Franek Einstein i elektryczny palec

Okładka książki Franek Einstein i elektryczny palec Jon Scieszka
Okładka książki Franek Einstein i elektryczny palec
Jon Scieszka Wydawnictwo: Wilga Cykl: Franek Einstein (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Franek Einstein (tom 2)
Frank Einstein and Electro Finger
Wilga
2016-04-13
2016-04-13
Michał Zacharzewski
frank einstein nauka wynalazki elektryczność

„Franek Einstein i elektryczny palec”

W drugiej części Franek i jego przyjaciel Watson oraz dwa roboty Klink i Klank starają się rozwiązać i przybliżyć nam wiedzę o elektryczności. W bardzo ciekawy sposób przemycona jest tu wiedza z zakresu fizyki.
Nasz bohater udoskonala wynalazek Nikoli Tesli - elektryczny palec, dzięki któremu można pobrać prąd z dowolnego miejsca i potem przesłać go bezprzewodowo do urządzeń elektrycznych. Elektryczny palec początkowo działa sprawnie , niestety kiedy złe charaktery, czyli Tobiasz i Pan Szympans zaczynają majstrować zaczyna się robić nieciekawie. Elektryczny palec zawodzi, a miasteczko powoli zaczyna tracić wszystkie elektrownie.
Czy Frankowi uda się zaprowadzić porządek z elektrycznością w miasteczku?
Przeczytajcie książkę a na pewno się tego dowiecie.
Książka, ma rozbudowanych kilka wątków, a one jednak bardzo zgrabnie ze sobą powiązane i świetnie dopełniają całość.
Akcja książki trzyma czytelnika w ciągłym napięciu, coraz to nowe pomysły bohaterów nie pozwalają nam się od niej oderwać. Bardzo podoba mi się również w jaki sposób przekazywane są informacje naukowe. Rysunki, wykresy, diagramy są bardzo czytelne i w ciekawy sposób pokazują młodym ludziom informacje, które warto zapamiętać. Piękne opisy przyrody – podawanie nazw łacińskich – wzbudzają ciekawość.
Na końcu książki możemy tez znaleźć ciekawostki dotyczące fizyki. Serdecznie zachęcam do przeczytania książek o Franku. To bardzo dobra okazja do przeżycia ciekawej przygody oraz do poznania wielu ciekawostek o elektryczności.
To również okazja do znalezienie kilku odpowiedzi na nurtujące pytania.

„Franek Einstein i elektryczny palec”

"Franek Einstein i elektryczny palec", czyli tom 2. Tym razem młody naukowiec chce odkryć nowe źródło energii i stara się udoskonalić jeden z wynalazków Nikoli Tesli. Niestety plany Franka zagrażają Edisonowi. Możliwość korzystania z energii słonecznej spowodowałaby, że nikczemny plan Tobiasza nie miałby szans powodzenia.
Jeśli nie wiecie jak wytłumaczyć dziecku z czego zbudowana jest na przykład żarówka, jak działa elektrownia, a także czym jest energia, ta książka okaże się dla Was idealną pomocą.
Treść, według mnie, jest bardziej przystępna niż w przypadku tomu pierwszego. Jedyne zastrzeżenie kieruję w kierunku żółtego kolor tekstu na początku każdego rozdziału, który jest po prostu bardzo nieczytelny. Na szczęście to tylko kilka pierwszych wierszy...
Każda z książek o małym naukowcu wydana jest w innym kolorze szaty graficznej. Jak wspomniałam przy tomie drugim, żółty to najmniej trafny wybór. Cała książka utrzymana jest w danej tonacji, od okładki po numery rozdziału i wyszczególnienie pierwszych jego zdań.
Ilość ilustracji doskonale oddających treść pomaga w zrozumieniu tekstu, wyobrażeniu sobie wszystkiego nad czym pracował Franek z przyjaciółmi. Z każdej książki czytelnicy wynoszą spory zapas wiedzy. Myślę, że czytając przygody małego Einsteina, doprawione szczyptą humoru, mogą zapamiętać więcej na temat budowy ludzkiego ciała niż z podręcznika od biologii. Są to tytuły raczej dla dzieci w nieco starszym wieku. Osiem lat to moim zdaniem granica minimalna. Chyba, że spłycimy nieco ich wydźwięk i podejdziemy do tych publikacji typowo jak do opowieści o małych chłopcach z głowami pełnymi pomysłów. Serię wydawnictwa polecam zarówno dziewczynkom jak i chłopcom, którzy lubią roboty i wiedzę.
Więcej na blogu : http://www.zwyklamatka.pl/2016/10/einstein-vs-edison-nauka-na-wesoo.html

Jeśli nie wiecie jak wytłumaczyć dziecku z czego...

Jon Scieszka to, wbrew pozorom, pisarz amerykański i styl tak charakterystyczny dla literatury młodzieżowej swojego kraju i on proponuje. Na pewno to znacie; szybka, trzymająca w napięciu i emocjonująca akcja, z akcentem przygodowym, o stylu lekkim i bardzo zabawnym, z mnogością ilustracji. Świetnie się to czyta. Jest Franek Einstein – młodociany naukowiec, geniusz. Jest jego przyjaciel i pomocnik – Watson. Jest też ich główny antagonista – Tobiasz Edison. A to nie koniec popkulturowych odwołań. To ten typ literatury, który sprawia, że nawet dzieciaki, którym do tej pory z książkami było nie po drodze, tym razem nie mogą oderwać się od lektury. Tym razem jednak w tę lekkość wdarły się nauki ścisłe, poważne tematy i teorie.
Powieści przesycone są naukową terminologią, przewijają się najbardziej znane teorie oraz nazwiska ich twórców. Mogłoby sie wydawać, że nie da się tego udźwignąć bez szkody dla całej reszty. A jednak! Tematy naukowe wprowadzone są subtelnie, lekko i z humorem, aby dane zagadnienie zrozumieć i przy okazji zapamiętać to i owo. Bo takie rzeczy, w opozycji do podręcznikowych regułek, po prostu się pamięta. Cała wiedza, którą tu otrzymujemy wynika z fabuły, z opowiedzianej historii. Wzbogacono to licznymi przykładami, zaproponowano eksperymenty, dzięki którym empirycznie poznamy i zrozumiemy dany problem. Do tego diagramy! Kilka, losowo wybranych, możecie podejrzeć na zdjęciach. W każdej książce jest ich kilkadziesiąt. To po prostu kopalnia wiedzy. Pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć to, o czym jest mowa w tekście, często proponują zupełnie nowe informacje. A gdyby komuś jeszcze było mało, to na końcu każdej książki znajdziemy zebrane najbardziej interesujące fakty i ciekawostki, słowniczek z użytą w powieści terminologią, informacje o odkrywcach i naukowcach. Ba! Nawet przepis na silnik antymaterialny tam jest! :)
Dla mnie absolutny hit!

Genialna książka dla mlodych czytleników. Połączenie nauki i zabawy. Młody bohater w garażu dziadka podczas eksperymentalnych zabaw tworzy roboty, które po uderzeniu pioruna budzą się do życia. Franek Einstein uwielbia odkrywać jak działa świat. Polecamy!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Czytane z córką
  • Podboje literackie Tristana i Nataniela