Kapelusz z zielonymi jaszczurkami

Okładka książki Kapelusz z zielonymi jaszczurkami Hanna Kowalewska
Okładka książki Kapelusz z zielonymi jaszczurkami
Hanna Kowalewska Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2005-01-01
1999-01-01
klasyka polska literatura piękna

2003
1914

Zaskoczyły mnie... Tytuł. Rozmiary i okładka tego tomu. Forma - zbiór docenianych, nagradzanych opowiadań. Ich treść i koloryt, zróżnicowanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To najbardziej wymagający zbiór opowiadań jaki czytałam. Zazwyczaj opowiadania kojarzą nam się z czymś lekkim, łatwym, bo krótkim. Tutaj mamy gąszcz znaczeń i bogactwo opisów. Dla mnie to bardziej książka poetycka niż prozatorska. Wyjątkowo trudny, ale piękny miraż słowny, który przenosi nas w czasy dzieciństwa, młodości i pierwszych związków. Dla wyrobionych i wymagających czytelników.

„Kapelusz z zielonymi jaszczurkami” to pierwsza książka Kowalewskiej, którą nie jestem zachwycona. Przede wszystkim opowiadanie to nie jest moja ulubiona forma literatury, myślę, że Kowalewska też lepiej „prezentuje się” w powieści. Poza tym przeszkadzała mi bardzo poetycka forma tych opowiadań. na dodatek wszystko wyrażane tak ogródkami, nic konkretnie. Na plus zapisuję piękny język. I małą objętość zbiorku, bo nie wiem, czy obfitszej dałabym radę.

o.k.

o.k.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest coś niezwykłego w tych opowiadaniach,szczególnie tytułowe mnie zachwyciło.Ten klimat,narracja,język -och tak właśnie lubię .Moje czytelnicze receptory idealnie reagują na taką właśnie literaturę.
Są autorzy ,do których już od pierwszego spotkania z ich twórczością czujemy duchową miętę.Ta więź narasta z każdą napisaną powieścią i nie zmienią tego niepochlebne opinie innych .
Tak jest z panią Kowalewską - wszystko co wychodzi z pod jej pióra,a właściwie ,z pod klawiszy laptopa , idealnie trafia w mój gust czytelniczy .

Bardzo długo męczyłam tę książkę, gdyż na 14 opowiadań zaledwie 2 zrobiły na mnie wrażenie ("Berenika i lwy" oraz "Czterolistna koniczyna").
Reszta wydaje się albo zbyt przegadana, albo chaotyczna, albo utwory prezentują przerost formy nad treścią. Może dlatego, że w większości to wczesne opowiadania pisarki.
Po lekturze powieści "Tego lata w Zawrociu" trudno zachwycić się tym zbiorkiem...

Po lekturze powieści "Tego lata w Zawrociu" trudno zachwycić...

Każde z opowiadań jest specyficzne i intrygujące, warto sięgnąć po tę pozycję.

Każde z opowiadań jest specyficzne i intrygujące, warto sięgnąć po tę pozycję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po książkę p. Kowalewskiej wyciągnęłam rękę po raz drugi. Tym razem padło na opowiadania.
"Kapelusz z zielonymi jaszczurkami" to niesamowite dzieło. Dzieło, którym należy się delektować, opowiadanie po opowiadaniu. Bogaty język, niesamowite porównania, niesamowite opisy , rewelacyjne dialogi ....muszę przyznać,że byłam zaskoczona, nie tego się spodziewałam.
Szczerze mówiąc nie wiem co mam napisać , mam problem .... ponieważ ten zbiór jest niesamowity!!!
Ciężko opisać mi go słowami , powiem krótko koniecznie zajrzyjcie do tej książki !!!

Szczerze mówiąc...

• 2011