Stąpając po cienkim lodzie

Okładka książki Stąpając po cienkim lodzie Camilla Grebe
Okładka książki Stąpając po cienkim lodzie
Camilla Grebe Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
Älskaren från huvudkontoret
Sonia Draga
2017-03-15
2017-03-15
2016-12-27
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
literatura szwedzka manipulacja niebezpieczeństwo psychopata samotność seryjny zabójca strach szwedzki thriller śledztwo thriller zagadka kryminalna zaginięcie

Czytało się bardzo dobrze i książka była na tyle interesująca, że od razu sięgnęłam po kolejną

Jak na kryminał/thriller to bardzo mało w nim śledztwa. Poznajemy za to historie życia 3 osób opowiedziana w narracji pierwszoosobowej, z czego tylko jedna z tych historii ma jakiekolwiek znaczenie dla rozwiązania sprawy morderstwa. Zakończenie jest przewidywalne - już gdzieś w połowie książki można na to wpaść, a potem z każdą kolejną strona po prostu czeka się na jej potwierdzenie. Bez niespodzianek. Książka zawiera wiele opisów różnego rodzaju przemocy wobec kobiet i tych części słuchało mi się ciężej niż opisu miejsca zbrodni. Żaden z bohaterów nie wzbudził we mnie jakiejkolwiek sympatii- no, może poza mała Vilmą.

Jedna z lepszych książek jakie czytałam. Wciągająca, zaskakujące zakończenie. Zdecydowanie warta przeczytania

Czytałam z zaciekawieniem do ostatniej strony. Bardzo dobry thriller psychologiczny trzymający w napięciu do końca. Ukazuje trudny temat nieszczęśliwego dzieciństwa i późniejszych konsekwencji wychowywania się w patologicznej rodzinie.
Jak dla mnie ciekawa lektura na zimowe wieczory.

Jak dla mnie ciekawa lektura na zimowe wieczory.

Typowy skandynawski kryminał psychologiczny. Fajnie się go czyta, bo historia w nim opisana jest dość intrygująca.

Okładka się zachwyca. Przekonuje, iż to doskonały thriller psychologiczny. Namawia, by nie rozstawać się z nim ani na chwilę. Cóż, doskonały to był lektor. Tylko ze względu na jego pracę nie porzuciłam słuchania, gdy już wiedziałam, kto zabił i dlaczego. A nie jestem wyjątkowo przenikliwym czytelnikiem kryminałów. Czy zatem można przesądzić, że treść jest przewidywalna? Niekoniecznie. Autorka postarała się zagmatwać intrygę i może właśnie to zasugerowało mi prawidłową odpowiedź. Akcja toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy retrospekcje, które pozwalają nam śledzić poczynania Emmy – głównej bohaterki. W międzyczasie możemy obserwować działania grupy dochodzeniowej. Co więcej, dowiadujemy się sporo również o życiu osobistym poszczególnych członków ekipy policyjnej. Mam wrażenie, iż po to, by ich bardziej uczłowieczyć. Pokazać, że pomimo popełniania błędów w życiu prywatnym, potrafią być skuteczni na arenie zawodowej. Niewątpliwie śledztwo kończy się sukcesem. Podsumowując, przeczytać się da. Euforii nie należy oczekiwać.

„Stąpając po cienkim lodzie” Camilla Grebe to świetny thriller psychologiczny. Powieść przepełniona jest klimatem powieści Camilli Läckberg i Jo Nesbø. Ja osobiście jestem zachwycona tą książką. Chociaż autorka nie wymyśliła zbytniej intrygi. Jeszcze na początku domyśliłam się, jak to wszystko się potoczy. Jednak mimo wszystko uważam, że jest to świetna powieść, zdecydowanie warta przeczytania.
W mieszkaniu znanego biznesmena zostaje znaleziona martwa kobieta. Co bardziej makabryczne, ofiara została pozbawiona głowy. Tymczasem po przedsiębiorcy nie ma znaku życia. Kim jest tajemnicza kobieta? I co bardziej interesujące kim jest morderca i dlaczego dopuścił się tak brutalnego morderstwa?
Fabuła podzielona została na trójkę bohaterów: Petera, Hanne i Emmę. Dzięki temu możemy poznać historię z perspektywy trójki różnych bohaterów, co moim zdaniem rozszerza perspektywę i dużo lepiej nakreśla fabułę. Dzięki temu również akcja idzie wartko do przodu.
W każdym razie wracając do naszego biznesmena. Życie Emmy Bohman wywraca się do góry nogami kiedy jej narzeczony znika. Kobieta nie ma pojęcia gdzie podziewa się mężczyzna. Jednak Emma nie jest jedyną, która próbuje znaleźć mężczyznę.
Powieść jest wprost idealna na wieczór. Zdecydowanie polecam przeczytanie tego świetnego thrillera.

Dziś są moje urodziny. Dziś skończyłam drugą powieść tej autorki. Prezentem jaki sobie sama sprawiłam jest natrafianie na nią kilka dni temu- dlaczego tak późno!!!! Było w tej historii wszystko co uwielbiam: tajemnica, zagadka przyciągająca narracja, głęboki rys psychologiczny bohaterów, mądra, wnikliwa analiza sytuacji i absolutnie zaskakujące zakończenie, które pozostawia wiele do namysłu. Majstersztyk.

Irytuje mnie, kiedy akcja przedstawiana jest w pierwszej osobie zwłaszcza, z punktu widzenia kilku bohaterów. Zgubiłam się dość szybko o kim czytam.
I choć intryga wydaje się ciekawa, a ja lubię literaturę skandynawską, raczej nie sięgnę po kolejna książkę autorki.

„Stąpając po cienkim lodzie” to rewelacyjny thriller psychologiczny szwedzkiej autorki, Camilli Grebe.
W domu kontrowersyjnego biznesmena zostają odkryte zwłoki młodej kobiety. Ofiara została pozbawiona głowy. Natomiast znany biznesmen, Jesper Orre zniknął bez śladu.
Śledczy z komendy na Kungsholmen zastanawiają się, czy to bestialskie morderstwo ma coś wspólnego z tym przed dziesięciu laty. Wówczas ofiarą był młody mężczyzna. Jego również sprawca pozbawił głowy za pomocą maczety.
Akcja powieści toczy się nieśpiesznie. Narratorami są trzy osoby. Na bieżąco śledzimy pracę dochodzeniowca Petera z komendy na Kungsholmen. Wraz z Emmą Bohman , asystentką sprzedaży i podwładną zaginionego Jespera Orre poznajemy historię ich znajomości zanim biznesmen zniknął. Autorka stopniuje intrygę owianą tajemnicą.
„Stąpając po cienkim lodzie” to rasowy thriller psychologiczny. Powieść sensacyjna i obyczajowa z dużą dawką psychologii. Doskonała wiwisekcja psychiki wiodących bohaterów, ich uczuć i emocji.
Zabieg z potrójną narracją i retrospekcją wydarzeń zniewalający. Zakończenie wprawia w zdumienie.
Mistrzostwo w tym gatunku literackim. GORĄCO POLECAM!

• Audiobooki
  • 2017