Części zamienne

Okładka książki Części zamienne Katarzyna Wolwowicz
Okładka książki Części zamienne
Katarzyna Wolwowicz Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Komisarz Olga Balicka (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Olga Balicka (tom 6)
Zwierciadło
2024-05-15
2024-05-15
literatura polska

Lubię wracać do książek z Olgą Balicką. Znów udany splot śledztwa i prywatnego życia pani komisarz. "Części zamienne" to swego rodzaju kryminał medyczny. Lubię okołomedyczne wątki, ale nie wiem czy mieszanie sytuacji aborcyjnej w Polsce, sumienia lekarzy i przypominanie o łowcach skór to fortunne połączenie? Pewnie niektórych czytelników to zniesamczy. Dla mnie było trochę za przewidywalnie, ale audiobook mnie wciągnął. Ani na moment nie było nudno i nijako. A zakończenie sugeruje kolejny tom z czego się cieszę.

Dwa pierwsze tomy były rewelacyjne, potem autorka nieco obniżyła loty. Szósty tom nie jest zły, ale jak dla mnie fabuła bardzo nieprawdopodobna, choć wciągająca. Akcja rozgrywa się przeważnie w domach pogrzebowych, na cmentarzach, w szpitalach i prosektorium. Nie rozumiem, po co autorka wcisnęła mizerny wątek z siostrą i rodzicami Olgi. Zakończenie jak zwykle jest zapowiedzią kolejnej części.

Do Jeleniej Góry wraca prokurator Adam Pawłowski i - autorka nie pozostawia złudzeń - coś knuje.

Tymczasem Olga, Kornel, pozostali policjanci i patolodzy oraz, od pewnego momentu, wysłannik CBŚ na brak zajęć narzekać nie mogą. Nie dosyć że zamordowany zostaje ginekolog, znany z przedkładania procedur nad życie kobiet w zagrożonej ciąży, dziwne rzeczy dzieją się ze zwłokami w sali sekcyjnej, a także - z niedawno złożonymi do grobów.

„… na ludzkim ciele można zarobić siedemset tysięcy złotych. … Częściami zamiennymi są nie tylko organy” - wyjaśniają policyjnym śledczym eksperci. Kolejny raz Jeleniogórskie okazuje się wylęgarnią zbrodniarzy, przy których łódzcy łowcy skór sprzed lat przypominają łagodne baranki.

Wszystko to pomysłowo, jak zwykle ubarwiając przypadkami z życia bohaterów, opisuje Katarzyna Wolwowicz. Wróć, wszystko z wyjątkiem finału, który jest tak ordynarnym cliffhangerem, że nie mogę powstrzymać zgrzytania zębami.

Jednak po zastanowieniu oceniam powieść 7/10, pewnie z czystej sympatii do autorki, nadziei na rychły ciąg dalszy oraz, jak zawsze, w podzięce dla Filipa Kosiora.

Pierwsze dwa tomy serii o komisarz Oldze Balickiej były naszpikowane intrygami, tajemnicami, problemami zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym bohaterów. Kolejne trzy części były albo ubogie obyczajowo, albo wątki kryminalne nie zostały należycie rozwinięte. Ten tom mnie zaciekawił pod względem rozwoju akcji, ale w życiu bohaterów niewiele się zmieniło.
"Części zamienne" oceniam jako słabsze od dwóch pierwszych tomów, ale lepsze od kolejnych trzech.

"Części...

Kolejna odsłona przygód z Olgą Balicką. Bardzo ciekawa. Polecam oczywiście, jak wszystkie książki autorki.

Dobra książka ale mimo wszystko brakowało czegoś przełomowego.

Dobra książka ale mimo wszystko brakowało czegoś przełomowego.

Kolejna książka z serii komisarz Olgi Balickiej, a właściwie już Balickiej-Mureckiej. I chyba najlepsza. Bardzo dobrze poprowadzona akcja, kilka zwrotów, przy tym nawiązania do prawdziwych przekrętów medycznych (historia łódzkich łowców skór). Zakończenie takie, że z niecierpliwością będę czekała na kolejną część.

Jak ja lubię książki Pani Wolwowicz, szczególnie te o Oldze Balickiej.
A przy okazji, Pani Kasiu, w imieniu wszystkich fanów, bardzo dziękuję. Pani dobrze wie za co😉
I jak zwykle trzeba Panią zganić za zakończenie. Znowu? Tego się nie robi czytelnikom...

Ale zacznijmy od początku.
Nasza dzielna, impulsywna, bezkompromisowa policjantka wraca do pracy. Znów pracuje z wiernym zespołem i pełna zapału rzuca się w wir nowego śledztwa. Przy okazji jest zdeterminowana by odkryć co planuje prokurator Adam Pawłowski i czy to on odpowiada za wydarzenia w Albanii.
A jak wiemy, z Olgą jest trochę jak z doktorem House'm. Do niego trafisz z lekkim bólem gardła, a okaże się, że cierpisz na bardzo rzadką chorobę. Albo kilka.

Olga angażuje się mocno w śledztwo dotyczące śmierci Laury, młodej ciężarnej kobiety, która umiera na sepsę w jeleniogórskim szpitalu.
Czy jej śmierć to wynik zaniedbania lekarzy?
Jak wiemy, takich spraw w Polsce jest coraz więcej.
Do tego ktoś bezcześci zwłoki w prosektorium, a na progu swojego domu ginie lekarz, który według zrozpaczonego męża Laury ponosi odpowiedzialność za jej śmierć.
Na jaw wychodzi coraz więcej brudnych spraw, śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, Olga i jej współpracownicy muszą zmierzyć się z przerażającym procederem i wrogiem, dla którego ciało ludzkie to tylko magazyn części zamiennych i który nie cofnie się przed niczym.
Każda strona książki przynosi coraz więcej pytań, pojawia się coraz więcej wątków, obserwujemy tragedie kolejnych osób.

Świetnie wykreowane, wielowymiarowe postacie, które potrafią nas jeszcze nieźle zaskoczyć, doskonale poprowadzona, wciągająca fabuła, zwroty akcji, trudne, aktualne społeczne problemy i oczywiście (dla mnie osobiście i subiektywnie) Jelenia Góra to atuty całej serii, a szczególnie tego tomu.
"Części zamienne" to doskonały kryminał, prawdziwa jazda bez trzymanki, a Jarosław Biały to kolejny patolog (po Hektorze Wiście z "Turysty" Adama Widerskiego),który staje się moim ulubieńcem.
Sprawdźcie sami dlaczego.
Wracając do zakończenia, nie zaskoczyło mnie, ale od razu nasunęło pytanie: Pani Kasiu kiedy następny tom?
Nie można czytelników, a przede wszystkim Olgi zostawiać w takim momencie.
Polecam zwłaszcza tym, którzy lubią mniej krwawe kryminały, takie z mocno zarysowaną warstwą obyczajową.

Jak ja lubię książki Pani Wolwowicz, szczególnie te o Oldze Balickiej.

Ale zacznijmy od początku.

Petarda. Czekam na więcej.

Petarda. Czekam na więcej.

Po przeczytaniu poprzedniej części serii o Oldze Balickiej, 'Mrok', z niecierpliwością oczekiwałam na szóstą część, 'Części zamienne'. Niestety, po zakończeniu lektury odnoszę wrażenie, że autorka zbyt pospiesznie przeszła przez kolejne strony, czego efektem jest brak zwykłej dla serii głębi i tajemnicy. Spieszna narracja nie pozwoliła na osiągnięcie poziomu emocji, które charakteryzowały wcześniejsze części serii. Choć czuję duży niedosyt, mam nadzieję, że kolejny tom serii wróci na dobre tory i przywróci dawny styl.

• Przeczytane 2024
  • Audiobooki 2024

Dodaj cytat z książki Części zamienne