka wskazująca na to, że będzie to książka o Maryji, matce Jezusa, sprawiła, że zdecydowałam się na portalu Finta.pl. wymienić za nią posiadane tam punkty. Książka przyciągnęła mój wzrok swym wyglądem, na który składa się obwoluta z nazwiskiem pisarza i tytułem oraz okienkiem, w którym widać śliczną twarz młodej kobiety. Ta kobieta to oczywiście Maryja, którą tak przedstawił w 1476 roku na swym obrazie zatytułowanym Madonna annuciata Antonello Da Messina. Ten piękny, emanujący spokojem, obraz przestawia Zwiastowanie chociaż bez udziału archanioła Gabriela.
A w tej niewielkiej objętościowo książeczce włoski pisarz o lewicowych poglądach, Erri De Luca, tłumacz fragmentów Biblii, zawarł niezwykłą historię młodej Żydówki o imieniu Miriam, od momentu, gdy dowiaduje się ona, że będzie matką syna. " Syna, który przeznaczony będzie do wielkich rzeczy, do tego, by ratować świat". [*] Aż do jego narodzin.
Jak ujęto we wstępie " Wiadomości na temat Miriam, czyli Maryi, przekazali nam w swoich Ewangeliach święci Mateusz i Łukasz. W tej książce uwypuklono szczegół, o którym oni tylko napomknęli : narodziny nowego życia w ciele kobiety, to najdoskonalsze misterium".[**]
I tym właśnie misterium dzieli się z nami sama Maryja, której autor udzielił głosu w swej książce jako zwykłej a zarazem niezwykłej dziewczynie, która zachodzi w ciążę, ale nie tak jak każda inna kobieta, lecz w sposób nadnaturalny. Przyszła matka Boga opowiada nam o cudzie poczęcia, który jednak sprawia, że jest ona w ciąży w niezgodzie z prawem, bo jest już przyrzeczona. Józef, jej przyszły mąż, kochając ją bardzo nie chciałby jej wystawić na pohańbienie więc zastanawia się jak usprawiedliwić jej stan przed społecznością, w której żyją, by nie doszło do jej ukamienowania. I tu przychodzi mu z pomocą anioł, który ukazuje mu się we śnie i mówi mu jak ma postąpić a on wówczas postanawia stawić czoła przeciwnościom i poślubić Miriam, by stać się ojcem dla jej syna.
Miriam szybko dojrzewa do macierzyństwa, wsłuchując się w swoje ciało, w którego wnętrzu, w jej łonie zagnieździło się nowe życie. Uczy się kochać swego syna od początku i przygotowuje się do jego przyjścia na świat. W międzyczasie opowie nam o wszystkim co ich z Józefem spotyka : o zaślubinach, wspólnym życiu, jego ogromnej miłości i swoim dla niego zaufaniu i o długiej wędrówce z Nazaretu do Bet-Lechem a także o tej nocy, gdy wypełniając swoje przeznaczenie urodzi go sama, bez niczyjej pomocy. .
W "Imię matki" to piękna, subtelna i wzruszająca opowieść snuta po raz pierwszy przez samą bohaterkę Zwiastowania. Ta powieść to ciekawy w sumie zabieg literacki - próba opowiedzenia w pierwszoosobowej narracji historii Maryji i Józefa przez ateistę, który skupia się w swej książce głównie na przemyśleniach i odczuciach młodziutkiej dziewczyny, która została wybrana do realizacji nadprzyrodzonego planu. Oczywiście, jak to ma miejsce w Biblii, i tu na pierwszy plan wysuwa się ten co ma się narodzić, syn Boży, ale tym razem jako obiekt miłości i zabiegów matki, która musi wiele znieść dla niego, zanim go urodzi. Co istotne dla tej opowieści, mimo iż pisarz pomija w tej opowieści Nawiedzenie przez Maryję swej ciotki Elżbiety, które odgrywa istotną rolę w przekazie Pisma Świętego, to jednak historia Zwiastowania i Narodzenia, w tym jak nam ją zaprezentował Erri de Luca, nie traci swego pełnego tajemnicy i świętości charakteru.

Książka mnie mile zaskoczyła swą treścią i delikatnym pięknem języka, tym bardziej, że napisał ją mężczyzna, który przez dwadzieścia lat swojego życia pracował jako robotnik.
_______________________

* Erri de Luca,"W imię matki",przeł. M. Wyrembelski,wab,r.2009,str.15
** tamże,Wstęp,str.7

Zaskakująca, intymna narracja, która wydaje się zapisem długiego wsłuchiwania się we własne wnętrze. Subtelna dekonstrukcja ewangelicznego kanonu, nie tyle kwestionująca dominujący przekaz, ile dająca wybrzmieć wiecznie cichej obecności Madonny. Napisana w aforystycznym stylu, który sprawia, że konkretne fragmenty nadają się do wytatuowania wersalikami na przedramieniu - definicja łaski krąży mi w głowie od lat.

1960

Bardzo wzruszyła mnie historia opowiedziana przez Miriam ( Marię ),od momentu Niepokalanego Poczęcia do dnia urodzin Jezusa.
Opowieść o wielkiej i pięknej miłości, szacunku, poświęceniu i przeznaczeniu, o cudzie jakim jest przyjście dziecka na świat.
Łza zakręciła się w oku i ścisnęło się serce, kiedy Miriam, już po rozwiązaniu, w ciszy nocnej i samotności, prosi Boga o łaskę dla swego syna, o normalne życie, oto, aby oddalić w czasie to co jest nieuniknione, aby mogła nacieszyć się macierzyństwem.
Najpiękniejsza historia o narodzeniu Jezusa jaką dotychczas przeczytałam. I muszę powiedzieć, że nawet Biblia nie oddaje tylu emocji co ta minipowieść. Bardzo, bardzo gorąco polecam wszystkim.
Polecę ją także swojej córce, która właśnie spodziewa się pierwszego dziecka!

Pięknie opowiedziana historia...
zwiastowania,życiowych komplikacji, jakie zrodziły się po wizycie anioła, trudów podróży, narodzin Jezusa, przeżyć Miriam i Josefa.
Opowieść nacechowana ogromną delikatnością i wyczuciem.Rzuca nieco inne światło na, doskonale znany nam wszystkim, obraz Bożego Narodzenia, dopełniając całości. Pokazuję trudy związane z przyjęciem i otwarciem się na cud.

Pięknie opowiedziana historia...

Książka dla matek. O dawaniu życia, o noszeniu dziecka pod sercem o wyjątkowym związku kobiety w ciąży z dzieckiem. Piękna. Aż dziw, że tę książkę napisał mężczyzna...

Wiele ważnych i pięknych książek wygrzebałam na wyprzedażach.
Tę akurat za jedyne 5 zł. Doskonały obraz wartości pieniądza...
Ale nie o tym.

Cieszę się, że nie zraził mnie religijny wymiar książki.
bo to tak naprawdę metafora przeżyć i uczuć każdej matki.

"Wypełnia całą moją przestrzeń, nie tylko samo łono. Zadomowił się w moich myślach, zamieszkał w moim oddechu, wącha świat przez mój nos. Jest we wszystkich tkankach mojego ciała."
To opowieść pełna takich czułości. Jak to możliwe, że mężczyzna tak pięknie i trafnie opisał macierzyństwo?

I jak to wspaniale, że przeczytałam "W imię matki" pierwszy raz zanim urodziłam dziecko...

Wiele ważnych i pięknych książek wygrzebałam na wyprzedażach.
Tę akurat za jedyne 5 zł. Doskonały obraz wartości pieniądza...
Ale nie o tym.

Cieszę się, że nie zraził mnie religijny wymiar książki.
bo to tak naprawdę metafora przeżyć i uczuć każdej matki.

• Gosia przeczytała
  • Włoskie klimaty