Uderz w struny

Okładka książki Uderz w struny Joan He
Okładka książki Uderz w struny
Joan He Wydawnictwo: SeeYA Cykl: Kingdom of Three (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kingdom of Three (tom 1)
Strike the Zither
SeeYA
2024-04-24
2024-04-24
2022-10-25
Agnieszka Szmatoła

Książkę przeczytałam dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem SeeYa i powiem wam, że spodziewałam się po niej dużo mniej. Pozytywnie mnie zaskoczyła i przy okazji zmotywowała do wciągnięcia kolejnego filmu "Kingdom", który na mnie czekał, bo klimaty wydają się podobne.

Pierwsza połowa książki do była strategiczna jazda bez trzymanki. Zefir, strateg jednej z przywódczyń z serii udaje zdradę, planuje sojusze, podróżuje po całym królestwie, by zapewnić swojej pani wygraną w wojnie mimo, iż ta jest teoretycznie najsłabsza pod względem militarnym. Zefir nie boi się poświęcić nie tylko swojej dumy, ale także cudzych żyć i jedyne, co mi w tej części nie zaimponowało to część romantyczna, która jest ograniczona do minimum - w końcu skupiamy się tu na wojnie i strategii. Niemniej jednak po prostu tego wątku nie czuję, chociaż Wronę całkiem polubiłam.

Po czym w samym środku książki mamy zmianę klimatu, wchodzą bóstwa, wchodzi fantastyka, wchodzi igranie z losem... I to był moment kiedy krzyknęłam "Taaaaak!". Kocham zwroty akcji, których się nie spodziewam i kocham chiński folklor. A Zefir wpakowana w zupełnie nową sytuację nie potrafi być już tak dobrym strategiem jak wcześniej...

Fajnie, że mamy kilka ilustracji na początku książki, a i tłumaczenie jest wdzięczne. Książkę czyta się raz szybciej, raz wolniej, w końcu jeśli chodzi o wojny i strategie wymaga to przeanalizowania i pomyślenia. Dla mnie właśnie dzięki zrobieniu że strateżki wojennej głównej postaci , zwrotowi akcji i wmieszaniu w to wszystko niewytłumaczalnych mocy ten tytuł wyróżnia się z innych tego typu. Nie mogę się doczekać drugiej części, bo nie mam pojęcia co będzie się działo dalej!

UDERZ W STRUNY to istna czytelnicza uczta! Joan He utkała zgrabnie przemyślaną fabułę, pełną zwrotów akcji, która angażuje czytelnika i sprawia, że ciężko oderwać się od lektury. Pomysł na historię jest przemyślany i dopracowany w każdym calu. Pojawiają się polityczne zagrywki, sprytne strategie, honor i zdrada. A do tego należy dodać jeszcze przebiegłych i silnych bohaterów. Dam Wam jedną radę - nie ufajcie nikomu! Można spodziewać się po nich absolutnie wszystkiego! Nasza główna bohaterka - Zefir to osoba o wielu twarzach, która może i nie zostałaby naszą przyjaciółką, ale jej genialny umysł sprawia, że zyska nasz szacunek. Pojawia się też tajemniczy Wrona, o którym mam nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej w tomie drugim. Autorka obdarzyła każdą postać specyficznym charakterem, ale i zmysłem do kombinowania. Do tego pojawia się pewien twist, który nieźle zakręci naszymi bohaterami! Jeszcze się z czymś takim chyba nie spotkałam w książkach i to zdecydowanie plus tej historii. Joan He z wyczuciem operowała tempem akcji - była jednocześnie dynamiczna, ale i momentami nieco liryczna, nadając jej wzniosły klimat z odrobiną patosu. Pochwalić należy również styl pisania autorki - potrafiła porwać mnie już od pierwszego zdania i zostało tak aż do ostatniego. A co do ostatniego zdania... Ta historia zakończyła się takim twistem, że potrzebuję kontynuacji na już!
Jeśli lubicie taki strategiczny taniec i bohaterów, którzy niczym dobry szachista, mają opracowane kilka kroków naprzód, a to wszystko w świecie politycznego chaosu i wojen, to "Uderz w struny" będzie idealną lekturą. Polecam serdecznie!

IG: @Amanda.Says

Boli mnie ta ocena mocno, bo choć nie jest negatywna, to jednak oczekiwałam więcej. Przez pierwsze 40% byłam przekonana, że dam tej książce 8. Czytało się w zawrotnym tempie i choć świat przedstawiony był tylko lekko nakreślony, jako osobie, która zna już cokolwiek estetykę chińską mi to nie przeszkadzało. Uwielbiałam arogancki ton głównej bohaterki, a do tego jeszcze była strategiem, na których jest posucha nie tylko w YA, ale w fantasy w ogóle.

Niestety, potem zdarzył się twist 40% - SPOILER - MC umiera i okazuje się, że jest boginią. Yup, taką jak z xianxi, co lata na chmurach i żyje w wielkim pałacu. Ręce mi opadły. Rozumiem, że autorka taką książkę sobie zamyśliła i że da się z tym konceptem zrobić ciekawe rzeczy - a jednak czułam się oszukana. Okładka i opis powieści obiecywał historię o genialnym strategu, a nie o bogini.

Do tego doszedł powolny pacing w przedziale 60-100% oraz pewien twist na koniec, który był tak oczywisty, że kilkakrotnie w międzyczasie się zastanawiałam czemu nasza jakoby genialna bohaterka o tym nie pomyśli.

Ogólnie struktura tej powieści pacing-wise to jakby:

finał (40%) - interludium (60%) - wprowadzenie/akt 1 (100%)

No i tyle, no już nie jestem w stanie dać tej książce 7 z czystym sumieniem, a co dopiero 8, na którą tak mocno byłam nastawiona na początku.

Ogólnie nie jest to powieść zła, ale nie daje tego, co obiecuje na okładce.

• Współpraca 2024
  • Chcę przeczytać - ebook
  • Mam w papierze
  • Mam ebooka2 - epub
  • Do kupienia
  • Po Angielsku

Dodaj cytat z książki Uderz w struny