Cracovia znaczy Kraków. Historia w Pasy

Sine Qua Non
2016-08-03
2016-08-03
Cracovia Pasy 1906 Kraków Cracoviana piłka nożna futbol

Być może Cracovia nie ma tylu fanów co Wisła, być może w ostatnich dekadach nie odnosiła tak wielkich sukcesów jak drużyna z drugiej strony Błoni, ale historię ma piękną. Tomasz Gawędzki spisał ją w grubym na czterysta stron tomisku zatytułowanym Cracovia znaczy Kraków. Historia w pasy, uzupełniając tekst wywiadami z Maciejem Madeją oraz córką klubowej legendy, Józefa Kałuży. Dla fanów krakowskiego zespołu to lektura obowiązkowa.

Gawędzki zaczyna swoją opowieść jeszcze w czasie zaborów, na początku ubiegłego wieku, kiedy Kraków był miastem cichym i spokojnym, zakochanym w zapaśnictwie. Młodzi ludzie spędzali czas w ogrodach założonych z inicjatywy doktora Henryka Jordana. To właśnie w nim 30 sierpnia 1903 roku sam doktor Jordan zaprezentował zebranym przywiezioną z wycieczki do Anglii futbolówkę i opowiedział o związanej z nią grze. Trzy lata później istniała już Cracovia.

Pół książki Cracovia znaczy Kraków. Historia w pasy to szczegółowa historia okresu przedwojennego. Kolejne składy, kolejne sezony, kolejne trofea zdobywane przez Cracovię, wówczas jeden z najlepszych zespołów w kraju. Autor nie szczędzi ciekawostek i anegdotek, choć mam wrażenie, że czasami zbyt mocno wgryza się w poszczególne mecze i zbyt wiele czasu poświęca przytaczaniu ich wyników i składów. Skutecznie odmalowuje jednak tamte czasy, czasy podróży po Europie, meczy pokazowych i wciąż prowizorycznego stadionu.

Po wojnie Cracovia obniżyła loty, stąd i autor poświęca tym czasom dużo mniej miejsca. Potrafi opisać sezon na jednej, dwóch stronach, przywołać parę zapomnianych nazwisk, parę opinii. Tę część czyta się gorzej. Autor rozkręca się dopiero w czasach nam współczesnych, za panowania prezesa Filipiaka. Bądź co bądź był przez pewien czas rzecznikiem prasowym klubu. Zna wiele jego tajemnic i potrafi o nich pisać.

Więcej recenzji:

Jestem kibicem Wisły i oczywiście najbardziej interesowało mnie to co związane jest z moim ukochanym klubem.Uważam jednak, że książka oprócz ogromnej wiedzy, przede wszystkim o Cracovii, daje nam coś więcej, uczy tolerancji i szacunku do innych. Moim zdaniem powinna to być lektura obowiązkowa każdego wiślaka, bo antysemityzm wśród niektórych kibiców Wisły jest przerażający. Bardzo podoba mi się legenda o hymnie Wisły, chociaż wielu wiślaków uważa, że to nieprawda.Dlatego Panie Tomaszu proszę przeszukać archiwa i sprawić by legenda stała się prawdą, myślę, że wtedy o szacunek z obu stron byłoby troszkę łatwiej. Fajnie by było, gdyby powstała taka książka o Wiśle i by kibice Wisły i Crakowii te książki czytali, a tym, którzy czytać nie potrafią nagrać audiobooki.

Ta książka jest nie tylko historią Cracovii ale historią całego polskiego futbolu do, którego ten klub z małopolski dużo wniósł. Napisana chronologicznie, po kolei opisująca karty losu krakowskiego klubu od Ekstraklasy, po upadek do III ligi i mozolną wspinaczkę na najwyższy szczebel do Ekstraklasy. Polska liga bez krakowskiego klubu byłaby uboższa. To nie tylko historia piłkarzy to historia wszystkich ludzi tworzących ten klub od wielu wielu lat. Ciekawie napisana, lekko czytająca się, must have kibiców z biało-czerwonymi sercami w pasy i wszystkich futbolowych maniaków!

Cracovia - ta nazwa jest znana każdemu kibicowi w Polsce, niezależnie jaka jest jego ulubiona dyscyplina sportu. Jednak najbardziej znaną sekcją jest sekcja piłkarska - pierwsi Mistrzowie Polski. Historia tej drużyny nie jest tylko walką o prymat na piłkarskiej mapie - to również desperacka walka o utrzymanie, ale i o możliwość gry w piłkę. To wiele zasłużonych postaci, nie tylko dla klubu, ale również dla całego polskiego sportu. Wyprawy poprzez meandry dziejów podjął się Tomasz Gawędzki, człowiek związany z Cracovią od dzieciństwa, a później poprzez pracę w krakowskich gazetach i w końcu w samym klubie na stanowisku Rzecznika. I trzeba przyznać, że była to wyprawa udana - opowiedział losy swojego klubu w sposób bardzo szczegółowy i pasjonujący. Pokazał drogę do pierwszego tytułu, ale również upadek w odmęty III ligi, i późniejsze powolne wygrzebywanie się z mułu i powrót na należne miejsce - do Ekstraklasy. Dodatkowym atutem jest przygotowanie merytoryczne - wszystkie mecze opisane są w sposób najbardziej szczegółowy z możliwych, i - jeżeli zostało to ujęte przez ówczesną prasę - podaje składy, co pozwala wyobrazić sobie jak zmieniali się zawodnicy pasiastego klubu. Zwieńczeniem są ciekawostki, jak chociażby ta o powstaniu tradycji Treningu Noworocznego, czy dlaczego od kilku dobrych lat żaden bramkarz drużyny nie gra z numerem "1". Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla każdego fana polskiego futbolu, niezależnie od sympatii klubowych.

Historia w Pasy

Po wydaniu historii Wisły Kraków i Śląska Wrocław, wydawnictwo Sine Qua Non prezentuje historię Cracovii Kraków.

Książka zaczyna się wstępem autora, zaś kończy wywiadami z córką legendy Pasów - Józefa Kałuży oraz Maciejem Madeją, nieżyjącą już legendą Cracovii. Lekturę uzupełniają także dzieje hymnu klubu oraz podziękowania.

Autorem książki jest Tomasz Gawędzki, dziennikarz i były rzecznik prasowy klubu. Do pracy włożył wielki wysiłek i odnalazł wiele ciekawych faktów z historii klubu. Mimo to można było nieco mniej opisywać przebieg spotkań i cytować relacje.

Kończąc książkę autor nie mógł nie wspomnieć o Bartoszu Kapustce. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z życia Bartka. Sam piłkarz polecając książkę mówi: "Historię Cracovii powinien znać każdy kibic. Polecam tę książkę!".

W lekturze znajdziemy wszystkie ważne informacje dotyczące zespołu z Krakowa. Opisana została historia nazwy, barw, pierwszych meczów, derbów Krakowa, opisano zarówno sezony mistrzowskie, jak i lata chude, w których klub grał w niższych ligach oraz jeździł do kilku krajów na mecze sparingowe.

Wszystko fajnie się czyta, ponieważ autor opisuje wszystko chronologicznie, sezon po sezonie. Również czasy wojny i okupacji są opisane.

Ponadto dowiedzieć się można o wielu anegdotach podczas odbywania przez autora roli rzecznika prasowego. Poznamy początku kariery Kałuży, dowiemy się skąd wzięło się rozgrywanie sparingów noworocznych oraz dla kogo zarezerwowany jest ciągle numer jeden na koszulce.

Dla fanów Cracovii Kraków pozycja na półkach obowiązkowa.

Historia w Pasy

Autorem książki jest Tomasz...

Są chwile, w których nie rozumiesz samego siebie. Nie potrafisz wyjaśnić, dlaczego czegoś chcesz. Po prostu chcesz i już.

Dla mnie nie ma właściwej strony Błoń, a gość pochodzący z Ostrowca (pół biedy) i będący kibicem KSZO (to już gorzej) nie powinien być raczej autorem, po którego książkę chcę sięgnąć. A jednak chciałam. Może przez wzgląd na szacunek dla historii polskiej piłki, w której Cracovia zapisała przecież niejedną kartę? Może przez sentyment dla przeszłej już zgody żółto-czerwonych? A może po prostu chciałam. I już.

Ogrom wiadomości, konkretnych i szczegółowych – mecz po meczu, od czasów Józefa Kałuży. Dla niektórych będzie to zbyt duże wyzwanie, ale nie sięga się przecież po książki, których tematyka nas nie interesuje. To z pewnością must have każdego, kto jest posiadaczem serca w biało-czerwone pasy, ale też dobra lektura dla wielu innych, ceniących rzetelne podejście do tematu – z pewnością znajdzie się tu także coś dla tych, którzy myślą, że o Cracovii wiedzą już wszystko.

Mnie najbardziej ujęły, rzecz jasna, fakty, o których istnieniu chętnie zapomnieliby koledzy z Reymonta. Przejęcie pieśni „Jak długo na Wawelu”? Wisła w szeregach Cracovii jako jej rezerwy? Proszę bardzo, w książce to wszystko odnajdziecie, opisane z dumą właściwą byłemu rzecznikowi i w dalszym ciągu kibicowi Pasów.

Dla mnie dużym plusem było też skoncentrowanie się przede wszystkim na czasach nam odległych, które zajmują zdecydowaną większość książki. O Kapustce wiemy już niemal wszystko, o Kałuży, Synowcu i spółce niekoniecznie, a są to postaci, które powinny być przypominane szerszej publiczności co jakiś czas.

Ulubione cytaty:

„Dla silnej Cracovii potrzebna jest silna Wisła”.

zaczytana.com.pl

Cracovia to najstarszy, nieprzerwanie istniejący polski klub. Pięciokrotny Mistrz Polski, którego zasługi dla piłki nożnej w kraju są niebagatelne.
Cracovia miewała swoje wzloty i upadki. Przez kolejne lata przeplatała swoje występy w Ekstraklasie z tymi pierwszoligowymi, ostatnie mistrzostwo zdobywając w roku 1948. Bez Cracovii polski futbol byłby uboższy.
W książce znajdziecie Państwo cały przekrój z historii istnienia tego klubu. Od tytułów zdobywanych przed wojną do ostatniego bardzo dobrego sezonu, a w międzyczasie tułaczkę po ligach niższych niż Ekstraklasa.
Warto zakupić tę książkę i zgłębić historię polskiej piłki. Data jej wydania jest szczególna, gdyż Pasy w tym roku obchodzą swoje 110-lecie.
Cracovia znaczy Kraków!
Gorąco polecam!!