Wisłocka, czyli jak to ze sztuką kochania było

Okładka książki Wisłocka, czyli jak to ze sztuką kochania było Konrad Szołajski
Okładka książki Wisłocka, czyli jak to ze sztuką kochania było
Konrad Szołajski Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2017-01-11
2017-01-11
Wisłocka Michalina sztuka kochania biografia seks kobieta miłość

Okładka książki Człowiek z krwi i kości Jarosław Lindenberg, Konrad Szołajski
Człowiek z krw... Jarosław Lindenberg...

Przyjemna do czytania fabularyzowany portret autorki Sztuki kochania. Przyznać trzeba autorowi, że przyłożył się i dobrze oddał klimat czasów, w których Wisłocka żyła, pomagała kobietom i walczyła o nie.

Fabularyzowana opowieść o Michalinie Wisłockiej napisana przez jej przyjaciela - reżysera Konrada Szałajskiego. Historię Wisłockiej i jej "Sztuki kochania" znałam oczywiście już wcześniej, jednakże tym razem została ona przedstawiona w innej formie, ponieważ mamy tutaj śledztwo w istnie PRL-owskim wydaniu, czyli pełnym absurdów. Książka jest lekka i przyjemna, przeczytałam ją bardzo szybko. Polecam!

Książka została wydana w 2017 roku (tym samym co film M. Sadowskiej) chyba jako efekt boomu na Wisłocką. Mimo zamieszczenia fragmentów pamiętników bohaterki, swoją drogą, mam wrażenie, że fabuła jest tu tylko pretekstem do ich przedstawienia, mam poczucie, że nie wnosi nic szczególnego do historii seksuolożki. Właściwie połowa książki to retrospekcje przywołujące na myśl raczej biografię, niż powieść - więcej (inter)akcji, proszę! Pod koniec jest jednak trochę lepiej. Mam też zagadkę: czy Michalina Wisłocka rzeczywiście była tak niespójna wewnętrznie? Czy to tylko postać w książce Szołajskiego? No cóż. Lepiej sięgnąć po biografię.

Książka jest zbeletryzowaną opowieścią o kobiecie, która wyprzedzała swoje czasy. Pod każdym względem. Bardzo udaną i wiarygodną, bo opartą na faktach.

Polecam.

Polecam.

To znakomita książka, która ukazuje wytrwałą walkę, jaką musiała stoczyć Michalina Wisłocka, aby wydać dzieło swojego życia, poradnik pod tytułem "Sztuka kochania". Kim była kobieta, która pragnęła uświadomić i uszczęśliwić tak wiele par, żyjących w szarej rzeczywistości epoki PRL-u? Czy jej związki z mężczyznami były udane? Jak to się stało, że własne błędy i problemy pacjentek, z którymi Wisłocka na co dzień pracowała, stały się inspiracją do powstania książki o intymnych relacjach między mężczyznami i kobietami? Skąd ta kobieta miała tyle sił do walki z nieprzyjaznym systemem?
Polecam tę książkę tym, którzy lubią dobrą, polską literaturę oraz historie oparte na faktach.

Książka napisana z bardzo dużym humorem,opowiada nam o powstaniu książki SZTUKA KOCHANIA. Jest zarówno wątek kryminalny, lekki romans i fragmenty biografii.Książka nakreśla historię jak powstało wiekopomne działo Sztuka kochania.
Czyta się ją bardzo dobrze, autor świetne opisał tę historię. Jest to jedna z tych ksiażek przy których uśmiech na twarzy sam się pojawia.

Myślę, że nie zwróciłabym uwagi na tą książkę gdybym zobaczyła ją w księgarni. Jednak dostałam ją w prezencie więc musiałam przeczytać. Powiem szczerze, że nie żałuję bo to bardzo ciekawa historia. Chyba każdy z mojego pokolenia słyszał o doktor Michalinie Wisłockiej, której książka "Sztuka kochania" stała się bestsellerem i została sprzedana w 7 milionach egzemplarzy. Ja też ją czytałam i to w tajemnicy przed rodzicami. No cóż takie to były czasy. Słynna pani ginekolog poświęciła lata na przepychanki z ówczesną cenzurą aby wydać swoją książkę. Warto było bo wygrała. Autor książki Pan Konrad Szołajski ubarwił biografię Michaliny Wisłockiej ponieważ wplótł wątki, które mogły, ale nie musiały się wydarzyć. Także książka jest nie tylko biograficzna, ale też kryminalno-szpiegowska. Czasy Edwarda Gierka to moje czasy więc tym bardziej byłam ciekawa jak autor je przedstawi. Nie żałują czasu spędzonego z książką i polecam

Czasem trudno uwierzyć, że to opowieść o prawdziwej bohaterce. Opowieść o kobiecie, która żyła i walczyła o coś co uważała za ważne. Książka z wartką akcją, pełna pasji, nie tylko, że taka była jej bohaterka, ale także dlatego, że widać wielkie uznanie autora dla jego bohaterki. Wątki inne niż w filmie, i dlatego nie można się znudzić czytając. Trafiłam na tę książkę przypadkiem i cieszę się, że ten przypadek mi się zdarzył.

Nie czytałam jeszcze Sztuki kochania, ani nie widziałam filmu. Historię pani Wisłockiej znałam dosyć pobieżnie, z artykułów prasowych. Nie przepadam za biografiami napisanymi jak podręcznik do historii, dlatego ta fabularyzowana wersja z fikcyjnym wątkiem śledztwa bardzo mi się spodobała. Na koniec poczułam niedosyt, więc zapewne kiedyś sięgnę do innych, bardziej dokumentalnych źródeł.

Książka przyjemna. Nie porwala mnie. Podchodziłam do niej dwa razy.

Książka przyjemna. Nie porwala mnie. Podchodziłam do niej dwa razy.

• 52/2017

Konrad Szołajski Wisłocka, czyli jak to ze sztuką kochania było Zobacz więcej